Světlo v krajině - inspirujte se v Galerii Blog

Světlo v krajině - inspirujte se v Galerii

Martin LukešAktualizováno: 10. 7. 2015 v 13:53 • Rubrika: Blog

Tak jako každý měsíc, přinášíme vám i v červnu takové malé letní osvěžení v podobě inspirace a názorných ukázek, jak by mohly vypadat soutěžní snímky na téma SVĚTLO V KRAJINĚ. Krajina je bezesporu jedním z nejrozšířenějších žánrů. V Galerii najdete kromě cca 30.000 snímků tohoto žánrů, také celou řadu opravdu dobrých a nebudu přehánět, když řeknu špičkových krajinářů světové úrovně, od kterých se můžete hodně naučit.

Naše celoroční fotografická soutěž ROK S MEGAPIXLEM se pomaličku přehoupla do druhé poloviny a protože právě probíhá čas prázdnin a dovolených, rozhodli jsme se věnovat červenec krajinářské fotografii. A pokud si někdo neumí přesně vyložit, co vlastně myslíme zadáním, kterým je SVĚTLO V KRAJINĚ, můžete si zde prohlédnout pár snímků, které zadání splňují do posledního pixelu.

sutton
Libor Klimek - sutton

Třetinové dělení snímku, výrazné pozadí, zajímavá perspektiva, slunce velmi nízko nad obzorem, kontrast studených a teplých barev, diagonální linie vedoucí diváka do obrazu, rytmus opakující se textury, to všechno jsou stavební kameny dobré krajinářské fotografii navíc spojené v jeden dokonalý celek, který zákonitě musí fungovat a samozřejmě funguje. Autor tohoto snímku velmi dobře pracoval s kompozicí a samozřejmě i se světlem, které jednoznačně ovlivnilo celkový výsledek.


Skotsko, Rannoch Moore, Loch Nah-Achlaise
Dan Svoboda - Loch Nah-Achlaise

Na podobných principech je postavena i další fotografie Dana Svobody, zkušeného cestovatele a krajináře, kterého můžete potkat osobně na fotografickém workshopu po britských ostrovech. Kontrastní barvy a opar nad jezerem daly snímku velmi silnou atmosféru.

Západovka
Adam Bartoš
- západovka
Typický scéna, u které stojí za to počkat si na to správně světlo, v tomto případě západ slunce. Díky štěstí, které většinou přeje připraveným, se během soumraku vytvořily nad mostem nádherné mraky, které dávají záběru tu správnou dramatičnost. Popředí břehu vytvořilo navíc skvělou perspektivu, která vtahuje diváka do záběru a přesto, že je obloukový most výraznou dominantou záběru, působí s ostatními prvky velmi vyváženě a harmonicky.


Elgol
Martin Lukeš - Elgol
I u tohoto záběru bylo klíčové počkat si na optimální světlo, kterým je i zde podvečerní soumrak. Na lokaci jsme tedy vyrazili záměrně pozdě odpoledne, protože jsme měli zjištěno, v jaké poloze bude slunce při západu vůči této scenérii. Záměrně jsem se snažil do záběru dostat výrazné kameny, které vytvořily zajímavé popředí a díky tomu vypadá scéna "plastičtěji". Při fotografování jsem použil kombinaci dvou filtrů. Prvním je šedý neutrální, který prodloužil dobu expozici a zklidnil tak vlnky, ze kterých se stala jedna velká hladká plocha. Druhým filtrem byl polarizační, který zvýšil kontrast oblohy a odfiltroval odlesky na vodní hladině, takže jsou vidět i kameny pod ní. Použití dvou klasických kruhových filtrů má ale svá úskalí. Jedním je vinětace, takže fotografie měla černé rohy, které jsem musel oříznout a přišel jsem tak o úhel záběru. Dalším je pak barevný posun snímku. Žluto-zelený nádech fotografie není dílem postprocesu, ale barevnou odchylkou filtrů. Tu jsem ale nakonec nepotlačil, protože mi přišla celkem zajímavá a barvy tak oživily jinak neutrální snímek.

Jarní mlhavé ráno
Lenka Nejedlá
-  Jarní mlhavé ráno
Ranní mlhy jsou velmi vyhledávaným tématem zkušených krajinářů. Ti totiž dobře vědí, že paprsky prostupující mlhavým závojem, dají snímku jinak nenahraditelnou atmosféru. Vrcholky stromů zde působí jako ostrovy a chomáče mlhy jako oceán, což působí doslova pohádkově.

Svítání
Pavel Tobolka - svítání
Tato fotografie je krásným příkladem toho, že pro zajímavý záběr krajiny nemusíme na druhou stranu zeměkoule, pokud si počkáme na to správné světlo. Fádní scénu s vesnickým fotbalovým hřištěm, pozvedlo vycházející slunce, jehož paprsky procházejí korunou stromu, na velmi romantickou a světelně zajímavou krajinku, která má svůj půvab.

Polární záře 2
Jiří Šedek
- Polární záře
Polární záře patří zřejmě vůbec k nejzajímavějším přírodním světelným úkazům. Bohužel míst kde se vyskytuje, není na zemi mnoho a navíc není vůbec lehké tento jev vyfotografovat. Na tomto snímku se to ale povedlo skvěle. Vidět něco podobného na vlastní oči musí být nezapomenutelný zážitek a myslím, že každý divák je vděčný za tak zdařilé zprostředkování této pohádkové scenérie.

Midnight Teepee
Michael Hýža - Midnight Teepee

Posledním inspirativním snímkem je rekonstrukce indiánské osady, zasazené do noční scény, ve které se střídá krásný kontrast teplých a studených světelných zdrojů. I u této fotografie můžeme mluvit o skvělé kompozici a velmi zajímavé, pro krajinu netypické hloubce ostrosti. Snímek budí v divákovi až jakýsi filmový dojem a klidně bych si ho dokázal představit na plakátě, nebo obalu knihy nějakého romantického westernu.

Do konce naší fotosoutěže ještě zbývají tři týdny a po její uzávěrce, která je o půlnoci 31.7.2015 začíná další kolo, ve kterém si tentokrát přijdou na své fotografové zaměřující se na svůdně křivky modelek. Název srpnového tématu je MÓDA, ČILI FASHION... a i na druhou polovinu prázdnin jsme pro vás připravili spoustu zajímavých akcí k tomuto tématu.

 úvodní fotografie: Alexandr KOLOVRATNÍK -  Lago di CarezzaVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

  • Jak fotit krajinu

    Tento fotografický a v podstatě i výtvarný žánr, patřil vždy k těm nejpopulárnějším jak mezi profesionálními fotografy, tak i mezi těmi amatérskými.…

  • I cesta může být cíl

    Máme tu závěrečné kolo naší celoroční fotografické soutěže a rozhodli jsme se, že poslední téma necháme trochu volnější. Fotografování, a to rodinné…

  • Světlo v krajině

    Fotografie krajinek jsou v letním období zřejmě tím nejčastějším a nejoblíbenějším tématem většiny fotografických nadšenců. Nejen že jsou k focení…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím