Svět jako makro - beseda s Milanem Blšťákem

Svět jako makro - beseda s Milanem Blšťákem

Ing. Milan Blšťák se na makrofotografii specializuje od roku 1997. Jeho snímky se objevují na stránkách magazínů, časopisů, v kalendářích a na pravidelných výstavách. V roce 2000 získal ocenění v prestižní soutěži Czech Press Photo v kategorii „Příroda a životní prostředí“. Do roku 2010 fotil makrozáběry pouze na diapozitivy, s příchodem nových snímačů a technologií začal pozvolna testovat a přecházet i na digitální techniku. Specializuje se na makrozáběry vody ve všech skupenstvích (rosa, kapky deště, ale i ledové krystaly nebo námraza) ve velkém zvětšení až 6:1.

Cena workshopu: zdarma

Přehled termínů

Momentálně nejsou vypsány žádné termíny.

Stručný obsah besedy: 

 • Něco o mně a mojí makrofotografii
 • Proč vůbec makrofotografie
 • Vývoj od analogu k digitalu a jejich malé srovnání
 • Proč zaměření na makrofotky vody a ledu
 • Používané technické vybavení a pomůcky
 • Kdy je makrofotka opravdu MAKRO
 • Zpracování a prezentace makrofotografií
 • Otázky a volná diskuze

 

 

Jak vidí makrofotku pan Blšťák?

Mrazivé a barevné makrozázraky

Co mám na makrofotografii nejraději je její různorodost a dobrodružství hledání. Pokaždé, když vyrážím na focení, mám před sebou velkou neznámou - najdu vůbec ještě nějaké zajímavé záběry? Podaří se mi je nafotit tak, jak je vidím v hledáčku objektivu? Dokážu zachytit co v nich vidím a nabídnout to ve srozumitelné podobě případnému divákovi? Dá se vůbec do záběru vměstnat moje obrovská radost z objevu a úžas nad neskutečnou tvořivostí přírody? Upřímně řečeno - každá lidská činnost jednou zevšední a vytratí se z ní počáteční nadšení. Představa ranního vstávání, kdy je ještě moc brzo ráno na to aby bylo brzo ráno, balení těžkého batohu a brašny, toulání se v sychravých nevlídných ránech, stovky strnulých minut vleže na promáčené zemi a hromada dalších “proti” mi často běží ráno hlavou, když tělo odmítá vystrčit nohy zpod peřiny. Ale ta touha po dobrodružství makrofotografie pro mě byla zatím vždy silnější - a já mám výzvy rád! Odměna je totiž přes všechnu námahu sladká - jednou jsou to barvy a jejich nezvyklá kombinace, hra světla s tvary, rosa, která nemá vůbec právo se na pavoučích vláknech udržet, průhled skrz ledové krystalky a vůbec. Už dlouho je to pro mne kouzelný svět a ještě jsem z této definice neslevil. Takže zatím jsem ty nohy ve většině případů brzo ráno nejen z pod peřiny vystrčil, ale i následně položil na zem.

Kdy a kde fotím:

Nejraději brzo ráno v probouzející se přírodě, do které ještě nestačila vstoupit lidská noha, ale i přes den v zimě na horách a u zmrzlých potoků. Hlavně ale všude tam, kde není signál a kde mi v hlavě nezvoní poplašné zvonečky úkolů!

Čím se při focení řídím:

Moje focení není jenom profese nebo koníček. Je to i filosofie. Fotím rád i v počasí, které přiměje hodně lidí zůstat doma
u kamen nebo pod peřinou. Věřím, že když já obětuji v mrazu a v dešti něco ze svého pohodlí, najdu záběry, které jsou těsně za hranicí lidské představivosti ...něco za něco. Fantazie přírody je nevyčerpatelná a já věřím v životní rovnováhu.

Makrofotografie je svět ve světě a je v něm spousta krásy. Každý povedený záběr mi vždy připomíná, jak je příroda dokonalá a že by k ní měl člověk přistupovat s větší úctou… a že spousta věcí ve srovnání s touhle dokonalostí je malicherná!

www.blstak.cz

Proč přijít na workshop

 • Workshopy jsou založeny na vzájemné komunikaci účastníků a lektora.
 • Díky praktickým ukázkám si odnesete spoustu cenných informací.
 • Registrace je snadná a rychlá.
 • Snadno si vyberete termín, který vám bude nejlépe vyhovovat.
 • Workshopy vedou zkušení lektoři Megapixelu
 • Všichni naši lektoři aktivně fotografují a zároveň umí učit.
 • Získáte kompletní službu. Prodáme vám fotoaparát a naučíme vás s ním zacházet.
 • Nebudeme vám nutit žádné konkrétní zboží. Máme zkušenosti s fototechnikou všech značek.

Kam pokračovat?

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Souhlasím