Tilt-shift objektivy a focení jídla Fotoporadna

Tilt-shift objektivy a focení jídla

Luděk BouškaAktualizováno: 20. 2. 2017 v 15:54 • Rubrika: Fotoporadna

Možná si teď řeknete, co je to za nápad? Vždyť tilt-shift objektivy se používají především na focení architektury, interiérů a nebo krajiny. U fotek krajiny je to především kvůli možnosti maximalizovat hloubku ostrosti a u interiérů a architektury kvůli perfektní kontrole perspektivy. A přesně ze stejných důvodů jsou tilt-shift objektivy vhodné i na produktovou fotografii, tedy i na focení jídla. Proto také tyto objektivy používá food fotograf Marek Kučera, garant aktuálního soutěžního kola.

Absolutní kontrola hloubkou ostrosti

Jestliže se fotografování jídla, nebo obecně produktové fotografii chcete věnovat opravdu seriózně, určitě dříve či později narazíte na problém s hloubkou ostrosti. Nejspíš budete chtít část záběru perfektně ostrou, aby se na ni soustředila pozornost diváka, zatímco méně podstatné části scény budete chtít zachytit neostře právě proto, aby na sebe pozornost diváka zbytečně nepoutaly.

Samozřejmě, že se to dá na první pohled poměrně snadno vyřešit například světelným objektivem, který dokáže popředí i pozadí účinně rozostřit. Jenomže ono to není zase tak jednoznačné a jednoduché, jak to vypadá. Problém je v tom, že rovina ostrosti je vždy kolmá na optickou osu objektivu, je tedy rovnoběžná s rovinou snímače. Pro vás to tedy znamená, že tuto vlastnost musíte brát v úvahu už při komponování záběru a budete nuceni velice pečlivě hledat vhodné umístění fotoaparátu, abyste v záběru měli ostré to, co chcete.

Potíž ale nastane v okamžiku, kdy byste chtěli ostře zobrazit několik různě vzdálených objektů a při tom zachoval příjemně malou hloubku ostrosti. Dost možná narazíte na neřešitelný problém, který můžete poměrně snadno vyřešit právě tilt-shift objektivem.

Ohromnou výhodou těchto specifických objektivů je možnost vyklopit optickou osu. Tím dosáhnete toho, že rovina ostrosti přestane být rovnoběžná s rovinou snímače, takže může bez problémů běžet klidně úhlopříčně přes záběr. Navíc máte možnost objektiv otáčet, takže jste schopni i při zachování malé hloubky ostrosti zaostřit na různě vzdálené objekty.


Všimněte si, že v záběru je zaostřeno na dvě misky, přičemž jedna je blíž a druhá je vzdálenější. Rovina ostrosti tedy běží úhlopříčně. Hloubka ostrosti je tedy stále malá a sklenice v pozadí a také pravý dolní roh snímku nejsou zobrazeny ostře.

Díky naklopení roviny ostrosti jste ale schopni dosáhnout naopak i extrémně velké hloubky ostrosti, jaké by s pouhým zacloněním klasického objektivu nebylo vůbec možné dosáhnout.

 Podívejte se na krátké video o tilt-shift objektivech i s ukázkami toho, jak fungují. 

Jaké tilt shift objektivy jsou na focení jídla vhodné?

Dá se říci, že to půjde se všemi, ale nejlepších výsledků dosáhnete především s objektivy, které mají normální, nebo relativně delší ohniskovou vzdálenost:


Pokud se chcete naučit dělat podobné fotografie, navštivte náš nový workshop zaměřený na téma JAK FOTIT JÍDLO s Martinem Lukešem / 25. 2 .2017.
Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím