Recenze Tamron 10-24mm F/3.5-4.5 Di II VC HLD pro Nikon

Jakub Paleček

Jakub Paleček • 28. 06. 2017

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Stabilizace
  • Utěsnění
  • Možnost korekce obejktivu na TAMRON TAP-in usb doku
  • Celková ostrost
  • Design

Co se nám nelíbí

  • Motor poněkud hlučnější pro video

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Tamron 10-24 mm f/3.5-4.5 Di II VC HLD pro Nikon od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Tamron 10-24 mm f/3.5-4.5 Di II VC HLD pro Nikon v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Tamron 10-24 mm f/3.5-4.5 Di II VC HLD pro Nikon

Představení Tamron 10-24 mm f/3.5-4.5 Di II VC HLD pro Nikon

Představení Tamron 10-24 mm f/3.5-4.5 Di II VC HLD pro Nikon

Pokud jste otevřeli tuto recenzi, vlastníte nejspíše APS-C zrcadlovku firmy Canon nebo Nikon a zjistili jste že uzrál čas pořídit širokoúhlý objektiv, procházíte možnosti a hledáte které sklo má význam a které můžete vynechat?  Pak vemte na vědomí, že s tímhle sklem chcete ve svém výběru počítat a důvody můžeme pojmenovat už při továrním výčtu jednotlivých konstrukčních řešení.

Objektiv je primárně určen pro DSLR s APS-C a DX velikosti čipu a je nabízen ve variantě pro Canon a Nikon. Optická soustava se oproti první verzi, částečně z důvodu přidané stabilizace změnila a je složena z 16 členů v 11 skupinách a to v kombinaci asferických a hybridně asférických členů, včetně jednoho LD (low dispersion), a jednoho XLD (extralowdispersion) členu pro lepší vedení světla a minimalizaci nežádoucích jevů jako byla poměrně výrazná aberace u prvního modelu, ne že by u druhého zmizela ale ve středu si objektiv drží skvělé výsledky jak v  ostrosti tak aberaci, při vyšších clonách se potom obejvuje mírné zhoršení v okrajích. Opatřena je také antireflexní vrstvou BBAR (Broad-Band Anti-Reflection) pro minimalizování odlesků a je třeba říci že si obejktiv opravdu poradil vždy dobře i v silnějším protisvětle a fotky vycházejí dostatečně kontrastní. Pro zaostřování je vyuzžit HLD (High/Low Torque Modulated Drive Motor) slibující o něco rychlejší ostření s minimální zaostřovací vzdáleností 24 cm,.

Velkou změnou a ne vždy používanou inovací v případě širokoúhlého objektivu je systém stabilizace (VC) s účinností až 4EV, připomínám že při focení ze stativu je VC kontraproduktivní a je doporučeno stabilizaci vypínat. Co se rychlosti autofokusu týká, rychlost je spíše průměrná to ale krajinkáře, cestovatele nebo zastánce videa nemusí nijak mrzet a pro mě osobně rychlost AF obstála i při použití v reportáži. Pro použití v architektuře a focení interiérů je na osobní zvážení poněkud zhoršená kresba v rozích.  Přední člen objektivu při ostření a zoomování nerotuje a to je jistě společně s možností využívání standartních,kruhových filtrů o průměru 77 mm skvělá zpráva pro nejednoho nadšence do krajinářské fotografie. Povedený minimalistický design, velikost skla a utěsnění objektivu proti vnějším vlivům jsou pak jen další výhodou z  výčtu důvodů proč se v této kategorii rozhodnout právě pro tento obejktiv.

Hodnocení zákazníků (5)

Hodnocení zákazníků (5)

4.6

Zatím jsem s objektivem spokojený.

Ověřený zákazník
Josef Pavlík, 04.10.2021

5

Ověřený zákazník
Petr Zitek, 30.10.2020

4

Ověřený zákazník
Josef Novák, 14.05.2019

5

Zatím ho mám krátce a pro špatné počasí nebylo moc možností ke zkoušení. Přesto z těch pár udělaných fotek lze soudit, že oproti starší nestabilizované variantě, za kterou jsem ho vylepšil, se bude jednat o skutečné polepšení. Fotky pěkně ostré a kontrastní, vypadá, že i v protisvětle bude dobrý, už se těším až ho vyzkouším za správného fotopočasí a také na noční fotky (kdy tedy při použití ze stativu člověk nesmí zapomenout vypnout tu stabilizaci)

Ověřený zákazník
Karel Ederer, 09.03.2019

4

Profesionální přístup

Ověřený zákazník
Vladimír Chlebiš, 06.06.2018

5

Popis a parametry

Popis a parametry

10-24mm F/3.5-4.5 Di II VC HLD (Model B023), ultra širokoúhlý objektiv pro digitální zrcadlovky s APS-C senzorem. (35mm ekvivalent je 16-37mm). Objektiv je ideální pro fotografování ulice, krajin, skupinové fotografie a běžné denní aktivity. Je ztělesněním nejmodernější technologie Tamron, zahrnující systém stabilizace obrazu VC (Vibration Compensation, konstrukci odolnou proti vlhkosti, flurovou povrchovou úpravu a prvně použitý, nový HLD motor (High/Low Torque Modulated Drive Motor). Kromě toho má model B023 nový design odvozený z nových návrhů produktů řady SP.

1. Dědí nejširší rozsah ohniskové vzdálenosti ve své třídě*1 ultra širokoúhlých objektivů

Nový model B023 dosahuje široké ohniskové vzdálenosti 10-24mm, vůbec nejvyššího rozsahu ohniskové vzdálenosti mezi ultra širokoúhlými objektivy pro digitální zrcadlovky s APS-C senzorem. Jako ekvivalent k 35mm pokrývá velmi široký zorný úhel, od ultra širokoúhlých 16mm až do 35mm. Fotografové si mohou vychutnat různé širokoúhlé výrazy pouze s tímto jedním objektivem, od dynamických dalekých krajin až po jednoduché příležitostné momentky.

*1 Mezi ultra širokoúhlými objektivy pro digitální zrcadlovky s APS-C senzorem (Od ledna, 2017; Tamron)

2. Vylepšený optický výkon v celém rozsahu zoomu

Optická konstrukce nového modelu B023 se skládá z 16 optických členů v 11 skupinách. Speciální optické členy jsou použity v optimálním uspořádání jedno LD (Low Dispersion) členu s nízkým rozptylem, jednoho XLD skleněného členu s extra nízkým rozptylem, jednoho lisovaného asférického členu a jenoho hybridního asférického členu. Nový objektiv velmi efektivně kompenzuje širokou paletu aberací v celém rozsahu zoomu včetně příčné chromatické aberace, komatické aberace a deformací, které mají tendenci se u širokoúhlých objektivů objevovat.

Vysoce uznávaná povrchová úprava BBAR (Broad-Band Anti-Reflection) a optická konstrukce věnují zvláštní pozornost vnitřním odrazům v tubusu objektivu, kde potlačují dopady škodlivých světelných paprsků, které mají tendenci se objevovat u širokoúhlých objektivů.

3. Systém stabilizace obrazu VC, užitečný zejména při špatných světelných podmínkách

V reakci na žádosti mnoha zákazníků, kteří si přáli vybavit širokoúhlý objektiv stabilizací obrazu, Tamron nainstaloval svůj uznávaný systém stabilizace obrazu VC (Vibration Compensation) do nového modelu B023. Optimalizací pomohu a řídícího algoritmu bylo možné začlenit VC se zachováním kompaktní konstrukce předchozího modelu B001. Stabilizace obrazu VC především zvyšuje volnost fotografa při fotografování z ruky při setmění nebo ve špatně osvětlených místnostech, případně při jiných, relativně špatných světelných podmínkách. Systém stabilizace obrazu je obzvláště účinný v podmínkách fotografování s pomalejšími časy závěrky. 

4. Poprvé vybavený objektiv novým HLD motorem s vynikajícím hnacím pohonem a stabilitou

Nový Tamron motor HLD (High/Low Torque Modulated Drive Motor) byl vyvinut k použití jako pohonný systém AF pro model B023. Díky svému vynikajícímu hnacímu pohonu a stabilitě je HLD motor schopen plynule řídit mechanismus AF u nového modelu B023, který je vybaven rozsáhlými zaostřovacími optickými členy. Při fotografování s použítim AF režimu Vám nepřetržitá možnost manuální zaostřování umožní provádět okamžité jemné zaostřovací úpravy ručně, aniž by jste mezi režimy AF a MF museli přepínat.

5. Stlačen do kompaktního těla se strukturální vynalézavostí

I přes zlepšení kvality obrazu, přidání nových funkcí a výrazeného zlepšení základního výkonu disponuje model B023 kompaktním designem, který zajistil optimální konfiguraci komponentů jako jsou stabilizace obrazu VC a AF, čímž úspěšně snižuje celkovou délku ve srovnání s předchozím modelem B001. Lehké a kompaktní tělo spolu s jednoduchostí použití je při upevnění na fotoaparát s APS-C senzorem velmi dobře vyvážené.

6. Ještě více uživatelsky přívětivý objektiv, vybavený fluorovou povrchovou úpravou a konstrukcí odolnou proti vlhkosti

Vrchní povrch předního členu je potažen ochrannou sloučeninou fluoru, která odpuzuje vodu a olej. Povrch objektivu se snadněji očistí a je méně náchylný ke škodlivým účinkům nečistot, prachu, vlhkosti a otiskům prstů, což umožňuje mnohem snažší údržbu. Pro větší ochranu při fotografování venku pomáhá nepropustné těsnění na celém tubusu chránit Váš objektiv.

7. Elektromagnetický systém clony je nyní použit také u bajonetů pro Nikon objektivy

Elektromagnetický systém clony, který byl standardní výbavou bajonetů pro Canon objektivy, je nyní použit i u bajonetů pro Nikon* 5 . Přesnější ovládání clony a jejích hodnot je možné díky tomu, že lamely clony jsou poháněny a řízeny motorem prostřednictvím elektronických pulsních signálů.*2 K dispozici pouze s fotoaparáty kompatibilními s elektromagnetickou clonou (D3100, D3200, D3300, D5000, D5100, D5200, D5300, D5500, D7000, D7100, D7200) (Od ledna, 2017; Tamron)

8. Kompatibilní s konzolí TAMRON TAP-in

Můžete aktualizovat firmware, přizpůsobit pozici autofokusu a upravit mechanické nastavení a preference objektivu 70-200mm pouhým připojením ke konzoli TAMRON TAP-in a jejím připojením k PC pomocí USB.

9. Vnější design klade důraz na funkčnost a snadné používání

Zatímco zdědil design, který využívá hodně organických křivek a jemně lakovanou formu až do jemných detailů charakterizující objektivy řady SP, nový model B023 přichází s vysoce sofistikovaným designem, který také klade velký důraz na funkčnost a jednoduchost použití.

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F, Nikon F (AF-P kompatibilní)
Optický zoom 2,4 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 16-35
Minimální ohnisková vzdálenost 10 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 24 mm
Světelnost objektivu zoom 3,5-4,5
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 3,5
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 4,5
Maximální clona (F) 29
Konstrukce objektivu 16 členů / 11 skupin
Stabilizátor optický Ano
Crop faktor 1,5 x
Typ sluneční clony B023
Délka objektivu 82,1 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Reportáže, Street foto
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače APS-C
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 24 cm

Obecné

Nadstandardní záruka 5 let

Fyzikální specifikace

Hmotnost 440 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu B023N
Značka Tamron

Filtry

Průměr filtru 77 mm

Zobrazit popis a parametry