Recenze Tamron 70-180 mm f/2,8 Di III VXD G2 pro Sony FE

Petr Bambousek

Petr Bambousek • 30. 10. 2023

Představení Tamron 70-180 mm f/2,8 Di III VXD G2 pro Sony FE

Představení Tamron 70-180 mm f/2,8 Di III VXD G2 pro Sony FE

Megapixel videorecenze Tamron 70-180 mm f/2,8 Di III VXD G2 pro Sony FE

Megapixel videorecenze Tamron 70-180 mm f/2,8 Di III VXD G2 pro Sony FE

Popis a parametry

Popis a parametry

Tamron 70-180 mm f/2,8 Di III VXD G2 je všestranný zoom teleobjektiv s jasnou clonou f/2,8 navržený pro plnoformátové fotoaparáty Sony s bajonetem FE. Několik speciálních optických prvků zajišťuje vynikající obrazový výkon po celé ploše snímku. Lineární zaostřovací mechanismus VXD se stará o tichý a rychlý výkon AF. Patentovaný systém stabilizace obrazu VC, udržuje snímky ostré i při fotografování z ruky za použití delších časů závěrky. Špičková světelnost f/2,8 je vhodná pro práci ve zhoršených světelných podmínkách a umožňuje pokročilou kontrolu nad hloubkou ostrosti. Objektiv je kompaktní, lehkýa snadno se s ním manipuluje. Díky konstrukci odolné vůči vlhkosti jej lze spolehlivě použít i v nepříznivých podmínkách, zatímco fluorová vrstva na přením členu zabraňuje usazování nečistot a snadno se čistí.

Spolehlivý a rychlý výkon AF

Objektiv se může pochlubit výjimečně rychlým, přesným a tichým výkonem AF. Vděčí za to lineárnímu zaostřovacímu mechanismu obsahující dva moduly VXD, které pracují v plovoucím systému a jsou ovládány elektronickými impulsy. Nový motor také zaručuje vylepšené sledování AF, například při fotografování sportů. Automatické zaostřování funguje tak tiše, že můžete fotografovat i v situacích, které vyžadují naprostý klid.

Pokročilá optická sestava

Optická sestava objektivu se skládá z 19 členů ve 14 skupinách a obsahuje několik speciálních prvků, které zajišťují bezchybnou kvalitu obrazu. LD členy jsou vyrobeny ze speciálních optických skel s extrémně nízkým rozptylem světla, která efektivně kompenzují barevnou vadu, obzvláště patrnou při používání teleobjektivů v krajní poloze. Použity byly i optické prvky XLD, které podobně jako LD zabraňují chromatické aberaci a dalším vadám. XLD je však mnohem propracovanější systém, který je většinou používán u telezoomů.

Vnitřní zaostřování

U objektivů s vnitřním zaostřováním se délka objektivu při zaostřování nemění a filtrační kroužek s ním neotáčí. To usnadňuje manipulaci, zejména s delšími objektivy s telezoomem, a také fotografování s polarizačními a gradačními filtry. Mezi další výhody patří kratší zaostřovací vzdálenost v celé oblasti zaostření a nižší ztráty světla v rozích obrazu (vinětace) a menší aberace, související s ostřením.

Odolný design

Objektivy Tamron mají plášť odolný proti povětrnostním vlivům, které optimálně chrání citlivý interiér před větrem a počasím. Robustní vnější plášť je účinně utěsněn proti vnikání vlhkosti ve všech kritických bodech (např. mezi zaostřovacím kroužkem a bajonetovým spojením). To zaručuje spolehlivý provoz i v těch nejnepříznivějších venkovních podmínkách fotografování. Fluoridový povlak trvale chrání přední čočku před kontaminací. Kapky oleje a vody nepřilnou k povrchu, který se proto velmi snadno čistí.

 

Objektiv

Typ bajonetu Sony E, Sony FE
Optický zoom 2,57 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 70-180
Minimální ohnisková vzdálenost 70 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 180 mm
Světelnost objektivu zoom 2,8
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 2,8
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 2,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 19 členů / 14 skupin
Stabilizátor optický Ano
Crop faktor 1 x
Délka objektivu 156,5 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Portréty, Sport, Reportáže, Video
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 30 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 67 mm
Hmotnost 855 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu A065S
Značka Tamron

Zobrazit popis a parametry