Recenze Tokina AT-X 12-24 mm F 4 Pro DX pro Nikon

David Michalík

David Michalík • 14. 10. 2013

Hodnocení

Hodnocení

Po nasazení na tělo DX formátu získáte z ohnisek 12-24mm stále velmi kvalitní širokoúhlý objektiv v rozsahu 18-36. Objektiv tak bez problému použijete jak v interiéru, například při focení svateb, tak i v exteriéru na focení skupinových snímků, širokoúhlých záběrů přírody a všude tam, kde jde o šířku záběru. Tento "širokáč"v má výborný poměr cena/výkon a z tohoto důvodu jej vřele mohu doporučit všem fotografům, kterým ve výbavě chybí objektiv s širokým úhlem záběru.

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kvalitní zpracování
  • Světelnost f4,0 po celém rozsahu ohnisek
  • Příjemné vykreslení detailů

Co se nám nelíbí

  • Hlasitější zvuk při ostření

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Tokina AT-X 12-24 mm F 4 Pro DX pro Nikon od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Tokina AT-X 12-24 mm F 4 Pro DX pro Nikon v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Tokina AT-X 12-24 mm F 4 Pro DX pro Nikon

Představení Tokina AT-X 12-24 mm F 4 Pro DX pro Nikon

Představení Tokina AT-X 12-24 mm F 4 Pro DX pro Nikon

Tato Tokina již na první pohled vzbuzuje dobrý dojem. Je robustní a její provedení na mě působilo příjemně i přes použité materiály, resp. plasty, který Tokia při výrobě použila. . Líbí se mi možnost rychlého přepínání mezi autofocusem a manuálním ostřením pouhým přetažením kroužku. Mezi klady patří také malé informační "okénko" s ciframi z důvodu přesnějšího manuálního ostření. Jak jsem však zjistil, při automatickém ostření se informace nemění třeba jako u jiných objektivů. 
 
Kroužek pro zoomování jde příjemně plynule a zoomování se děje uvnitř objektivu, takže nikde nic nevyjíždí. V rychlosti ostření nejde o blesk, ale nenechá vás ani dlouho čekat. hlasitost ostření se neblíží ultrasonickým objektivům, ale mohlo by být hůře. A to se již pomalu dostáváme k obrazové kvalitě objektivu, která mne velmi příjemně překvapila. 
 
Líbí se mi ostrost snímků a kresba, která je velmi pěkná už od nejnižší clony f4. Malinko slabší je při clonových číslech vyšších než 16, ale to nejsou clony, které byste při běžném focení krajinek nebo street fotografii využili denně. Velké plus si zaslouží také konstantní světelnost v celém rozsahu ohnisek f4,0, Při testování jsem neobjevil soudkovitost, která by se v rozích projevila a to je samozřejmě také velké plus pro tento objektiv. 

Popis a parametry

Popis a parametry

Ultra široký zoom 12-24 mm ekvivalentní rozsahu 18-36 mm pro 35 mm fotografii s konstantní světelností f/4.

Nový objektiv Tokina AT-X 124 Pro DX 12-24 mm f/4 je určený pro digitální SLR kamery s CCD nebo CMOS čipy, které mají faktor zvětšení přibližně 1,5-1,6x tedy s čipy tzv. formátu APS-C (23,7 x 15,8 mm).
Objektiv AT-X 124 Pro DX nabízí fotografům ultra široký zoom 12-24 mm ekvivalentní rozsahu 18-36 mm pro 35 mm fotografii s konstantní světelností f/4. Optická konstrukce objektivu se skládá ze 13 prvků v 11 skupinách. Používá dva nové asférické prvky, jeden prvek ze speciálního HD skla FK03 a dva SD (APO) prvky se super nízkou disperzí.Přesný a rychlý autofokus objektivu AT-X 124 PRO DX je doplněn mechanizmem přepínání režimu automatického a manuálního zaostřování „One Touch Focus Clutch", poprvé použitého u objektivu AT-X 280 AF PRO. Vlastní přepínání se provádí rychlým a krátkým pohybem zaostřovcího kroužku. Ti fotografové, kteří upřednostňují manuální způsob zaostřování jistě ocení dlouhý a plynulý chod ostřícího kroužku v manuálním režimu.

Délka objektivu: 89,5 mm
Hmotnost objektivu: 570 g
Max. vnější průměr objektivu: 84 mm
Nejkratší vzdálenost zaostřen: 0,3 m
Optická soustava - čočky / skupiny: 13/11
Počet lamel clony: 9
Poměr zvětšení pro makro: 1:8
Průměr filtru: 77 mm
Rozsah clonových čísel: f/4-f/22
Sluneční clona: BH 777 dodává se s objektivem
Úhel záběru: 99°-61°

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F
Minimální ohnisková vzdálenost 12 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 24 mm
Světelnost pevného objektivu 4
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 13 členů / 11 skupin
Typ stabilizátoru Stabilizátor obrazu - ne
Typ sluneční clony BH-777
Délka objektivu 89,5 mm

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 30 cm

Obecné

Fyzikální specifikace

Hmotnost 570 g

Ostatní

Značka Tokina

Filtry

Průměr filtru 77 mm

Zobrazit popis a parametry