Recenze Tenba Messenger DNA 15

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Pláštěnka
  • Kvalita zpracování
  • Pevnost
  • Hmotnost
  • Rychlý přístup k fotoaparátu
  • Četnost vedlejších kapes

Co se nám nelíbí

  • Objem vnitřních kapes

Ukázková videa

Ukázková videa

Představení Tenba Messenger DNA 15

Představení Tenba Messenger DNA 15

Tenba si v našich končinách pozvolna buduje jméno. Podstatně jiný věhlas má na západní části polokoule. Právě řadu Messenger uvádí tato značka jako svoji ikonickou a díky prodejnosti třeba ve Spojených státech, můžeme říct i legendární. Stačí se chvilku rozhlížet na ulici a zjistíme, že verze Messenger je nejzastoupenějším typem brašny i v Čechách. Takže jak si stojí v široké nabídce konkurence verze od Tenby? Verze DNA

Fyzické zpracování vnější části a uspořádání

Jak bylo řečeno, brašny Messenger jsou nejrozšířenější na tuzemských ulicích. Proč a co mohou nabídnout zrovna fotografům? Pokud zahlédneme někoho s tělokopírující brašnou na zádech nebo jen přes rameno, neznamená to hned, že na dně v brašny bude fototechnika. Messenger je trochu jako dámská kabelka, působí skladně, ale vejde se do něj neuvěřitelné množství věcí. Původ vzniku brašny je jasný a oblibu si získal napříč využitím i věkovými kategoriemi právě díky skladnosti, praktičnosti a pohodlnosti. 
Osobně tento typ brašny používám nejčastěji. Jako fotografovi mi nabízí to nej z kompromisů. Brašna kopíruje tvar těla. To je ideální do města, v ranních špičkách v mhd a pohodlně zapluje do škvíry vedle stolu nebo za sedadlo auta. Komfortně drží u těla díky polstrovanému nárameníku s protiskluzovou úpravou. Pokud se vydám na delší fotovýlet, dávám DNA-čko přes rameno a připínám pomocný popruh, aby sedělo bezpečně na jednom místě na zádech. V tom výborně napomáhá pozice hlavního popruhu. Ten navazuje na boční části, ale je přerušen půlkruhovým okem a bytelnou karabinou. Což zní banálně, ale právě proto sedí Messenger vždy co největší plochou na těle fotografa. 
Pokud potřebuji reagovat pohotově a foťák co chvíli brát do ruky, mám brašnu u boku pod rukou. Tady je výborná inovace v podobě vrchního zipu. Takže žádné otvírání hlavní kapsy a chlubením se obsahu a nejnovější technikou. Pěkně rychle v suchu.

Pro případ deště?

Pokud vydržíme v dešti my, Tenba taky. Materiál je plně funkční, na nic si nehraje, žádné přírodní materiály a design nedbalé elegance. Bytelný, vodě a otěru odolný hustě tkaný syntetický materiál. A kdyby přišlo na extrém, pláštěnka je součástí. U ní je zase zřejmé, že Tenba je víc. Radši než položit gró jen na stahování gumou, je přepínání rohů v patentce a ta je ještě podšitá přes celý roh imitací usně. To je rozhodně fajn při častém používání, protože to lépe zabrání vytržení patentky.
Hlavní komora je pod přehazovacím messengerackým klasickým víkem. To se zapíná ve spodní části na dvou místech. V tichosti a rychle, žádná tahání suchého zipu, cvakání patentek, svorek atd. Tenba nabízí malé geniální klipsy, kdy stačí přiložit a je zamčeno. O vše postará magnet a vodící kónický profil. Pro otevření si vystačíme jediným pohybem ruky do strany. Jednoduché a přitom luxusně praktické i efektivní. No dobře, suchý zip je na DNA také, ale jen pro jistotu není nosný :) A díky vrchnímu zipu jej nepotřebujeme používat.
Přesně na opačné straně, tedy spodní, je odlišný druh materiálu. Dno je na vnější straně pogumované.

Vnitřní část

Tu tvoří hlavní komora. Vnější vedlejší kapsy jsou přilehlé bez většího objemu. Objem ale dohání četností. Nicméně jsou určeny na menší ploché věci, tedy na spoustu drobností, jako jsou mobil, doklady, filtry. Výjimkou jsou bočnice, ty nesou síťované pohotovostní kapsy. Bez problémů pojmou například lahev s pitím. Teď už nahlédneme dovnitř. Za mě jednoznačně skvělá věc - celou komoru lze snadno vyjmout. Takže o jednu tašku doma méně. A protože vnitřek není ničím přichycen, nedrhneme o zipy, pokud chceme mít z fotobrašny civilní zavazadlo. Vyndání „vnitřností" oceníme i při údržbě a občasnou péči o brašnu.
Zatímco jiní výrobci pracují s ripstopovými materiály na vnějších namáhaných částech, Tenba si je vložila pro jistotu i dovnitř. Potáhla jím jak vnější část hlavní komory, tak komplet celý vnitřek samotné brašny. I to mluví o hezkém nadstandardu a kvalitě zpracování.
Komora je překvapivě pevná a drží tvar. Musel jsem vynaložit hodně síly, abych ji alespoň trochu zdeformoval. I na jejím obvodu najdeme kapsy. Vnitřek hlavní komory je plně adaptabilní. A díky suchému zipu je může sestavit podle potřeby. Takže co zbylo?
Zůstala samotná brašna, která plní účel. Pojme bezpočet věcí. Zadní strana má dvojkapsu na laptop, případně tablet. Potěšila mě soustava předních kapes. Ty jsou v samonosném bloku. Takže je lze vyklopit z brašny jako kapsář a použít jako součást pracovního prostoru.

Shrnutí závěrem

Máme tu řadu brašen, která se nabízí v několika velikostech a zajímavých, přitom nenápadných barvách. Po stránce zpracování jde kombinaci odolnosti a praktičnosti. Ideální messenger - nikde nic zbytečně nevyčnívá a nepřekáží. Do detailu praktická brašna.
To důležité je uvnitř. Materiály jsou nadstandardní. To potvrzuje i dvouletá zkušenost, protože ani po každodenním nošení není dé-en-áčko prověšené nebo ošoupané. Brašnu lze prokombinovat pro foto i pro běžné nošení.

 

Megapixel videorecenze Tenba Messenger DNA 15

Megapixel videorecenze Tenba Messenger DNA 15

Popis a parametry

Popis a parametry

Tenba Messenger DNA 15 Graphite je kvalitní polstrovaná fotografická brašna z nepromokavého nylonu. Pro dodatečnou ochranu je součástí brašny i plášťenka. Brašna Tenba Messenger DNA15 pojme DSLR (zrcadlovku) nebo CSC (systémový kompakt), 2-3 objektivy, notebook do úhlopříčky 15" a další příslušenství a osobní věci.

Messenger DNA je první větší přídavek k ikonické kolekci Tenba Messenger za posledních sedm let. Byl navržen pro poskytnutí celoroční služby do každého počasí - dlouhá výdrž požadovaná New Yorkskými messengery na kolech, ale s vnitřkem vyladěným k ochraně citlivých fotoaparátů a objektivů, nebo počítačového vybavení.

Pro dosažení kýžených vlastností byla brašna vybavena novými parametry:

Přední poklop je roztažený přes horní stranu a jeho kraje jsou sešité s boky batohu pro snadé uzavření a zajištění vodotěného uzavření v rozích. Pro další ochranu proti vlhkému počasí brašna je vybavena odjímatelnou pláštěnkou, která je z jedné strany stříbrná, aby odrážela teplo a černá z druhé strany pro nenápadné zbarvení v noci.

Fidlock® patentované magnetické klipsny, umožňují upevnění poslepu a snadné rozdělení unikátním posunem. Je to nejrychlejší spoj na světě.

YKK ZIPPY

YKK vyrábí nejlepší zipy na světě. Tečka. Jsou spolehlivější po delší dobu a odolávají zatížení těžkého vybavení a cestovním náporům. Používáme pouze typ zipů, který se zpět navlékne i po tom se pod přemírou tlaku rozjede.

mesenger | Megapixel
Externí rozměry 

41 ×29 × 20-23 cm

Vnitřní rozměry

38 × 27 × 18-20 cm

Kapsa pro notebook

37 × 27 × 3 cm - 15" úhlopříčky

Obecné

Nadstandardní záruka 5 let

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 410 X 280 X 130
Hmotnost 1400 g
Pláštěnka v balení Ano
Tablet/notebook 15 "
Podle určení Městský

Ostatní

Číslo produktu 638-381
Značka Tenba

Pouzdro, brašna, batoh

Typ zapínání suchý zip, přezka

Zobrazit popis a parametry