Recenze Tamron SP 70-200mm f/2,8 Di VC USD pro Nikon

Luděk Bouška

Luděk Bouška • 10. 03. 2013

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • vynikající obrazová kvalita i na otevřenou clonu
  • výborné optické vlastnosti v protisvětle
  • světelnost f/2,8 v celém rozsahu zoomu
  • stabilizátor obrazu
  • odolnost proti prachu a vlhkosti
  • rychlé a tiché USD ostření
  • velmi dobrý poměr výkonu a ceny

Co se nám nelíbí

  • relativně vysoká cena

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Tamron SP 70-200mm f/2,8 Di VC USD pro Nikon od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Tamron SP 70-200mm f/2,8 Di VC USD pro Nikon v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Tamron SP 70-200mm f/2,8 Di VC USD pro Nikon

Představení Tamron SP 70-200mm f/2,8 Di VC USD pro Nikon

Představení Tamron SP 70-200mm f/2,8 Di VC USD pro Nikon

Nabídka teleobjektivů s rozsahem 70-200mm se světelností f/2,8 je poměrně široká, ke svým zrcadlovkám je nabízí vlastně všichni výrobci. Pokud se budeme bavit o těch současných modelech vybavených stabilizátorem obrazu, tak je ale všechny spojuje jedna poměrně zásadní nevýhoda. Je to vysoká cena. Není pochyb o tom, že jsou skutečně perfektní jak opticky, tak konstrukčně a díky tomu jsou určeny především profesionálním fotografům. Ti kromě zmíněné kvality ocení ještě prvotřídní rychlost a přesnost ostření a především světelnost f/2,8 v celém rozsahu zoomu.

Pro koho je investice 50-60 tisíc přece jen příliš vysoká, má možnost zvolit levnější,  řekněme „neznačkový“ objektiv. Tady se ale nabídka docela zužuje. Pokud má být objektiv vybaven stabilizátorem obrazu, jsou v současnosti dokonce jen dvě možnosti: Sigma a Tamron. Výhodou Sigmy je nižší cena, ale velkou nevýhodou je poměrně nepřesné ostření a také ne zrovna ideální vlastnosti při focení v protisvětle.

Autofokus

Tento Tamron má ostřící systém naprosto vynikající, pracuje velice rychle, tiše a naprosto spolehlivě. Podle mého názoru je v tomto ohledu dokonce naprosto srovnatelný s daleko dražšími originály. Verzi pro Canon jsem zkoušel s čistokrevně reportérským tělem EOS 1D X a musím říci, že Tamron v žádném případě nezklamal. Naopak mě velice potěšil, spolehlivě a přesně zaostřoval i na poměrně rychle se pohybující objekty. Kromě rychlosti je navíc ostření díky ultrasonickému pohonu (USD) velice tiché a pokud by přece jen potřebovalo ruční zásah, stačí jen pootočit zaostřovacím prstencem bez nutnosti vypínání AF. Za zaostřovací systém si tedy Tamron 70-200/2,8 VC USD zaslouží jednoznačně velkou pochvalu. Oproti předchůdci bez stabilizátoru je to skutečně nebe a dudy, je to neporovnatelné. S použitím pro fotografování sportu, nebo obecně rychlých akcí, tedy není žádný problém.

Konstrukce

Za dobře fungující autofokus vděčí tento objektiv velmi solidní konstrukci, která je také na naprosto srovnatelné úrovni s originály. Zoomování i zaostřování samozřejmě probíhá uvnitř objektivu, takže se nikde nic nevysouvá a neotáčí. To je důležité kromě jiného například pro použití filtrů. Velmi důležitou vlastností (a výhodou oproti srovnatelné Sigmě) je utěsnění proti vnikání prachu a vlhkosti, takže pokud vlastníte i podobně odolné tělo, rozhodně se nemusíte obávat nějaké té dešťové kapky.

Kvalita obrazu

O tom, jak je to s kvalitou fotek, se můžete nejlépe přesvědčit na ukázkových snímcích. Podle mého názoru je vynikající. Všimněte si, že poměrně hodně ukázkových fotek je pořízeno na plně otevřenou clonu a nejdelší ohnisko. V jedné recenzi jsem právě na tuto kombinaci slyšel kritiku, takže mě přirozeně velice zajímalo, co je na tom pravdy. Obrázek si udělejte sami, ale podle mých zkušeností se rozhodně není čeho obávat. Kresba je velice slušná, vinětce sice viditelná (nutno říci, že je to naprosto běžný jev), ale určitě to není žádná tragédie. Při zaclonění na f/4 už není co řešit.

Velikou pochvalu si konstruktéři z Tamronu zaslouží za skvěle korigovanou chromatickou aberaci, prakticky se nevyskytuje. Podobně skvěle je na tom také v protisvětle – žádné reflexy a vynikající přenos kontrastu. Nejlépe je to vidět na ukázkovém snímku číslo 6.

Upřímně řečeno, moc se těším,až bude k dispozici také verze pro Nikon, abych mohl tohoto Tamrona vyzkoušet na velice náročném Nikonu D800. Už dopředu si ale troufnu odhadnout, že se nedočkám žádného nemilého překvapení.

Sečteno a podtrženo

Jestliže hledáte špičkový teleobjektiv v rozsahu 70-200 mm se světelností f/2,8 a chcete ho používat jak na focení sportu, tak na jakýkoliv jiný druh fotografie, mohu Tamron SP 70-200mm f/2,8 Di VC USD jednoznačně doporučit. Ve všech ohledech je srovnatelný s  „originálními“ objektivy, ale je přece jen výrazně levnější. Poměr výkonu a ceny je u tohoto objektivu jednoduše vynikající.

Hodnocení zákazníků (5)

Hodnocení zákazníků (5)

4.8

Ověřený zákazník
Jiří Janoška, 28.04.2016

5

je super, až na tu váhu :-)

Ověřený zákazník
Libuše Macků, 17.02.2016

4

Myslím si, že se jedná o velmi kvalitní objektiv, který je pro mě ještě finančně dostupný - v porovnání s např. s objektivy Nikon. Jeho provedení je perfektní, nikde žádné vůle. Ostření velmi tiché. Zatím jsem nenašel žádné minusy.

Ověřený zákazník
Josef Horák, 12.01.2016

5

Koupi tohoto skla můžu vřele doporučit. Rozhodoval jsem se mezi tímto sklem a nestabilizovanou, opticky starší verzí. Musím konstatovat že pořízením tohoto objektivu rozhodně neprohloupíte. Stabilizace funguje výborně, překvapila mně ostrost výstupu, rychlost ostření (Nikon D7100) a chování skla v protisvětle. Ač amatér, s klidným svědomím doporučím tento objektiv komukoliv. Výborný poměr cena/výkon.

Ověřený zákazník
libor Kobrle, 10.09.2015

5

Ověřený zákazník
Martin Hnátek, 17.04.2014

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Špičkový stabilizovaný objektiv z řady SP (Super Performance) s rozsahem ohniskových vzdáleností 70-200mm, se světelností F/2.8 v celém rozsahu, s optickou stabilizací a nekompromisní kvalitou obrazu. Di (Digitally Integrated Design) objektiv navržen speciálně pro digitální zrcadlovky formátu full frame a APS-C.

Základní vlastnosti:
- Nejkompaktnější objektiv ve své třídě!
- Objektiv obsahuje 4 LD (Low Dispersion) a 1 XLD (Extra Low Dispersion) elementy, které zaručují excelentní korekci chromatické aberace
- Patentovaný systém optické stabilizace VC (Vibration Compensation) s efektivitou až 4 expoziční stupně umožňujě pořizovat snímky "z ruky" i za špatných světelných podmínek.
- Ultrasonický motor USD (Ultrasonic Silent Drive) objektivu Tamron SP 70-200mm Di VC USD dává rychlé a tiché ostření s možností přímého manuálního doostření
- Kruhová clona pro krásný bokeh
- Kvalitní utěsněná konstrukce odolná vůči vlkhosti a prachu

Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD nabízí jak stabilizaci obrazu VC (Vibration Compensation) pro redukci otřesů patentovanou společností Tamron, tak i USD (Ultrasonic Silent Drive) motor, který umožňuje rychlé a tiché automatické ostření. Tento objektiv ze série SP (Super Performance) ve svojí konstrukci plně využívá specializované optické členy, které byly navrženy pro poskytování špičkové kvality obrazu, včetně LD a XLD elementů. Tamron v objektivu SP 70-200mm VC USD minimalizoval všechny typy chromatické aberace, čím z něj udělal špičku ve své tříde bez ohledu, jestli je používán na fotoaparátu formátu APS-C anebo full frame. Světelnost objektivu SP 70-200mm VC USD F/2.8 umožňuje dosažení harmonie mezi brilantním rozlišením a jemnými rozostřenými efekty. Tento ideální objektiv plně využívá svoji kruhovou clonu pro dosažení uměleckého rozostření obrazu.

Tento vysokorychlostní objektiv se světelností f/2.8 je vybaven VC (Vibration Compensation) systémem, který pomáha pořizovat stabilní záběry a vytváří dojem jako by byl obraz doslova nalepen přímo v hledáčku fotoaparátu. Bezproblémové pořizování snímků "z ruky" je tedy možné i ve špatných světelných podmínkách. Systém VC od společnosti Tamron je založen na systému 3 cívek, kde řídící cívky elektromagneticky aktivují skupinu VC čoček kompenzujících otřesy prostřednictvím trí ocelových kuliček. Kompenzační čočky jsou v objektivu upevněny pouze těmito kuličkami, důsledkem čeho je dosažen jejich plynulý pohyb bez tření a odporu.

Všechny objektivy Tamron sa vyznačují vysokou přesností automatického ostření a jsou navrženy tak, aby jednoduše zachytili objekty v téměř každé situaci. Někdy je ale potřebné snímky jemně doladit za pochodu. Integrace přímého manuálního ostření Vám nabízí právě tuto možnost: místo přepínáni vypínačů může fotograf přepnout z automatického na manuální ostření jednoduše nastavením ostřícího kroužku.

Vestavěný Ultrasoncký USD motor Vám zaručí rychlé, přesné a tiché ostření.
V ultrazvukovém motoru generuje piezoelektrický element uspořádaný v kruhové formaci ultrazvukové vibrace v metalickém kruhovém statoru. Vibrační energie je využita na rotaci metalického kroužku rotoru, který je upevněn k statoru. Rotační energie je následně přenášena z rotoru na ovládání ostřícího členu. Výsledkem je vysoce citlivý člen s tichým chodem, vysokým kroutivým momentem a rychlým ostřením.

Konstrukce odolná vůči vlhkosti napomáhá ochránit objektiv před vniknutím vody a dělá jej tak ideálním pro použití v exteriérech

Vysokorychlostní objektivy jako SP 24-70mm VC USD dokážou zachytit snímky s rychlostí závěrky, která je 1-2 expoziční stupně rychlejší, než tomu je u pomalejších objektivů. Patentovaný mechanismus VC (Vibration Compensation) společnosti Tamron poskytuje uživatelům výhodu kompenzace otřesů, umožňující upravení expozice až o 4 expoziční stupně. Kombinace systému VC s výhodami vysokorychlostního objektivu umožňují fotografování "z ruky" i v situacích, kdy by běžně bylo použití stativu nutností.

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F
Minimální ohnisková vzdálenost 70 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 200 mm
Světelnost objektivu zoom 2,8
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 2,8
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 2,8
Konstrukce objektivu 23 členů / 17 skupin
Stabilizátor optický Ano
Délka objektivu 188,3 mm
Počet lamel clony 9
Ultrasonické ostření Ano
Vhodný pro žánr Portréty, Sport, Reportáže, Koncerty
Rozdělení podle ohniska Univerzální
Vhodný pro formát snímače Full Frame

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 130 cm

Fotografování

3D režim Ne

Obecné

Nadstandardní záruka 5 let

Fyzikální specifikace

Hmotnost 1470 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu A009N
Značka Tamron

Filtry

Průměr filtru 77 mm

Zobrazit popis a parametry