Recenze Tamron SP 35mm f/1,8 Di VC USD pro Nikon

Luděk Bouška

Luděk Bouška • 30. 10. 2015

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Vynikající obrazová kvalita
  • Minimální zaostrovací vzdálenost 20 cm
  • Použitelný na velké i malé snímače
  • Stabilizátor obrazu
  • Utěsnění proti vnikání prach a vlhkosti
  • Poměrně malé rozměry a nízká hmotnost

Co se nám nelíbí

  • Relativně vyšší cena

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Tamron SP 35 mm f/1,8 Di VC USD pro Nikon od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Tamron SP 35 mm f/1,8 Di VC USD pro Nikon v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Tamron SP 35 mm f/1,8 Di VC USD pro Nikon

Představení Tamron SP 35 mm f/1,8 Di VC USD pro Nikon

Představení Tamron SP 35 mm f/1,8 Di VC USD pro Nikon

Začnu stejně, jako u nedávno zveřejněné recenze světelné pětatřicítky od Canonu: „Pětatřicítka, to je ohnisko, které patří obecně k nejoblíbenějším u majitelů fullframe zrcadlovek a samozřejmě tomu tak bylo i dříve, když se ještě fotilo na kinofilm. Jedná se o mírně širokoúhlý objektiv, který je ideální třeba pro focení reportáží, streetfoto a podobně. Pokud je pětatřicítka dostatečně světelná, dá se dokonce i docela dobře pracovat s malou hloubkou ostrosti. Tohle ohnisko je ale bezva i na focení krajin a vlastně všech žánrů, u kterých využijete širší úhel záběru se zachováním přirozené perspektivy. Proto má takový objektiv v nabídce každý z výrobců optiky, takže konkurence je docela velká a samozřejmě taky silná.“ Zde končí citace, která by mohla patřit vlastně ke všem objektivům s ohniskem 35mm a dobrou světelností. V čem se tedy liší nový Tamron?

Hned na prvním místě musím uvést konstrukci, protože Tamron je jediným objektivem uvedených parametrů, který nabízí utěsnění proti vnikání prachu a vlhkosti a ještě navíc stabilizátor obrazu. O utěsnění není třeba jakkoliv diskutovat, to je výhoda, kterou mohou nabídnout pouze některé profi objektivy za daleko vyšší cenu. Takže za utěsnění bez debat palec nahoru.

A stabilizátor u světelného objektivu? No jistě, proč ne, když funguje dobře. Jenom to dokresluje profil fotografa, pro kterého je takový objektiv určený. Ten, kdo fotí venku za jakýchkoliv světelných a povětrnostních podmínek, ten ocení nejen zmíněné utěsnění, ale také stabilizátor, který umožňuje fotit z ruky (tedy bez použití stativu) daleko delšími časy. Tedy pro streetfotografy a reportéry z mého pohledu ideální sklo. Při focení jsem stabilizátor vlastně vůbec nevnímal, funguje dobře a udržel jsem s ním i časy kolem 1/10s, což pokládám za úspěch.

Pro mnohé je výše popsané zcela jasnou výhodou oproti naprosté většině konkurentů a to k tomu ještě můžeme připočítat ochranné fluorové vrstvy, kterými je opatřena přední čočka. Díky nim nedochází k usazování nečistot. Co ale mnozí nechápou, to je poměr světelnosti a ceny, která se aktuálně (podzim 2015) pohybuje kolem 22 000 Kč. Za tuhle cenu se přece dá koupit objektiv Sigma 35/1,4 ART, který donedávna platil za jednu z vůbec nejlepších pětatřicítek. Ale je to relativní. Zatím jsem neměl možnost přímého porovnání, ale pokud jde o kresbu, připadají mi na tom oba objektivy hodně podobně, tady bych tedy zásadní výhodu Sigmy nehledal. Porovnáme-li vinětaci, je na tom Tamron dokonce lépe díky nové optické konstrukci. Dokonce mi připadá, že je objektiv skvěle použitelný na plně otevřenou clonu, což je u světelných skel spíše velkou výjimkou. Z mého pohledu je tedy Sigma lepší pouze ve světelnosti. Použitelnost na otevřenou clonu je ale u Sigmy znatelně horší, se zacloněním se všechno samozřejmě zlepšuje. Ale to u Tamronu také, takže mi přijde poměr ceny a výkonu u tohoto Tamronu stejně výhodný jako u Sigmy.

Záleží tedy už jen na tom, jestli oceníte stabilizátor a odolnost, kterou nenabízí žádný porovnatelný konkurent. Upřímně musím říci, že jiného konkurenta než zmíněnou Sigmu nevidím. Canon konkurenta nemá, tedy pokud jako konkurenci nebereme Canon EF 35/1,4L USM II za víc, než dvojnásobnou cenu. U Nikonu konkurenta najdeme. Je to Nikon 35mm f/1,8 G AF-S ED. Je levnější, ale tím jeho výhody končí. Opticky vychází Tamron nepatrně lépe a navíc nabízí už několikrát zmíněnou odolnost proti povětrnostním vlivům a také stabilizátor obrazu.

Nechám na každém z vás, které vlastnosti jsou pro výběr objektivu důležité, každý to máme jinak. Jistě ale mohu prohlásit, že Tamron svou novou pětatřicítkou trefil do černého.

Hodnocení zákazníků (3)

Hodnocení zákazníků (3)

5

Ověřený zákazník
Miloslava Klepetková, 22.10.2021

5

Ověřený zákazník
Vladimíra Jelenová, 05.10.2018

5

Ověřený zákazník
Lukáš Rezek, 05.05.2018

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Tamron SP 35mm f/1,8 Di VC USD je kvalitní stabilizovaný objektiv vhodný pro full-frame snímače. Jeho optická soustava se skládá z 10 členů v 8 skupinách s povrchovou úpravou eBAND, BBAR k potlačení nežádoucích odlesků. Disponuje vysokorychlostním ultrazvukovým ostřícím motorkem USD, odolnou konstrukcí a fluorovou povrchovou úpravou předního členu, která odpuzuje vodu a olej a umožňuje snadné čištění otisků a jiných nečistot. Minimální zaostřovací vzdálenost pouhých 29cm. Sluneční clona je součástí balení.

1. Díky využití sofistikovaných skleněných materiálů a vysoce moderní optické konstrukce, i při použití široce otevřené clony F/1.8, poskytuje vynikající obrazovou kvalitu s maximální korekcí barevné vady.

Konstrukce objektivu SP 35mm F/1.8 Di VC USD (Model F012) se skládá z 10 členů v 9 skupinách zahrnující 2 lisované skleněné asférické členy, 1 LD sklo (Low Dispersion) a 1 XLD sklo (eXtra Low Dispersion).

Asférické členy účinně napravují zakřivení pole, aby zajistily rovinnost obrazové roviny, zatímco efektivně kompenzují sférické a komatické aberace k dosažení vynikající rovnoměrnosti v celém rozsahu.

LD a XLD skla kompenzují chromatické aberace, které mají tendenci vznikat u objektivů s vysokou světelností, a tím zajišťují křišťálově čistý obraz.

2. Tamron 35mm s maximální světelností F/1.8 a systémem stabilizace VC (Vibration Compensation) pro full frame digitální zrcadlovky

Vysoká světelnost F/1.8 byla vybarána jako součást velmi náročných cílů návrhu, který zahrnoval dosažení vynikajícího optického výkonu, snížení nejbližší vzdálenosti k fotografování a integraci systému stabilizace VC. Konstrukce objektivu, vyladěná do těch nejmenších detailů, si zachovává kompaktní rozměry pro lepší a pohodlnější manipulaci.

Systém stabilizace obrazu se mezi fotoaparáty s vysokým rozlišením stal prakticky nepostradatelným. Svoboda ve fotografování z ruky za šera nebo ve slabě osvětlené místnosti je výrazně rozšířena o redukci otřesů fotoaparátu, ke kterým často dochází za takových špatných světelných podmínek v důsledku delších časů závěrky.

3. Minimální zaostřovací vzdálenost 0.2m, nejlepší ve své třídě*

Minimální zaostřovací vzdálenost pouhých 0.2m, čímž se získá poměr zvětšení 1:2.5, to je nejlepší možnost zaostření velmi z blízka mezi pevnými objektivy s vysokou světelností ve formátu full frame ve své třídě*. Konstrukce plovoucích optických členů (s posunem optických členů) zajišťuje nejlepší zobrazovací výkon. Kvalita obrazu je výborná v celém rozsahu vzdáleností, od nejbližších až po normální.

