Recenze Tamron AF SP 90mm f/2,8 Di Macro pro Nikon

Vojtěch Svoboda

Vojtěch Svoboda • 26. 09. 2013

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kompaktní a poměrně lehký
  • Možnost omezení rozsahu ostření
  • Dobře kreslí

Co se nám nelíbí

  • Není utěsněný

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Tamron AF SP 90mm f/2,8 Di Macro pro Nikon od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Tamron AF SP 90mm f/2,8 Di Macro pro Nikon v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Tamron AF SP 90mm f/2,8 Di Macro pro Nikon

Představení Tamron AF SP 90mm f/2,8 Di Macro pro Nikon

Představení Tamron AF SP 90mm f/2,8 Di Macro pro Nikon

Objektiv Tamron 90mm je velmi povedený, jak mechanicky, tak opticky. Je využitelný na snímači formátu APS, ale dobře si rozumí i se snímači o velikosti kinofilmového políčka. Kompaktní velikost a příznivá hmotnost dovolují poměrně univerzální využití. Dá se doporučit samozřejmě k focení makrosnímků, pro které je primárně určen, ale také je využitelný pro focení portrétů (9 lamel clony nabídne pěkně rozmazané pozadí), nebo i krajin.

Tělo objektivu je sestaveno solidně, bez nepříjemných vůlí. Ostřící prstenec se pro přepínání mezi manuálním a automatickým ostřením přesunuje dopředu a dozadu. Tento systém je pohotový a nemusíte tak hledat malou páčku na těle objektivu. Jediný ovládací prvek je přepínač limitu ostřící vzdálenosti. Vstupní čočka objektivu je zapuštěna velmi hluboko, není tedy velká tragedie, když doma zapomenete sluneční clonu (je součástí balení).

Poměru zvětšení 1:1 docílíte při vzdálenosti asi 30cm (od roviny snímače) a nejmenší clona je při této vzdálenosti f/5,6 (f/2,8 je použitelná do vzdálenosti cca 1m, potom hodnota stoupá). Někomu se může zdát, že při této cloně již přijde o možnost rozmazání pozadí, není tomu tak, hloubka ostrosti je při f/5,6 stále velmi malá, osobně bych řekl, že až příliš malá.

Poměry zobrazení a ostřící vzdálenosti jsou zobrazeny v okýnku na těle objektivu. Ostřící vzdálenost se dá omezit, takže po přepnutí voliče do polohy „limit“ se můžete pohybovat buď v krátkých vzdálenostech 29cm - 40cm, nebo na opačném konci ostřící stupnice 40cm - nekonečno, rychlost zaostření se tímto omezením zlepší, ale stále je třeba mít na paměti, že tento makro-Tamron není žádný rychlík. Ostření je vcelku spolehlivé, ale stalo se mi, že ostření projelo celou škálu a objektiv nezaostřil. Ovšem to bych takovému makroobjektivu příliš nevyčítal, neboť většina uživatelů stejně na makrofotografii používá manuální ostření.

Objektiv má nejlepší kresbu od f/4 do f/16, ale už na nejnižší cloně f/2,8 Vás jistě příjemně překvapí. Kontrast podává velice pěkný. Chromatickou aberaci není třeba řešit ;) a v protisvětle si také vede velmi dobře. Co se týká poměru ceny k výkonu, je to velmi dobrá volba.

Hodnocení zákazníků (6)

Hodnocení zákazníků (6)

4.5714

Ověřený zákazník
Filip Špilar, 06.12.2016

5

Má větší vůli v závitech a při automatickém zaostřování provádí zajímavé "tanečky". Jinak O.K.

Ověřený zákazník
Karel Černý, 23.03.2016

4

Ověřený zákazník
Adéla Kůrková, 25.08.2015

5

Ověřený zákazník
Jan Suchánek, 12.05.2014

4

Skvělý objektiv.Bezvadná kresba.Trochu jsem si musel zvykat na to ,že se objektiv vysouvá,neotáčí se.Ale dá se na to zvyknout.

Ověřený zákazník
Pavel Hubáč, 24.11.2012

5

Kresba objektivu předčila mé očekávání. Ostření pomalejší, ale s tím jsem počítala. Vzhledem ke kvalitě objektivu, je cena objektivu skoro jako zadarmo. Kdybych měla více peněz na zbyt, tak bych volila kombinaci 2 objektivu. Nějaký s rychlým ostřením ( fotím ještě hafany - což v pohybu s tímto objektivem nestihnete vždy zaostřit ) + solo macro. Ale i přesto jsem nadmíru spokojená a mohu vřele doporučit. Pokud fotíte portrety a macro a nemáte 20 a více tisíc, tak tento objektiv určitě kupte.

Ověřený zákazník
Heda Kabešová, 21.07.2012

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Velice světelný objektiv s pevným ohniskem 90 mm a zvětšením 1:1 určený pro makro fotografie a portréty. Fantastická čistota a kvalita obrazu je dosažena několikanásobným povlakováním optických členů a vylepšenou konstrukcí oproti svému předchůdci. Perfektní světelnost 2,8 umožňuje snadno fotografovat i v horších světelných podmínkách nebo použít malou hloubku ostrosti pro zdůraznění popředí fotografie. Objektiv je navržen pro zrcadlovky s čipem menším než kinofilmové políčko i pro klasické zrcadlovky ekvivalentní filmu 35 mm. Inovovaná konstrukce a použité materiály přinášejí velice kompaktní rozměry a nízkou hmotnost při zachování špičkové kvality obrazu. Minimální zaostřovací vzdálenost objektivu je 29 cm. Objektiv obsahuje také motor ostření potřebný při použití s digitálními zrcadlovkami Nikon D40, D40X, D60, D3000, D5000.

Pokud podědíte absolutní optické kvality legendárního Tamronu SP 90mm F/2,8 Macro 1:1 a ještě jej vylepšíte vícenásobným optickým povlakováním samozřejmě včetně vývoje Di máte zde tento unikátní objektiv. Výborná ovladatelnost a dokonalý makro systém skrytý v kompaktním celku poskytuje maximální uživatelské hodnoty. Ostrost vykreslení obrazu v kombinaci s jeho oddělením od pozadí díky cloně 2,8 je předurčuje jako ideální objektiv pro portrétní a makro fotografii. SP AF 90mm Di macro objektiv je navíc ve verzích pro Canon a Nikon-D vybaven AF/MF přepínání jednoduše proveditelným posunutím zaostřovacího kroužku vpřed-vzad. Manuální ostření je citlivé a přesné. .· filtr ? 55mm· MFD 29cm· patice Canon AF, Minolta AF, Nikon AF-D, Pentax AF· sluneční clona.

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F, Nikon F (AF-P kompatibilní)
Minimální ohnisková vzdálenost 90 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 90 mm
Světelnost pevného objektivu 2,8
Maximální clona (F) 32
Konstrukce objektivu 10 členů / 9 skupin
Délka objektivu 97 mm
Vhodný pro žánr Portréty, Makro / Detail, Produktová fotografie
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Full Frame

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 29 cm

Obecné

Nadstandardní záruka 5 let

Fyzikální specifikace

Hmotnost 405 g

Ostatní

Číslo produktu 272ENII
Značka Tamron

Filtry

Průměr filtru 55 mm

Zobrazit popis a parametry