Recenze Tamron 11-20 mm f/2,8 Di-III-A RXD pro Fujifilm X

Ondřej Vachek

Ondřej Vachek • 15. 05. 2023

Hodnocení

Hodnocení

Kompaktní a lehký širokoúhlý zoom se světelnou f/2,8 clonou ideální pro fotografa, kterému ani jedna z Fujifilm variant nevyhovuje. Utěsnění proti prachu a dešti odemyká možnosti fotografování za zhoršených povětrnostních podmínek a rychlý krokový motor ostření umožňuje pracovat relativně rychle. 

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kompaktní rozměry
  • Nízká hmotnost
  • Utěsnění proti dešti a prachu
  • Rychlý chod

Co se nám nelíbí

  • Absence clonového kroužku
  • Aberace při blízkém zaostření

Představení Tamron 11-20 mm f/2,8 Di-III-A RXD pro Fujifilm X

Představení Tamron 11-20 mm f/2,8 Di-III-A RXD pro Fujifilm X

Pokud sháníte širokoúhlý zoom objektiv na svůj Fujifilm fotoaparát, doteď jste měli na výběr dva kusy, respektive tři. První byl velmi oblíbený XF 10-24 mm f/4 R OIS. Relativně kompaktní a slušně stavěný objektiv. Novější verze XF 10-24 mm f/4 R OIS WR navíc přináší utěsnění proti dešti a prachu spolu se správně označeným clonovým kroužkem namísto stále se protáčejícího neoznačeného kroužku na první verzi tohoto skla. Pro ty, kterým však clona f/4 nestačila Fujifilm přinesl vynikající XF 8-16 mm f/2,8 R LM WR. I na 8 milimetrů stále rektilineární světelný zoom s vynikajícími optickými vlastnostmi. 

S ohledem na velikost, hmotnost a rozpočet se však nejedná o ideální objektiv pro mnohé. A do toho se nám přidává Tamron se svou novinkou 11-20 mm f/2,8 Di III-A RXD. Ta tuto dvojici příjemně rozděluje třetí možností sedící plus mínus uprostřed určenou pro fotografy, kteří chtějí objektiv široký, světelný, ale zároveň kompaktní.

Tamron 11-20 mm f/2,8 Di-III-A RXD pro Fujifilm X | Megapixel

Stavba těla

Na své ohnisko a světelnost se jedná o produkt opravdu kompaktní. S hmotností pouhých 335 gramů a délkou 86 milimetrů seděl na mé X-T5 naprosto parádně a příjemně vyváženě. O pár centimetrů vyroste, pokud ohnisko posuneme z 20 milimetrů na 11. Takže ano, zoom není interní. Gumová objímka na bajonetu indikuje utěsnění proti lehkému dešti a prachu, což je pro krajinářské sklo nutnost. 

Tělo objektivu je plastové, což by mohlo odradit fotografy, kteří svou techniku rádi dále prodávají. Přeci jen si musejí dát větší pozor na škrábance. To však nijak neznevažuje celkový pocit z objektivu. Stavba je kvalitní. Oba ovládací kroužky jsou příjemné na používání, plynulé a s dobrým gumovým gripem. Co zde však chybí, je kroužek na ovládání clony. Na tuto funkci jsou Fujifilm uživatelé zvyklí z výborných XF skel a i mně samotnému chvilku trvalo, než jsem si zvykl na clonění jedním z ovládacích koleček na těle fotoaparátu.

V neposlední řadě musím pochválit možnost použití kruhových filtrů. Oproti XF 8-16 mm f/2,8 R LM WR, který závit nemá je to fajn výhoda. Závit na tomto Tamronu najdeme o průměru 67 mm.

Tamron 11-20 mm f/2,8 Di-III-A RXD pro Fujifilm X | Megapixel

Rychlost a clona

Tamron se snažil cenu tohoto objektivu udržet nižší, a tak je automatické zaostřování poháněno krokovým RXD motorem namísto rychlejšího a novějšího VXD systému, který od Tamronu známe. I tak je však autofokus rychlý a rychlý. Vyjma jedné scény, kdy jsem sledoval ke mně jdoucí subjekt, zatímco já sám šel směrem k němu, mne automatické zaostřování nijak nezklamalo. Má X-T5 objektivem ostřila svižně a bezproblémově.

Clona je pouze sedmi lamelová, což při jejím zavření okolo hodnoty f/5,6 na rozostřených oblastech tvoří nehezké sedmiúhelníky. Při plné cloně f/2,8 je však bokeh efekt při blízkém zaostření krásný. A blízké zaostření je zde opravdu úctyhodné. Při ohnisku lze objektiv zaostřit na 15 centimetrů od roviny snímače. To znamená, že se sluneční clonou objektivu takřka dotýkáme subjektu a stále jsme schopni zaostřit.

Optické vlastnosti

Stavět široké a světelné objektivy není snadná disciplína. O to těžší je pak vyrábět tyto objektivy s ohledem na proměnlivé ohnisko. Je pravda, že chromatické aberace jsou při zaostření na minimální vzdálenost na nejširší ohnisko v okrajích poněkud silné. Na druhou stranu jsou však ihned pryč, pokud zaostříme na nějaký vzdálenější subjekt.

Velmi slušný výkon pak objektiv vykazuje s ohledem na vinětaci. I na plnou f/2,8 clonu je minimální, a to při focení na kterékoliv ohnisko v celém rozsahu 11 až 20 milimetrů. Při menším přiclonění je pak viněta prakticky neexistující.

 

Popis a parametry

Popis a parametry

Tamron 11-20 mm f/2,8 Di-III-A RXD –⁠ ultraširokoúhlý zoom objektiv s vysokou světelností navržen pro bezzrcadlovky Fujifilm X. Objektiv se vyznačuje konstantní světelností f/2,8, která jej předurčuje pro použití ve zhoršených světelných podmínkách. Optická konstrukce obsahuje jeden prvek XLD, dva prvky LD a dva skleněné asférické prvky tvarované pro zajištění maximální kvality obrazu se sníženými chromatickými aberacemi a barevným lemováním pro vysoký jas a přesnost barev. Jednotlivé prvky jsou opatřeny vrstvou BBAR, která potlačuje odlesky a ghosting pro větší kontrast při práci v protisvětle. Minimální ostřící vzdálenosti 15 cm a maximální poměr zvětšení 1:4 usnadňuje vytváření působivých makro snímků. Tichý pohon AF s krokovým motorem RXD (Rapid eXtra-silent stepping Drive) je ideální pro fotografování i natáčení videa. Konstrukce objektivu je odolná vůči vlhkosti a přední člen je potažen povlakem Fluorine Coating, díky čemuž je objektiv chráněn při fotografování v exteriéru.

Technologie RXD a vnitřní ostření

Objektiv se pyšní ostřící technologií RXD (Rapid eXtra silent Drive), která je založena na krokovém motoru, jehož hnací prvek přesně a tiše ovládá úhel otočení –⁠ snímač nepřetržitě určuje aktuální nastavení zaostření objektivu. Motor RXD je tak silný, že dokonce i kameramani mohou nepřetržitě udržovat pohybující se objekty v rozsahu zaostření. Ostření navíc probíhá interně, délka objektivu se tedy při zaostřování nemění a nedochází k otáčení filtrového závitu. To usnadňuje manipulaci, zejména s delšími objektivy s telezoomem, a také fotografování s polarizačními a gradačními filtry. Mezi další výhody patří kratší zaostřovací vzdálenost v celé oblasti zaostření a nižší ztráty světla v rozích obrazu (vinětace) a menší aberace, související s ostřením.

Vynikající optický výkon

Optická konstrukce objektivu sestává z 12 členů v 10 skupinách a zahrnuje několik speciálních optických prvků pro zajištění mimořádné kvality obrazu. Jeden prvek XLD a dva prvky LD byly použity pro dosažení ostrého obrazu s vysoce korigovanou chromatickou aberací a dalších vad. Optický výkon podtrhuje pokročilý povlak BBAR-G2, který účinně potlačuje ghosting a odlesky na minimum a odhaluje drobné detaily objektů, i když je objekt v protisvětle.

Odolný design

Tamron 11-20 mm f/2,8 Di-III-A RXD disponuje konstrukcí odolnou vůči povětrnostním vlivům, které optimálně chrání citlivý interiér před větrem a počasím. Robustní vnější plášť je účinně utěsněn proti vnikání vlhkosti ve všech kritických bodech (např. mezi zaostřovacím kroužkem a bajonetovým spojením). To zaručuje spolehlivý provoz i v těch nejnepříznivějších venkovních podmínkách fotografování.

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm X
Optický zoom 3,3 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 16,5-30
Minimální ohnisková vzdálenost 11 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 20 mm
Světelnost pevného objektivu 2,8
Světelnost objektivu zoom 2,8
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 2,8
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 2,8
Maximální clona (F) 16
Konstrukce objektivu 12 členů / 10 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1,5 x
Délka objektivu 86,2 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Reportáže, Street foto
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače APS-C
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 15 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 67 mm
Hmotnost 335 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu B060X
Ocenění EISA
Značka Tamron

Zobrazit popis a parametry