Tisk fotografií: jak vybrat foto tiskárnu Fotoporadna

Tisk fotografií: jak vybrat foto tiskárnu

Martin HájekAktualizováno: 7. 12. 2017 v 14:26 • Rubrika: Fotoporadna

Už jste někdy koketovali s myšlenkou fotografického tisku ve vlastní režii? Pořízení své tiskárny má nesporné výhody - v první řadě máte tisk plně pod kontrolou a výsledek je pouze a jen na vás, vaší kreativitě a šikovnosti. Stinnou stránkou je, že musíte získat jisté dovednosti a vůbec povědomí o tom, jak vlastně tisknout. Vše začíná samozřejmě výběrem tiskárny. Jak na to?

V současnosti je na trhu mnoho tiskových technologií, z nichž v podstatě všechny jsou schopné tisku foto a grafiky, nicméně zdaleka ne všechny technologie jsou k tomu vhodné. Velké rozdíly jsou jak v samotných postupech, tak v koncové ceně tisku, v možnostech (tisk na různé materiály) a v neposlední řadě pochopitelně též v samotné kvalitě (rozlišení, ostrost, barevný rozsah, color management). V principu můžeme obecně tiskové technologie rozdělit na několik základních kategorií:

 • klasický polygrafický tisk (ofset, sítotisk, flexotisk ap.)

 • digitální kancelářský tisk (laser)

 • fotografický tisk (inkjet a sublimace)

 • exteriérové aplikace (solvent)  

 • moderní produkční tisk (UV, HP latex)

Jak jsem již naznačil výše, všechny zmiňované technologie mohou samozřejmě dobře posloužit také pro tisk fotografií, nicméně v praxi tomu tak není. Proč? Některé technologie jsou vhodné pro tisk větších nákladů (ofset), další technologie využívají barev na bázi rozpouštědel (solvent) a jiné jednoduše nedosahují takových parametrů (laser), které dnes požaduje náročný fotografický tisk. Svou roli hraje i velikost tisku: fotografie do fotoalba vs velkoformátový tisk a fotoobrazy. V neposlední radě jde také o to, jaká je naše představa finálního dokončení: laminace, podkladová deska, foto na plátno, fototapeta atd.    

 

Inkousty vládnou

Tisk pomocí barviv založených na vodní bázi - inkoustů, patří již několik let mezi standard v oblasti fotografického tisku. Daná technologie nachází uplatnění napříč celým segmentem - od stolních tiskáren, přes velkoformátové stroje až po průmyslová tisková řešení. Dnes dokonce inkoust ovládá v podstatě už všechna odvětví tisku. Jejich oblíbenost je dána celou řadou výhod, inkousty jsou: ekologické, relativně dobře dostupné, stabilní a barevně stálé, mají velký gamut a mnoho dalšího. Inkoustů je více druhů (dye-base, pigmentové, solventní, eco-solventní, UV, HP Latex) z nichž v oblasti fototisku v drtivé převaze vedou pigmenty - které dnes již defakto úplně vytlačily starší, dye-base inkousty. V náročnějších aplikacích jsou čím dál častěji skloňovány dva termíny: UV inkousty a HP Latex. Využívají se k potisku speciálních materiálů a náročnějších aplikací. Například k potisku nesavých či nepotahovaných povrchů, ale také všude, kde je vyžadována velmi vysoká odolnost a stálost. 

Alternativou k fotografickému tisku jsou termo/sublimační tiskárny. Potiskují také fotografický papír, nicméně trochu odlišný od papírů určených pro fotografický injket. Papír pro sublimační technologii na omak připomíná plast a samotný princip sublimačního tisku má svou filozofií blíže spíše ke klasickým metodám vyvolání fotografií. Barva je na přenosové fólii a odpařováním se z ní přenáší a fixuje pomocí kondenzace na papír. Jde tedy vlastně o chemický přenos. Sublimační tisk se používá především pro menší formáty.   

 

Tiskárny a rozdíly

Na trhu je velké množství tiskáren, v různých velikostech (formátech), konfiguracích, rychlostech tisku a s různou výbavou. Můžeme sáhnout jak po stolních tiskárnách, pohybujících se na cenové hranici odpovídající nákupní ceně inkoustových náplní (cca 1000 Kč), nebo po špičkové velkoformátové tiskárně v ceně desítek tisíc, stejně jako po high-end špičkové velkoformátové tiskárně, která se cenově pohybuje ve stovkách tisíc. A jen pro zajímavost, ceny moderních produkčních velkoplošných strojů (viz zmíněné UV tiskárny) pak již jdou do miliónů! Mezi zásadní výhody inkoustových tiskáren patří velký barevný gamut, dále nabídka široké škály médií (papírů), tisk ve špičkové galerijní kvalitě a samozřejmě masivní archivační potenciál. Mezi nevýhody základní a střední kategorie inkoustových tiskáren patří: nižší rychlosti tisku, nutnost použití převážně coatovaných (potahovaných) médií, relativně vyšší náklady na tisk a nebo třeba problém se zasycháním inkoustů - pakliže často netisknete. Zmíněné neduhy v podstatě neplatí na velké produkční stroje na bázi UV inkoustů.   

 

Jak tedy vybrat tiskárnu

A dostáváme se k samotnému výběru tiskárny, neboli nač si dávat pozor a co naopak není až takové drama?

 • Formát, Velikost: Ať si kdo chce co chce říká, na velikosti prostě záleží. Proto vybírejte tiskárnu s tak velkým formátem, jaký si můžete dovolit. Vtip je v tom, že na takové inkoustové tiskárně A3+ (např.: Canon PIXMA Pro-1) bez problému vytisknete jak velké formáty, tak ale i malé fotografie do rodinného alba. Naopak to však logicky nefunguje.

 • Inkousty - počet a kvalita: Standardem je tzv CMYK systém - tisk pomocí sady 4 barev: azurová, purpurová, žlutá a černá (Cyan, Magenta, Yellow a blacK). Mnoho modelů však disponuje i světlým odstínem modré (light Cyan) a purpurové (light Magenta). To oceníte zejména při tisku jemných pastelových tónů jako je u témat kde máme: pleťovku, nebe, moře.

 • Velikost nádržek inkoustu: Čím menší nádržky, tím ve výsledku dražší inkoust. Vypadá sice lákavě, pořídit tiskárnu v retailu za 1 500 Kč buďte si však jisti, že vás později doslova “vysaje” na náplních. Základními tiskárnami s malými náplněmi cca 3ml tisknete foto A5 za cca 30 Kč (+ cena papíru), středními modely s náplněmi 30ml vás vyjde tisk na polovičku a na špičkové tiskárně s náplněmi 300ml jste na ⅓ až ¼ ceny - oproti těm nejlevnějším tiskárnám!!

 • Tankový systém: Je výhodou mít oddělené tiskové hlavy a náplně - je to prostě levnější, byť ne jednodušší řešení. Základní tiskárny mají propojeny tiskové hlavy s inkoustovou nápní. Při výměně inkoustu tak vlastně měníte i tiskovou hlavu. S velice zajímavým řešením přišla nedávno společnost Epson. Ve svých nových modelech (viz Epson L850) uvedla revoluční systém ručního plnění inkoutových nádrží (viz obrázek níže). Tím zcela odpadá nutnost výměny čehokoli - dojde-li vám inkoust. Prostě jej dolijete. Toto řešení je například u modelů Epson řady L.    

 • Podavač papírů: Lepší tiskárny umožňují podávat papíry z více podavačů (2 i 3). Dle typu tisku a použitého média (RC fotopapíry vs fineart média) tak můžete volit například mezi předním, vrchním či zadním podavačem. Pokročilé modely tiskáren navíc umožňují volit, jestli budeme tisknout z archu nebo z role - které vycházejí opět výrazně levněji než archy (listy).

 • Funkce, výbava: V neposlední řade jde samozřejmě i o to, jak je tiskárna vybavena. Jak malou kapičku je schopna vytlačit, jestli podporuje Wi-fi (skvělá funkce), má-li také funkce kopírování, skenování a nebo jestli je vybavena třeba takovým slotem pro USB klíčenku nebo čtečkou karet.

 
 
 

Co naopak zas tak podstatné není

Byť se tím výrobci velice často ohánějí a vídáte tyto parametry v každé reklamě, v každém letáku, opak je pravdou. Z letité praxe mohu potvrdit, že zrovna takové rozlišení dnes už je zcela irelevantní. I ty nejzákladnější tiskárny zvládají tisk v rozlišení 1 200 - 2 400 dpi což je naprosto dostačující pro jakékoli výtisky. Stejně tak samotná rychlost tisku je parametrem, která sám o sobě nic moc neznamená. Samozřejmě bavíme-li se o běžném fotografickém tisku, u produkčního tisku je situace zcela opačná.

Závěrem

Takže: “Vyplatí se mi vlastně domácí tiskárna nebo ne?”. Stačí si zodpovědět několik otázek jako: 

 1. Chci se dále vzdělávat?
 2. Chci mít celý proces fotografie - od stisku spouště až po tisk - plně pod kontrolou?
 3. Tisknu častěji, pravidelně?
 4. Jsem náročný(-á), požaduji špičkovou kvalitu?

Pokud vám alespoň dvě otázky dávají smysl a odpověděli jste kladně, pak směle do toho. Na druhou stranu, chcete-li především levné fotky nebo pokud tisknete spíše jen výjimečně, vlastní tiskárna se vám pravděpodobně příliš nevyplatí. Každopádně, fotografie patří na papír, takže tiskněme, tiskněme. Co se týče značek, předními výrobci na trhu s fotografickými tiskárnami je trio: Epson, Canon a HP. U každého z nich najdete jak široké portfolio produktů, tak i bohatý výběr papírů, zákaznickou podporu nebo také třeba možnost stažení aktuálních ICC profilů k jednotlivým papírům. Pozor! Důrazně varuji před neoriginálními inkousty a různými "re-fill" službami. Jsou sice levnější ale jejich kvalita je často minimálně velmi diskutabilní. Také kvalita papírů je klíčová a určitě se ani zde nevyplatí šetřit! Kvalitní inkousty a značkové papíry jsou určitou investicí - a ten výsledek za to rozhodně stojí.  

 Zobrazeny komentáře (4 - 1)

 • 4

  Lukeš

  Reaguje na (3) | Dobrý den, nemáme informace o tom, že by byly tiskárny Canon nějak závadové. Jde ale o domácí, nikoliv průmslové tiskárny, takže pokud sháníte tiskárnu, která podjede každý den, celou pracovní dobu non stop, pak by se vyplatilo jiné řešení.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 06.02.2019 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Dobrý den, můžete se prosím vyjádřit ke kvalitě tiskáren Canon? Jejich kvalita se prý snižuje a ani profi řada pro 1000 se prý nehodí pro velkoobjemový tisk a brzy se rozbíjí. 0tisi napište mi své zkušenosti s touto tiskárnou. Moc děkuji za odpověď. Olgs

  Olga H., 05.02.2019 | Reagovat

 • 2

  Lukeš

  Reaguje na (1) | Dobrý den, je nám líto, ale v nabídce nemáme ani jednu z uvedených tiskáren, takže s nimi nemáme žádné zkušenosti.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 30.01.2019 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Dobrý den, potřeboval bych poradit s výběrem tiskárny. Rozhoduji se mezi DNP DS620, DNP DS40, a Mitsubishi CP-D90DW-P. Je velký rozdíl v rozlišení u DS620 které nabízí 300x600 Je to primárně na fotokoutek, ale i občasné tištění upravených fotek z ateliéru

  Jiří Váša, 29.01.2019 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím