Recenze Tamron 11-20 mm f/2,8 Di-III-A RXD pro Sony E

Martin Čiháček

Martin Čiháček • 21. 07. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Utěsněný objektiv
  • Kompatibilita nativních funkcí
  • Rychlost AF
  • Obrazový výstup
  • Provedení

Co se nám nelíbí

  • Absence stabilizace

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Tamron 11-20 mm f/2,8 Di-III-A RXD pro Sony E od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Tamron 11-20 mm f/2,8 Di-III-A RXD pro Sony E v Galerii

Představení Tamron 11-20 mm f/2,8 Di-III-A RXD pro Sony E

Představení Tamron 11-20 mm f/2,8 Di-III-A RXD pro Sony E

Představení

Společnost Tamron za poslední dobu velmi intenzivně rozšířila svou nabídku objektivů pro fotoaparáty Sony. Cílem bylo uživatelům full-frame bezzrcadlovek nabídnout celý rozsah objektivů, které vynikají světelností f/2,8, jsou utěsněné a nabízí výborný obrazový výstup. Troufám si říct, že se tyto objektivy dokázaly přiblížit originální řadě GM od Sony. Řeč je samozřejmě o trojici objektivů 17-28 mm, 28-75 mm a 70-180 mm. Tu postupně výrobce doplnil o 70-300 mm objektiv, který poměrově kopíruje starší verzi pro zrcadlovky.

Poslední kousky byly pevné 20 mm, 24 mm a 35 mm, které mimo jiné disponují výbornou makro vlastností. Všechny jmenované navíc mají průměr filtru 67 mm.

Aby toho nebylo málo, Tamron zalepil díru na trhu a ponořil se také do APS-C objektivů tak, aby potěšil uživatele a vlastníky systému a6000 - a6600. K univerzálnímu objektivu Tamron AF 17-70 mm f2,8 Di-III-A VC RXD tak aktuálně přirostl ještě jeden, kterým je zajímavý širokoúhlý objektiv Tamron 11-20 mm f/2,8 Di-III-A RXD. Ten na první dojem věrně kopíruje verzi 17-28 mm určenou na full-frame.

Zpracování a vlastnosti

Už na první pohled je zřejmé, že v Tamronu mysleli na kompaktnost a oproti 17-70 mm objektiv trochu zmenšili. Objektiv má lepší těžiště, které je uzpůsobeno pro menší APS-C těla. Stavba těla je stejná, jako je tomu zvykem. Podle mého názoru je dobře, že se vývojáři drželi konstrukce a stylu z varianty 17-28 mm a menší těla tak dostala plnohodnotný “širokáč” odpovídající kvality.

Po přepočtu cropu se dostaneme na ohnisko 16-30 mm, a to je naprosto ideální. Líbí se mi, že zůstala fluorová úprava těla a také utěsnění proti vodě a prachu. Filtr zde nasadíme stejný, zůstal průměr 67 mm. Samozřejmě i tento objektiv podporuje nativní funkce Sony jako je Fast Hybrid AF a Eye AF a další.

Objektiv má pevnou světelnost f/2,8 v celém rozsahu a jeho konstrukce se skládá z 12 členů ve 10 skupinách. Jsou zde dva asférické členy, dva LD a jeden XLD. Navíc byly přidány dva GM členy a jeden HM člen, které zaručují neuvěřitelný výkon a snímky ostré až do krajů. Je také vybaven povrchovou úpravou BBAR-G2 (širokopásmová antireflexní generace 2), která potlačuje duchy a odlesky na minimální úroveň a odhaluje drobné detaily objektů, i když je objekt v protisvětle.

Další příjemnou vlastností je na nejširším ohnisku možnost zaostřit od 15 cm, na nejdelším ohnisku pak od 24 cm. AF pohon obsahuje senzor, který reaguje na pohyb RXD motoru. Díky tomu dostaneme brilantní kontinuální ostření, které je rychlé a přesné. Pro filmaře tedy naprosto ideální. K tomu jako bonus je třeba zmínit, že motor ostření je naprosto tichý. Objektiv je pouze 86,2 mm dlouhý a váží krásných 335 gramů.

 

Závěr a hodnocení

S objektivem se mi pracovalo výborně. Jako vlastník A7III a Tamronu 28-75 mm jsem spokojený, ale k mému záložnímu a6400 mi chyběl širokoúhlý objektiv. V tomto směru jsem na Tamron spoléhal a nezklamali. Podle mého názoru se jedná o aktuálně nejlepší možnou variantu širokého ohniska pro APS-C od Sony.

Chod AF motoru je skutečně tichý a precizní, stejně tak jako obrazový výstup. Tamron výborně zaplnil díru na trhu a dal nám objektiv, který zde chyběl. Objektiv rozhodně doporučuji, dávám 10 bodů z 10.

Popis a parametry

Popis a parametry

Nový zoom 11–20 mm F2,8 je první objektiv s ultra širokoúhlým zoomem na světě pro bezzrcadlové fotoaparáty APS-C od společnosti Sony s clonou F2,8. Navzdory své rychlé cloně F2,8 je objektiv velmi malý (86,2 mm / 3,4 palce) a cítí se dokonale vyváženě připevněný k tělu kompaktního zrcadlového fotoaparátu APS-C. Je to ideální ultra širokoúhlý objektiv pro běžné použití. Na 11 mm širokoúhlém konci objektiv vykazuje ohromující výkon při fotografování na krátkou vzdálenost a dosahuje MOD (minimální vzdálenost objektu) 0,15 m (5,9 palce) a maximální poměr zvětšení 1: 4. Tato funkce vyzývá k fotografování širokoúhlého makra, které využívá kreativní efekty přirozeně se vyskytujícího zkreslení, které mohou poskytnout pouze ultra širokoúhlé objektivy.

Nový zoom je s ohledem na venkovní fotografování chráněn konstrukcí odolnou proti vlhkosti a fluorovaným povlakem. Jeho velikost filtru 67 mm je totožná se standardním zoomem TAMRON 17-70 mm F / 2,8 Di III-A VC RXD (Model B070) proSony E-mount Bezzrcadlové kamery APS-C a téměř všechny objektivy TAMRON v řadě bezzrcadlovek Full Frame, které také dobře sedí na APS-C fotoaparátech. Objektiv je kompatibilní s mnoha funkcemi, které společnost Sony zabudovala do svých fotoaparátů, včetně rychlého hybridního automatického ostření a automatického ostření očí, a je vybaven funkcemi, které podporují pohodlné fotografování. Vysoce praktické funkce umožňují fotografům vychutnat si vynikající kvalitu obrazu tohoto ultra širokoúhlého objektivu s rychlou clonou F2,8.

Hlavní vlastnosti

1. První objektiv s ultra širokoúhlým zoomem F2.8 na světě pro bezzrcadlové fotoaparáty APS-C

11-20 mm F2.8 je poctivý ultra širokoúhlý objektiv se zoomem s clonou F2.8 v celém rozsahu zoomu. Je kompaktní, lehký a velmi praktický. Můžete si užít jedinečný a výkonný svět ultra širokoúhlého fotografování na konci 11 mm (ekvivalent FF 16,5 mm). Ideální pro běžné použití, ohnisková vzdálenost 20 mm (ekvivalent FF 30 mm) je vhodná pro příležitostné momentky, jako je pouliční fotografování. Díky své užitečnosti vycházející z kompaktního, lehkého designu a rychlé clony F2,8 poskytuje 11-20 mm F2.8 vzrušující zážitek z fotografování s větší svobodou v různých situacích fotografování.

2. Kompaktní a nízká hmotnost pro vynikající použitelnost

11-20 mm F2,8 má délku pouze 86,2 mm (3,4 palce) a váží pouhých 335 g (11,8 oz). U ultra širokoúhlého objektivu s rychlou clonou F2,8 je tento objektiv mimořádně kompaktní a lehký. Při použití s ​​tělem bezzrcadlového fotoaparátu APS-C umožňuje fotografům užít si systém pro citlivé zachycení obrazu, aniž by mu bránila velikost nebo hmotnost objektivu. Poskytuje pohodlný uživatelský zážitek při fotografování i při natáčení videa pomocí malého stativu nebo gimbalu.

3. Vynikající optický výkon

Konstrukce 11-20 mm F2.8 obsahuje 12 prvků v 10 skupinách. Dva přesně umístěné prvky objektivu GM (Glass Molded Aspherical) zajišťují vysoké rozlišení v celém obrazu, od okraje k okraji. Model 11-20 mm F2.8 navíc obsahuje jeden prvek XLD (eXtra Low Dispersion) a dva prvky LD (Low Dispersion) pro dosažení ostrého obrazu s vysoce korigovanými optickými aberacemi. Je také vybaven povrchovou úpravou BBAR-G2 (širokopásmová antireflexní generace 2), která potlačuje duchy a odlesky na minimální úroveň a odhaluje drobné detaily objektů, i když je objekt v protisvětle. Kombinace funkcí harmonizuje a poskytuje ostrý obraz s přirozenými barvami a bohatou sytostí.

4. MOD 0,15 m (5,9 palce) při ohniskové vzdálenosti 11 mm

11-20 mm F2.8 se může pochlubit MOD (minimální vzdálenost objektu) 0,15 m (5,9 palce) při nastavení ohniskové vzdálenosti 11 mm a 0,24 m (9,4 palce) na konci 20 mm. Výsledkem je lepší a všestrannější fotografický výkon na krátkou vzdálenost než stávající ultraširokoúhlé objektivy se zoomem při jejich nejširší ohniskové vzdálenosti. Při nejširším nastavení 11 mm má úžasný maximální poměr zvětšení 1: 4, který umožňuje širokoúhlé makro fotografie, které rozděluje perspektivu jedinečnou pro ultra širokoúhlé objektivy a zároveň využívá výrazný bokeh poskytovaný rychlou a jasnou maximální clonou tohoto objektivu. 

5. Uživatelsky přívětivá jednotná velikost filtru 67 mm v celé řadě

11-20 mm F2,8 je tak lehký, že jeho celková hmotnost a standardní zoom objektiv 17-70 mm F / 2,8 Di III-A VC RXD (model B070) pro bezzrcadlové fotoaparáty Sony APS-C s E-mount jsou pouze přibližně 860 g (30,3 oz). Kombinace těchto dvou objektivů pokrývá extrémní rozsah ohniskových vzdáleností od 11 mm do 70 mm (ekvivalent 16,5 mm až 105 mm u fotoaparátů FullFrame) s rychlou a široce otevřenou clonou F2,8 při každé ohniskové vzdálenosti, což umožňuje snížení hmostnosti a velikosti celého systému, při zachování všech schopností. Stejně jako téměř všechny modely objektivů TAMRON pro fotoaparáty Sony s bajonetem E má jednotnou velikost filtru 67 mm, která umožňuje vzájemné sdílení filtrů, jako jsou PL a ND, a krytky objektivu.

6. Krokovací jednotka motoru RXD (Rapid eXtra-silent stepping Drive) je výjimečně tichá a perfektní pro použití s ​​videem

7. Konstrukce odolná proti vlhkosti a fluorovaný povlak poskytují další ochranu

8. kompatibilní s mnoha funkcemi specifickými pro fotoaparát, včetně Fast Hybrid AF a Eye AF
 

Objektiv

Typ bajonetu Sony E
Optický zoom 3,3 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 16,5-30
Minimální ohnisková vzdálenost 11 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 20 mm
Světelnost pevného objektivu 2,8
Světelnost objektivu zoom 2,8
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 2,8
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 2,8
Maximální clona (F) 16
Konstrukce objektivu 12 členů / 10 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1,5 x
Délka objektivu 86,2 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Interiéry, Architektura / Interiér, Reportáže, Street foto
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače APS-C
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 15 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 335 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu B060
Značka Tamron

Filtry

Průměr filtru 67 mm

Zobrazit popis a parametry