Magazín

Rozhovory

Technika je důležitá. Jak se mění? | Rozhovor s Martinem Rakem

Martin RakAktualizováno: včera v 14:22 • Rubrika: Rozhovory

Technika je důležitá. Jak se mění? | Rozhovor s Martinem Rakem

Fotografická technika se posouvá čím dál rychleji. Fotoaparáty, objektivy a další doplňky staré třeba jen deset let připadají současné generaci fotografů jako muzejní kousky. Mezi žánry velmi citlivé na technické možnosti patří krajina, a tak jsme vyzpovídali jednoho z nejpopulárnějších tuzemských krajinářů Martina Raka, jak posun digitální techniky v poslední dekádě vnímá.

Obsah

Souhlasíš s tím, že patří krajinářská fotografie k technickým žánrům? Proč?

Fotografická technika je pro krajinářskou fotografii bezesporu důležitá. Ideální je fotoaparát s rozlišením aspoň 45 Mpx a slušným dynamickým rozsahem. Co se týče objektivů, není krajinařina zdaleka tak náročná jako jiné fotografické žánry, jelikož stejně cloním minimálně na f/8, takže nepotřebuji extra světelné objektivy, které jsou nezbytné např. na sport nebo wildlife. Méně světelné objektivy jsou také lehčí a kompaktnější, což je pro krajináře samozřejmě výhoda.

Vzpomeneš si, čím se tvoje první výbava lišila od té současné?
Začínal jsem fotit na APS-C zrcadlovku Canon 50D a nyní používám fullframe bezzrcadlovku Canon R5, takže rozdíl v obrazové kvalitě a dynamickém rozsahu je samozřejmě obrovský. Kvalita skel se taky výrazně zlepšila, ale jsou výjimky jako například Canon EF 70-200mm f/4L IS, který úplně v pohodě obstojí i dnes.


Jaký pro tebe byl přechod ze zrcadlovky na bezzrcadlovku?

Přechod jsem plánoval poměrně dlouho a byl to pro mě logický krok. Nadchly mě především nové objektivy. Používám Canon RF 14-35 f/4L IS, Canon 24-105 f/4L IS a Canon RF 100-500 mm f/4,5-7,1 L IS, takže mám pokrytá všechna ohniska od 14 do 500 mm a pořád se to dá ještě unést v batohu. Jedinou nevýhodou bezzrcadlovek je kratší výdrž baterií, ale tento problém se dá snadno vyřešit.Která funkce tě u novější generace fotoaparátů příjemně překvapila?

Baví mě elektronický hledáček, stabilizace na čipu a elektronická závěrka, kterou využívám hlavně při focení dlouhým sklem. Pohyb mechanické závěrky totiž při kritických expozičních časech rozechvěje snímač a snímek pak nemusí být 100% ostrý.


Jak jsi zaznamenal ty sám posun v optickém segmentu?

Jak už jsem zmínil výše, s objektivy RF jsem nadmíru spokojen. Ve srovnání se staršími EF skly jsou lehčí, kompaktnější a navíc se širším rozsahem. Např. EF 16-35 f/4 vs. RF 14-35 f/4 nebo EF 100-400L vs. RF 100-500L.

Proměnilo se pro tebe i krajinářské příslušenství, jako filtry nebo stativ, nebo tam už není co zlepšovat?

Tam žádné zásadní změny nepozoruji. Už 15 let používám stativy Gitzo a nikdy jsem s nimi neměl problém. Navíc mají v ČR perfektní servis a jakýkoliv náhradní díl se dá objednat. Filtry používám v podstatě jen polarizační a ND od značky NiSi. Hodně jsem si oblíbil fotobatohy Shimoda, které se řadí mezi absolutní špičku. Model Action X50 je z mého pohledu nejuniverzálnější fotobatoh na focení krajiny.

Zaznamenal jsi pro svou práci nějaké klíčové změny v oblasti SW pro postproces?

Software se vyvíjí neustále a např. Lightroom Classic v posledních letech nabídl spoustu novinek. Baví mě hlavně nové možnosti maskování a AI denoise, které je bezkonkurenční. Ve Photoshopu jsem si oblíbil nový remove tool a generative fill. Z pohledu krajináře je pro mě naprosto nezbytný také TK Actions panel, který nabízí super možnosti práce se světelnými maskami (luminosity masks).
 

Pracuješ s aplikacemi do tabletů a telefonů, například pro sledování polohy slunce nebo určení hyperfokální vzdálenosti?

Jasně! Pro sledování polohy slunce a měsíce používám PhotoPills, na focení u oceánu je nezbytná aplikace Tides ukazující výšku hladiny při přílivu, respektive odlivu. Dále samozřejmě používám několik aplikací na počasí: WeatherRadar, Windy, Yr atd… Na závěr musím zmínit aplikaci Mapy.cz, která nabízí perfektní mapové pokrytí celého světa.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.