Veletrh CES 2017: novinky Panasonic Produktové aktuality

Veletrh CES 2017: novinky Panasonic

Luděk BouškaVydáno: 5. 1. 2017 v 15:58 • Rubrika: Produktové aktuality

Panasonic dnes představil netrpělivě očekávaný High-End model LUMIX GH5, nejnovější přírůstek do řady systémových kompaktů LUMIX G se systémem Micro 4/3. Nový fotoaparát nabízí špičkové funkce a vynikající výkon jak pokročilým fotografům, tak i profesionálním autorům videozáznamů. Představen byl také nový ultrakompaktní systémový kompakt LUMIX GX800, který ocení především milovníci vysoké kvality v kapesním balení pro street, outdoor a hobby fotografii, zbrusu nový objektiv LEICA DG VARIO-ELMARIT 12-60 mm / f2,8-4,0 a nový přírůstek do oblíbené řady FZ, model Panasonic LUMIX FZ82 s ultrazoomovým objektivem a propracovaným ovládáním, díky němuž lze při fotografování i natáčení videozáznamů nastavovat většinu parametrů ručně.

Panasonic LUMIX GH5 – první systémový kompakt s videem v rozlišení 4K frekvencí 60p/50p a 4K/30p ve standardu 4:2:2 10-bit

 

Stručný popis: 

 • Profesionální High-End Hybridní 6K foto & 4K 50p video pro náročné fotografy a kameramany 
 • 20.3M LiveMOS snímač bez Low Pass filtru s ultrazvukovým odstraňováním prachu 
 • Dvojitý 5-osý mechanický stabilizátor II generace + optický v objektivu a pohybem snímače 
 • Supertichá elektromagnetická závěrka s potlačeným Shutter Shock efektem a životností 200k 
 • Nový superrychlý DFD autofokus 0,05s (480fps) pro foto i 4K video o 200% přesnější než předchůdce 
 • Až 225 ostřících zón s možností volného výběru a vytváření skupin 
 • Nový 1,3x rychlejší procesor Venus Engine s technologií Multi-pixel Luminance Generation 
 • 3D kontrola barev a nový system redukce šumu High Precision Multi Process NR 
 • Velký OLED hledáček s rozlišením 3680k a zvětšením 0,76x (eq. Kinofilmu) 
 • Výklopný dotykový 3.0“ LCD RGBW s rozlišením 1620k a poměrem stran 3:2 
 • Rozsah citlivosti ISO 100-25600 a sériové snímání 30fps (4K) a 9fps (16M) 
 • Rozsah mechanické závěrky 30min – 1/8000s (1s - 1/16000s elektronická) 
 • Sériové snímání 12fps, RAW buffer 60 sn. v plném rozlišení 
 • 4K 400Mbps 4:2:2 10-bit a F-HD 200Mbps 4:2:2 10-bit video z celé plochy snímače bez omezení délky s přímým výstupem na HDMI monitor   
 • Obrazové profily Cinelike D, Cinelike V, Like 709 a podpora V-LogL 
 • Pokročilé režimy práce s časovým kódem SMPTE (Rec Run, Free Run) a podpora standradů SMPTE / EBU / ARIB 
 • Rychlo a pomalosběrná kamera 2fps – 180fps, vstup pro externí mikrofon 3,5 jack a podpora XLR 
 • Duální sloty pro SD karty s podporou UHS-II a Relay Rec, Backup Rec nebo Allocation Rec 
 • 6K Photo s rychlostí snímání 30fps a rozlišením 18M 
 • 4K Photo s rychlostí snímání 60fps a rozlišením 8M 
 • 6K/4K Post Focus s možností změny zaostření až po pořízení snímku 
 • 6K/4K PreBurst s možnost pořízení až 30/60 snímků 1s před samotným zmáčknutím spouště 
 • 6K/4K Focus Stacking s možností nastavení libovolné hloubky ostrosti až po pořízení snímku 
 • Bracketing pro expozici, vyvážení bílé, zaostření, hloubku ostrosti 
 • Synchronizace s bleskem 1/250s nebo delší 
 • Nové režimy pro focení světelných efektů (ohňostroje) a černobílou fotografii 
 • Retušovací funkce, nastavení křivek a RAW development přímo v přístroji 
 • WiFi, Bluetooth 4.2 konektivita s QR kódy s přímým ovládáním expozice, USB 3.1 
 • Tělo z hořčíkové slitiny s profesionální certifikací odolné dešti, prachu, mrazu s podporou vertikálního gripu 

K jeho největším přednostem patří možnost natáčení v rozlišení 4K frekvencí 60p/50p a focení s funkcí 6K PHOTO. Panasonic LUMIX GH5 se vyznačuje mimořádnou obrazovou kvalitou se spoustou detailů, na čemž má zásluhu vysoké rozlišení, špičkové zpracování obrazu a vynikající barevné podání. Rozlišení snímače Digital LIVE MOS se v porovnání s modelem GH4 zvýšilo o čtvrtinu, z 16,05 na 20,3 megapixelů. Nový fotoaparát již není vybaven antialiasingovým filtrem (Low Pass).

Nové verze se dočkal i obrazový procesor Venus Engine, u kterého výrobce vylepšil především zpracování textury. Technologie Multi-pixel Luminance Generation se stará o kvalitní ostrou kresbu a zobrazení detailů. Systém inteligentního zpracování detailů zkoumá, v jaké oblasti záběru se jednotlivé pixely nacházejí a jaký je jejich kontext v rámci fotografie. Podle toho nastaví optimální režim zpracování. Výsledkem jsou nádherně ostré fotografie, které přitom dokonale odpovídají realitě a v maximální míře eliminují nesprávné zobrazení barev.

Systém 3D kontroly barev (Three Dimensional Colour Control) zase bere v úvahu nejen odstín a citlivost, ale také jas, a nastavuje pro každou z těchto veličin optimální hodnoty. Znamená to syté a věrné barvy v celém tonálním rozsahu fotografie.

Změnil se i konvenční systém eliminace šumu Multi Process NR – nová verze s názvem High Precision Multi Process NR dokáže šum rozpoznat čtyřikrát přesněji a při odšumění zachovat i detaily, které jsou při běžné redukci šumu v ohrožení. Výsledkem jsou čisté fotografie s minimem šumu i při vysokých citlivostech až po ISO 25600.

Panasonic LUMIX GH5 je dále vybaven mechanickým pětiosým stabilizátorem obrazu Dual I.S. , který účinně brání rozostření vlivem chvění fotoaparátu během expozice jak při fotografování, tak i při natáčení videozáznamů (a to i v rozlišení 4K). Systém kombinuje funkci optického stabilizátoru ve dvou osách a stabilizátoru na snímači v pěti osách. Tím dokáže eliminovat i rozostření vznikající delším pohybem, na které běžné stabilizační systémy nemají žádný vliv. Precizní systém gyroskopů a dalších senzorů bere při stabilizaci v úvahu ohniskovou vzdálenost i aktuální fotografické podmínky. Výsledkem je udržitelný čas až o 5 EV delší, než při snímání bez stabilizátoru. To přijde vhod nejen při běžném fotografování se širokým i dlouhým ohniskem, ale také v nejrůznějších nepříliš příznivých situacích, třeba v noci nebo při fotografování jednou rukou.

Panasonic LUMIX GH5 je vskutku přelomovým modelem – jeho funkční výbava i kvalita videozáznamů je na takové úrovni, že přístroj splňuje i profesionální nároky a standardy. Rychlost vyčítání signálu se díky novému snímači Digital Live MOS zvýšila až 1,7x, obrazový procesor Venus Engine dokáže zpracovat signál až 1,3x rychleji než dříve. Díky tomu fotoaparát umožňuje jako první systémový kompakt v historii natáčet mimořádně kvalitní videozáznamy v rozlišení 4K frekvencí 60p/50p. Zvládá také záznam ve standardu 4:2:2 / 10-bit, což znamená zpracování barev na úrovni běžné pro profesionální filmovou produkci.

Kombinace špičkového snímače a obrazového procesoru účinně brání riziku rozfázovaného pohybu v obraze (tzv. rolling shutter), obraz je kvalitní v každém jednotlivém okénku. Nedochází ani k žádnému ořezu a ohnisková vzdálenost se při natáčení oproti fotografování nemění (obraz se načítá z celé plochy 20M snímače). Uživatelé mohou dle libosti volit mezi formáty MOV, MP4, AVCHD Progressive a AVCHD s celou řadou možných natáčecích frekvencí.

Ve Full HD ani ve 4K neomezují délku záznamu žádné limity. Profesionální uživatelé pracující po celém světě mohou nastavit univerzální systémovou frekvenci 59,94 Hz (23,98 Hz), 50 Hz nebo 24 Hz. Mezi obrazové styly pro natáčení videozáznamů patří Cinelike D a Cinelike V, které mají podobnou charakteristiku gama křivky typickou pro filmovou produkci. Kromě toho LUMIX GH5 nabízí i standard Like 709 kompatibilní s HDTV. Při dokoupení specializovaného firmware je k dispozici i podpora V-LogL.

LUMIX GH5 nabízí celou řadu funkcí určených pro ryze profesionální použití při natáčení (např. monitoring vlnových délek), k dispozici je i pokročilá práce s časovým kódem ve standardu SMPTE (přístroj podporuje metody Rec Run i Free Run, což umožňuje snadnou synchronizaci několika obrazových či zvukových záznamů v postprodukci). Úrovně jasu lze vybírat mezi hodnotami 64-1023 / 64- 940 / 0-1023 (10-bit). Režim Synchro Scan potlačuje blikání obrazu a výskyt barevných pásů (podporuje standardy SMPTE / EBU / ARIB).

Nový systém automatického ostření pro foto i 4K video s vyspělou technologií DFD – nikdy nepromeškáte vhodný okamžik ke stisku spouště Panasonic LUMIX GH5 je vybaven vylepšenou verzí technologie Depth from Defocus, při které automatické ostření využívá metody porovnávání kontrastu. Systém při ostření vyhodnocuje nejen vzdálenost od objektu, ale také tvar, velikost a dokonce i pohyb objektu. Díky novému procesoru Venus Engine se čas potřebný k měření vzdálenosti zkrátil až šestinásobně. Rychlost přenosu signálu při automatickém ostření během fotografování se zvýšila na 480 obr/s, což znamená dvojnásobek oproti GH4. Díky tomu je automatické ostření mimořádně rychlé (trvá jen cca 0,05 s) a systém navíc zvládá velmi rychlé sekvenční snímání (12 obr/s s pevným zaostřením, 9 obr/s s kontinuálním přeostřováním) v plném rozlišení s mechanickou závěrkou. Systém precizně analyzuje každé okénko a dosahuje tak až o 200 % vyšší přesnosti než u předchozích modelů s minimální odchylkou při detekci pohybu.

Aby bylo ostření ještě přesnější, narostl počet ostřících zón ze 49 na 225. Uživatelé mohou vytvářet i skupiny ostřících zón podle zvolené kompozice a nově se mezi nimi pohybovat pomocí joysticku pod pravým palcem s okem u hledáčku. Totéž funguje i při živém náhledu scény na displeji. Pokud se ostření ani tak nezdaří přesně podle představ, je k dispozici speciální funkce Post Focus umožňující zaostřit dodatečně až při prohlížení hotových snímků. To se hodí například v makrofotografii, kde na precizním ostření záleží opravdu hodně. Kromě toho fotoaparát disponuje i funkcí Focus Stacking neboli skládanou expozicí z více záběrů zaostřených na různá místa, což oceníme v případě, že běžnými postupy nelze dosáhnout potřebné hloubky ostrosti.

Za pozornost stojí i další novinka jménem 6K PHOTO. V tomto režimu fotoaparát ze sekvence pořizované rychlostí 30 obr/s ukládá snímky s poměrem stran 3:2 nebo 4:3, každý snímek má přibližně 18 megapixelů. Vylepšení se dočkala i oblíbená funkce 4K PHOTO, která nyní funguje i při videozáznamu s frekvencí 60 obr/s. Rozlišení jednotlivých ukládaných fotografií zůstává v tomto případě na tradiční hodnotě 8 megapixelů.

V režimech 6K PHOTO i 4K PHOTO jsou i nadále k dispozici tři varianty, mezi nimiž je možné vybírat podle aktuální situace: 6K/4K Burst, 6K/4K Burst (Start/Stop) a 6K/4K Pre-burst. Obrazový procesor Venus Engine navíc umožňuje upravovat snímky pořízené v rámci těchto režimů i dodatečně, čímž lze eliminovat zkreslení a šum. Výsledkem je výrazně vyšší kvalita fotografií vznikajících v režimech 6K PHOTO nebo 4K PHOTO, zejména těch, které dosud trpěly šumem v důsledku vysoké citlivosti nebo se na nich projevovalo rozostření při panningu.

Kompaktní rozměry a profesionální odolné provedení pro práci v náročném terénu Panasonic LUMIX GH5 si musí poradit v každém prostředí, tedy i v náročném terénu. Kvůli tomu je vyroben z hořčíkové slitiny s mimořádně pevným šasi na přední i zadní straně. O odolnost proti vlhkosti se stará pevná konstrukce a ochranné prvky na všech kloubech, voličích, tlačítkách a otvorech. Kromě toho je přístroj odolný i proti mrazu do -10 stupňů Celsia.

LUMIX GH5 je vybaven dvěma sloty na paměťové karty SD. Jako první model značky Panasonic podporuje vysokorychlostní a vysokokapacitní standard UHS-II. Při natáčení videozáznamů lze dle libosti volit metodu nahrávání (Relay Rec, Backup Rec nebo Allocation Rec). Mezi další přednosti fotoaparátu patří špičkový elektronický hledáček s vynikajícím poměrem a masivním zvětšním 1,52x / 0,76x (ekvivalent klasického nebo plnoformátového fotoaparátu). Dotykový a výklopný OLED displej na zadní straně s úhlopříčkou 8,2 cm vyniká precizní kresbou a rychlým překreslováním, má vysoké rozlišení 3 680 000 bodů a 100% pokrytí scény. Závěrka je projektovaná s životností 200 tisíc cyklů.


Panasonic LUMIX GX800 - ulrakompaktní systémový 4K fotoaparát pro náročné i domácí použití

 

Mezi podstatná vylepšení patří mimo jiné vyklápěcí displej a spousta zajímavých funkcí jako je například možnost natáčení videozáznamů v rozlišení 4K a focení s funkcí 4K PHOTO. To vše zabaleno v elegantním těle ultrakompaktních rozměrů včetně tenkého kitového zoom objektivu.

Další užitečné funkce:

 • Režim iA+ (inteligentní automatika) při fotografování i natáčení - Ocení ho především začátečníci a méně zkušení uživatelé. V jeho rámci funguje třeba kontinuální automatické ostření, inteligentní výběr scény, systém rozpoznávání tváře, inteligentní automatické ovládání citlivosti apod.
 • Scene Guide (asistenční režim) - Asistenční režim Průvodce neboli Scene Guide nabízí 21 fotografií pořízených profesionálními tvůrci. Uživatelé mohou vybrat jednu z nich, která nejlépe odpovídá aktuálním podmínkám a záměru, a fotoaparát podle vybraného snímku automaticky nastaví všechny potřebné parametry.
 • Kreativní programy a filtry - LUMIX GX800 nabízí širokou škálu moderních nástrojů, které digitální fotografování oživují a zpříjemňují. V nabídce oblíbených kreativních programů najdeme hned 22 filtrů.
 • Časosběrné fotografie - Jakmile nastavíme počáteční čas, interval fotografování a požadovaný celkový počet snímků, začne přístroj fotografovat v časosběrné sekvenci.
 • Krátké klipy - Uživatelé mohou natáčet krátké videozáznamy (v délce 2, 4, 6 nebo 8 vteřin), připomínající „pohyblivé fotografie“. V tomto režimu jsou k dispozici i roztmívací nebo zatmívací efekty (nejen do tmy, ale i do světla, případně do barvy).

LEICA DG VARIO-ELMARIT 12-60 mm/ f2,8-4,0

Nový objektiv LEICA DG VARIO-ELMARIT 12-60 mm/ f2,8-4,0 ASPH. / POWER O.I.S. má pětinásobný optický zoom, v přepočtu na klasický nebo plnoformátový fotoaparát činí rozsah ohniskové vzdálenosti 24-120 mm. Jde o nový standardní zoomový výměnný objektiv a zároveň o první model nové řady LEICA DG VARIO-ELMARIT f2,8-4,0. Tento univerzální model vhodný pro nejrůznější použití od krajinářských záběrů až po portréty. Vzhledem k vysoké světelnosti nabízí bohaté možnosti práce s rozostřeným pozadím a osvědčí se i ve slabém světle.

Řada LEICA DG VARIO-ELMARIT f2,8-4,0 se bude postupně rozšiřovat o další modely. V současné době je ve vývoji širokoúhlý zoomový objektiv 8-18 mm(v přepočtu na klasický nebo plnoformátový fotoaparát 16-36 mm) a teleobjektiv 50-200 mm(v přepočtu 100-400 mm).

Nové verze čtyř objektivů LUMIX G – vyšší výkon a kvalitnější obraz

Panasonic dále představuje nové a vylepšené verze čtyř výměnných objektivů LUMIX G:

 1. LUMIX G X VARIO 12-35 mm/ f2,8 II ASPH. / POWER O.I.S.
 2. LUMIX G X VARIO 35-100 mm/ f2,8 II / POWER O.I.S.
 3. LUMIX G VARIO 45-200 mm/ f4,0-5,6 II / POWER O.I.S.
 4. LUMIX G VARIO 100-300 mm/ f4,0-5,6 II / POWER O.I.S.

Všechny nové modely jsou plně kompatibilní s vyspělými funkcemi nových systémových kompaktů řady LUMIX G. Mimo jiné podporují všechny nové stabilizační systémy těchto fotoaparátů, tedy POWER O.I.S., Dual I.S., pětiosý Dual I.S. i pětiosý Dual I.S. 2.

Objektivy LUMIX G VARIO 45-200 mm/ f4,0-5,6 II a LUMIX G VARIO 100-300 mm/ f4,0-5,6 II jsou kompatibilní i s digitálním přenosem signálu ze snímače rychlostí 240 obr/s, takže si s nimi lze naplno vychutnat výhody nového systému bleskurychlého ostření založeného na porovnávání kontrastu.


Panasonic LUMIX FZ82 - skvělý univerzální superzoom fotoaparát pro milovníky exteriérů

 

LUMIX FZ82 je vybaven superzoom objektivem, umí natáčet videozáznamy v rozlišení 4K a podporuje funkci 4K PHOTO. Základem výbavy nového fotoaparátu je dokonale univerzální objektiv LUMIX DC VARIO s 60x optickým zoomem. V přepočtu na plnoformátový fotoaparát činí jeho rozsah 20-1200 mm, tedy od ultraširokého ohniska až po masivní teleobjektiv. Skvěle se tak hodí k rozmáchlým krajinářským záběrům i k fotografiím vzdálených detailů nebo ptáků a zvířat v přírodě.

Srdcem přístroje je nový snímač MOS s rozlišením 18,1 megapixelů a vyspělý obrazový procesor Venus Engine. Jejich kombinace zajišťuje rychlé reakce a mimořádně kvalitní fotografie dokonce i při vysoké citlivosti.

Mezi další podstatné výhody patří rychlé a přesné automatické ostření s technologií DFD (Depth From Defocus), která dobu potřebnou k zaostření citelně zkracuje. Rychlost přenosu signálu při ostření dosahuje 240 obr/s, systém funguje na principu porovnávání kontrastu. Výsledkem je mimořádně rychlé zaostření – cca 0,09 s. S rostoucí ohniskovou vzdáleností se výhoda tohoto řešení jen prohlubuje.

LUMIX FZ82 kromě toho nabízí sekvenční snímání rychlostí 10 obr/s při jednorázovém ostření předem, případně 6 obr/s při ostření kontinuálním, které se používá při fotografování objektů v rychlém pohybu. Díky dotykovému displeji lze na zvolený objekt zaostřit opravdu bleskurychle, na displeji lze dokonce i stisknout spoušť.

Také videozáznamy v rozlišení 4K/QFHD (3840 x 2160 bodů) rozhodně stojí za pozornost. Obří šedesátinásobný optický zoom umožňuje v podstatě jakýkoli typ záběru, výkonný stabilizátor POWER O.I.S. potlačuje rozostření vlivem chvění fotoaparátu dokonce i při natáčení. S rozlišením 4K je spojený i oblíbený systém 4K PHOTO a celá řada dalších funkcí, např. Focus Stacking (automatické skládání různě zaostřených fotografií do jedné), Post Focus (ostření až u hotových snímků) nebo Light Composition (speciální úprava nočních snímků). Kreativní jedince potěší celá řada obrazových stylů včetně panoramatického režimu.Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím