Magazín

Fotoporadna

Systémový kompakt: je malý ale vlastně velký

Martin HájekAktualizováno: 8. 9. 2016 v 14:17 • Rubrika: Fotoporadna

Systémový kompakt: je malý ale vlastně velký

Termín bezzrcadlovka (v originálu “mirrorless”) je stále ještě relativně čerstvým pojmem ve světě digitální fotografie. Oficiálně se tyto fotoaparáty označují jako systémové kompakty (CSC) nebo prostě kompakty s výměnnými objektivy. Na trhu sice jsou už pár let, ale na své zlaté časy teprve čekají.

Obsah

Všichni známe důvěrně ten pocit, kdy ráno nebo večer před akcí balíme svou fototechniku do batohu. Pěkně úhledně ukládáme vše na své - přesně určené - místečko: zrcadlovku, náhradní tělo, širokoúhlý objektiv, portrétní objektiv, tele-objektiv (kdyby náhodou), každičký filtr, externí blesk atd. V menších přihrádkách a kapsičkách kontrolujeme, zda-li jsou náhradní paměťové karty zformátovány a pěkně na svém místě, jestli máme dostatek náhradních a nabitých baterií, čtečku, sluneční clony atd. Ještě poslední kontrola, pro jistotu přibalíme nabíječku, zavíráme batoh a už zbývá poslední věc (pro mě vždycky horor) - přikurtovat k fotobatohu stativ. Tak co, znáte to také? Jsem si jist, že velice dobře.

Nářadí úhledně sbaleno na cesty

Zažil jsem to snad už tisíckrát, stejně mě to vždycky zase překvapí. Překvapí mě, jak strašně je ten batoh těžký. Jasně, pokud jedeme autem, je to ještě v pohodě ale cesta MHD, vlakem či dokonce letadlem - s narvaným 12-15kg fotobatohem - je prostě peklo a upřímně, je to přesně to, co na focení nesnáším. Tak třeba již to zmíněné letiště je v podstatě vždycky “zážitek” a důvod, proč mě pokaždé na těch pár desítek minut až hodin rodina či kamarádi upřímně nenávidí. A vlastně se jim nelze divit a nelze to zazlívat ani celníkům. Kontrola být musí, kór v dnešní době! Co kdybych měl batoh, foťák či objektivy nacpány C4kou, že?! Ale co je na tom všem nejhorší, že většinou dobré 2/3 všech těch krámů vlastně vůbec nepoužiji. Vždycky se pak sám sebe v duchu ptám: “Copak to nejde jinak?!” Jasně, že jde!

Sony Alpha A7 tělo | Megapixel 

V malém těle velký duch (výkon)

Přesně o tom jsme se mj bavili nedávno i s Romanem Pihanem v rámci našeho tématického rozhovoru (viz výše). A vlastně je to potíž, trápící mnoho z nás, že, dámy a pánové?! V podstatě všichni touží po výkonném, kvalitním a spolehlivém foto vybavení, ale jen málokdo za to rád zaplatí daň v podobě mnoha kilogramů techniky, extrémního výdeje energie, potažmo zničených zad. Ještě před několika málo lety neexistoval kompromis mezi kvalitou a velikostí/hmotností. Naštěstí to už dnes neplatí! Řešení existuje, říká se mu bezzrcadlovka (mirrorless), neboli systémový kompakt (CSC) / kompakt s výměnným objektivem. Jde o zařízení kombinující výhody pravých zrcadlovek a současně kompaktů do kapsy. V relativně příjemných rozměrech tak dostanete velký senzor, všechny důležité manuální funkce, komfort výměny objektivů, ale také rychlost. Tedy zkráceně, téměř všechny benefity - ještě donedávna typické pro DSLR.

 

Limity a omezení

Ti bystřejší určitě už stihli zpozornět při slovíčku “téměř”. Ano, systémové kompakty jsou skvělé a mají obrovský potenciál. Jako vše ale i zde najdeme nějaká ta negativa. Tak předně, samotné malé rozměry - které jsou jinak spíše plusem - mohou pro někoho představovat problém. Zejména co do pohodlí ovládání. Platí pro ty z nás, co mají pořádné ruce. Zde opravdu kompaktní tělo bude spíše pro zlost. Další nevýhodu může pro někoho představovat absence optického hledáčku. No a do třetice, řekněme si na rovinu, že co se týče odolnosti, tak jen těžko by se mohly v tomto ohledu bezzrcadlovky měřit s téměř nezničitelnými reportážními “buldozery” typu Nikon D5 či Canon EOS 5D. Nicméně bezzrcadlovky perfektně zaplnily mezeru na trhu a nabídly skvělé řešení (nemalé) skupině fotografů. Navíc, paradoxně mohou být (a často už i jsou) systémové kompakty vhodným náhradním fotoaparátem mj. právě pro fotografy používající výše zmíněné profesionální reportážní DSLR.  

Nový Panasonic GH4R udělá radost především filmařům | Megapixel

Sdílet na


Komentáře k článku

fjnžanp

Reaguje na (9) | Presne tak - ako píše M.H. (11) ! Treba si prečítať celý článok a vypočuť celý rozhovor ! Lebo ináč to tu vyznieva , ako keď každý kohút svoje perie chváli :-) Nikto bezzrkadlovky neodsudzuje - znovu M.H.(11) ! , ale jednoducho v profi zóne - resp.na určité žánre a podmienky ............................. - bezzrkadlovky nestačia !

13

fotenie je náš život a naše poslanie, 8. 9. 2016 |Reagovat

JK

No dobře, bezzrcadlovky jsou malé. Ale co velké objektivy na malém mirrorless těle? To nikomu nevadí?

12

Jan Kocián, 8. 9. 2016 |Reagovat

MH

Reaguje na (9) | Dobrý den, upřímně mne docela mrzí, kolik lidí má neustále tendence vytrhávat slova a věty z kontextu. Nikde není křivé slovo proti bezzrcadlovkám. Naopak, považuji je za výborné a současně hodně univerzální řešení. Skvěle zaplnily mezeru na trhu, což v článku je objektivně shrnuto a výhody+nevýhody (ostatně asi nejlépe to vystihuje posledních pár vět v závěru článku). Systémovými kompakty jsem také něco odfotil (Olympus, Panasonic, Sony, Nikon) a ne "jen tak od stolu", jinak bych se srovnávat ani neodvážil. Co se týče full-frame je zmiňován pouze jako etalon v oboru (čímž je). Ostatně sám fotografuji na crop/APS-C (vč komerčních zakázek), takže o nějaké full-frame modle nemůže být vůbec řeč. Přeji Dobré Světlo, MH 

11

Prodejce Megapixel.cz, Martin Hájek, 8. 9. 2016 |Reagovat

L

Reaguje na (9) | Jsem také "old-school" pán, ale s bezzrcadlovkami (Olympus+Panasonic) jsem pár let doplňkově fotil, když jsem na méně důležité věci nechtěl tahat těžkou "full frame" výbavu. Jako hlavní fotograf bych si na svatbu bezzrcadlovku vzít netroufl, ale jako kámoš, co udělá pár žánrových fotek a za kvalitu není odpovědný, to klidně. Hodně dnešnách snímačů od velikosti 4/3 sice fotí stejně nebo lépe jak kinofilm, ale dokonalou fotku 60x90 ze 4/3 neuděláte ... pokud ovšem nepoužijete funkci "pixel shift", což ale při reportáži pochopitelně nepřipadá v úvahu. Elektronický hledáček má své výhody, ale optický taky své a nelze podle mě obecně říci, který z nich je lepší, záleží na situaci.

10

LM, 8. 9. 2016 |Reagovat

JN

Škoda, že tento rozhovor vedou dva "old-school" pánové, kteří pravděpodobně vyzkoušeli bezzrcadlovky jen někde na prodejně a v reálném životě s nimi asi moc nefotili. Nafotil jsem několik svateb kamarádům, vše na OM-D a s výsledky nemám absolutně problém. Naopak jsem na svatbě velice nenápadný, protože netahám ty velký děla jako nějaký paparazzi. Neustále tam slyším Full Frame, jako nějaká modla fotografie. Co je to za nesmysl. Dnešní menší snímače fotí výrazně lépe, než dříve kinofilm. Ano FF čip bude z logiky věci lepší v ISO (pokud do něj výrobci nenarvou 50mpx a tím jednotlivé pixely výrazně zmenší), ale z menších snímačů 4/3 nebo APS uděláte fotku 60x90 naprosto dokonalou. I velcí profíci, postupně nachází oblibu v menších tělech a objektivech - viz. Rostislav Stach. To že bezzrcadlovky nejsou rychlé - další nesmysl. Podívejte se na sportovní fotky některých fotografů - třeba Vítek Ludvík - vše na bezzrcadlovky. Doporučuji oběma pánům, aby vzali do ruky nějaký Panasonic, Olympus OM-D nebo Fuji a konečně si to pořádně vyzkoušeli. Ne doma u stolu, ale v praxi v terénu. Závěrem: Zlatý elektronický hledáček - se zrcadlovkou vidíte v noci v hledáčku tmu, tedy nic, elektronický hledáček zesílí signál a vidíte alespoň obrysy kompozice - takže vidíte co fotíte. Pro Megapixel, který prodává spoustu bezzrcadlovek to moc dobrá reklama není - spíše naopak.

9

Jirka Nový, 8. 9. 2016 |Reagovat

JC

Článek i video obsahově výborné. Ale po strance provedení videa hrůza. Co ty rušící zvuky u videa? A to není jen u tohoto videa , ale i u rezenzí co děláte. Ještě jsem neviděl recenzi kde by bylo video rušené jinými zvuky než komentář recenzenta. To si pak musím něco myslet o Vaší profesionalitě.

8

Jan Cap, 8. 9. 2016 |Reagovat

MH

Reaguje na (3) | Proč pořád omýláme odolnost? Protože je to pro spoustu fotografů zcela klíčová vlastnost a to, že (nejen) reportážní top modely DSLR (ale i zrcadlovky jako takové obecně) vydrží téměř všechno je prostě fakt (mnohokrát ověřený praxí).

7

Prodejce Megapixel.cz, Martin Hájek, 8. 9. 2016 |Reagovat

MH

Reaguje na (2) | Dobrý den, ano co fotograf to názor což je zcela v pořádku. Elektronický hledáček (resp. display / liveview) má spousty výhod, mj. strašně rád ho používám třeba při makru nebo krajince - potažmo obecně při focení ze stativu. Skvělé je - ostatně jak sám uvádíte - zobrazení informací. Jsou ale situace, kdy je optický hledáček prostě nenahraditelný (viz reportáž, sport). A právě pro DSLR je typické, že máte vždy ten komfort výběru (s výjimkou starých modelů) jestli fotit skrze hledáček nebo přes liveview. 

6

Prodejce Megapixel.cz, Martin Hájek, 8. 9. 2016 |Reagovat

PB

Reaguje na (3) | Buduli vam chtit prodat zbozi, tezko vam budu rikat, ze to je smejd a nic nevydrzi :-) Utesneni na prach a dest maji i jine zrcadlovky nez jen vyse zminene buldozery D5/5D.

Reaguje na (3) | Mam bryle na dalku a s tim ze bych neco v optickem hledacku nevidel nemam problem.

5

Pavel Beran, 8. 9. 2016 |Reagovat

fjnžanp

Reaguje na (3) | ... Keď vtáčka lapajú , pekne mu spievajú :-) Apropo marketing !

4

fotenie je náš život a naše poslanie, 7. 9. 2016 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.