Tipy, jak si vybrat ideální úložiště pro zálohu dat Fotoporadna

Tipy, jak si vybrat ideální úložiště pro zálohu dat

Adam KahánekAktualizováno: 20. 3. 2018 v 16:00 • Rubrika: Fotoporadna

Externí úložiště, ať už v jakékoliv formě, je nedílnou součástí každého dnešního fotografa a videotvůrce. Víte však, jak správně zvolit úložiště pro vaše potřeby?

Externí úložiště by v alespoň nějaké formě mělo být povinnou výbavou každého fotografa a videotvůrce. Asi všichni se mnou budou souhlasit, že není nic horšího, než přijít o data pro zákazníka, případně svého důležitého projektu, který pro vás tolik znamenal. A v dnešní době je to důležité o to víc, když mnoho notebooků používá jako jediné úložiště pouze SSD, které sice může, úplně stejně jako klasický disk, odejít z ničeho nic, jenže na rozdíl od klasického disku z něj již uchovaná data nedostanete.

Druhy externích úložišť

Pokud již má notebook třeba alespoň SSD a k tomu i HDD, je to ta lepší varianta, avšak ani trochu se nelze spolehnout na jakoukoliv „zálohu“. Nehledě na to, že disky v mobilních zařízeních nemívají příliš enormní kapacitu. Za to i malé přenosné disky mohou dosahovat kapacity až několika TB. U kompaktních externích úložišť můžete narazit na ty s klasickým diskem a také ty s SSD uvnitř, kdy každé je určeno pro jinak náročné uživatele.

AKA_6082
V této době byste už neměli opomíjet ani konektor USB typu C, který je odolnější než jeho předchůdci, dá se zapojit oboustranně a hlavně je součástí dnes již naprosté většiny alespoň trochu lepších notebooků.

Dalším řešením mohou být tzv. domácí stolní úložiště. Jedná se zpravidla o větší 3,5“ disky umístěné ve speciálních boxech určujících konektorovou výbavu celého řešení. Kromě kapacity, která může dosahovat bez problému klidně i 10 TB, je výhodou bezpochyby přenositelnost a tím pádem můžete mít svá data stále u sebe, když třeba odjíždíte na víkend někde, kde chcete mít svá data u sebe.

Takovým pokročilejším domácím řešením bývají úložiště s několika disky zapojenými v režimu RAID (ať už kvůli bezpečnosti nebo rychlosti), nebo možností připojení do sítě, případně třeba i napůl fungující jako dokovací stanice, díky které vám třeba do notebooku bude stačit připojit jediný kabel.

WD Red Pro HDD
Pro zapojení v režimu RAID a použití v NAS zařízení jsou vhodné například disky Western Digital řady Red

Nakonec je třeba zmínit přímo pokročilá síťové úložiště NAS (Network Attached Storage – úložiště zapojené do sítě), která jednak nabídnou bezchybnou funkčnost ve vaší lokální síti, ale také nabídnou něco více. Mohou sloužit třeba jako multimediální domácí server, server pro vaše internetové stránky, zálohovací server a mnoho dalšího. Je to prakticky takový slabší počítač sloužící hlavně pro ukládání dat.

Jak zálohovat „ideálně“

Neexistuje asi jednoznačný ideální způsob, jak svá data zálohovat. Vždy bude záležet na tom, kolik těch dat je, jak jsou důležitá a využívaná, atp. Určitě by záloha nejdůležitějších dat měla ale mít několik fází, které budou spolu fungovat pohodlně a poskytnou dostatečnou záruku bezpečnosti.

Pokud vlastníte notebook, určitě se vám bude hodit nějaký kompaktní externí disk. Data nejprve stáhnete například z paměťové karty na disk v notebooku a z něj na externí disk. Už to je celkem fajn způsob, jak zvýšit bezpečnost uchování dat.

Snímek obrazovky 2018-03-19 v 9
U počítačů a notebooků s operačním systémem macOS i Windows můžete také využít funkcí automatického zálohování

Po příchodu domů si pořízená data stáhnete buď do nějakého stolního úložiště (ideálně se dvěma disky v režimu RAID 1, tedy zrcadlení) nebo síťového úložiště NAS umístěného ideálně v jiné místnosti. Ta opravdu nejdůležitější data si můžete dávat do speciální složky, která se následně synchronizuje na některé z cloudových úložišť / služeb. V této fázi máte data už poměrně slušně zabezpečeny, ale pořád ne alespoň trochu dokonale. Optimálním řešením by totiž bylo mít ještě jeden NAS umístěný například u některého z členů vaší rodiny desítky či stovky kilometrů daleko a na něj data duplikovat. Nebo pokud věříte společnostem uchovávajícím data na svých serverech, tak mít několik předplacených cloudových úložišť. Jen musíte dávat pozor, co na ně nahráváte, jelikož třeba takový Google má dost striktní podmínky, co se smí do cloudu nahrávat a co ne.

Samozřejmě existují i ještě extrémnější příklady, jako třeba mít data uchována na speciálních úložištích umístěných v sejfech, které by přežily snad i jadernou válku. Zůstaňme však u, pro běžného člověka, ještě stále cenově přijatelného řešení.

Lacie

Lacie je dlouholetým tradičním výrobcem externích úložišť. Asi nejznámější jsou svými odolnými disky Rugged s ikonickou oranžovou gumovou ochranou a také disky s rozhraním Thunderbolt.

Začal bych určitě u již zmíněných odolných disků Rugged. Jedná se o skvělé mobilní disky malého formátu a dostupné v mnoha variantách lišících se jak kapacitou, tak hlavně třeba i rozhraním. V naší nabídce naleznete například verzi se standardním portem USB 3.0, vyspělejší s USB typu C, s rozhraním Thunderbolt 2 a nakonec speciální model Tripple se dvěma porty Firewire 800 a USB 3.0.

AKA_6077

Specialitou řady Rugged jsou modely SSD. Jedná se o externí úložiště s diskem typu SSD, tedy extrémně rychlým a velmi krátkou přístupovou dobou. Jedná se o mobilní řešení pro ty nejnáročnější uživatele. Takovým příkladem může být celosvětově známý fotograf Dakaru Marian Chytka alias MCH Photo, který právě disk Lacie Rugged SSD používá a velmi si jej pochvaluje, jelikož v prostředí, kde se pohybuje, vyžaduje právě zvýšenou odolnost, aby jeho data byla v bezpečí.

Mezi klasické mobilní disky by se mohly zařadit 2,5“ modely řady Porsche Design. Ty jsou dostupné ve verzi s klasickým portem USB 3.0, případně ve verzi s modernějším USB typu C. V naší nabídce naleznete modely do kapacity až 5 TB. Do řady Porsche Design se řadí i větší 3,5“ disky. Jejich velkou výhodou (v případě verze s USB typu C) je, že jsou napájeny samostatným adaptérem a přes konektor jsou schopny nabíjet notebook s podporou nabíjení přes USB-C (například nejnovější MacBooky, Delly, Asusy a mnoho dalších). Ušetří vám tak zapojení jednoho kabelu.

Lacie Porsche Design

Další možností je Lacie d2, což je vyloženě profesionální externí disk, ať už s klasickým USB 3.0, tak třeba verze s Thunderboltem 2 nebo Thunderboltem 3, případně pro starší zařízení s portem USB 3.0, dvěma konektory Firewire 800 a konektorem eSATA.

AKA_6073

Z řady „big“ by se mnoha uživatelům mohl zamlouvat model 2big Dock. Jedná se o externí úložiště se dvěma disky v RAID zapojení (JBOD, 0 nebo 1, podle nastavení), které je však navíc vybaveno čtečkou paměťových karet, porty USB, video výstupem DisplayPort (rozlišení až 4K) a hlavně umí přes USB-C nabíjet notebooky, které tuto funkci podporují. Prakticky vám tedy stačí přijít ke stolu, zapojit do notebooku pouze jediný kabel a mít tak po ruce všechnu funkčnost a to i s monitorem s rozlišením až 4K a klidně celkově pěti úložišti 2big Dock díky možnosti řetězení přes Thunderbolt 3.

AKA_6088
Ukázku použití úložiště 2big Dock i s využitím dokovacího režimu můžete nalézt na naší pražské prodejně u jednoho z pracovišť v našem Wacom experience centru.

Úplnou novinkou je nejpokročilější externí disk současnosti, DJI Copilot s kapacitou 2 TB. Ten dokáže z paměťových karet nebo z podporovaných zařízení přes USB kabel automaticky zálohovat všechna data, aniž byste museli cokoliv z toho připojovat k počítači.

Lacie DJI Copilot

Fotografové

Fotografové se, díky nižším požadavkům na datový tok, řadí k méně náročnějším uživatelům. Samozřejmě je hromada RAWů z takového Nikonu D850, nebo podobných fotoaparátů s takto vysokým rozlišením, velmi objemná, ale když to porovnáme třeba s několika hodinami záznamu 4K videa s vysokým datovým tokem a ještě v RAW formátu, je to ještě nic… a to se v dnešní době točí třeba i do 6K nebo 8K.

Pro fotografy by nejzajímavějšími disky mohly být dokovací 2big Dock, které velmi usnadní připojení notebooku doma ke všem ostatním perifériím. Kapacita 12 TB (6 TB v případě pole RAID 1) je takovým optimálním kompromisem.

Všechny modely Lacie 2big Dock v naší nabídce

Pro méně náročnější skvěle poslouží disky z řady Porsche Design, ať už větší 3,5“ stolní, nebo ty mobilní 2,5“.

Porsche Design Mobile 2TB USB-C Porsche Design Desktop 4TB USB-C

A jelikož je mezi fotografy mnoho dobrodruhů, tak ti určitě uvítají zvýšenou odolnost disků Rugged.

Rugged 2TB USB-C Rugged SSD 500GB Thunderbolt / USB-C

Tvůrci videa

Z velké části se doporučení pro tvůrce videa shoduje s tím pro fotografy, avšak nějaké odlišnosti se jistě najdou. Jednak to budou kapacity, ale hlavně rychlosti.

Zde by se určitě velmi hodilo externí SSD díky svým rychlostem. Kromě toho, že na něj a z něj můžete kopírovat velké objemy dat ve velmi krátkém čase, tak velkou výhodou může být i to, že i s videem ve vysokém rozlišení můžete pracovat přímo na disku bez nutnosti přesouvání na interní disk v notebooku. 

Rugged SSD 500GB Thunderbolt / USB-C Rugged SSD 1TB Thunderbolt / USB-C

Opět skvělým řešením bude i Lacie 2big Dock, avšak ve větší kapacitě. Tyto disky jsou totiž určeny hlavně pro videotvůrce pracující klidně i se 4K videem.

Co potřebujete pro úpravu videa

2big Dock 20TB Thunderbolt 3

No a pokud jste extrémně náročnými na objemy dat, můžete zvolit nějaké řešení z řad 5big, 6big, 8big nebo 12big.

Všechny modely Lacie 5big, 6big, 8big a 12big

Western Digital

Western Digital je tím nejvíce tradičním výrobcem pevných disků na současném trhu. Společnost existuje již od roku 1970 a za tu dobu ušla obrovskou cestu. Kromě běžných pevných disků do počítačů a notebooků se však zabývá výrobou právě také externích úložišť. 

Začnu představením řady My Passport Ultra. Jedná se o kovové, kvalitně zpracované, kompaktní externí disky s rozhraním USB 3.0. Koupit je u nás můžete v kapacitě až do 4 TB a může se tak jednat o velmi objemného a přitom kompaktního společníka na cesty.

Western Digital My Passport Ultra

Do řady My Passport spadají také modely SSD. Jedná se o extrémně rychlé a hlavně extrémně kompaktní externí disky s rozhraním USB 3.1, které můžete připojit jak přes moderní USB typu C, tak i přes klasický port USB. Je to skvělá volba pro fotografy a videotvůrce náročné na datovou propustnost. Navíc je možné i s objemnými daty pracovat přímo na disku. Aby byla vaše data opravdu v bezpečí, jsou disky vybaveny i hardwarovým 256bit šifrováním AES.

WD My Passport SSD kompaktnost

Specialitou řady My Passport je nabídka externích disků vybavených bezdrátovým připojením WiFi, My Passport Wireless Pro a My Passport Wireless SSD. Ty se hodí obzvláště v případě, že jste třeba na dovolené a chcete si jako celá rodina zálohovat fotografie a videa z různých mobilních zařízení. Stačí se připojit přes WiFi a není třeba řešit připojení přes kabel. Další možností je přímé stažení z paměťové karty formátu SD. Dostupné jsou ve dvou verzích, s klasickým diskem a následně ve verzi SSD. Výhodou je i zabudovaný akumulátor, díky kterému disky vydrží běžet klidně celý den a lze z něj navíc nabíjet mobilní zařízení přes port USB. Data na disku lze zároveň na mobilním zařízení prohlížet, tudíž může sloužit například i jako skvělý streamující přístupový bod fotek a videí.

WD My Passport Wireless SSD integrovaná čtečka karet

Pro takové to domácí ukládání dat skvěle poslouží disky z řady My Book. Jedná se o stolní 3,5“ disky s kapacitou až celých 8 TB a připojením přes USB 3.0. Opět jsou data chráněna 256bit hardwarovým šifrováním.

Western Digital My Book

Náročnější uživatelů si mohou vybrat z pokročilých síťových úložišť (NAS) nabízených již přímo s osazenými pevnými disky. 

Pro středně pokročilé uživatele by mohlo skvěle posloužit úložiště My Cloud EX2 Ultra. To má již svůj vlastní výkonný procesor a operační paměť, aby poskytlo co nejlepší výkon a umožnilo běh operačního systému My Cloud OS. Kromě možnosti připojení k síti přes konektor ethernet má i další dva porty USB 3.0. Disky jsou v My Cloud EX2 Ultra dva a lze je zapojit do režimu RAID (JBOD, 0 nebo 1). Rovněž si z úložiště můžete vytvořit prakticky i multimediální síťový server a vychutnat si tak volné chvilky například u televize.

AKA_6080

Pro profesionální uživatele máme i profesionální řešení. To se jmenuje My Cloud Pro a jedná se o dvou nebo čtyřdiskové úložiště NAS vybavené vysoce výkonným čtyřjádrovým procesorem Intel a celými 4 GB operační paměti. Nemusíte tak mít žádnou obavu o výkon, který bude vždy perfektní.

AKA_6084

S úložišti My Cloud Pro můžete automaticky nechat zálohovou váš PC / Mac nebo notebook, streamovat multimediální obsah ve své domácí síti, nebo přistupovat k obsahu úložiště i vzdáleně, ať už jste kdekoliv. Samozřejmostí je ochrana dat pomocí 256bit šifrování AES.

Fotografové

Výborným doplňkem fotografů budou na cesty disky My Passport. Ať už základní model Ultra s USB 3.0, nebo Wireless Pro a Wireless SSD, které poskytnou bezdrátové připojení pomocí WiFi.

My Passport Ultra My Passport Wireless Pro My Passport Wireless SSD

Pokud chcete mít doma externí úložiště, které vám stojí na stole a chtěli byste jej občaa přenést někam jinam, určitě neuděláte chybu s disky My Book, které pořídíte v kapacitě až 8 TB, tudíž nabídnou opravdu vysokou kapacitu.

My Book 3TB My Book 4TB My Book 6TB My Book 8TB

Pro náročné uživatele vyžadující zapojení úložiště do své lokální sítě a mít jej přístupné i vzdáleně, budou skvělou volbou modely My Cloud EX2 Ultra obsahující dva disky, které lze zapojit do několika režimů RAID (JBOD, 0 nebo 1).

My Cloud EX2 Ultra s kapacitou 8TB

Tvůrci videa

Tvůrcům videa bych určitě doporučil se zaměřit na úložiště typu SSD, které jim poskytne dokonalé přenosové rychlosti umožňující práci s obsahem přímo na disku, bez nutnosti data přenášet na interní disk v počítači / notebooku. Výborným cestovním doplňkem tak může být například disk My Passport SSD, což je extrémně malé, ale zároveň extrémně rychlé SSD vybavené nejmodernějším rozhraním USB 3.1 a konektorem USB-C.

WD My Passport SSD univerzálnost

My Passport SSD 256GB My Passport SSD 512GB

Další možností je například My Passport Wireless SSD, který, kromě přímé zálohy z paměťové karty, umí data přenášet bezdrátově a tak je možno s nimi pracovat hned na místě pomocí mobilního zařízení.

My Passport Wireless SSD 250GB My Passport Wireless SSD 500GB

I zde mohou tvůrci využít služeb externích disků My Book, jelikož nabídnou především vysokou kapacitu a v případě nutnost stačí disk odpojit a vzít jej s sebou tam, kam potřebujete.

My Book 3TB My Book 4TB My Book 6TB My Book 8TB

Práce s obrovskými objemy zdrojových souborů pro tvorbu videa vyžaduje nějaký ten výkon a proto bych ze síťových úložišť doporučil rovnou profesionální NAS My Cloud Pro. Poříditi jej můžete ve dvoudiskové nebo čtyřdiskové verzi. Tyto NASy obsahují výkonný čtyřjádrový procesor Intel a celé 4 GB operační paměti, tudíž poskytnou ten nejvyšší možný výkon a nezadýchají se ani při plném vytížení propustnosti. U nás v nabídce naleznete modely až do kapacity 32 TB, tedy dostatek prostoru i pro velmi náročné uživatele.

Western Digital My Cloud Pro PR4100 16TB (2x8TB), 3.5" NAS, černý

My Cloud Pro PR2100 8TB My Cloud Pro PR4100 16TBVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím