Magazín

Produktové aktuality

Super rychlá, stabilizovaná a s vysokou citlivostí. Taková je druhá generace populární bezzrcadlovky Canon EOS R6 II

Martin LukešAktualizováno: 2. 11. 2022 v 17:16 • Rubrika: Produktové aktuality

Super rychlá, stabilizovaná a s vysokou citlivostí. Taková je druhá generace populární bezzrcadlovky Canon EOS R6 II

Ani přední výrobce foto a video techniky Canon nezůstává s představováním podzimních novinek nikterak pozadu, a tak dnes odhalil novou bezzrcadlovku Canon EOS R6 II, teleobjektiv s pevným ohniskem Canon RF 135 mm f/1,8 L USM a pokročilý systémový blesk střední třídy Canon blesk Speedlite EL-5. Podle zveřejněných parametrů se určitě máme na co těšit.

Obsah

Nová bezzrcadlovka Canon EOS R6 Mark II

Od představení full-frame bezzrcadlovky vyšší třídy Canon EOS R6 uplynuly přesně dva roky, a tak není divu, že Canon přichází s vylepšenou verzí druhé generace, fotoaparátem Canon EOS R6 Mark II. Na první pohled by se mohlo zdát, že se od svého předchůdce zase tolik neliší, ale opak je pravdou. Nový model má celou řadu nových prvků a 70 vylepšení které posouvají možnosti fotografování i záznamu videa zase o něco výš. Pojďme se tedy společně podívat, co přináší nového.

Canon EOS R6 Mark II

Stejně jako u staršího modelu tvoří srdce fotoaparátu plnoformátový snímač CMOS s rozlišením 24,1 Mpx. To je optimální poměr mezi možností tisku středního formátu, skvělou obrazovou kvalitou a velmi dobrým odstupem od šumu při vyšších citlivostech. Tu lze mimochodem nastavit až do hodnoty ISO 102 400. Snímač má ale zcela novou konstrukci se všemi vymoženostmi, které současné moderní technologie nabízí.

Canon EOS R6 II | Megapixel

Mozkem fotoaparátu je pak nejnovější procesor DIGIC X, kterým jsou osazeny i vyšší modely bezzrcadlovek Canon EOS R. K prvkům, u kterých je vždy co vylepšovat jednoznačně patří rychlost sériového snímání, vylepšený systém automatického ostření a samozřejmě také čím dál populárnější možnosti pokročilého nahrávání videa. Canon se v tomto směru opravdu činil. Sekvenční snímání při použití elektronické závěrky zvládne až 40 sn./s. s plnou podporou AF a AE. To jednoznačně pasuje nový model do kategorie nejrychlejších reportážních fotoaparátů. Uživatelé z této branže navíc ocení již zmiňovaný rozsah citlivosti, díky kterému mohou fotit i natáčet i v těch nejnáročnějších světelných podmínkách. Se standardní mechanickou závěrkou zvládá bezzrcadlovka také velmi hezkých 12 sn./s.

Canon EOS R Mark II | Megapixel

Velmi důležitou oblastí každého fotoaparátu je systém automatického ostření. U druhé generace eR šestky se můžeme těšit hned na několik vylepšení. Nově nás čeká přesnější sledování osob, zvířat a vozidel včetně letadel a vlaků. Fotoaparát dokáže nejen fixovat, ale v průběhu focení a natáčení videa také měnit velikost oblasti ostření a přepínat mezi celou postavu, hlavou nebo očima. Nově byly vylepšeny algoritmy pro automatickou detekci psů a koček a pokročilé vyhodnocování klíčového objektu nyní zvládne detekovat koně a dokonce i zebry.

Velmi zajímavým prvkem, který ocení především videotvůrci je tzv. detekce s prioritou objektu. Díky této funkci fotoaparát nepřeostří na pozadí, ani když zaostřená postava v záběru zmizí ze scény. Přistroj dále fixuje rovinu zaostření, ve které se postava nacházela, takže v podstatě pracuje stejně jako ostřílený kameraman.

