Svět jako makro - beseda s Milanem Blšťákem

Svět jako makro - beseda s Milanem Blšťákem

Ing. Milan Blšťák se na makrofotografii specializuje od roku 1997. Jeho snímky se objevují na stránkách magazínů, časopisů, v kalendářích a na pravidelných výstavách. V roce 2000 získal ocenění v prestižní soutěži Czech Press Photo v kategorii „Příroda a životní prostředí“. Do roku 2010 fotil makrozáběry pouze na diapozitivy, s příchodem nových snímačů a technologií začal pozvolna testovat a přecházet i na digitální techniku. Specializuje se na makrozáběry vody ve všech skupenstvích (rosa, kapky deště, ale i ledové krystaly nebo námraza) ve velkém zvětšení až 6:1.

Cena workshopu: zdarma

Přehled termínů

Momentálně nejsou vypsány žádné termíny.

Stručný obsah besedy: 

 • Něco o mně a mojí makrofotografii
 • Proč vůbec makrofotografie
 • Vývoj od analogu k digitalu a jejich malé srovnání
 • Proč zaměření na makrofotky vody a ledu
 • Používané technické vybavení a pomůcky
 • Kdy je makrofotka opravdu MAKRO
 • Zpracování a prezentace makrofotografií
 • Otázky a volná diskuze

 

 

Jak vidí makrofotku pan Blšťák?

Mrazivé a barevné makrozázraky

Co mám na makrofotografii nejraději je její různorodost a dobrodružství hledání. Pokaždé, když vyrážím na focení, mám před sebou velkou neznámou - najdu vůbec ještě nějaké zajímavé záběry? Podaří se mi je nafotit tak, jak je vidím v hledáčku objektivu? Dokážu zachytit co v nich vidím a nabídnout to ve srozumitelné podobě případnému divákovi? Dá se vůbec do záběru vměstnat moje obrovská radost z objevu a úžas nad neskutečnou tvořivostí přírody? Upřímně řečeno - každá lidská činnost jednou zevšední a vytratí se z ní počáteční nadšení. Představa ranního vstávání, kdy je ještě moc brzo ráno na to aby bylo brzo ráno, balení těžkého batohu a brašny, toulání se v sychravých nevlídných ránech, stovky strnulých minut vleže na promáčené zemi a hromada dalších “proti” mi často běží ráno hlavou, když tělo odmítá vystrčit nohy zpod peřiny. Ale ta touha po dobrodružství makrofotografie pro mě byla zatím vždy silnější - a já mám výzvy rád! Odměna je totiž přes všechnu námahu sladká - jednou jsou to barvy a jejich nezvyklá kombinace, hra světla s tvary, rosa, která nemá vůbec právo se na pavoučích vláknech udržet, průhled skrz ledové krystalky a vůbec. Už dlouho je to pro mne kouzelný svět a ještě jsem z této definice neslevil. Takže zatím jsem ty nohy ve většině případů brzo ráno nejen z pod peřiny vystrčil, ale i následně položil na zem.

Kdy a kde fotím:

Nejraději brzo ráno v probouzející se přírodě, do které ještě nestačila vstoupit lidská noha, ale i přes den v zimě na horách a u zmrzlých potoků. Hlavně ale všude tam, kde není signál a kde mi v hlavě nezvoní poplašné zvonečky úkolů!

Čím se při focení řídím:

Moje focení není jenom profese nebo koníček. Je to i filosofie. Fotím rád i v počasí, které přiměje hodně lidí zůstat doma
u kamen nebo pod peřinou. Věřím, že když já obětuji v mrazu a v dešti něco ze svého pohodlí, najdu záběry, které jsou těsně za hranicí lidské představivosti ...něco za něco. Fantazie přírody je nevyčerpatelná a já věřím v životní rovnováhu.

Makrofotografie je svět ve světě a je v něm spousta krásy. Každý povedený záběr mi vždy připomíná, jak je příroda dokonalá a že by k ní měl člověk přistupovat s větší úctou… a že spousta věcí ve srovnání s touhle dokonalostí je malicherná!

www.blstak.cz

Proč přijít na workshop

 • Workshopy jsou založeny na vzájemné komunikaci účastníků a lektora.
 • Díky praktickým ukázkám si odnesete spoustu cenných informací.
 • Registrace je snadná a rychlá.
 • Snadno si vyberete termín, který vám bude nejlépe vyhovovat.
 • Workshopy vedou zkušení lektoři Megapixelu
 • Všichni naši lektoři aktivně fotografují a zároveň umí učit.
 • Získáte kompletní službu. Prodáme vám fotoaparát a naučíme vás s ním zacházet.
 • Nebudeme vám nutit žádné konkrétní zboží. Máme zkušenosti s fototechnikou všech značek.

Kam pokračovat?

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím