Magazín

Fotoporadna

Tipy na dárky pro vlogery a video tvůrce

Ondřej VachekAktualizováno: 27. 11. 2023 v 15:48 • Rubrika: Fotoporadna

Tipy na dárky pro vlogery a video tvůrce

Vánoce se blíží! Pokud máte mezi blízkými, kamarády, kolegy, či v rodině nějakého nadšence do natáčení videa, vlogování, filmařiny, nebo třeba jen rádi natáčejí dnes velmi rozšířené Reels/Stories/Shorts a nevíte, co přesně jim pořídit, přesně pro vás je tato krátká nápověda ideální. Podíváme se, které dárky by v rozumném cenovém rozmezí byly užitečné a s radostí přijaté.

Obsah

V první řadě zvuk

Zvuk je polovina videa. Samotný název je totiž spojení slov „videre audio”, což lze z latiny přeložit jako vidět zvuk. Rozdíl mezi kvalitním videem a amatérským „cvakem” může být právě základní externí mikrofon, který zpravidla zajistí násobně použitelnější zvukový záznam, než mikrofony integrované do dnešních kamer, fotoaparátů, či telefonů.

Základní klopový mikrofon

Je to taková drobnost na konci dlouhého kabelu, ale rozdíl může tvořit ohromný. Například takový JJC SGM-28 určený na použití s mobilním telefonem díky čtyřpólovému 3,5mm konektoru zajistí často čistší a srozumitelnější zvuk při nahrávání sebe sama na mobilní telefon. Audio jack je však v moderních telefonech spíše vzácnost a ne každý má čas a energii řešit kabel. 

V tomto případě se můžeme podívat i na mikrofony bezdrátové. Rode je přední výrobce všeho spojeného se zvukem ve videu a jejich nedávno oznámený Rode Wireless ME je perfektní volbou pro nadšeného videotvůrce a vlogera. Kompatibilní s telefony Apple, Android, notebooky s USB-C, videokamerami i fotoaparáty. Schopný přenosu zvuku na vzdálenost až 200 metrů v otevřeném prostoru. 

Směrový, či stereo mikrofon

Ne každý má však čas, či možnost si neustále připínat mikrofon na své oblečení, či na kohokoliv, koho zrovna natáčíme. Pro tyto případy je doporučené používat mikrofon směrový, který upevníme do sáněk blesku. Směrové mikrofony, jak již názen napovídá, zachycují zvuk především ve směru před objektivem fotoaparátu, či kamery. 

Směrový mikrofon tedy stačí na fotoaparátu nechat nasazený a připojený trvale. Poté už jen přístroj zapnete, začnete nahrávat a není třeba ztrácet čas schováváním kabelu mikrofonu klopového, či připínání mikrofonu bezdrátového. Například takový RODE mikrofon VideoMic GO II svou práci zvládá na jedničku. Pokud je však vámi obdarovávaný filmař uživatel novějších fotoaparátů Sony, tak neuděláte chybu s mikrofonem Sony ECM-M1. Tento jedinečný kousek není totiž pouze směrový, nebo pouze stereo, ale umí i mnoho dalších šikovných věcí. Například dovede individuálně nahrávat zvuk před a za kamerou, nebo také funguje jako mikrofon všesměrový. Vskutku podařený model.

Záznam je samozřejmě potřeba ukládat

Video je oproti fotografii odlišné v jednom zásadním aspektu. Pořízené soubory zabírají často až několikanásobně více místa na úložných prostorech. Proto správný filmař nikdy nemá dost paměťových karet a externích disků. Za darované úložiště pak budou jistě velmi rádi. Například toto dvojité výhodné balení paměťových karet Lexar SDXC 128GB 1667x Professional Class 10 UHS-II U3 (V60) nabízí solidní kapacitu a většině naprosto dostačující zapisovací rychlost s certifikací V60, což znamená že i datově náročné přístroje dovedou na tyto karty ukládat 4K video v té nejvyšší kvalitě

Data je však potřeba ukládat poté i po jejich natočení a zpracování a na to je ideální například externí SSD s rychlým USB-C konektorem pro svižný přenos a zaručenou kompatibilitu s většinou počítačů. Třeba tento SanDisk SSD 480 GB (520MB/s) by mohl začínajícímu vlogerovi stačit i na pokročilou práci.

