Recenze Tamron 28-75 mm f/2,8 Di III VXD G2 pro Nikon Z

Megapixel Profesional

Megapixel Profesional • 02. 05. 2024

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Malé rozměry s ohledem na rozsah ohnisek a clony
 • Rychlé automatické zaostřování
 • Utěsnění proti vlhkosti
 • Krátké otáčení zoom kroužku
 • Nastavitelný za chodu
 • Jednoduchá aplikace
 • Slušná obrazová kvalita
 • Minimální barevné vady
 • Vinětace není příliš nápadná

Co se nám nelíbí

 • Plastový vnějšek

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Tamron 28-75 mm f/2,8 Di III VXD G2 pro Nikon Z od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Tamron 28-75 mm f/2,8 Di III VXD G2 pro Nikon Z v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Tamron 28-75 mm f/2,8 Di III VXD G2 pro Nikon Z

Představení Tamron 28-75 mm f/2,8 Di III VXD G2 pro Nikon Z

Představení Tamron 28-75 mm f/2,8 Di III VXD G2 pro Nikon Z

Není tomu poprvé, co vidíme již zaběhlý a kladně otestovaný objektiv od Tamronu vydaný znovu pouze s jiným bajonetem. Tento samý případ jsme viděli pár měsíců zpět s uvedením vynikajícího objektivu Tamron 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD také pro Nikon Z. Tento Tamron 28-75 mm f/2,8 Di III VXD G2 také už nějakou dobu známe. Hlavně tedy Sony fotografové. Jedná se již o druhou generaci tohoto objektivu. Tu první oficiálně Tamron na bajonet Z nikdy nevydal. Nikon jej však prodává v upraveném kabátu pod názvem NIKKOR Z 28-75 mm f/2,8.


Tradičně Tamron

Moderní objektivy Tamron jsou si v mnohém podobné. Zvnějšku plastová, až levně vypadající skla, v rukách však působící solidně a kvalitně. Vnější materiál je oproti první generaci značně odolnější a méně náchylný na poškrábání, stále se však jedná o plast. Pravděpodobně bych si jej s sebou nevzal do intenzivní oblasti, kde je prioritou můj život a kde nemám čas o svou techniku pečovat v rukavičkách. Na druhou stranu se však zdá naprosto adekvátně stavěný na každodenní používání při fotografování svateb, eventů, portrétů, street fotografie a všeho okolo.

Celý objektiv je relativně lehký při svých pouhých 550 g a s délkou necelých 12 cm to s ohledem na světelnou f/2,8 clonu není obr. Testoval jsem jej na těle Nikon Z8 a celková sestava mi do ruky pasovala perfektně. V ruce vše sedělo na výbornou a ani po celodenním focení bez popruhu jsem nepociťoval nějaký diskomfort v prstech, či zápěstí.

Na těle samozřejmě najdeme dva ovládací kroužky. Ten menší řídí motor zaostřování jehož odezvu můžeme mít buďto lineární, či nelineární za použití integrovaného USB-C portu a aplikace Tamron Lens Utility. Ten širší kroužek má na starosti transfokaci. Moc se mi líbilo, že jsem s ním nemusel zbytečně dlouho otáčet a nepřirozeně si kroutit zápěstím. Z nejširšího ohniska se na to nejdelší dostaneme přibližně čtvrtinovým otočením. Přední člen při přibližování vyjíždí, což není úplně ideální pro použití na stabilizátorech, ale to je cena za kompaktní rozměry. Naopak chválím oficiální odolnost proti vlhkosti a nepříznivému počasí. Není nic otravnějšího a demotivujícího, než muset foťák schovat do brašny, když začne pršet a zem se rozjasní odlesky.

Spolehlivě rychlý

Skupina optických členů, které mají na starosti ostření je poháněná ultrazvukovým VXD motorem, což je výrazné vylepšení oproti krokovému RXD motoru z první generace objektivu. Automatické zaostřování je rychlé, svižné a hlavně spolehlivé. Jak jsem již říkal, objektiv jsem testoval na těle Nikon Z8 s poslední verzí firmware a více než 90 % mých fotografií bylo perfektně zaostřených. Nejtěžší disciplína byla jednoznačně fotografování  mé dvou a půl leté dcery, která není schopná tři vteřiny posedět v klidu. Každý snímek, který jsem s objektivem pořídil byl zaostřený přesně na její oko, či oči aniž bych se musel o něco starat. Pouze jsem zapnul detekci subjektů, namířil a nechal algoritmus v těle přístroje čarovat.


Opticky vynikající

Jak jsem již zmínil, objektiv je už nějakou dobu na trhu dostupný s bajonetem Sony E, což znamená, že je také často používán s těly a7R V, a7CR, či a7R IV. Tato těla vynikají svými snímači o rozlišení přes 60 megapixelů, a tak objektivu aktuální snímače Nikon o rozlišení 47 megapixelů nedělají sebemenší problém. Optika si vede na výbornou. Detaily jsou zachycené naprosto parádně a to i na plně otevřenou clonu nezávisle na ohnisku. Na tu se pouze ukazuje slabší a snadno opravitelná vinětace. Po přiclonění na f/5,6 je viněta prakticky neviditelná.

Mechanismus clony se skládá z devíti lamel, což nám garantuje slušné a rovnoměrné rozostření pozadí i popředí. Při fotografování portrétů na ohnisko 75 milimetrů a clonu f/2,8 objektiv kreslí krásný bokeh efekt. Na druhou stranu dokáže při širokém ohnisku 28 milimetrů zaostřit na úctyhodných 18 centimetrů, což nám zajistí vynikající oddělení subjektu od pozadí.

Snadno uživatelsky nastavitelný

Výše zmíněný USB-C konektor na boku objektivu nijak nenarušuje odolnost proti vlhkosti. Na druhou stranu pak přináší celou škálu možností, jak si objektiv přizpůsobit vlastním potřebám. Můžeme si nastavit limit automatického zaostřování, přednastavené body A a B, mezi kterými pak snadno přepínáme, rychlost odezvy AF motorů, chod ostřícího kroužku a další funkce. K celé operaci nám stačí USB-C kabel a aplikace Tamron Lens Utility. Celý proces je rychlý, snadný a lze jej dělat během práce, pokud se zrovna scéna či podmínky změní.

Stojí za vyzkoušení

Jsem moc rád za to, že Nikon otevřel svůj bajonet i jiným výrobcům. Díky tomu teď máme mnohem více možností, cenových rozmezí, dostupných ohnisek a nejsme limitovaní pouze výběrem originálních skel. Tento Tamron je vynikající volba jako hlavní objektiv pro prakticky jakékoliv aktuální Nikon Z tělo. Teď už stačí jen doufat, že Tamron vydá i prozatím pro Sony exkluzivní ohniska 17-28 mm a 70-180 mm s clonou f/2,8. Jednalo by se o skvělou alternativu Nikoňácké svaté trojice.

Popis a parametry

Popis a parametry

Objektiv Tamron 28-75 mm F/2.8 Di III VXD G2 nově pro Nikon Z je rychlý standardní objektiv se zoomem určený pro bezzrcadlové plnoformátové fotoaparáty Nikon. Mezi jeho nejdůležitější vlastnosti patří vysoké rozlišení a vynikající kvalita obrazu. Nový objektiv má přepracovanou optickou soustavu, ale je stejně kompaktní jako předchozí model. Optická konstrukce zahrnuje LD a GM členy, které minimalizují aberace. Zobrazovací výkon je velmi vysoký při každé ohniskové vzdálenosti a v celé ploše obrazu. Při otevřené cloně vzniká krásný bokeh efekt. Díky těmto a mnoha dalším inovacím je 28-75 mm F/2,8 G2 první volbou pro každého, kdo chce maximalizovat svou kreativitu.

Automatické ostření

Automatické zaostřování VXD přináší motor s lineárním zaostřováním, vyvinutý společností Tamron pro vynikající automatické zaostřování. Dva moduly VXD, které pracují v plovoucím systému jsou ovládány elektronickými impulsy, čímž zajišťují rychlé a přesné zaostření na blízké i vzdálené objekty. Nový motor také zaručuje vylepšené sledování AF, například při fotografování sportů. Automatické zaostřování funguje tak tiše, že můžete fotografovat i v situacích, které vyžadují naprostý klid. U objektivů s vnitřním zaostřováním se délka objektivu při zaostřování nemění a filtrační kroužek s ním neotáčí. To usnadňuje manipulaci a také fotografování s různými filtry. Mezi další výhody patří kratší zaostřovací vzdálenost v celé oblasti zaostření, nižší vinětace a menší aberace, související s ostřením.

Konstrukce objektivu

Optická konstrukce zahrnuje 17 optických členů v 15 skupinách. LD členy jsou vyrobeny ze speciálních optických skel s extrémně nízkým rozptylem světla, která efektivně kompenzují barevnou vadu. Objektivy Tamron mají plášť odolný proti povětrnostním vlivům, které optimálně chrání citlivý interiér před větrem a počasím. Robustní vnější plášť je účinně utěsněn proti vnikání vlhkosti ve všech kritických bodech (např. mezi zaostřovacím kroužkem a bajonetovým spojením). To zaručuje spolehlivý provoz i v těch nejnepříznivějších venkovních podmínkách fotografování.

Součástí balení je sluneční clona a krytka objektivu.

Hlavní vlastnosti

 • vynikající optický výkon se skvělou světelností f/2,8 po celém rozsahu
 • tichý lineární motor VXD pro spolehlivé a rychlé automatické zaostřování
 • díky univerzálnímu ohnisku je ideální volbou pro každodenní použití fotografů, ale i videomakerů
 • minimální zaostřovací vzdálenost 0,18 m nejširším ohnisku pro kreativní záběry zblízka
 • povrchová úprava odolná proti vlhkosti 
 • kompatibilita se softwarem TAMRON Lens Utility pro aktualizaci firmwaru a optimalizaci funkcí objektivu

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Crop faktor 1 x

Objektiv

Typ bajonetu Nikon Z
Optický zoom 2,67 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 28-75
Minimální ohnisková vzdálenost 28 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 75 mm
Světelnost objektivu (nejkratší ohnisko) 2,8
Světelnost objektivu (nejdelší ohnisko) 2,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 17 členů / 15 skupin
Stabilizátor obrazu Ne
Typ sluneční clony HA063
Délka objektivu 120 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Krajina, Reportáže, Street foto, Koncerty, Dokument, Svatební fotografie, Video
Rozdělení podle ohniska Univerzální
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 18 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 67 mm
Hmotnost 550 g
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Ostatní

Číslo produktu A063Z
Značka Tamron

Zobrazit popis a parametry