Velmi účinným nástrojem bezzrcadlovek Canon je pokročilá stabilizace obrazu na snímači. Díky novému bajonetu RF, který zabírá dostatečný prostor kolem snímače posunul výkon stabilizátoru až na samé hranice možností. Ten dokáže ustabilizovat až 5,5 kroků toho, co jste běžně schopní udržet z ruky. V kombinaci s optickou stabilizací v objektivu zvládne systém IBIS až 8 kroků, takže pro názornost místo 1/125 s nyní udržíte až 2 sekundy. A to už je hodně velký rozdíl.

Drobných změn a posílení výkonu se dočkala také vyrovnávací paměť fotoaparátu. Z ní lze dokonce zpětně v režimu souvislého snímání vytáhnout záběry zpětně se zpožděním 0,5 sekundy při fotografování a 3 s nebo 5 s při natáčení videa. Díky této funkci v podstatě nepropásnete žádný klíčový okamžik, ať už při záznamu sportu, zvířat, rodinných momentek nebo u jiných reportážních záběrů.

Canon R6II | Megapixel

Co se týče designu, ergonomie a rozložení ovládacích prvků, tak je na první pohled zřejmé, že novinka vychází ze svého předchůdce. Logika, systém a komfort rozmístění ovládacích prvků tedy zůstává téměř stejná. Jedinou větší změnou je samostatný přepínač mezi fotografováním a natáčením videa, který je umístěn nalevo od hledáčku. Hlavní vypínač je přemístěn na pravou stranu a navíc je doplněn o zámek tlačítek a volič (Lock).

V této třídě bezzrcadlovek je již naprostou samozřejmostí odolná konstrukce a utěsnění tak, aby bylo s fotoaparátem možné pracovat i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Samostatnou kapitolou jsou upgrady vylepšující možnosti záznamu videa. Základem je jako u předchozího modelu rozlišení 4K / 60p. Oba modely shodně nabízejí také filmové profily Canon Log a HDR PQ pro zachycení co největšího dynamického rozsahu.

Canon EOS R6 II | Megapixel

Na rozdíl od modelu EOS R6 využívá EOS R6 Mark II celou šířku obrazového senzoru pro záznam 4K 60p, který je převzorkován z výstupního rozlišení 6K. Díky tomu je obraz mnohem čistší a také má mnohem nižší hladinu šumu oproti nativnímu výstupu 4K. Nově lze také nahrávat do formátu 6K 60p ProRes RAW za předpokladu, že bude fotoaparát propojen přes HDMI s Atomos Ninja V+. Fanoušci oblíbených zpomalených záběrů mohou využít Full HD rozlišení, ve kterém zvládá fotoaparát snímkovou frekvenci až 180 sn./s, což v praxi znamená šestinásobné zpomalení záznamu.
 
Výrobce také zapracoval na problému focus-breathing, mezi filmaři zvaným “dýchání objektivu. V kombinaci s objektivy, které jsou určeny pro filmování by se tak už nemělo stávat, že při ostření bude probíhat změna velikosti zaostřeného objektu nebo změna perspektivy záběru.

Novinka Canon R6II | Megapixel

Filmaře dále jistě potěší nová funkce, která upozorňuje na efekt falešných barev, kterou známe z filmové řady hybridních kamer Canon EOS Cinema. Nechybí ani indikace přepalů a středního tónu 18 % šedé tak, abyste dosáhli co nejvíce vybalancované expozice.

Díky vylepšené konstrukci obvodů posunul výrobce možnosti délky záznamu ze standardních 29 minut 59 sekund na 40 minut převzorkovaného videa 40K / 60p a až 60 hodin záznamu v rozlišení 4K / 30p.

Pozadu nezůstává ani samotná konektivita a možnosti připojení fotoaparátu. Ať už to kabelové nebo bezdrátové. Nechybí tedy Bluetooth v.5 a Wi-Fi (5 Ghz), díky čemuž lze spojit fotoaparát bezdrátově s dalším chytrým zařízením a přenášet mezi nimi jednotlivé soubory. Díky aplikacím Camera Connect a EOS Utility lze navíc fotoaparát ovládat na dálku. Canon EOS R6 Mark II také nově podporuje přenos do u nás zatím ne moc známé on-line platformy image.canon, ze které můžete fotografie sdílet a tisknout.

Mimo jiné také proběhl upgrade cloudu Canon DPP. V online prostředí software Digital Photo Professional, které funguje na principu neurální sítě a umělé inteligence lze nyní upravovat fotografie a vyvolávat formáty RAW s mnohem lepším výsledkem, než jaký nabízí standardní počítačové editory.

Canon EOS R6 Mark II

Nový objektiv s pevným ohniskem Canon RF 135 mm f/1,8 L USM

Jak je už dobrý zvykem, tak s představením nového fotoaparátu jde vždy ruku v ruce také nějaká ta novinky z kategorie optiky. Ani dnes to není jinak, a tak jsme se dočkali zbrusu nového objektivu s bajonetem RF, který je určený pro řadu bezzrcadlovek Canon EOS R.

Tentokrát výrobce potěšil hlavně fanoušky objektivu s pevným ohniskem. Canon RF 135 mm f/1,8 L USM navazuje na slávu velmi populárního zrcadlovkového objektivu Canon EF 135 mm f/2,0 L USM, který je na trhu neuvěřitelných 26 let. Oproti němu má novinka ještě o fous lepší světelnost, což v kombinaci s delším ohniskem a 9lamelovou clonou zaručuje opravdu měkké pozadí a sametový bokeh. O pohon automatické ostření se stará moderní ultrasonický motorek, který zaručuje nejen dostatečnou rychlost, ale také přesnost zaostření.

Canon RF 135 mm f/1,8 L USM | Megapixel

Vzhledem k ohnisku najde světelný teleobjektiv středního rozsahu uplatnění především při reportážní a portrétní fotografii. Dá se samozřejmě použít i na fotoaparátech s menším snímačem APS-C, na kterých ho crop faktor prodlouží na příjemných 216 mm. To už je velmi slušný teleobjektiv s unikátní světelností.

Canon RF 135 mm f/1,8 L USM

Systémový blesk Canon Speedlite EL-5

Modelová řada SPEEDLITE patří k tomu nejlepšímu, co svět systémových blesků nabízí a nový model blesku Canon Speedlite EL-5 nezůstává v parametrech a technických možnostech nikterak pozadu. K jeho přednostem patří vysoké směrné číslo 60 GN a ultra rychlé dobíjení mezi jednotlivými záběry (0,1 - 1,2 sekundy). Dobíjecí akumulátor LP-EL zvládne nepřetržitou řadu 85 záblesků na jedno nabití, a to při plném výkonu. Celková výdrž akumulátoru je 350 záblesků. V manuálním režimu umožňuje blesk snížit výkon až na hodnotu méně než tisíciny plné hodnoty (1/1024), což se hodí především v situacích, kdy je potřeba scéna dodat minimum umělého světla blesku.

Canon Speedlite EL-5 | Megapixel

Novinka Canon EL-5 je prvním bleskem, který je osazen multifunkční paticí. Ta je plně kompatibilní s bezrcadlovkami řady Canon R a umožňuje nejen spolehlivější spojení mezi bleskem a fotoaparátem, ale také celou řadu doplňkových funkcí. Pro eliminaci přehřívání je blesk vybaven velmi účinným pasivním chladícím systémem a nechybí ani utěsnění proti prachu a vlhkosti.

Canon Speedlite EL-5

Blesk Canon Speedlite EL-5 | Megapixel

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, pane Navrátili. Velmi nás mrzí, že čekáte tak dlouho na uvedený model, nicméně věřte, že i my bychom rádi měli všechny modely skladem a samozřejmě tak mohli uspokojit veškeré požadavky ze strany našich zákazníků, nicméně pokud výrobce a distributor zboží nemá, není v našich silách to jakkoliv ovlivnit.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 8. 11. 2022 |Reagovat

KNA

Přestaňte nabyzet novinku canon r6 ii a chvalit jak jsou dobré když ja čekam na novinku Canon r 7 o května
kterou jste tež vychlalovaly je obědnana u vas radči splňte staré novinky a potom nabyzejte nové novinky.Jenon si z lidi dělate srandu.

1

Karel Návrat AFIAP, 4. 11. 2022 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.