Recenze Tamron 14-150mm f/3,5-5,8 AF Di III pro micro 4/3

Jiří Vacek

Jiří Vacek • 20. 08. 2014

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Malé rozměry
  • Nízká hmotnost
  • Kvalitní zpracování
  • Rychlé ostření
  • Dobrá kresba i na nejdelší ohniska
  • Široký ohniskový rozsah = univerzálnost

Co se nám nelíbí

  • Absence optické stabilizace

Představení Tamron 14-150mm f/3,5-5,8 AF Di III pro micro 4/3

Představení Tamron 14-150mm f/3,5-5,8 AF Di III pro micro 4/3

Univerzální a praktický, to je Tamron 14-150mm, který Tamron vyrábí s bajonetem pro formát Micro 4/3, s kterým se můžete setkat u digitálních kompaktů s výměnnými objektivy značek Olympus a Panasonic. Jeho hlavní předností jsou příjemné malé rozměry, nízká hmotnost a rychlý systém ostření.

 Malé rozměry a příjemná hmotnost

Rozměry 63 x 85.24 mm a hmotnost do 300 gramů hovoří jasnou řečí. Tento objektiv se stane objektivem všech cestovatelů, kterým v batůžku už nezůstane mnoho místa na fotografickou výbavu. Objektiv, který vám pohodlně pokryje ohniska od 28 do 300mm (ekvivalent kinofilmu 35mm) a je tedy univerzální využijete téměř všude. Zpracování objektivu není špatné. Tam, kde nejsou pogumované části je příjemný hliník a tuhost objektivu jde po celé délce ohnisek souměrně, což mě příjemně překvapilo. Délka objektivu 8,5cm korensponduje s myšlenkou výrobců bezzrcadlovek vyrábět přenosné a kompaktní přístroje.

 Pro široké záběry i detaily

Ze zpracování a rozměru jsme se přesunuli do části optické, obrazové. Na rovinu. trochu mi vadí, že objektiv nemá stabilizaci. Je pravda, že při focení bylo krásné počasí a dostatek slunce, takže krátké časy jsme měl i na tom nejdelším ohnisku, ale dost dobře si to neumím představit, když bych chtěl fotit za horších světelných podmínek. Kromě absence stabilizace si však není na co stěžovat a naopak budu spíše chválit. Zobrazení detailů je na výborné úrovni i na to nejdelší ohnisko. Tedy samozřejmě pokud objektiv porovnávám s objektivy s podobným ohniskovým rozsahem. Objektivy s pevným ohniskem podávají jiné výsledky ale to prostě nelze srovnávat. Na nejširším ohnisku není patrná téměř žádná vinětace a i chromatická aberace je na solidní úrovni. Protože nejširší ohnisko objektivu začíná na 28mm není patrné ani zkreslení a tím pádem ani soudkovitost. Objektiv se snaží zachovávat linie. Tamron 14-150mm f/3,5-5,8 AF Di III má také velice slušný kontrast a snímky jsou řekl bych možná než nepřirozeně přibarvené, ale to mohlo způsobit tělo GX7 na kterém jsem tento objektiv testoval. Příjemně rychlé je i ostření, takže nepromeškáte žádný záběr. Ostřit je možné až ze vzdálenosti 50cm, přesto, když se podíváte na snímek s mouchou na listě tak jsou detaily hmyzu poměrně jasné.

 Velkou výhodou tohoto objektivu je jeho univerzálnost, kdy si stejným objektivem pořídíte celkový snímek hradu a po změně ohniska i jeho detail hradní věže. Tím pádem odpadá nutnost výměny objektivů a na cesty vám stačí již jen jeden. Můžete s ním fotit architekturu, portréty nebo detaily. Naopak se moc nehodí na rychlé sportovní záběry a to proto, že světelnost objektivu začíná na f3,5 a končí na hodnotě f5,8, což ale s ohledem na nejdelší ohnisko 300mm není zase tak špatné. Jen budete limitování při použití delších ohnisek v době, kdy se už nebude dostávat příliš světla. to je však bohužel úděl většiny univerzálních objektivů a je nutné s ním počítat.

 Shrnutí

Tamron 14-150mm f/3,5-5,8 AF Di III má rozhodně ambice zaujmout širokou škálu uživatelů a to díky svým rozměrům a velkému ohniskovému rozsahu, který doplňuje i dobrá kresba a minimum optických vad. Trošku chybí stabilizace, ale zase s ohledem na cenu se s tím dokážu vyrovnat. Bohatě to vynahrazuje kvalita obrazu a také to, že na dovolenou vám vystačí jediný objektiv.

Parametry

Parametry

Níže uvedené informace načítáme od nových produktů v e-shopu. Některé parametry, typu obsah balení, jazyky v menu apod. se proto mohou lišit.

Tamron 14-150mm F/3,5 - 5,8 Di III pro micro 4/3 je univerzální ultrazoomový objektiv nabízející ekvivalentní ohniskovou vzdálenost 28-300mm. Objektiv se skládá ze 17 optických členů ve 13 skupinách (jeden člen z nízko disperzního skla, dva lisované asférické členy a jeden hybridní asférický). Tamron 14-150mm je vybaven tichým krokovým motorek autofokusu, což oceníte zejména při natáčení ozvučeného videa. Minimální ostřící vzdálenost činí 50 cm.

Obrazový snímač

Formát snímače 2/3

Objektiv

Typ bajonetu Micro 4/3
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 28-300
Minimální ohnisková vzdálenost 14 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 150 mm
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 17 členů / 13 skupin
Délka objektivu 85 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér
Rozdělení podle ohniska Univerzální
Vhodný pro formát snímače Micro 4/3

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 50 cm

Expozice a fotografování

3D režim Ano

Obecné

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 52 mm
Hmotnost 350 g

Ostatní

Číslo produktu C001S
Značka Tamron

Vyřazené parametry - NEVYPLŇOVAT!!!

Nadstandardní záruka 5 let

Zobrazit parametry