Fotoporadna
Radek Plíhal • Vydáno: 16. 6. 2014 v 11:36 • Rubrika: Fotoporadna
To nejlepší od B+W Filter
V minulém článku o filtrech B+W jsme si řekli něco o historii, výrobě, technologiích a materiálech použitých při výrobě těchto jedinečných filtrů. Pojďme se nyní podívat na to nejlepší z široké nabídky filtrů B+W.
Obsah
Minule jsme v článku B+W Filter - vývoj a zkušenost "Made in Germany" psali o tom, jak se filtry B+W vyrábějí a jaké technologie využívají. Dnes si přečtěte něco o jejich použití.
Ochranné filtry 007 Clear
Chránit si přední člen objektivu je velmi důležité, zvlaště při fotografování venku nebo v prašném či vlhkém prostředí. Každým čištěním vznikají na objektivu menší či větší škrábance, a ten tak ztrácí kresbu a ostrost. Každému také hrozí mechanické poškození objektivů pádem nebo třeba škrábnutím o větvičku.
Jako nejběžnější ochranný filtr se používá UV filtr. Sklo UV filtru pohlcuje neviditelné ultrafialové záření, avšak zasahuje i do viditelné části spektra a může způsobit menší sytost modré oblohy.
Funkce pohlcování UV paprsků je však u dnešních digitálních fotoaparátů zbytečná, UV/IR Cut filtr je před každým čipem. Proto B+W nabízí speciální ochranné filtry 007 Clear, které jsou vyrobeny z opticky dokonale čistého skla Schott a to přímo z typu, který byl vyvinut pro výrobu velkoformátových objektivů Schneider. K dokonalému průchodu světla sklem filtru přispívá i 14 antireflexních vrstev MRC. Pokud je filtr čistý, je prakticky neviditelný.
Pokud chcete, aby filtr vydržel čistý stále, doporučujeme variantu s nejmodernějšími vrstvami MRCnano. Antireflexní vrstvy překrývá ještě speciální ochranná nano vrstva, která je téměř nepřilnavá. Nelze na ni psát dokonce ani lihovou fixou, neulpívá na ni prach ani kapky vody, které samy sjedou ze skla při jeho mírném naklonění. Většinu případných nečistot lze odstranit zatřepáním s filtrem. Filtr se tak velmi snadno udržuje čistý.
V praxi se často osvědčil při fotografování potoků, vodopádů, v dešti, při letecké fotografii, na poušti, na pláži... zkrátka všude tam, kde může dojít k znečištění předního členu objektivu. Tyto filtry se vyrábějí v kvalitní mosazné obroučce poslední generace XS-PRO Digital, která i přes svou minimální výšku pouhých 3,3mm má plnohodnotný přední závit. I tak je obroučka velmi pevná a sklo filtru je v ní více než dostatečně chráněno proti poškození.
Polarizační filtry Kaesemann
Kvalitní polarizační filtr by neměl chybět ve výbavě žádného fotografa přírody, krajiny a architektury. Fotografie pořízené s pomocí polarizačního filtru mají sytější a živější barvy, větší kontrast a ostrost, u architektury mohou být eliminovány nežádoucí odlesky a reflexy. Listy jsou sytě zelené, obloha modrá, je vidět ryby pod hladinou... Polarizační filtr při správném natočení výrazně zvýší množství informací v každém snímku a umožňuje jeho digitální postprodukci bez viditelné ztráty kvality.
Obrázek vlevo s polarizačním filtrem, vpravo bez filtru.
Při fotografování polarizačním filtrem je dobré řídit se několika zásadními pravidly:
-
Polarizačním filtrem se musí otáčet, na displeji nebo na matnici fotoaparátu zjistíte optimální polohu pro konkrétní záběr.
-
Ideální účinek polarizace je kolmo na směr světla (venku bokem ke slunci). V protisvětle jsou účinky polarizace téměř nulové. Při použití s širokoúhlým objektivem se účinek na jednom snímku viditelně mění spolu s úhlem světla.
-
Polarizační filtr odstraňuje odlesky od nekovových předmětů. Některá skla (výlohy, administrativní budovy) mohou být opatřena napařenými vrstvami kovů, účinek filtru je pak minimální.
Naprostou špičkou mezi polarizačními filtry je B+W polarizační cirkulární filtr Kaesemann XS-Pro Digital MRCnano. Tento dlouhý název nám říká, že filtr má kruhovou polarizaci pro správnou funkci autofokusu a měření expozice přes objektiv – TTL, mosaznou obroučku XS-PRO Digital, která přesahuje objektiv jen o 4,2mm a je tak vhodná i pro extrémně širokoúhlé objektivy. Obroučka samozřejmě má plnohodnotný přední závit. Antireflexní vrstvy MRCnano jsou popsané u ochranných filtrů B+W 007 Clear. Díky jejich vysoké propustnosti světla je možné filtry B+W polarizační cirkulární Kaesemann XS-PRO Digital MRCnano kombinovat s ostatními filtry. Zvláště působivá je kombinace s filrem B+W Redhancer pro podzimní krajiny nebo s šedivými neutrálními filtry B+W ND MRC pro potoky a vodopády.
Obrázek vlevo s polarizačním filtrem, vpravo bez něj.
Kaesemann byl první polarizační filtr na světě a technologie jeho výroby dodnes nebyla překonána. Špičková barevně neutrální polarizační fólie s vysokým účinkem je vtmelena mezi dvě optická skla přírodní antiseptickou pryskyřicí. Filtr je tak odolný nejen proti pronikání vody mezi skla, ale i proti plísním, které si na běžném polarizačním filtru, hlavně v tropech, rády „pochutnají“. Filtr je pak mléčný a samozřejmě nepoužitelný. Filtry Kaesemann jsou také po obvodu oblepeny černou páskou, která eliminuje vnitřní parizitní odlesky. Jako jediné jsou polarizační filtry B+W Kaesemann po dokončení ještě znovu broušeny a leštěny, aby byla zajištěna dokonalá planparalelnost skel s objektivem.
Obrázek dole s polarizačním filtrem, nahoře bez filtru.
Šedé přechodové filtry B+W 701 a 702
Firma Schneider vyslyšela volání mnoha fotografů a podařilo se jí po dlouhém vývoji vyrobit skleněné přechodové filtry technologií napařování kovů ve vakuu radiálním rozstřikem jejich par. Tyto filtry jsou dokonce opatřeny šestnácti antireflexními a ochrannými vrstvami MRC, které zajišťují jak dokonalý prostup světla filtrem, tak jeho snadné čištění. Filtry se dělají jak kruhové šroubovací s přechodem ve středu filtru, tak formátové 100 x 150 x 2mm, použitelné v běžném držáku filtrů. Formátové filtry umožňují kromě běžného natočení filtru i nastavení roviny přechodu nezávisle na objektivu.
Nahoře bez přechodového filtru.
Šedé přechodové filtry se používají na vyrovnání jasu mezi oblohou a krajinou nebo mezi fotografovaným objektem a jeho odrazem ve vodní hladině. Vhodné jsou i použité „obráceně“ na sněhu pro zvýraznění kresby v něm. Vhodné jsou v kombinaci s polarizačními filtry B+W s antireflexními vrstvami MRC nebo MRCnano nebo s šedými filtry B+W ND MRC.
Nahoře bez přechodového filtru.
B+W ND Vario
Po třech letech vývoje vyrobila firma Schneider neutrální šedý filtr s nastavitelným účinkem 1-5 clon. Má extrémně nízkou obroučku XS-Pro Digital. Aby filtr nevinětoval při použití širokoúhlých objektivů, je obroučka větší, než je průměr filtru. Filtr je dále vybaven šestnácti antireflexními a ochrannými vrstvami MRCnano.
Obrázek dole s použitím neutrálního filtru.
Neutrální šedé filtry jsou často používané pro fotografování peřejí a vodopádů, mořského příboje a dokáží také nechat zmizet davy turistů ze záběru zajímavé lokality díky prodloužení času expozice. Díky variabilnímu účinku je filtr ideální na reportáž a pro sportovní fotografii. S jeho pomocí lze pohotově dosáhnout kontrolované pohybové neostrosti, která vnáší dynamiku do jinak statické fotografie. Cestovatelé ocení, že mají konečně k dispozici jeden kvalitní neutrální šedý filtr místo několika s pevnou denzitou.
Obrázek dole s použitím neutrálního filtru.
Komentáře k článku