Recenze Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VXD pro Sony E

Richard Hanáčik

Richard Hanáčik • 19. 10. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Hmotnost a rozměry
 • Utěsněná konstrukce
 • Optická kvalita 
 • Rychlý a přesný autofocus

Co se nám nelíbí

 • Povrch náchylný na poškrábání
 • Vysouvá se při zoomovaní

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VXD pro Sony FE od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VXD pro Sony FE v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VXD pro Sony FE

Představení Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VXD pro Sony FE

Představení Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VXD pro Sony FE

Objektiv Tamron 70-180 mm pro Sony byl uveden na trh v květnu roku 2020. Doplnil “svatou trojici” objektivů pro full-frame snímač Sony. V tuto chvílí má Tamron pokrytá ohniska od 17 mm až 180 mm ve světelnosti f/2,8. K dispozici jsou objektivy 17-28 mm, 28-75 mm a 70-180 mm. Jedná se vcelku nezvyklý rozsah ohnisek, ale prioritou této řady je velikost a váha, tyto objektivy jsou velmi lehké a kompaktní. Jako bonus mají tyto tři objektivy stejný průměr filtrového závitu 67 mmKonstrukce

Objektiv je vyroben z polykarbonátu. Konstrukce je velice pevná, ale povrchová úprava je celkem náchylná na povrchové škrábance. Na funkci to vliv nemá, ale puntičkářského fotografa, který dbá o svou výbavu, to může rozhodit. Objektiv má v nejširší části průměr 81 mm a je dlouhý 149 mm při nejkratším ohnisku. Hmotnost 810 g řadí objektiv toho rozsahu ohnisek k velmi lehkým. Optická konstrukce se skládá z 19 prvků (ve 14 skupinách), se šesti prvky čoček XLD (eXtra Low Dispersion) a LD (Low Dispersion) a třemi prvky GM (Glass Molded Aspherical) a hybridními asférickými čočkami.

Korigují chromatickou aberaci a poskytují ostrý obraz od okraje k okraji. Povrch předního členu odpuzuje vodu a otisky prstů a usnadňuje jeho čištění. Objektiv odolává povětrnostním vlivům a prachu. Clona má 9 lamel, objektiv tak tvoří krásně měkký bokeh. Objektiv ostří od 0,85 m, pokud ale použijete manuální ostření lze zaostřit již od 0,27 m.

Ostření 

Autofocus je klíčovou vlastností tohoto objektivu. Systém je založen na dvou akčních členech VXD (Voice-coil eXtreme-Torque Drive). Je řízen elektronickými impulsy a je to dosud nejrychlejší systém automatického zaostřování, jaký Tamron kdy navrhl. Díky tomu je objektiv ideální pro fotografování Sportu, nebo divoké zvěře. Ostření je prakticky neslyšitelné, pro tvorbu videa ideální. Objektiv je také plně kompatibilní s funkcí fotoaparátů Sony „Direct Manual Focus (DMF)“, která uživateli umožňuje okamžité přepínání mezi automatickým zaostřováním a ručním ostřením.

Samozřejmostí je podpora ostření na oko v reálném čase nebo pokročilý tracking, který Sony nabízí v posledních tělech. Jako tomu bylo u ostatních modelů této řady Tamron objektivu je firmware neustále vyvíjen a lze jej jednoduše aktualizovat skrze tělo. Doporučuji sledovat stránky podpory výrobce a mít v objektivu vždy aktuální firmware. Objektiv se při ostření nijak nevysouvá. 

Zkušenosti

Po zkušenosti s předchozími dvěma objektivy se dalo očekávat, že optická kvalita tohoto objektivu bude při nejmenším “velmi dobrá”. Po pár fotkách s tímto objektivem musím konstatovat, že je vynikající v celém rozsahu ohnisek, a to už od clony f/2,8. Ostrost graduje na cloně f/6,3, poté začíná ostrost mírně klesat. Objektiv vytváří krásný a měkký bokeh a s kombinací ohniska 135 mm a výše máme k dispozici portrétní objektiv, který motiv doslova od pozadí odřízne. Na širších ohniscích je patrná drobná vinětace, ale opravdu zanedbatelná a jednoduše řešitelná v postprocesu. Lze si všimnout i drobné soudkovitosti, ale opět se nejedná o nic zásadního. V protisvětle vás nečekají žádní duchové nebo odlesky, tato neřest je výborně korigována. 

Závěrem

Objektiv mohu doporučit. Optická kvalita je vynikající a pokud vám nevadí delší ohnisko “jen” 180 mm a objektivu odpustíte, že se při zoomování vysouvá, jedná se o velmi dobrou alternativu k Sony 70-200 f/2,8 GM, která je lehčí a kompaktnější. 

Hodnocení zákazníků (4)

Hodnocení zákazníků (4)

5

Se zbožím jsem spokojen, ale ještě jsem ho pořádně neodzkoušel. Tak se těším na focení až to půjde:) Děkuji Megapixelu

Ověřený zákazník
Jan Bureš, 16.04.2021

5

Výborný, velmi kompaktní objektiv s rychlým ostřením, skvělou kresbou a utěsněným tělem. Myslím, že se velmi povedl. Z negativ bych zmínil jen vinětaci, která ale není tak rušivá, jako třeba u Sony FE 35/1,8

Ověřený zákazník
Ondřej Valenta, 09.05.2020

5

Ověřený zákazník
Zdeněk Fibír, 08.05.2020

5

Ověřený zákazník
Josef Wetter, 05.05.2020

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Nový světelný telezoom pro Full-frame CSC fotoaparáty (Sony-E) se vyznačuje nízkou váhou a kompaktností s průměrem filtru 67 mm. Rozsah ohnisek 70-180 mm se světelností f/2,8 v celém rozsahu. Optická konstrukce je tvořena 19 členy ve 14 skupinách. S minimální zaostřitelnou vzdáleností 85 cm. Systém ostření s motorem VXD, který je tišší a rychlejší než kdy dříve a produkuje krásně čisté a ostré fotografie. Odolná konstrukce proti prachu a vlhku s fluorovým povrchem. Model A056 je plně kompatibilní s nejrůznějšími doplňkovými funkcemi fotoaparátu SONY, jako např. Fast Hybrid AF nebo Eye AF.

Tamron 70-180mm f/2.8 Di III VXD pro Sony FE

Kompaktnost, která rozšiřuje využití bezzrcadlovek

Skutečný obdiv si zaslouží vývoj a užitnost tohoto modelu. Vývojáři skloubili extrémně nízkou váhu a kompaktnost při zachování vysoké světelnosti f/2,8 v celém rozsahu ohnisek.

Nový VXD mechanismus ostřícího motoru!

Tamron pro tento model speciálně vyvinul svůj první lineární AF pohon ostřícího mechanismu, který nazval VXD. Je rychlejší než kdy jindy s přesností do 0,005 mm, což je jedna desetina šířky lidského vlasu. Tyto vlastnosti zajišťují nevídaně rychlý a přesný výkon autofokusu, AF, který doplňuje tzv. ‘plovoucí’ systém, tvořený dvěma VXD jednotkami a zajišťující čisté a ostré snímky za velmi tichého chodu. Tento vylepšený AF umožňuje fotografům a filmařům trackovat a zaznamenávat pohyby objektu a dopřát si tak tiché a ničím nerušené snímání. 

Mimořádný design pro nekompromisní obrazovou kvalitu

Tamron 70-180mm F/2.8 je tvořen konstrukcí 19 optických členů ve 14 skupinách. Celkově obsahuje šest XLD (eXtra Low Dispersion) a LD (Low Dispersion) čoček a tři GM (Glass Molded Aspherical) a hybridní asferické čočky. Celková soustava čoček je poskládána tak, že zabraňuje chromatické aberaci a zachovává vysoké rozlišení do krajů. Tento model také disponuje speciálním povrchem BBAR-G2 (Broad-Band Anti-Reflection Generation 2) pro minimalizaci nežádoucích odlesků. 

Průměr filtru 67mm 

Model 70-180mm F/2.8 disponuje stejným průměrem filtru jako u ostatních modelů TAMRON pro SONY-E bezzrcadlovky, což značně snižuje náklady při používání PL, ND a jiných filtrů.

MOD 0,85 m 

Minimální zaostřitelná vzdálenost je u tohoto modelu 85 cm. Pro světelný teleobjektiv tohoto typu je to až obdivuhodně blízko.

Voděodolná konstrukce, Fluorový povrch, Zoom lock

Tyto vlastnosti oceníte zejména při fotografování v náročních povětrnostních podmínkách. Přední strana čočky je také pokryta speciální fluorovou vrstvou, která chrání před vodou a mastnotami. 

Zoomlock oceníte při transportu objektivu nebo při nošení objektivu za opaskem. Chrání tak zejména proti nechtěnému vysunutí tubusu.

Kompabilita s nativními funkcemi fotoaparátu

Tamron 70-180mm F/2.8 je kompatibilní s většinou pokročilých funkcí CSC fotoaparátů. 

 • Fast Hybrid AF
 • Eye AF
 • Direct Manual Focus (DMF)
 • Zabudovaný systém lens-correction (stíny, chromatická aberace, distorze)
 • firmware aktualizace

‘Dream Team’ světelné zoom objektivy pro bezzrcadlovky od TAMRONU

Širokoúhlý Tamron 17-28mm F/2.8 Di III RXD (Model A046) a všestranný Tamron 28-75mm F/2.8 Di III RXD (Model A036). Vysoce světelné a kompaktní zoom objektivy s neuvěřitelným výkonem pro Sony-E bezzrcadlovky. Nyní se k nim přidává model 70-180mm F/2.8 Di III VXD (Model A056), který tak skvěle doplňuje již tak velice úspěšnou řadu objektivů pro Full-frame bezzrcadlovky. Celková hmotnost této trojice je neuvěřitelných 1780g a pro svou kompaktnost, světelnost f/2.8 a neuvěřitelnou obrazovou kvalitu si získala přezdívku ‘Dream Team’.

Objektiv

Typ bajonetu Sony FE
Optický zoom 2,6 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 70-180
Minimální ohnisková vzdálenost 70 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 180 mm
Světelnost objektivu zoom 2,8
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 2,8
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 2,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 19 členů / 14 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1 x
Délka objektivu 149 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Koncerty
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 85 cm

Obecné

Nadstandardní záruka 4 roky

Fyzikální specifikace

Hmotnost 810 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu A056SF
Značka Tamron

Filtry

Průměr filtru 67 mm

Zobrazit popis a parametry