Všechny naše prodejny jsou otevřeny! Těšíme se na vás v Praze, Brně i Ostravě!

Úvod do velkoformátové fotografie Blog

Úvod do velkoformátové fotografie

Kryštof KorčVydáno: 16. 2. 2016 v 9:00 • Rubrika: Blog

Stejně jako ve všem ve vesmíru, na velikosti záleží. Spousta lidí tvrdí, že to není pravda, ale musíme si to říct na rovinu, je to dost průhledné tvrzení. Ve fotografii to samozřejmě platí taky a tak jsem si řekl, že by bylo na čase vám představit pár velikánů (stran formátu) ve fotografii. Původně jsem přemýšlel nad samostatným článkem ke každé značce, ale mnohé z nich se zabývají téměř výhradně velkoformátovými přístroji a jejich nabídka není tak pestrá. Navíc díky úpadku tohoto oboru na úkor malých formátů jich už dost smutně zaniklo.

Nejdříve tedy, v čem ta velkoformátová fotografie vlatně spočívá? Samozřejmě ve formátu filmu a jeho velikosti, mluvíme o ní přibližně od velikosti negativu 4x5” nebo 9x12cm, přičemž vrchní hranice není nijak omezena. Pár fanatiků dnes fotografuje třeba na rentgenové filmy o metrové šířce. Pokud někdo považujete takové počínání za pošetilost, věřte mi, že pošetilé není.

S větší plochou negativu totiž v kombinaci s dobrým objektivem narůstá i rozlišení výsledného snímku a pomocí kontaktní kopie (film se nezakládá do zvětšovacího přístroje, ale je pokládán přímo na fotografický papír) je možné vyzískat positivy, které i přes svůj velký rozměr stále svým rozlišením překonají rozlišovací schopnost oka. Vulgárně řečeno jsou neuvěřitelně ostré.

Další výhodou velkoformátových kamer je také možnost jejich pohybů, tedy možnosti nastavení jak roviny objektivu tak také filmu do takřka jekéhokoliv úhlu, nebo vzájemného posuvu. Práce s hloubkou ostrosti a perspektivou je tak mnohem volnější a preciznější než u mnoha současných přístrojů. I proto jsou podobné kamery dodnes používány mnoha reklamními, produktovými a výtvarnými fotografy.

Toyo 

Toyo byl a dodnes je pojem, neboť to jsou jedny z velmi mála velkoformátových kamer s plnými pohyby obou standard, které šlo jednoduše vzít s sebou do terénu. V jejich řadě Field se podařilo minimalizovat hmotnost použitých materiálů a zjednodušit konstrukci natolik, že výsledné zařízení nebylo příliš těžké a k jeho transportu nebyl potřeba obrovský kufr.

Cambo 

Cambo patří pro svou relativní dostupnost a jednoduchosti používání mezi dodnes vyhledáváné velkoformátové kamery, sám jsem měl tu čest a fotografovat s ním byla jedna radost.

Sinar 

Sinar patřil a patří dodnes mezi výrobce s nejpřesnějšími přístroji, jejich řada P (precision) disponovala jemnými převody pro pohyb standard a práce s nimi tak dělala radost všem profesionálním fotografům s velkou náročností na zcela exaktní nastavení. Pro svou robustnost ale nebyly vhodné pro použití v terénu. V pozdějších letech přešel Sinar i na výrobu středoformátových stěn a od nich odvilých technických kamer. Dnes značka patří pod koncern Leica.

Linhof 

Řada Technika je dodnes světově známa, jednalo se o kompaktní složitelné velkoformáty bez pohybu zadní standardny, které bylo možné poskládat do samotného těla aparátu. Jednalo se sice o neplnohodnotné velkoformáty, ale pro svou kompaktnost ve složeném stavu velmi oblíbené.

Gibellini 

Gibellini cameras je velmi výjimečný výrobce, jedná se totiž o relativně mladou společnost, která se veze na nové vlně obliby velkého formátu. Zatímco mnoho výrobců produkci ukončilo, Gibellini dnes patří mezi jednoho z nejluxusnějších dodavatelů těchto aparátů. S tím, že musí obsluhovat moderní trh, produkuje i aparáty čistě na zakázku. Chcete-li si tedy nechat vyrobit kameru formátu 10x16” s karbonovou kostrou a starorůžovým finišem slitinových částí, v Gibellini vám nikdy neřeknou ne.

Všechny velkoformátové společnosti se dnes soustředí i na produkci kamer pro digitální stěny. Kompaktních kamer velkoformátové konstrukce ale menších rozměrů. Pro jejich užití je ale potřeba digitálních stěn bez mikročoček, aby nebylo potřeba držet kolmici světla na snímač. Naštěstí se stále takové stěny dají nalézt. V našm portfoliu například Mamiya Leaf.Zobrazeny komentáře (3 - 1)

 • 3

  Borovec

  Dalším novým výrobcem velice zajímavých a cenově dostupných velkoformátových kamer 4x5 a 8x10 palců je britská The Intrepid Camera Company: https://intrepidcamera.co.uk/ Fotografie pořízené touto kamerou 4x5 palců jseou například na webu Justina Loweryho: https://www.lowerylandscapes.com/ :)

  Petr Borovec, 04.10.2017 | Reagovat

 • 2

  Korč

  Reaguje na (1) | Vážený pane Zemku, inzerci bych asi vynechal, od té máme bazar. Jinak, digitální záda na standardních velkoformátech jdou použít překvapivě velmi dobře, jen je to zbytečné monstrum na daný formát. Pro takové řešení lze požídit speciální kardany, ze zde vyobrazených je to například ten od Sinaru.

  Kryštof Korč - Megapixel, Zástupce vedoucího a specialista na foto a studio techniku, 22.02.2016 | Reagovat

 • 1

  Zemek

  Nevím, na co je datová stěna menší než políčko svitkové 6x6, na kardanu, asi na hovno, ale když to výrobci tvrdí a blbci jim na to skočí, budiž ...... Jen tak mimochodem, sháním vložky 13x18 do Magnoly, kazety mám, mohu vyměnit 9x12 za těch 13na18, kus za kus ;-)

  František Zemek, 21.02.2016 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Rok s Megapixelem 2016

  Zapojte se s námi do již 3. ročníku fotografické soutěže o nejlepšího fotografa roku 2016. I letos jsme si pro vás připravili 12 soutěžních kol,…

 • Mrazivé okamžiky

  Tepová frekvence stoupá, dech se zrychluje a ledový vítr bičuje promrzlou tvář. Pokoření další výzvy je na dosah. Zima otevřela svou náruč všem,…

 • Dynamická krajina

  Krajina patří všeobecně k jednomu z nejpopulárnějších a žánrů. Většina fotografů ráda cestuje objevuje nová místa a nové přírodní krásy a s oblibou…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr Messenger od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 500 Kč

Kontakt

Nahrát

Tento web používá pro analýzu návštěvnosti a personalizaci reklam soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace | Nastavení soukromí
Rozumím