Objednávejte bezpečně online! Vše vám přivezeme zdarma až domů!
Naše prodejny také fungují, ale pouze pro výdej internetových objednávek.

Street fotografie - inspirujte se v Galerii Fotoporadna

Street fotografie - inspirujte se v Galerii

Martin LukešAktualizováno: 12. 7. 2016 v 12:23 • Rubrika: Fotoporadna

Street fotografie patří k jednomu z nejkrásnějších žánrů a ohromnou výhodou je, že není nijak náročný, co se produkce týče. Není potřeba žádná speciální technika, nevyžaduje žádné složité přípravy a není třeba kvůli němu ani nijak zvlášť cestovat. V podstatě stačí jen vyjít před dům, nebo mnohdy jen vystrčit objektiv z okna. Všude na ulicích se odehrává každou vteřinu miliarda různých příběhu a v podstatě stačí jen vychytat ten správný okamžik a stisknout spoušť.

I tento nenápadný žánr má svoje legendy a jejich fotografie se navždy zapsaly do dějin fotografie. Určitě stojí za to jmenovat fotografy, jako Henri Cartier-Bresson, André Kertész, Brassai, Jacob Augustus Riis, Robert Doisneau, Steve McCurry, Martin Paar nebo Garry Winogrand. Pro mistry tohoto oboru ale nemusíme chodit do zahraničí. I mezi Čechy lze najít mnoho skvělých street fotografů. Namátkou například Rudolf Bruner-Dvořák, Jaromír Funke, Jiří Všetečka, Josef Koudelka, Jindřich Štreit, Bohdan Holomíček, Jiří Hanke, Jaroslav Kučera, nebo Jan Šibík.


Henri Cartier-Bresson - The Berlin Wall, West Germany (1962)

O čem vlastně street fotografie je? Jde o to naladit se na frekvenci ulice, poslouchat její rytmus, umět si počkat na správný okamžik, načasovat si stisknutí spouště a zachytit ten jedinečný moment, který už se nebude nikdy opakovat. Správná street fotografie, by podobně jako dokument, měla strhnout diváka, a proto se na ní musí něco dít. Příběh ale nemusí být daný jenom fyzickým dějem. Hru mohou rozehrát tvary, světla a stíny, geometrie, barvy a nebo samozřejmě situace, jako taková. Ty nejlepší snímky mají ještě navíc nějaké sdělení, pointu, nebo vtip.


The Stairs of Montmartre, Paris (1925)

Street fotografie má navíc velmi důležitou roli z hlediska historického poselství. Díky nim víme, jak vypadala architektura v určitém období, jak se lidé bavili, jak pracovali, co bylo v módě a samozřejmě co se v určité době dělo.


Jiří Hanke, z cyklu pohledy z mého okna, Kladno (1984)

I v Galerii Megapixel je spoustu skvělých fotografů, kteří se tomuto žánru věnují. Prohlédněte si následující fotografie a nechte se jimi inspirovat. Pak už stačí jen pověsit fotoaparát na krk a vyrazit do ulic. A nezapomeňte na jedno důležité pravidlo. POKUD NENÍ FOTOGRAFIE DOBRÁ, NEBYLI JSTE DOST BLÍZKO.


Rudolf Bruner-Dvořák, Bruslení pod Vyšehradem, Praha (1905)

Inpirace z Galerie Megapixelu


http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/1/20761.jpg
Zdeněk Papeš / Čekání
Intimní atmosféra, výraz očekávání v dětské tváři a dva světy, ten reálný, skutečný a pak ten pohádkový tam za pomyslným zrcadlem, kde si věci žijí svým životem a kam je dospělým vstup zapovězen. Tak by se dala v kostce charakterizovat tato velmi silná a emotivní fotografie, která i nám dospělým připomíná, jaké to bylo být dítětem.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/4/31044.jpg
Julo Kotus
/ Skateboard
Jednoduchá, ale velmi efektní fotografie z ulice, postavená na hře stínů a světel. Dynamiku jí dodává skvělá kompozice a perspektiva a rytmus opakujících se prvků

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/7/27367.jpg 
Lukáš Koutný
/ Není cesty zpět
Na podobných prvcích, tedy světle a stínu, je postaven i další zajímavý snímek, který nese velmi silné prvky abstrakce a až určitého surrealismus. I to jsou motivy, se kterými si může street fotograf pohrát. Dokonce bych řekl, že najít podobný námět a umět ho zachytit je mnohem obtížnější, než hledat konkrétní prvky.

/data/gallery/_orig/5/43115.jpg 
Jiří Dobíhal
/ Zig Zag
Dokonale čistá geometrie doplněna několika postavami, které dávají snímku příběh a měřítku. Kompozičně velmi zdařilý záběr.

/data/gallery/_orig/9/47659.jpg
Roman Jaroš
/ Chčije a chičije...
Horizontální linie provázející diváka napříč celou fotografií doplněné vertikální dynamikou děštových kapek, před kterými se snaží skrýt abstraktní postava. Jde o velmi dobře načasovanou momentku, která vtahuje diváka do děje, dá mu ochutnat z deštivé atmosféry, která na tváři diváka vyloudí i nějaký ten úsměv.

/data/gallery/_orig/7/69207.jpg
Zdeněk Dvořák
/ Balónková radost
Veselá a svěží fotografie postavené na barevnách kontrastech, které s oblibou používá například Bryan Peterson. Ve snímku je zakódovaná i určitá symbolika bezstarostného dětství, která kontrastuje se světem plným zákazů a příkazů.

/data/gallery/_orig/7/80427.jpg
Dušan Olah
/ Glum
I další skvělá fotografie je postavena na dvou paralelních světech, tedy toho všedního skutečného a pak světa fantazie, plného elfů, obrů a zákeřných skřetů. Záběr má navíc skvělé načasování a kompozici, kdy skřet z plakátu jako by se doslova dotýkal projíždějící tramvaje s nic netušícími cestujícími.


/data/gallery/_orig/9/124989.jpg
Petr Zeman / Čistota kompozice
Opět skvělá kompozice, souměrnost scénu a boční plastické světlo. To vše doplněno kráčející postavu jeptišky, která dala fotografii kontrast, příběh a dynamiku.

/data/gallery/_orig/0/72260.jpg
Otakar Metlička / Americká superrodina v Hong kongu
Přesto, že se street fotografie v mnoha případech velmi úzce prolíná s reportáží a dokumentem, což jsou žánry, u kterých může barva rušit, lze na barevném kontrastu celý záběr postavit. Důkazem je vynikající snímek z asijské metropole, kde se již mnoho let prolínají dvě kultury, tedy západní a východní. Fotografie navíc skvěle zachycuje rytmus a tep velkoměsta.


http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/4/154584.jpg
Radek Sycha / ...
Lidé bez střechy nad hlavou, kteří se vzdali běžných hodnot a ulice se stala jejich domovem, jsou velmi vděčným, ale zároveň, trochu otřepaným námětem mnoha pouličních fotografií. Když se ale do snímku podaří zakomponovat nějaký vtip, nebo pointu, snímek vůbec nepůsobí jak klišé. Opět skvěla kompozice a načasování okamžiku.
Jestli se chcete dozvědět o tomto zajímavém žánru více, přečtěte si související články v našem Magazínu


Navštivte některou z našich akcí


Street foto - beseda s garantem soutěže Davidem Gaberlem

Fotografickí soutěž na téma ULICE, JAKO JEVIŠTĚ A HLEDIŠTĚ končí poslední červencovou půlnocí a v červnu vás čeká nová soutěž, kde se budeme věnovat portrétní fotografii v tématu PORTRÉT OKEM MISTRA.

 
Titulní foto: Martin Lukeš / Pershing square - genius loci, New York (2012)Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

 • Jak fotit street foto

  Tento žánr si v posledních letech získal ohromnou popularitu. Každou vteřinu se na ulicích po celém světě odehrávají miliardy příběhů, z nichž každý…

 • Hledáčkem reportéra

  Slovo reportáž je odvozené z francouzštiny a dalo by se přeložit jako zpráva, nebo sdělení. Dobrý reportážní fotograf se musí dostat do víru událostí…

 • Černobílý svět

  První dochované fotografie byly černobílé. Trvalo cca dalších 50 let, než se dočkaly barvy. I dnes, téměř po dvou stoletích má černobílá fotografie…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím