Superrychlé novinky Fujifilm: X-E2 a kapesní XQ1 Produktové aktuality

Superrychlé novinky Fujifilm: X-E2 a kapesní XQ1

Luděk BouškaAktualizováno: 18. 10. 2013 v 11:48 • Rubrika: Produktové aktuality

Dnes byl oficiálněpředstaven nástupce kompaktu s výměnnými objektivy X-E1, model X-E2. Ale také nový prémiový kompaktní fotoaparát XQ1, momentálně nejmenší fotoaparát v řadě X. Kapesní fotoaparát XQ1 disponuje nově vyvinutým objektivem se světelností F1.8 a čtyřnásobným zoomem a stejným typem snímače, kterým je vybaven i velice ceněný přístroj FUJIFILM X20. Fotoaparát X-E2 s výměnnými objektivy má nejnovější snímač APC-C X-Trans CMOS II a nejrychlejší AF systémem na světě.

FUJIFILM X-E2 - nový kompakt s výměnnými objektivy 

Klíčové vlastnosti fotoaparátu Fujifilm X-E2:

 • Snímač X-Trans CMOS II o velikosti APS-C a rozlišení 16,3 milionu pixelů
 • Originální barevné filtry omezující tvorbu moiré a falešných barev
 • EXR Processor II
 • Bajonet pro objektivy FUJIFILM X
 • Lens Modulation Optimiser (optimalizátor modulace objektivu) pro lepší obrazovou kvalitu
 • Elektronický hledáček typu OLED s mimořádně vysokým rozlišením 2,36 milionu bodů
 • Ovladač kompenzace expozice v rozsahu ±3
 • 3-palcový (1,04 milionu bodů) kvalitní a zřetelný LCD displej (vysoký kontrast, vysoký jas a široké pozorovací úhly)
 • Zabudovaný vysunovací blesk (k dispozici i sáňky pro externí blesk)
 • ISO 200 – 6400, rozšířené ISO 100, 12800, 25600, Auto (při nastavení ISO Auto je k dispozici rozsah ISO400-6400)
 • Rychlé automatické ostření 0,08 vteřiny
 • Tlačítko Q (quick) pro snadný přístup do nastavení menu snímání
 • Vestavěný převodník formátu RAW
 • Režimy simulace filmu (Velvia, ASTIA, PROVIA, Monochrome, Sepia, Pro Neg.Std a Pro Neg.Hi)
 • Umělecké funkce včetně vícenásobné expozice, panoramatického snímání a 8 uměleckých filtrů
 • Výběr funkcí bracketingu (AE / ISO / dynamický rozsah a simulace filmu)
 • Video ve Full HD
 • Vstup pro mikrofon/externí spoušť (Φ 2,5mm)
 • Výdrž baterie na jedno nabití cca. 350 snímků
 • K dispozici v celočerném a černo-stříbrném provedení

Základní charakteristika přístroje FUJIFILM X-E2

Fotoaparát X-E2 staví na celosvětovém úspěchu oceňovaného přístroje FUJIFILM X-E1 – jenž získal cenu Technical Image Press Association pro nejlepší kompaktní systémový fotoaparát roku 2013 – a posouvá obrazovou kvalitu na novou dynamickou úroveň srovnatelnou s plnoformátovými přístroji. Přináší ještě krásnější reprodukci barev, vyšší rozlišení obrazu a nejrychlejší systém automatického ostření na světě. X-E2 zaostří za pouhých 0,08 vteřiny.

Vysokou rychlost zajišťuje více než dvojnásobné zvýšení rychlosti procesoru EXR Processor II. Procesor je schopen zpracovat informace z více než 100 000 pixelů s fázovou detekcí, jimiž disponuje snímač X-Trans CMOS II. Hybridní AF kombinuje AF s fázovou detekcí a kontrastní AF a zajišťuje tak přesnost při snímání objektů s nízkou mírou kontrastu a při fotografování slabě nasvícených scén.

Snímač X-Trans CMOS II o rozlišení 16,3 milionu pixelů a rozměrech APS-C je vybaven originálními barevnými filtry. Díky tomu není nutné používat optický low pass filtr, jenž obvykle omezuje tvorbu moiré, avšak na úkor rozlišení. Snímač X-Trans CMOS II je naopak schopen zaznamenat nefiltrované světlo přicházející z objektivu a poskytnout tak jedinečnou kvalitu obrazu.

Kvalitu dále zvyšuje Lens Modulation Optimiser (LMO, optimalizátor modulace objektivu). Díky přesné práci s parametry různých objektivů a daty z celé plochy obrazu koriguje difrakční rozmazání obrazu při fotografování na nízká clonová čísla a kompenzuje mírné rozmazání na okrajích objektivu. Výsledkem je kvalitní obraz s úžasnou ostrostí v celé ploše snímku. LMO je kompatibilní se všemi objektivy řady XF.

Prestižní dojem z fotoaparátu umocňuje kombinace clonového kroužku na objektivu a otočný ovladač času závěrky na horní straně přístroje, kterým byl vybaven už jeho předchůdce. Fotograf tak má možnost plné kontroly nad fotoaparátem, aniž by musel oddálit oko od hledáčku.

Rychlé a přesné ostření

Díky mimořádně rychlým reakcím fotoaparátu X-E2 nezmeškáte žádnou příležitost pořídit snímek. Kromě nejrychlejšího AF na světě vyžaduje X-E2 krátký čas k zapnutí (0,5 vteřiny), jeho spoušť nemá prakticky žádné zpoždění (0,05 vteřiny) a sériové snímání dosahuje rychlosti 7,0 snímků/s (celkem nejvýše 28 snímků).

Přesné a pohodlné ostření zajišťuje hybridní AF. Kombinuje kontrastní AF, jež uplatní své přednosti za slabého světla a AF s fázovou detekcí, který je ideální pro fotografování pohybujících se objektů. Díky zlepšení detekčního algoritmu je nyní více než kdy předtím snadnější zaostřit v obtížných situacích, kdy se ve fotografované scéně vyskytují málo kontrastní objekty nebo vodorovné pruhy. Fotoaparát automaticky přepíná mezi dvěma režimy AF a zaostřování pokračuje až do doby stisknutí spouště při průběžném AF.

Lepší kvalita obrazu

Snímač X-Trans CMOS II snižuje výskyt moiré a falešného barevného podání díky originálním barevným filtrům s náhodným uspořádáním pixelů. Není tedy nutné používat optický low pass filtr (OLPF), jenž snižuje rozlišení. Použitý snímač je stejný jako v uznávaném a cenami ověnčeném přístroji FUJIFILM X100S.

Obrazovou kvalitu dále zvyšuje použití prvního Lens Modulation Optimiser u fotoaparátů s výměnnými objektivy. Obrazový engine EXR Processor II koriguje i minimální rozmazání na okrajích objektivu i difrakční rozmazání způsobené uzavřením clony. Použití této vyspělé technologie umožňuje integrální vývoj objektivu, snímače a procesoru i optická kvalita jednotlivých objektivů. Fotoaparát je schopen maximálně využít rozlišení i kvalitu obrazového podání každého objektivu.

A konečně, kombinace snímače a enginu dosahuje úžasného rozlišení, zvyšuje dynamický rozsah a snižuje úroveň šumu při nastavení vysoké citlivosti. Společnost FUJIFILM je pyšná na výslednou bohatou barevnou reprodukci a nádhernou gradaci tónů.

Vynikající funkčnost

Fotoaparát X-E2 využívá stejnou kombinaci manuálně ovládaného clonového kroužku a ovladače času závěrky na horní stěně přístroje, kterou ocenili již vlastníci modelu X-E1. Umožňuje uživateli fotografovat a ovládat fotoaparát bez nutnosti oddalovat oko od hledáčku. Rozsah kompenzace expozice je zvýšen na ±3. Každý vlastník fotoaparátu X-E2 si rovněž může individuálně nastavit až 4 tlačítka na horní a zadní straně přístroje podle svého stylu fotografování.

Přesnou a pohodlnou kompozici a kontrolu zaostření umožňuje hledáček typu OLED s vysokým rozlišením 2,36 milionu bodů. Původní optická konstrukce Fujifilm nabízí nezkreslený obraz. Kvalitní, jasný LCD displej je zvětšen na 3,0 palce, přitom jeho tělo je tenčí. Disponuje širokými pozorovacími úhly a jeho 1,04 milionu bodů je chráněno nárazuvzdorným sklem. Povrch odolný proti poškrábání omezuje tvorbu odlesků a zlepšuje viditelnost, takže kontrola kvality snímků je nyní snazší.


Porovnání velikosti displeje se starším E-X1 (nový model E-X2 je vlevo)

Snadnější manuální ostření

Manuální ostření nyní usnadňuje použití technologie Digital Split Image. Přispívá k dokonalému zaostření tím, že uživateli stačí jen upravit zaostření tak, aby byly srovnány čtyři proužky zobrazené ve střední části živého náhledu a aby vzájemně ladila levá a pravá část rozděleného obrazu. S přesným zaostřením pak uživateli dále pomáhá funkce Focus Peak Highlight, tedy, zvýraznění obrysu fotografovaného objektu vysokým kontrastem v průběhu ostření.

Kvalitnější video

Fotoaparát X-E2 natáčí video ve Full HD (1920x1080) při frekvenci ž 60 snímků/s. Zlepšená funkce průběžného automatického ostření v režimu videa zvyšuje rychlost, přesnost a plynulost ostření. Rychlé sledování objektu je možné za různých situací, např. při panningu nebo změně ohniskové vzdálenosti nebo pokud objekt mění svou vzdálenost od fotoaparátu. Během záznamu videa je možno využít nastavení simulace filmu a kompenzaci expozice (±2) a rovněž rychlý datový tok (36Mbps).

Bezdrátový přenos snímků

Po instalaci bezplatné aplikace FUJIFILM Camera Application můžete snadno bezdrátově přenášet snímky z přístroje X-E2 do svého chytrého telefonu či tabletu. Není třeba pracně zadávat ID a hesla. Stačí stisknout tlačítko Wi-Fi® na horní straně fotoaparátu a přidat snímky přímo do svého blogu nebo je sdílet s přáteli prostřednictvím sociální sítě. Vestavěnou funkci Wi-Fi můžete rovněž využít k ukládání fotografií do svého PC.

Tvůrčí režimy

Vyberte si vlastní styl obrazu pomocí volby režimu simulace filmu a připomeňte si unikátní podání klasických filmů FUJIFILM. Díky výběru jedné z 10 variant můžete pořizovat snímky přesně tak, jak chcete. Velvia přináší živé barvy, ASTIA jemné podání vhodné pro portréty, PROVIA je všestranný univerzál a Pro Neg.Std s jemnějším podáním a Pro Neg.Hi s ostřejším podáním se dokonale hodí pro portrétní fotografii v interiéru. K dispozici je i režim simulace Sepia a pro kreativní černobílou fotografii lze využít efekt tři různých filtrů. Bracketing simulace filmu pak můžete použít, pokud chcete vytvořit fotografie s efekty tří různých filmů z jediného snímku. 

Kombinací dvou expozic do jednoho snímku můžete vytvořit vícenásobnou expozici. První pořízený snímek můžete zobrazit v elektronickém hledáčku nebo na LCD displeji a s jeho pomocí exponovat podruhé. Tato funkce umožní fotografům dosahovat velmi kreativních výsledků. Kreativní možnosti dále rozšiřuje osm vyspělých filtrů – Dětský fotoaparát, Miniatura, Dynamický tón, Pop Color, Jemné rozostření, High Key, Low Key, a Částečné barvy.

Další funkce

Díky vestavěné funkci vyvolání snímků ve formátu RAW je fotoaparát schopen převádět soubory v RAW do formátu JPEG bez nutnosti použít počítač, přičemž 14-bitový záznam RAW umožňuje převod s bohatší tonalitou. Vestavěný super inteligentní blesk emituje odpovídající množství světla pro danou scénu a pod kontrolou je i přeexpozice při použití blesku v makrofotografii, což uživateli pomáhá pořizovat snímky s přirozeným podáním.

Praktické příslušenství

BLC-XE-1 je pouzdro z kvalitní pravé kůže, které dokonale obepíná kompaktní a lehké tělo fotoaparátu X-E2. Dodává se včetně látkového obalu, jenž zajišťuje ještě lepší ochranu při uložení přístroje na delší dobu. Pohodlí, praktičnost a výkonnost můžete dále zvýšit přidáním gripu HG-XE1 a jednoho ze tří systémových externích blesků.

Úplný seznam příslušenství fotoaparátu X-E2:

 • Speciální kožené pouzdro BLC-XE1
 • Kompatibilní se všemi objektivy Fujinon X Mount
 • Adaptér M Mount rozšiřující kompatibilitu o další objektivy
 • Grip HG-XE1
 • Výběr ze tří modelů blesků dle fotografových požadavků (EF-X20, EF-20, EF-42)
 • Ochranné filtry (PRF-39, PRF-52, PRF-58 a PRF-62)
 • Externí spoušť RR-90

 

Nový prémiový kompakt FUJIFILM XQ1

 

Klíčové vlastnosti:

 • Snímač X-Trans CMOS II o rozlišení 12 milionů pixelů
 • Originální barevné filtry omezující tvorbu moiré a falešných barev bez nutnosti použití optického low pass filtru
 • EXR Processor II
 • Objektiv F1.8-F4.9 se čtyřnásobným optickým zoomem (ekvivalent kinofilmu 25-100 mm)
 • 4x inteligentní digitální zoom (16x v kombinaci s optickým zoomem)
 • Optimalizátor modulace objektivu pro lepší obrazovou kvalitu
 • Bezdrátový přenos snímků prostřednictvím aplikace FUJIFILM Camera Application
 • Kvalitní 3-palcový LCD displej o rozlišení 920 tisíc pixelů a svislým i vodorovným pozorovacím úhlem 85°
 • Převodník souborů ve formátu RAW přímo ve fotoaparátu
 • ISO 100 – 12800
 • Vestavěný super inteligentní blesk
 • Pět režimů simulace filmu (Velvia, ASTIA, PROVIA, Sepia a Monochrome)
 • Osm vyspělých filtrů: Dětský fotoaparát, Miniatura, Dynamický tón, Pop Colour, Jemné rozostření, High Key, Low Key, a Částečné barvy
 • Video ve Full HD

Kapesní fotoaparát XQ1 disponuje nově vyvinutým objektivem s minimálním clonovým číslem F1.8 a čtyřnásobným zoomem, stejným typem snímače 2/3” X-Trans TM CMOS II a EXR Processor II, kterým je vybaven i vysoce ceněný přístroj FUJIFILM X20. 

To znamená, že velikost snímače modelu XQ1 je přibližně dvojnásobná proti běžným kompaktním digitálním fotoaparátům a je schopna zajistit nejrychlejší automatické ostření na světě za pouhých 0,06 vteřiny.

XQ1 je sice velmi malý (s rozměry pouhých 100 mm (š) x 58,8 mm (v) x 33,3 mm (h) je jedním z nejkompaktnějších vyspělých fotoaparátů) – avšak nečiní žádné kompromisy ve výkonu či kvalitě obrazu. Díky svému elegantnímu designu a prvotřídní povrchové úpravě ční vysoko nad ostatními. K dispozici je ve stylovém černém či stříbrném provedení, které představuje pečeť luxusu a činí z něj dokonalý prémiový kompakt pro náročné uživatele. 

Obrazová kvalita řady X

Snímač X-Trans CMOS II o velikosti 2/3” a rozlišení 12 milionů pixelů omezuje tvorbu moiré a falešných barev bez nutnosti použít optický low pass filtr. EXR Processor II zpracovává signál více než dvojnásobnou rychlostí – výsledkem je nižší úroveň šumu, zachování kvality obrazu a tedy nádherná reprodukce zelených, modrých a pleťových tónů. Citlivost lze nastavit v rozsahu ISO 100 až ISO 12800, takže přirozené a zřetelné snímky můžete pořizovat i za slabého světla. 

Nově vyvinutý objektiv s clonovým číslem F1.8 a 4x zoomem (25-100 mm) tvoří 4 asférické čočky a 3 optické členy s velmi nízkým rozptylem, přičemž všechny jsou opatřeny původní povrchovou úpravou Fujifilm HT-EBC, která omezuje tvorbu odlesků a duchů. Světelný objektiv s clonovým číslem F1.8 je schopen rozostřit pozadí a vytvořit tak přirozený efekt bokeh a nádherný kontrast s fotografovaným objektem. 

Obrazovou kvalitu dále zlepšuje Lens Modulation Optimiser (optimalizátor modulace objektivu). Koriguje i malé optické vady a difrakce způsobené uzavřením clony objektivu. Výsledkem je maximální možné rozlišení objektivu a zřetelnost obrazu v celé jeho ploše. Optická stabilizace obrazu ve 3 krocích je velmi užitečná při fotografování za slabého světla. 

Rychlé a pohotové ostření

Díky pohotovému ostření a rychlému zapnutí vás XQ1 nezklame ani v případě, že chcete zachytit prchavý okamžik. Je vybaven nejrychlejším systémem automatického ostření na světě (0,06 vteřiny), interval před pořízením dalšího snímku činí 0,3 vteřiny a zpoždění závěrky činí jen 0,015 vteřiny.

Úchvatný vzhled

Kvalitním výkonům fotoaparátu XQ1 odpovídá i jeho luxusní vzhled a prvotřídní praktičnost. Nastavení, jako jsou vyspělé filtry, manuální ostření, clona a čas závěrky lze provádět otáčením obráběného kroužku s výstupky umístěného na objektivu. Není tak potřeba používat menu. Přídavné funkční tlačítko (E-Fn) na zadní straně fotoaparátu pak poskytuje snadný přístup k preferovaným funkcím. 

Bezdrátový přenos snímků

Po nainstalování bezplatné aplikace FUJIFILM Camera Application můžete snímky z fotoaparátu XQ1 snadno bezdrátově přenášet do svého chytrého telefonu nebo tabletu. Není nutno zadávat žádná ID a hesla; stačí stisknout tlačítko Wi-Fi® na horní straně fotoaparátu a přidat snímky přímo na blog nebo je sdílet s přáteli prostřednictvím sociální sítě. Uživatelé mohou nastavit fotoaparát XQ1 tak, aby přečetl svou lokaci z chytrého telefonu či tabletu, a zaznamenat tak údaje o místě, kde snímek pořídili. 

Pohodlné fotografování v manuálním režimu

Kvalitní LCD displej fotoaparátu XQ1 o velikosti 3,0 palce a rozlišení 920 tisíc bodů usnadňuje prohlížení i za ostrého světla díky vysokému kontrastu, antireflexnímu sklu a svislému i vodorovnému pozorovacímu úhlu 85°. Funkce Focus Peak Highlight, tedy zvýraznění obrysu fotografovaného objektu pomocí vysokého kontrastu během zaostřování pomáhá pořizovat ostré snímky při manuálním ostření.

Tvůrčí možnosti

Vyberte si vlastní styl obrazu díky režimu simulace filmu a napodobte jedinečný odkaz klasických filmů FUJIFILM. Díky volbě jedné z pěti možností můžete fotografovat přesně tak, jak chcete. Velvia vám nabízí živé barvy, ASTIA je vhodná pro portréty, PROVIA je přirozený univerzál a určitě najdete využití pro režimy Sepia a Monochrome. K dispozici je rovněž osm vyspělých filtrů dále rozšiřujících tvůrčí možnosti, tedy Dětský fotoaparát, Miniatura, Dynamický tón, Pop Color, Jemné rozostření, High Key, Low Key a Částečné barvy. V režimu vícenásobné expozice pak můžete snadno složit dva snímky do jedné fotografie.

Inteligentní blesk

Vestavěný super inteligentní blesk přesně řídí množství emitovaného světla dle fotografované scény. Například lze pořídit přirozené portréty v interiéru, makro fotografie či snímky jídel bez přeexpozice. Rovněž snímky v protisvětle, například portréty, budou nádherně a přirozeně nasvětleny bez utopení všech detailů ve stínech. 

Zpracování formátu RAW přímo ve fotoaparátu

Prostřednictvím funkce pro vyvolání souborů ve formátu RAW vestavěné přímo ve fotoaparátu lze převádět snímky v RAW do JPEG bez nutnosti použít zvláštní software a počítač. 

Video v HD

Video lze natáčet ve formátu Full HD při frekvenci 60 snímků/s, přičemž speciální funkce stabilizace obrazu usnadňuje natáčení z ruky. Pokud v sobě chcete objevit filmového režiséra, vyzkoušejte režimy simulace filmu, které vaší kreativitě dodají výrazný charakter.

Dostupné příslušenství

 • Kožené polopouzdro (černé BLC-XQ1 BC a hnědé BLC-XQ1 BW)
 • Vodotěsné pouzdro WP-XQ1 do hloubky až 40 metrů
 • Sada O-kroužků ORK-XQ1


Zobrazeny komentáře (2 - 1)

 • 2

  Bouška

  Reaguje na (1) | Dobrý den, to zatím ještě nevíme, neměli jsme možnost vyzkoušet. 

  Luděk Bouška - Megapixel, 22.10.2013 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Zajímalo by mě, s jakým objektivem je "nejrychlejší AF na světě"... protože krom objektivů s lineárnám motorem (třeba 18-55) jsou ty další celkem šneci.

  Fujishooter, 18.10.2013 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím