Magazín

Fotoporadna

Pozor na vrtule: Tipy pro cestování s dronem

Jakub CahaAktualizováno: 31. 7. 2019 v 14:55 • Rubrika: Fotoporadna

Pozor na vrtule: Tipy pro cestování s dronem

Drony se těší rok od roku čím dál větší oblibě u všech skupin uživatelů, ať už se jedná o první levný dron pro děti, amatérského pilota či profíka. Velký vliv na to má určitě i hlad po neobvyklých fotografiích či záběrech ze vzduchu. S drony se, stejně jako s fotoaparáty či jinými gadgety moderní doby, pojí určitá pravidla či postupy, kterým se nedá vyhnout. Společně se dnes podíváme na to, co vše byste jako hobby neboli amatérský pilot měli vědět a na co si dát pozor, ale také jak se o svůj dron starat, jak ho přepravovat a co si kde můžete a nemůžete dovolit.

Obsah

Instagram a další sociální sítě jsou dnes plné nádherných fotek z dronu z celého světa. Spousta lidí využívá možností dnešních modelů a bere je s sebou na dovolenou či poznávací cestu. Sám patřím k jednomu z nich. Létání v různých koutech světa je dnes již běžnou součástí života. S tím se pojí také první část našeho povídání. 

drone-warning-3854878_960_720 | MegapixelNastudujte si lokalitu

Pokud někam cestujete, je dobré se předem připravit. V první fázi je určitě důležité nastudovat lokality a také, co v daných oblastech smíte a nesmíte. V každé zemi platí pro použití bezpilotního systému trošku odlišná pravidla. U nás se veškeré povinnosti a možnosti letu dozvíte v leteckém předpisu L2 - Doplněk X. Není to zrovna čtení na 10 minut, ale dozvíte se tam vše podstatné. Jak jsem již zmínil, každá země má svá omezení, například na Slovensku si jako amatér bez pilotního průkazu nezalétáte vůbec.

Co, jak a kde můžete, vám prozradí tato mapa s pravidly pro drony ve většině zemí světa. Jednoduše si kliknete na danou zemi a hned se dozvíte základní pravidla. Pomoci v tomto případě může i barevné rozlišení - zelená znamená malá omezení, žlutá značí přísnější podmínky a červená  maximální restrikce v daném regionu. V tomto případě doporučuji si vždy danou zemi nastudovat, protože tady dvojnásob platí, že neznalost neomlouvá. 

V Česku může být nápomocna i mapa leteckého prostoru pro drony se zobrazením omezených či zakázaných oblastí. U dronů DJI vám také může pomoci nedávný update aplikace, který zobrazuje základní omezené či zakázané prostory přímo na mapě v ní.

Připravte se

Pravidla pro létání již známe a můžeme tedy vyrazit. Ještě předtím se ale podíváme, co vše máme připraveno. Ať už vyrážíte na kratší či delší cestu, rozhodně si s sebou nezapomeňte několik věcí. Pořídili jste si dron s jednou baterií a vyrážíte na více dní do přírody? Pak nezapomeňte mít s sebou alespoň ještě jednu náhradní baterii. Na delších cestách vám také může být nápomocen adaptér pro nabíjení baterií z power banky, vhod může přijít i verze nabíječky do 12V zásuvky v autě.

DJI 4730S Rychlo-upínací vrtule (1CW+1CCW) pro Spark | MegapixelDalší věc, která by vám neměla chybět v batohu jsou náhradní vrtule. Osobně bych také doporučil mít záložní paměťovou kartu. 

V poslední době začínají být dost oblíbené různé filtry na kameru, ať už se jedná o ND filtry či polarizák. Pomohou s expozičně složitými scénami a výsledek pak bude mnohem lepší. 

V neposlední řadě byste neměli zapomínat na to, že i dron, stejně jako fotoaparát, vyžaduje určitou údržbu. Základem jsou pravidelné aktualizace softwaru vždy, když vyjde update. S určitou pravidelností by měla probíhat i kalibrace senzorů dronu pro přesné fungování všech systémů. 

Jak si užít drony? Aleš Jungmann vám poradí | Megapixel

Pečujte o něj

Jednoznačně se vyhněte létání v dešti či sněhu. I drobné mrholení může způsobit velký problém. Drony nejsou nijak utěsněné vůči okolním vlivům a je třeba mít na paměti, že i malá vlhkost uvnitř může nadělat spoustu paseky v pozdější době. Udržujte tedy dron v suchu a snažte se držet baterky nabité. Pro lepší životnost akumulátorů je nevybíjejte úplně, snažte se držet 10 % kapacity jako limit pro ukončení letu a nabíjení. Pokud byste s dronem delší dobu nelétali, baterie i tak udržujte nabité a pravidelně je kontrolujte, nejpozději jednou za 3 měsíce je vždy nechte dobít. 

Přeprava v letadle

U baterií se ještě pozastavíme ohledně přepravy v letadle. Pokud letíte na vysněnou dovolenou, nebojte se dron nechat klidně v odbaveném zavazadle, ovšem baterie je třeba vzít s sebou do zavazadla příručního, a to z bezpečnostních důvodů. Ty by měly být ideálně kapacitně na 35-50 % a uložené v bezpečném obalu. Samozřejmě si s sebou na palubu můžete vzít dron celý, nejen baterie. 

68441 | MegapixelPozor si dejte na vrtule, s těmi by mohl nastat problém při bezpečnostní kontrole, jelikož se jedná o ostrý předmět a v ideálním případě by měly být v zavazadlovém prostoru. Toto ovšem ne vždy musí platit, záleží na konkrétní situaci.


Vhodné je pak využít batohu či pouzdra určenému pro dron. Těch už je dnes nespočet pro všechny druhy a často jsou přímo vypolstrované pro daný typ, čímž vám usnadní uspořádání veškerých součástí.  

A to je vše, přátelé... 

Takto bych v rychlosti shrnul tipy pro cestování s dronem. Jak jsem zmínil, dobré je připravit se na danou lokaci a vybavit se doplňky a náhradními díly, aby váš plán vytvořit video či fotky z ptačí perspektivy nevzal za své hned na začátku. 

Pokud byste měli strach o svůj dron v cizím prostředí a zvažovali, zda ho vůbec vzít, je tady možnost ochrany vašich strojů, dokonce i proti rozbití vlastní vinou. Více informací vám k tomuto velmi rádi sdělíme na naší prodejně na kterékoliv z našich poboček. 

 


Zdroj úvodní foto: Pixabay

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.