Magazín

Rozhovory

Strčit někomu cizímu foťák do obličeje ve mně vytváří nepříjemný pocit, říká street fotograf a garant srpnové soutěže Honza Tichý

Martin LukešAktualizováno: 23. 8. 2021 v 14:46 • Rubrika: Rozhovory

Strčit někomu cizímu foťák do obličeje ve mně vytváří nepříjemný pocit, říká street fotograf a garant srpnové soutěže Honza Tichý

V srpnu se v rámci naší foto a video soutěže věnujeme street fotografii. Garantem tohoto kola je velký milovník streetky, ale také focení architektury a ambasador značky Sony, Honza Tichý. S ním jsme si povídali o tom, jak vnímá minulost, současnost, ale i jak vidí budoucnost digitální fotografie. Jaký přístup a vztah má právě ke street fotografii, co ho baví na starých manuálních objektivech a kam ho posunula nová technika?

Obsah

Mohl bys se prosím představit našim čtenářům, kteří tě třeba ještě neznají? Jak dlouho fotíš, co tě nejvíc baví a čím se živíš?

Ahoj, jsem Honza Tichý z Prahy a fotím od nepaměti. Posledních devět let mě focení živí spolu s lektorováním v oblasti fotografie. Nejvíc ze všeho mě baví focení lidí při nejrůznějších situacích.

Street fotografie | Megapixel

Svatebním fotografům loňský rok moc nepřál. Ty se ale také hodně věnuješ volné tvorbě v oblasti street fotografie. Využil si posledních pár měsíců, kdy byly ulice liduprázdné, k zachycení nějakých zajímavých záběrů?

Když to všechno začalo, tak se mi v hlavě rýsovalo několik nápadů a uvědomoval jsem si jedinečnost tohoto období. Pak jsem ale při procházkách městem potkával hordy fotografů. Každý se mohl přetrhnout, aby vyfotil někoho, kdo má na obličeji roušku, tak se musím přiznat, že můj zájem rychle opadl. Místo toho jsem fotil svého dvouletého syna, se kterým jsem chodil po městě. Vznikla tak má vůbec nejoblíbenější série fotografií.  

Fotografie Jana Tichého | Megapixel

Letos jsme zažili poměrně velký restart, který se týkal jak práce, kultury, tak i osobních záležitostí. Už jsi i ty zpět v plném nasazení a na čem teď nejvíc pracuješ?

Ano, poslední dva měsíce jsem v plném nasazení. Vrátily se svatby, portrétní focení a workshopy. Také se pomalu začínají vracet i společenské akce a konference. To jsou zhruba aktivity, kterým se věnuji nejvíce.

Fotografování v ulicích | Megapixel

Trochu si obměnil fotovýbavu, kde Sony A9 II nahradila A7 trojku a také ti v brašně přibylo pár nových GM sklíček. Vnímáš nějakou výraznější změnu a jak si s novou výbavou spokojený?

Krůček po krůčku jsem si za poslední roky optimalizoval techniku a musím říci, že teď jsem z ní nadšený. Po každé zakázce se mi dělá široký úsměv na tváři, když si procházím fotky. Největší změna, kterou vnímám oproti minulosti je, že díky vysoké rychlosti a přesnosti nových foťáků nemám prakticky žádný odpad, a to ani při focení na velké clony. U objektivů jsem ohromen, jakou kvalitu obrazu poskytují právě na plně otevřené clony. Člověk se tak může na techniku naprosto spolehnout a řešit při focení jiné věci. Kvalitní technika nám prostě umožňuje posunout se v naší práci dál.

Celý obsah článku mohou zobrazit pouze přihlášení uživatelé, kteří jsou členy zákaznického programu.

Přihlaste se nebo se zdarma zaregistrujte. Díky registraci můžete čerpat skvělé výhody.

Výhody programů

 
Možnost výměny zboží i z offline transakcí 14 dní 30 dní
Doprava zdarma Standard PPL + zásilkovna zdarma
Osobní asistent NE ANO
Sleva na čištění čipu 30 % 1 × zdarma, dále 30 %
Sleva na fotokurzy 10 % 20 %
Sleva na tiskové služby 10 % 15 %
Bonus při výkupu zboží na protiúčet 5 % 10 %
Profil v Galerii Megapixel Mega Mega + 
Sleva na pronájem ateliéru 10 % 30 %
Parkování zdarma při nákupu ANO ANO
Sleva v kavárně 30 % 100 %
Historie nákupů/účtenek ANO ANO
   

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (3) | Dobrý den, děkujeme za upozornění. Slubujeme, že budeme věnovat více péče jazykovým koektůrám.

5

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 27. 8. 2021 |Reagovat

František Kolský

Reaguje na (3) | Nemusíte psát za -rozhovoru- čárku.

4

František Kolský, 25. 8. 2021 |Reagovat

FJ

Promiňte, ale autorovi článku/rozhovoru, by neškodilo trochu prověřit znalosti jazyka českého...

3

František Jůza, 24. 8. 2021 |Reagovat

Martin Čiháček

Reaguje na (1) | Dobrý den, děkujeme za reakci a zpětnou vazbu. 

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Čiháček, 23. 8. 2021 |Reagovat

František Kolský

Moc příjemné čtení. S tím ostychem je to tragédie. Když byla Praha plná turistů, nebyl problém, ale teď tu pobíhají převážně domácí a ti už na foťák trochu pokukují. Bezzrcadlovky s výklopným displejem a EZ tomu stoprocentně hodně pomohly. Zkoušel jsem fotit street s Nikonem Dxxx a to prostě jedině s 18-200 a věčně přes 50mm(75) a dál. Právě kvůli ostychu. S bezzrcátkem v klidu na dva metry atd.

1

František Kolský, 20. 8. 2021 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.