Optiku, displeje a veškerou techniku je potřeba udržovat čisté

Sháníte-li cenově příjemný dar pro vlogera či videotvůrce, nelze udělat chybu pomůckami na čištění. Znečištěná optika, zanesený hledáček, upatlaný displej, nebo třeba zaprášený snímač nám překáží v cestě k perfetknímu záběru. Pomůcek na čištění v našich prodejnách a na e-shopu najdete celou spoustu. I jen drobnost jako mikrovláknová utěrka Haida dokáže vykouzlit úsměv. Vybavená čistící sada Zeiss pak obsahuje prakticky vše, co by vloger k čištění svého přístroje potřeboval.

Bez stativu to nejde

Vlogeři převážně nahrávají sami sebe, takže stativ je velmi často nedílnou součástí jejich výbavy. Třeba takový Benro Slim TSL08A s videohlavou S2 odbourá potřebu asistenta a udělá z vámi obdarovaného plně samostatného tvůrce. Nahrává však radši za chodu, z ruky, či na telefon? Pak je ideální stativ malý, který zároveň slouží jako rukojeť, za který lze fotoaparát pohodlně držet. Ať už zvolíte základní, ale povedený Manfrotto PIXI s držákem na telefon, nebo pokročilejší Sony foto grip se stativem a dálkovým ovládáním VCT-SGR1, neuděláte chybu.

Kam to celé schovat?

V neposlední řadě se samozřejmě tvůrci zaměřenému na video jednoznačně hodí něco, do čeho svou techniku bezpečně schová při přenosu, či při cestování. Ať už volíte brašnu nebo batoh, na výběr jsou stovky možností. Například malé a nenápadné brašny řady Skyline od výrobce Tenba jsou již dlouhodobě oblíbené. Nepůsobí nijak agresivně, spíše decentně a nelákají pozornost. To poslední, co chceme, je dávat světu najevo, že je naše brašna plná drahé techniky. 

Pro ty náročnější a častěji cestující pak můžeme jedině doporučit batohy od výrobce Shimoda. Třeba jejich nedávno vydaná modelová řada Explore v2 nabízí jen samé výhody, pohodlnou konstrukci, pěkný design a modulární provedení. Sami je v Megapixelu rádi používáme, a tak je můžeme s čistým svědomím z vlastních zkušeností  jen doporučit.

Nelze vybrat špatně

Vše výše zmíněné vloger nebo videotvůrce jistě ocení. Pokud však přesto pořídíte dárek, který už váš blízký např. vlastní a nemá pro něj využití, neváhejte se na nás obrátit ohledně výměny nevhodného daru – podrobnosti se dočtete v tomto článku: Co když se Ježíšek splete? Zboží můžete do 15. ledna vyměnit.
 

Sázka na jistotu

Pokud chcete mít jistotu, že bude obdarovaný spokojený, věnujte dárkový poukaz a nechte ho, ať si svůj vysněný dárek vybere sám. Darovat můžete peněžní poukázku a nechat tak obdarovanému zcela volnou ruku, nebo darovat poukaz na kurz. Váš blízký tak bude moci navštívit kurz podle svého výběru. Sám si zvolí termín, který se mu hodí a vybere si téma. V nabídce máme i individuální videkurzy, pro začínající tvůrce jako dělané. Přehled typů dárkových poukazů najdete v tomto článku: Dárkové poukazy: jak je nakoupit a uplatnit.


Především si Vánoce užijte, nestresujte se moc vánočním frmolem a v hlavně travte čas s těmi, na kterým vám záleží. O tom to celé je. Za celý tým Megapixelu vám přejeme krásné prožití svátků!


 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.