Recenze Tamron AF 17-70 mm f/2,8 Di-III-A VC RXD pro Sony E

Martin Čiháček

Martin Čiháček • 26. 01. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Utěsněný objektiv
  • Stabilizace objektivu
  • Rychlost AF
  • Obrazový výstup
  • Provedení

Co se nám nelíbí

  • Nenašel jsem

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Tamron AF 17-70 mm f/2,8 Di-III-A VC RXD pro Sony E

Představení Tamron AF 17-70 mm f/2,8 Di-III-A VC RXD pro Sony E

Představení Tamron AF 17-70 mm f/2,8 Di-III-A VC RXD pro Sony E

 Společnost Tamron za poslední dobu velmi intenzivně rozšířila svou nabídku objektivů pro fotoaparáty Sony. Cílem bylo uživatelům full-frame bezzrcadlovek nabídnout celý rozsah objektivů, které vynikají světelností f/2,8, jsou utěsněné a nabízí výborný obrazový výstup. Troufám si říct, že se tyto objektivy dokázaly přiblížit originální řadě GM od Sony. Řeč je samozřejmě o trojici objektivů 17-28 mm, 28-75 mm a 70-180 mm. Tu postupně výrobce doplnil o 70-300mm objektiv, který poměrově kopíruje starší verzi pro zrcadlovky. Poslední kousky byly pevné 20 mm, 24 mm a 35 mm, které mimo jiné disponují výbornou makro vlastností. Všechny jmenované navíc mají průměr filtru 67 mm.

Aby toho nebylo málo, Tamron zalepil díru na trhu a ponořil se také do APS-C objektivů tak, aby potěšil uživatele a vlastníky systému a6000 - a6600. Novinkou je tedy objektiv Tamron AF 17-70 mm f2,8 Di-III-A VC RXD. To je podle mého názoru objektiv, který nám tady tak trochu chyběl. V Tamronu rozhodně umí šokovat.

Zpracování a vlastnosti

Na první pohled je objektiv skoro totožný jako jeho větší bratr Tamron 28-75 mm, což je možná trochu zarážející. Na druhou stranu má objektiv lepší těžiště, které je uzpůsobeno pro menší APS-C těla. Stavba těla je stejná, jako je tomu zvykem. Podle mého názoru je dobře, že se vývojáři drželi konstrukce z 28-75 mm a menší těla tak dostala plnohodnotný univerzál odpovídající kvality.

Po přepočtu cropu se dostaneme na ohnisko 25,5 - 105 mm a to je naprosto ideální. Vylepšení přišlo hlavně u stabilizace, kde nová technologie AI pomáhá hlavně při natáčení videa. Líbí se mi, že zůstala fluorová úprava těla a také utěsnění proti vodě a prachu. I filtr zde nasadíme stejný, zůstal průměr 67 mm. Samozřejmě i tento objektiv podporuje nativní funkce Sony jako je Fast Hybrid AF a Eye AF. 

Objektiv má pevnou světelnost f/2,8 v celém rozsahu a jeho konstrukce se skládá z 16 členů ve 12 skupinách. Navíc byly přidány dva GM členy a jeden HM člen, které zaručují neuvěřitelný výkon a snímky ostré až do krajů. Další příjemnou vlastností je na nejširším ohnisku možnost zaostřit od 19 cm, na nejdelším ohnisku pak od 39 cm. AF pohon obsahuje senzor, který reaguje na pohyb RXD motoru. Díky tomu dostaneme brilantní kontinuální ostření, které je rychlé a přesné. Pro filmaře tedy naprosto ideální. K tomu jako bonus je třeba zmínit, že motor ostření je naprosto tichý. Objektiv je pouze 119 mm dlouhý a váží krásných 525 g. 

Závěr a hodnocení

S objektivem se mi pracovalo výborně. Jako vlastník A7III a Tamronu 28-75 mm jsem spokojený, ale k mému záložnímu a6400 mi takový univerzál chyběl. Zdá se, že mám vybráno. Chod AF motoru je skutečně tichý a precizní, stejně tak jako obrazový výstup. Tamron výborně zaplnil díru na trhu a dal nám objektiv, který zde chyběl. Objektiv doporučuji, za poměr ceny a kvality se jedná o nejlepší volbu. 
 

Popis a parametry

Popis a parametry

Nový 17-70mm F2.8 je pro Tamron prvním vysokorychlostním zoom objektivem pro APS-C bezzrcadlovky. Se světelností F2.8 napříč celé ohniskové vzdálenosti 17-70mm a 4.1 poměrem přiblížení z něj dělá idálního partnera pro každodenní použití (25,5-105mm full frame přepočet). Novinkou je optická stabilizace objektivu, která se dočkala upgradu a s novou AI technologií je objektiv perfektní pro natáčení videa. Jako ostatní členové FE řady, i tento objektiv pro APS-C bezzradlovky disponuje voděodolnou konstrukcí, fluorovou ochranou, průměrem filtru 67mm a samozřejmostí je podpora nativních funkcí fotoaparátu Sony, včetně Fast Hybrid AF a Eye AF.

Tamron AF 17-70 mm f/2,8 Di-III-A VC RXD

Světová premiéra v APS-C

Tamron AF 17-70 mm f/2,8 Di-III-A VC RXD je první vysokorychlostní zoom objektiv pro APS-C bezzrcadlovky s ohniskovou vzdáleností 17-70mm (25,5mm-105mm FE přepočet), který vyniká svou světelností F2.8. Optická konstrukce tohoto objektivu je sestavena z 16 členů ve 12 skupinách, včetně dvou GM a jednoho HM členu, což je pro tuto řadu objektivů neuvěřitelný výkon, zaručující ostré snímky ve vysokém rozlišení až do krajů. Předmět, který je vzdálený 19cm, není pro tento objektiv vůbec žádný problém. Využijte naplno tuto funkci objektivu. Na širokém konci zaostříte od 19cm a na 70mm od 39cm.

Vylepšená stabilizace obrazu s AI technologií pro natáčení videa

Tamron 17-70mm F2.8 disponuje novou technologií stabilizace obrazu, kterou jistě využijí uživatelé bezzrcadlých fotoaparátů bez stabilizace čipu.

RXD krokový motor, který neuslyšíte. 

Tento AF pohon v sobě obsahjuje sensor, který reaguje na pohyb RXD motoru. Tento postup zaručuje velmi rychlé a přesné ostření se skvělým výsledkem při kontinuálním ostření nebo při natáčení videa. Obrovskou výhodou je pro filmaře nesmírně tichý motor ostření a díky jeho navržení šetří váhu a rozměry objektivu.

Kompaktnost

Tento objektiv měří pouhých 119 cm a váží 525 g. S těmito parametry je to pro objektiv s optickou stabilizací pozoruhodný výsledek.

Voděodolná konstrukce, Fluorový povrch, Zoom lock

Tyto vlastnosti oceníte zejména při fotografování v náročných povětrnostních podmínkách. Přední strana čočky je také pokryta speciální fluorovou vrstvou, která chrání před vodou a mastnotami. Zoomlock oceníte při transportu objektivu nebo při nošení objektivu za opaskem. Chrání tak zejména proti nechtěnému vysunutí tubusu.

Kompabilita s nativními funkcemi fotoaparátu, včetně Fast Hybrid AF a Eye AF

Objektiv

Typ bajonetu Sony E
Optický zoom 4,1 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 25,5-105
Minimální ohnisková vzdálenost 17 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 70 mm
Světelnost pevného objektivu 2,8
Světelnost objektivu zoom 2,8
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 2,8
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 2,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 16 členů / 12 skupin
Stabilizátor optický Ano
Crop faktor 1,5 x
Typ slunecní clony HA036
Délka objektivu 119,3 mm
Počet lamel clony 9
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače APS-C
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 0,19 cm

Obecné

Nadstandardní záruka 5 let

Fyzikální specifikace

Hmotnost 525 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu B070
Značka Tamron

Filtry

Průměr filtru 67 mm

Zobrazit popis a parametry