Objednávejte bezpečně online! Vše vám přivezeme zdarma až domů!

Naše prodejny jsou otevřené, ale jen pro výdej internetových objednávek.

Telefon nikdy nenahradí zrcadlovky ani bezzrcadlovky, říká v rozhovoru o mobilním fotografování Jan Šibík Rozhovory

Telefon nikdy nenahradí zrcadlovky ani bezzrcadlovky, říká v rozhovoru o mobilním fotografování Jan Šibík

Martin LukešAktualizováno: 27. 4. 2020 v 12:18 • Rubrika: Rozhovory

Protože se v naší lednové soutěži ROK S MEGAPIXELEM věnujeme fotografování mobilem a hlavním členem poroty je Jan Šibík, který se tomuto trendu věnuje již mnoho let, nemohli jsme si odpustit vyzpovídat ho a zeptat se ho, jak vnímá tento fenomén, který obrátil svět fotografie vzhůru nohama.

Vy se poměrně intenzivně věnujete fotografování mobilním telefonem. Pořádáte na toto téma i workshopy? Jak se díváte na tenhle fenomén?

Myslím, že zrcadlovku to nenahradí nikdy, protože výstup z mobilního telefonu je jinej. Když například fotíte v noci a mobilní telefon nastaví nízkou clonu, hloubka ostrosti je přesto velká. Nicméně díky mobilům je o fotku poměrně velký zájem a beru to v podstatě jako nový žánr. U mě je to tak, že všechny důležitý věci, který v budoucnu směřují k nové knize, fotím jenom zrcadlovkou.


foto: Jan Šibík

 

Na takových cestách na mobil v podstatě nesáhnu. Ale třeba na takovej ten žánr jako streetfoto, mi přijde mobil naprosto ideální. Když to hodně zjednoduším, tak ty ošklivý věci fotím na zrcadlovku a ty hezký na mobil. Stejně je vždycky nejdůležitější oko fotografa, jestli tu situaci vidí a jestli je schopen to vyfotografovat. Je jedno, jestli máte v ruce iPhone nebo Canon.


foto: Jan Šibík

 

U toho mobilu se mi líběj právě určitý specifika, jako zmiňovaná velká hloubka ostrosti. Já abych si to ještě odlišil od toho focení zrcadlovkou, tak s ní fotografuju barevně i když vím, jak je to obtížný. Naopak na mobil velice často fotím černobíle a na čtverec, což je jinej formát. Baví mě právě to komponování do čtverce. Ten používám i z toho důvodu, že pro mobilní fotografie je dnes hlavní platforma Instagram a tam je fotka 2:3 malinká. Proto ten čtverec.


foto: Jan Šibík

Jedním z dalších důležitých důvodů, proč mě baví fotit mobilem, je, že je to zdroj mojí obživy. Na workshop FOTÍME MOBILEM, který dělám už 5 let a který mám pořád zaplněný, se mi hlásí spousta lidí, kteří by se mi na workshop FOTÍME ZRCADLOVKOU nikdy nepřihlásili. To nejsou tak velcí fanoušci fotografie, ale když maj ten mobil, tak se s ním chtějí ve focení zlepšit. Takže těch důvodů, proč fotit mobilem, mám já osobně dost.


foto: Jan Šibík

Vzhledem k tomu, že mobilem fotíte dlouho, zaznamenal jste nějaký posun v kvalitě fotoaparátu u jednotlivých generací mobilů?

Ano výrazně. Měl jsem třeba možnost dva roky po sobě testovat Huawei P20 Pro a P30 Pro a musím říct, že to jsou výjimečný mobily a že přeskočili Samsung a iPhone o jeden až dva roky. Teprve teď, když jsem si koupil iPhone 11 Pro Max zjišťuju, že i IPhone je konečně schopen udělat kvalitní fotku, ale Huawei to umí už dva roky. Podle mě je neuvěřitelná drzost Applu ta cena. Když kupuju mobil, kterej stojí 40 000 Kč, i když vím, že mám v kapse zároveň počítač, tak mi přijde, že je cena přemrštěná vzhledem k těm největším konkurentům.


foto: Jan Šibík

 

Je neuvěřitelný, jak moc jim to vychází. Dokonce si myslím, že ty firmy programově nemají snahu jednotlivé modely rok od roku výrazně zlepšovat a vždycky to zlepší jen o trochu. Já si třeba pamatuju, že první kvalitní iPhone byl model 4S a fotky z něj byly dobré jen přes den, když bylo hodně světla. Jakmile jsem s ním fotil večer, tak se to sypalo a bylo to nepoužitelný. A teď to postupně vždycky trochu zlepšej, ale ne o moc. Sám jsem teda hrozně dlouho zvažoval, jestli do toho novýho iPhonu jít. Dříve jsem měl ten 10 Max a nakonec mě přesvědčilo, že s ním jdou udělat dobrý fotky i při špatném světle a v noci.


foto: Jan Šibík


Dokážete si představit, že byste v budoucnu vydal knihu s fotkami pouze z mobilu?

Ano, dokonce to mám v plánu i z toho důvodu, že na mobil fotím už sedm, osm let. Ale nenazval bych to knihou, bude to spíš nějaká menší knížka ve smyslu “Jan Šibík mobilem”, kam dám ty čtvercový formáty. Dovedu si to představit.


foto: Jan Šibík

Když byla zmínka o workshopech, které pořádáte, měl byste nějakou univerzální radu, na co se zaměřit? Když se fotí zrcadlovkou, je to hodně o nastavení, ale na mobilu to většinou za fotografa dělá automat. Takže co myslíte, že je klíčové pro někoho, kdo chce udělat dobrou fotku mobilem?

Právě o tom na workshopech mluvím. Za mě je nejdůležitější chodit k lidem blízko. To je těžký, ale pokud chcete, aby z tý tváře bylo něco k přečtení, nějakej smutek, radost, naštvání, tak musíte bejt blízko. Další důležitou věcí, co lidem na workshopech ukazuju, je čistá kompozice. Lidi totiž často nevidí ty rušivý věci jako srostlice, nebo že někomu z hlavy trčí sloup.


foto: Jan Šibík

S tou kompozicí souvisí čistý pozadí, což je samozřejmě hodně obtížný třeba na Václaváku, kde je plno rušivejch věcí. Takže já s nima chodím a ukazuju jim, kde se dá najít čisté pozadí, což je třeba nějaká zeď, výloha atd.  Dále jim vysvětluji, že mohou mít sebezajímavější situaci, ale když vám na pozadí v tom záběru budou trčet auta, dopravní značky a kmeny stromů, tak ta fotka je o ničem. Těch věcí je hodně a ty, který jsem jmenoval, vlastně platí pro jakýkoliv focení a je jedno, jestli máte v ruce mobil nebo foťák.


foto: Jan Šibík

Mobilní telefon má ale dvě neuvěřitelný výhody, a ty jsou v podstatě nedostižný. Za prvé ho máte vždycky u sebe. Když máte třeba foťák v batůžku, tak se vám pro něj kolikrát nechce sáhnout, ale z kapsy ten mobil vytáhnete hned. Ta druhá věc je, že když máte v ruce mobil, tak dodnes nejste bráni jako fotografové. To jsou dvě hlavní výhody.


foto: Jan Šibík

Jeden úžasnej fotograf, Michael Christopher Brown, je první člen agentury Magnum, který fotí velký reportáže mobilem. Já jsem říkal, že když fotím ty důležitý věci ve světe, tak fotím zrcadlovkou, ale on když byly revoluce v Lybii, tak tam přijel se dvěma iPhonama. Ty ostatní fotografové na něj koukali s otevřenou pusou a on dokázal udělal skvělý fotky. Důvod je ten, o kterým jsem mluvil. On byl s tím mobilem strašně blízko u těch bojovníků, ale oni ho s mobilem v ruce vůbec nebrali vážně a nebrali v potaz, že je fotí. Proto asi udělal tak skvělý fotky.


foto: Jan Šibík

A to jakoby naznačovalo, že mobil může jednou klasický fotoaparáty nahradit, ale pořád si stojím za tím, že mobil asi nikdy nenahradí zrcadlovku nebo dnešní bezzrcadlovky. Mimochodem jsem si taky jednu pořídil.


foto: Jan ŠibíkZobrazeny komentáře (8 - 1)

 • 8

  Avatar

  Rád bych zareagoval na panem Šibíkem zmíněné dvě výhody mobilu, které označil jako nedostižné. V rozhovoru, velmi zajímavém a plném nádherných fotografií, je tak trochu zapomenuto na kategorii "pokročilých kompaktů". Mám tím na mysli malé přístroje, v dnešní době převážně s jednopalcovými snímači, které mají bohaté možnosti nastavení (typickým zástupcem je např. modelová řada RX100 od Sony), o přístrojích s APS-C čipy nemluvě (např. řada Ricoh GR). • V určitých situacích mohou přijít vhod funkce jako např. výklopný displej (to neplatí pro zmíněný Ricoh, abych byl férový), někdy (typicky při horších světelných podmínkách) s nimi lze docílit lepších výsledků, než s mobilem, a přestože jsou o něco objemnější, stále je lze mít neustále při sobě. Sám nosím jeden takový kompakt stále v kapse, ať jdu, kam jdu. (V létě, bez bundy s kapsami, je to náročnější, ale dá se to.) • A stejně jako s mobilem, tak ani s nimi nejste okolím považováni za příliš "seriózního fotografa". Minimálně v mém případě tak jsou ony zmíněné dvě nedostižné výhody dostiženy. :-) (Navíc, v závislosti na vyhlédnutém modelu takového kompaktu a jeho stáří v modelové řadě výrobce, se lze také dostat na příjemnější cenu, než jsou ceny vlakových lodí výrobců mobilních telefonů, což jistě není k zahození.) V každém případě děkuji za pěkný článek plný zajímavých postřehů a hlavně parádních fotografií.

  Oldřich Šístek, 29.01.2020 | Reagovat

 • 7

  Hašek

  Já se přiznám, že s mobilem neumím vyfotit skoro nic. "Chytrý telefon" mám od září, nerozbitný Blackwiev 6800 s dlouhou výdrží baterky, předtím jsem měl vždy jen tlačítkové a na nějaké nouzové dokumentární cvaknutí to jde, ale povětšinou je to do modra, ostří to zcela náhodně a v podstatě nevím jak co nastavit aby se to zlepšilo, popravdě jsem nečetl ani návod takže netuším jestli můj telefon umí fotit černobíle a na čtverec. Mé srdce si fotka z mobilu nezískala i když chápu, že je v mobilu lepší počítač na úpravu fotek než v profi zrcadlovce. Možná to bude i tím, že nejsem příznivcem ani mobilů a toho systému, že si každý koupí svou "štěnici" kterou si nosí dobrovolně pořád s sebou aby byl pod kontrolou pořádkových složek státu. Jinak fotky Jana Šibíka samozřejmě super nedávno jsem viděl jeho barevné fotky v knize Aleše Palána - Raději zešílet v divočině, tak ty byly z Canonu. :-D

  Martin Hašek, 19.01.2020 | Reagovat

 • 6

  Lukeš

  Reaguje na (4) | Dobrý den, takový hybrid už se vyráběl před 7 lety, ale nebyl o něj v podstatě žádný zájem. Šlo o model Samsung Galaxy GC100.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 17.01.2020 | Reagovat

 • 5

  Kolský

  Proč ne. Technologie jdou kupředu. Zatím to je asi nesmysl, protože by to fakt musela být asi velká krabice, ale kdo ví, co budoucnost přinese.Reaguje na (4) |

  František Kolský, 17.01.2020 | Reagovat

 • 4

  Avatar

  Reaguje na (1) | já bych si zase dovedl představit ,že by nějaký lepší kompakt mohl vypadat jako telefon,právě pro nenápadnost při využití street photo,nebo nějaké reportáže a kdyby se prodával ,tak bych o něm i uvažoval- ale očekával ,že z něj budou padat lepší výsledky než z mobilu.

  tibor, 16.01.2020 | Reagovat

 • 3

  Lukeš

  Reaguje na (2) | Dobrý den, zas tak složité to není. Zůstává věrný značce ;)

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 16.01.2020 | Reagovat

 • 2

  Avatar

  Tak... A teď budeme všichni zběsile googlovat, kterou bezzrcadlovku si pan Šibík pořídil :)

  Andrea V., 16.01.2020 | Reagovat

 • 1

  Kolský

  :O čumím. Super článek a hodně vtahující fotky. Kdyby tak ten mobil uměl trochu lépe z ruky i za horších podmínek. Určitě by si někdo koupil i trochu větší krabičku, než jsou dneska ty placky, kdyby se do toho narval větší senzor.. Sice by možná s pádlem a tloušťkou Nokie 3310 vypadal hloupě, ale lidi by si zvykli :)

  František Kolský, 15.01.2020 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

 • Jak fotit street foto

  Tento žánr si v posledních letech získal ohromnou popularitu. Každou vteřinu se na ulicích po celém světě odehrávají miliardy příběhů, z nichž každý…

 • Hledáčkem reportéra

  Slovo reportáž je odvozené z francouzštiny a dalo by se přeložit jako zpráva, nebo sdělení. Dobrý reportážní fotograf se musí dostat do víru událostí…

 • Černobílý svět

  První dochované fotografie byly černobílé. Trvalo cca dalších 50 let, než se dočkaly barvy. I dnes, téměř po dvou stoletích má černobílá fotografie…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím