Magazín

Fotoporadna

Tablety vs. grafické tablety: V čem se liší?

Boris StojanovAktualizováno: 29. 4. 2019 v 15:08 • Rubrika: Fotoporadna

Tablety vs. grafické tablety: V čem se liší?

Přesto, že je čeština velmi bohatá na výrazivo, poslední léta nám trochu motají hlavu. Zatímco naši rodiče znali tak maximálně tablety na horečku a bolest hlavy, dnes nám pod stejným názvem proletí hlavou tablety do myčky, tablety jakožto destičky na konzumaci obsahu a co je horší, ještě ty grafické. A teď babo raď! Co je tedy k čemu dobré?

Obsah

Tablet jako zdroj zábavy, informací a nástroj k tvorbě

Jak praví Wikipedie, tablet je přenosný počítač ve tvaru desky s integrovanou dotykovou obrazovkou, která se používá jako hlavní způsob ovládání. Vývoj přenosných PC započal již v šedesátých letech, ale teprve příchod milénia dal této formě přenosného počítače směr a přišli první průkopníci.

První průkopníci ve formě, kterou jsme dnes zvyklí používat, tedy místo plnohodnotných systémů Mac OS, či Windows, využívají tablety mobilní systémy, tedy iOS a Android. Stejně jako u dospělých systémů nelze jakýkoliv systém nainstalovat na jakýkoliv tablet. Hned na počátku tedy musíte mít jasno, co je pro vás výhodnější – například s ohledem na používaný systém. Pokud máte iPhone, MacBook nebo iMac, těžko si pořídíte tablet od Samsungu, se systémem Android, ale sáhnete po iPadu. Stejně tak pokud vlastníte Android telefon, je pro vás Android tablet jasnou volbou. Uživatelé Windows to mají trochu složitější, neboť společnost Microsoft vykazuje pozoruhodně rozkolísaný přístup snad ke všemu, co jsem za poslední léta viděl. A pokud vytvoří něco opravdu úžasného, jako například Microsoft Surface Studio, nedá tomu českou lokalizaci a funkčnost úžasného příslušenství závisí na verzi operačního systému. Takže těmto produktům se dnes věnovat nebudeme.

Zastavíme se tedy u tabletů jako je iPad, iPad Pro a Samsung Galaxy Tab

Při výběru tabletu doporučuji ctít pár základních pravidel. Může se totiž lehce stát, že se tablet stane tím nejosobnějším předmětem, který vlastníte a budete na něm chtít dělat úplně všechno, co souvisí nejen se zábavou a konzumací obsahu, ale i třeba pracovní věci. Mějte tedy na paměti jednoduché pravidlo: jaký systém má můj telefon, takový systém by měl mít můj tablet!

Nejde o to, že by třeba iPad nepodporoval věci od Googlu (i když takové momenty už tu v různých dobách taktéž byly), ale o jednotnost nastavení, synchronizace a jednotnost ovládání. Jednoduše řečeno, pokud například vlastníte některý z novějších iPhonů a koupíte si nový iPad, stačí jej jen zapnout a po pár kliknutích přiložit svůj telefon. iPad se pomocí synchronizace nastaví úplně stejně, jako váš iPhone a pokud je aplikace pro iPad jiná, než pro iPhone, stáhne si správnou verzi!

Výkon a velikost tabletu

  1. iPad Mini byl můj nejmilejší tablet v životě. Vešel se totiž všude, i do zadní kapsy u džínů. Skvěle se držel, měl fajn displej, ale třeba na prezentaci fotek nebyl úplně správně veliký. Ovšem na cestování vlakem, autobusem, metrem, či letadlem? Naprosto TOP. Po inovaci je to opět tablet, který zastane nějakou práci, ale primárně jej vidím jako ideál na cesty a pro konzumaci obsahu, když cestujete opravdu nalehko.
  2. Klasický iPad, tedy velikost 9,7“ je taková zlatá střední cesta. Dá se používat s tužkou, takže na něm lze i výtvarničit, jeho výkon je ucházející pro různé úpravy obrázků, displej velmi pěkný a dostatečně velký. Vejde se stále do každé brašny a fotky na něm vypadají skvěle!
  3. A pak tu máme dva modely iPad Pro, díky vlastní zkušenosti přejdu ten menší (stejně dobrý) a zastavím se na chvilku u toho většího. 12,9“ je obrazovka běžného notebooku, který používají miliony lidí každý den. Nicméně iPad Pro je samozřejmě vybaven Retina displejem a má navíc velmi široký barevný gamut, který odpovídá standardu P3. Ten leží na půl cesty mezi sRGB a Adobe RGB. To jej předurčuje k trochu vážnějšímu nasazení, než je sjíždění videí na YT a lajkování na FB. Na tomto tabletu můžete opravdu tvořit, ať se jedná o malování v aplikaci Procreate, nebo o práci s RAW soubory v mobilní verzi Lightroomu. A výslednou práci můžete prezentovat na velkém displeji se skvělými barvami. Klienti se nebudou stačit divit. Dovolím si zmínit ještě jednu oblast použití, kterou používám na svém iPadu Pro a která nám vytvoří krásný „oslí můstek“ k dalšímu druhu tabletů. Tou oblastí je retušování pomocí Apple Pencil.

K iPadu Pro existuje skvělá aplikace, která se jmenuje Astropad. Je ve standardní a profesionální verzi a umožňuje zrcadlení plochy monitoru na iPad Pro. Při puštěném Photoshopu tak máte pomocí Pencilu naprosto boží retušovací tablet s plochou skoro 13“ a luxusní odezvou. Tímto můstkem jsme přeskočili na další segment, a tím jsou grafické tablety

Grafické tablety

Grafické tablety vznikly původně jako polohovací zařízení s velmi přesným a jemným ovládáním. Ovládaly se perem, stylusem, který byl součástí dodávky. Pokud jste jeli perem po ploše, kreslili jste, nebo aplikovali nástroj – např. retušovací štětec. Pokud jste jeli nad tabletem, jezdili jste myší. Chtělo to hodně cviku, ale dodnes jsou grafici, kteří nedají na tato zařízení dopustit.

Změny nastaly v posledních letech, kdy i společnost Wacom, jakožto nejznámější výrobce grafických tabletů začala implementovat do svých zařízení některé řekněme vychytávky ze světa mobilních tabletů. Jde například o pohodlné ovládání gesty/prsty, které spolu s rostoucím počtem specializovaných aplikací láká zákazníky z řad grafiků a výtvarníků k přechodu na iPad Pro.

V tuto chvíli je tedy možné dělat na mobilních tabletech i na grafických tabletech spoustu stejných věcí. Ale jen zdánlivě!

Grafické tablety byly vždy striktně koncipovány jako přesné nástroje pro práci. Jejich největší devizou je přesnost a ergonomie. Nabízí širokou paletu fyzických nástrojů – per, která mají odlišné chování. Můžete si například pořídit speciální pero na techniku airbrush. Pro jednotlivé grafické disciplíny si můžete pořídit jedinečné tablety, které budou přesně odpovídat vašemu zaměření. Pro retušování fotek vám možná postačí obyčejný Wacom Intuos, skicaři naopak sáhnou po jednoduchém řešení Wacom Sketchpad Pro, který umožňuje kresbu pořízenou do papírového bloku převést do digitální podoby. Nároční uživatelé sáhnou po sofistikovaných řešeních z řady Cintiq Pro, které spolupracují se systémy Windows i Mac OS a samozřejmě je lze využít pro jakoukoliv 3D i 2D tvorbu.

Všechny Wacomy na rozdíl od iPadů, jež jsem zmiňoval výše, slouží pro práci na té nejvyšší možné úrovni. Ale YouTube ve vlaku si na nich nepustíte. A v tom tkví zásadní rozdíl mezi mobilními a grafickými tablety.

Hybridní řešení 2v1

Společnosti jako Microsoft, či Lenovo navíc přišly s hybridními řešeními, kterými jsou notebooky s odnímatelnými displeji, nebo s dotykovým ovládáním na displeji. Marketing používá výrazy jako 2v1, rozuměj notebook a tablet v jednom, ale je to tak trochu zavádějící.

Koncept se přiklání k původní myšlence z 60. let 20. století, kdy vznikaly první prototypy přenosných počítačů s ovládáním na displeji, ale s klasickými mobilními tablety, jak je známe dnes, nemají nic společného. Chybí jim totiž mobilní aplikace, které jsou psané pouze a přímo na interakci prstů a gest. „Utržený displej“ z notebooku je de facto pořád jen systém Windows, ale bez klávesnice. Což ale nemusí být až tak špatně, neboť takové zařízení může disponovat grafickým výkonem pracovní stanice s klasickými, plnými aplikacemi. Můžete tak mít například plný Photoshop na „tabletu“, který má několikaterový disk, čtyřjádro i7 a třeba 16 GB paměti. To nejlepší je ale mimo výkon, jelikož se jedná o plnohodnotný počítač, má klasická rozhraní pro připojení periferií! Takže externí disk, čtečka karet, cokoliv, na co jste u klasického počítače zvyklí... I to může být dobrá volba a důvod ke koupi.

Milovníci nakouslého jablka mají v tomto ohledu tak trochu smůlu. Žádný MacBook, natož MacBook Pro s odpojitelným displejem neexistuje, dotyková obrazovka taktéž ne. Ale není se čemu divit, Apple přece vyrábí velmi úspěšný iPad! Jediným řešením je tak aplikace Duet display, která umožňuje připojení iPadu jako druhého displeje k MacBooku a lze jej pak ovládat dotykově, nebo již zmíněná aplikace Astropad. Tvůrci Astropad aplikace šli ještě kousek dál a přinesli HW rozšíření Luna display. Jedná se o takovou malou flashku, která se umístí do USB-C slotu na Mac Mini a pomocí aplikace tak přetvoří klasický iPad Pro v displej k počítači s Mac OS systémem. Je to celé malé, skladné, pohodlné na ovládání. Funguje klávesnice i myš a k tomu si můžete vzít iPad do ruky a zbytek práce si jít vyřešit například na pohodlnější sedačku, nebo křeslo.

Zdroj foto: Archiv značky Wacom, Samsung a Boris Stojanov

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, opravdu zásadní rozdíl, je zda malujete přímo na aktivní displej, nebo na tablet, který přenáší tahy do dalšího zařízení. Každému vyhovuje přecu jenom něco trochu jiného, takže v tomto směru nelze říci, že je jeden systém lepší než ten druhý. Ideální by bylo před nákupem obě varianty vyzkoušet. Osobně myslím, že by do začátku něco takovéhle mohlo stačit - tablet WACOM

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 19. 4. 2021 |Reagovat

Ja

Doporučil bys ipad pro,pro začínající grafičku?
Teprve začínám,ale chci se tomu věnovat.
Tím pádem do toho musím taky zainvestovat,ale nejsem si jistá co bude nejlepší.
Chci taky digitálně malovat,víc mi vyhovuje tužka nebo pero,proto mě napadl ipad pro.
Jenže mám strach,že to není správná volba.
Mám iphone xr,tak nevím.
Byla bych ráda za jakoukoli pomoc.
Předem velice děkuji a přeji zbytek příjemného večera

1

Julie antalová, 16. 4. 2021 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.