* Hodnocený jako TOP produkt mezi současnými výměnnými AF 35mm objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností pro full frame digitální zrcadlovky s výjimkou makro objektivů (Platné od července 2015. Zdroj: Tamron).

4. Optimální relativní osvětlení = žádné temné kouty

Z důvodu nerovnoměrného rozložení světla se na snímcích pořízených některými objektivy s vysokou světelností mohou objevit tmavé rohy nebo vinětace. Nicméně i při plně otevřené cloně je celková úroveň osvětlení dobře vyvážená a optimalizovaná. Vzhledem k tomu, že i v rozích vzniká dostatečné množství osvětlení, si mohou fotografové vychutnat užití plně otevřené clony.

5. Povrchová úprava eBAND byla použita k důkladnému potlačení nežádoucích záblesků a stínů

Obě použité povrchové úpravy, eBAND (Extended Bandwidth & Angular-Dependency) a BBAR (Broad-Band Anti-Reflection) poskytují vynikající antireflekní efekt a jsou aplikovány na povrch primárních členů pro zajištění maximální propustnosti světla. Vnitřní odlesky z povrchu členů, které způsobují nežádoucí záblesky a stíny, jsou redukovány na absolutní minimum. Povrchová úprava eBAND, hybridní nano-strukturovaná vrstva s extrémně nízkým indexem lomu, v kombinaci s vícevrstvou antireflexní technologií povrchové úpravy účinně snižuje odlesky dopadajícího světla –něco, čeho nelze dosáhnout použitím běžných antireflexních povrchových úprav.

6. Vysokorychlostní AF s ultrazvukovým ostřícím motorem USD (Ultrasonic Silent Drive)

Rychlého a tichého AF bylo dosaženo integrací USD motoru, který umožňuje mimořádně přesný pohon zaostření s vysokým točivým momentem a zpětnou reakcí. Vzhledem k tomu, že točivý moment USD motoru je generován vlnami ultrazvukových vibrací, je provozní hluk samotného motoru extrémné nízký a prakticky nepostřehnutelný.

7. Fluorová povrchová úprava na předním členu odpuzuje vodu a nezanechává otisky prstů

Technologie fluorové povrchové úpravy, vyvinuté pro použití v průmyslové optice, byla přizpůsobena fotografickým objektivům. Povrchová úprava, odpouzující vodu a olej, byla nanesena na povrch předního členu, což umožňuje okamžité odstranění nečistot a skrvn. Povrchová úprava poskytuje vysokou úroveň odolnosti, která bude po celá léta udržovat její účinnost.

8. Konstrukce odolná proti vlhkosti pro venkovní fotografování i za nepříznivého počasí

Těsnění jsou umístěna v oblasti bajonetu a na dalších důležitých místech objektivu, aby se zabránilo pronikání vlhkosti a/nebo dešťových kapek. Tato vlastnost poskytuje další vrstvu ochrany při venkovním fotografování za nepříznivého počasí.

9. Kruhová clona pro lepší bokeh

9ti lamelová kruhová clona si udržuje téměř kruhový tvar i při zaclonění o dva expoziční stupně z plně otevřené clony. Úžasně vyladěného rozostření v pozadí předmětu lze získat bez tvorby nežádoucích obrysů tvaru clony.

10. Kompatibilní s Adobe a Silkypix softwarem

Dodávaný s pokročilým editačním softwarem SILKYPIX Developer Studio 4.0, který nabízí možnost korekce různých aberací (příčná barva, zkreslení, relativní osvětlení) na základě optických konstrukčních dat tohoto specifického objektivu.

 

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F, Nikon F (AF-P kompatibilní)
Minimální ohnisková vzdálenost 35 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 35 mm
Světelnost pevného objektivu 1,8
Maximální clona (F) 16
Konstrukce objektivu 10 členů / 9 skupin
Stabilizátor optický Ano
Typ sluneční clony HF012
Délka objektivu 78 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Portréty, Makro / Detail, Sport, Reportáže, Móda, Street foto, Koncerty, Produktová fotografie
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 20 cm

Obecné

Nadstandardní záruka 5 let

Fyzikální specifikace

Hmotnost 450 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu F012N
Ocenění TIPA 2016
Značka Tamron

Filtry

Průměr filtru 67 mm

Zobrazit popis a parametry