Tomki Němec: fotografie nearanžuji Rozhovory

Tomki Němec: fotografie nearanžuji

Martin HájekVydáno: 16. 2. 2017 v 14:00 • Rubrika: Rozhovory

Vypravili jsme se do pražského centra umění galerie DOX, kde probíhá výstava, na níž je k vidění mj. též unikátní série fotografií Tomkiho Němce. Můžete se zde pokochat sbírkou snímků z aktuální a velmi žádané knihy fotografií s Václavem Havlem. Na vernisáž jsme pochopitelně dorazili také pro to, abychom si popovídali s panem Němcem osobně.

Z fotografické kuchyně

Vlastně mě vždy znovu překvapí naši fotografičtí bardi - mistři svého oboru - to, jací jsou. Stejně tak je vždy velkou radostí a ctí povídat si s pány jako Tomki Němec. Je v nich určitá dávka zdravého sebevědomí, jistoty, přímočarosti, ale také respektu a pokory. Je to vlastně ukázková paralela k mladým, dravým a často i (přehnaně) namistrovaným mladým tvůrcům - kteří toho mnohdy zatím příliš nedokázali ale jejich ega často sahají až za hranice stratosféry. Ale to je téma na zcela jiný typ článku, takže zanechme polemik a pojďme na to.

Minulost současnost i budoucnost

Pan fotograf Tomki Němec je stará škola - myšleno samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu. Na druhou stranu se ale vůbec nevyhýbá moderním technologiím, jako například mobilní fotografii nebo sociálním sítím. Jedním z jeho velice zajímavých projektů byla například předvolební kampaň nejmenovaného senátora. Jedinečná totiž byla v tom, že ji Tomki Němec celou realizoval jen pomocí fotomobilů (viz detaily v rozhovoru). Z dalších témat jsme si povídali také třeba o tisku/vyvolávání fotografií, dále jsme probrali i klasické dilema: klasika vs digitál a nezapomněli jsme samozřejmě ani na samotnou foto techniku. Dozvíte se třeba i to, jaké fotoaparáty a objektivy Tomki Němec používá a proč dává přednost těm s pevným ohniskem. Zajímavostí je, že dva dny před rozhovorem si Tomki Němec koupil - u nás v Megapixelu - špičkový fotoparát Leica Q (opravdu jen shoda okolností).

Fotografie je životní styl

Samostatným tématem byl pochopitelně Václav Havel a sbírka jeho fotografií, která vyšla v knižní podobě. Tomki Němec se netají tím, že své fotografie nearanžuje a dává přednost autenticitě a kouzlu okamžiku. Fotografování známých osobností se  v podstatě nijak zvlášť neliší od fotografování běžných portrétů. Celé to je o vztahu a vzájemném respektu obou zúčastněných stran. Je to o důvěře a komunikaci. Je to o tom, být ve správnou chvíli na pravém místě. Ač to zní jako to největší fotografické klišé, je to tak.

Ještě se určitě sluší dodat, že společně s Tomki Němcem vystavují v DOXu také Bohdan Holomíček a Petr Jančárek.

Výstava HAVEL trvá až do 13. 3. 2017.

Pusťte si rozhovor    

Přejeme vám jen samé povedené fotografie a Dobré světlo!

Titulní fotografie: Martin Hájek


Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím