Velikost snímače

Velikost snímače je jeden z faktorů, který se nepřímo podílí na celkové kvalitě snímku, především na množství šumu. Velikosti snímačů se označují ve zlomcích palce, například 1/2,5 "

Velikost CCD nebo CMOS snímače zajímá mnoho fotografů proto, protože má nemalý vliv na kvalitu výsledné fotografie především pokud jde o obrazový šum. Nezáleží ovšem jen na velikosti snímače, ale také na tom, z kolika pixelů se snímač skládá. Kvalita obrazové informace totiž záleží především na velikosti jednotlivých pixelů. Čím větší je každý jednotlivý pixel, tím víc na něj dopadne světla a tím kvalitnější informaci poskytne k dalšímu zpracování. Z toho plyne, že pokud máme dva snímače stejné velikosti a jeden z nich má menší rozlišení, mohou být jednotlivé pixely větší a můžeme tedy předpokládat, že takový snímač bude poskytovat kvalitnější informaci. Výsledná kvalita snímků záleží také na použitém procesoru a na tom, jak dokáže informace ze snímače zpracovat.

Velikost snímačů se u kompaktních fotoaparátů udává v palcích, respektive jejich zlomcích, například 1/2,5 " , 1/1,7 " a podobně. Tento údaj nám bohužel neřekne nic bližšího, protože se jedná pouze o označení velikosti (podobně jako třeba u bot...).

 

U DSLR jsou snímače daleko větší než u kompaktů a výrobci je označují jinak.

Canon pro své snímače, které mají crop faktor 1,6x, používá označení APS-C u přístrojů pro amatérské použití. U profi přístrojů je označení APS-H - u reportérského přístroje EOS 1D MARK III - snímač má trochu větší rozměry 28,7x19,1mm a crop faktor 1,3x. U nejvýkonnějších DSLR je pak použito tzv. Full Frame snímačů, které jsou stejně velké, jako kinofilmové políčko, tedy cca 36x24mm.

Nikon používá dvě velikosti snímačů a to DX u neprofesionálních přístrojů (crop faktor je 1,5x) a FX u profesionálního přístroje Nikon D3. FX snímač je také stejně velký jako kinofilmové políčko.

Olympus u svých zrcadlovek používá označení podobné, jako u kompaktních fotoaparátů, tedy v palcích. Tyto snímače mají označení 4/3 a používají je také zrcadlovky Panasonic a Leica. Crop faktor je zde 2x.

Další výrobci zrcadlovek, jako je Pentax, Samsung, Fujifilm a Sony, používají snímače velikosti DX.

 

Přesné rozměry malých snímačů výrobci neuvádějí, nicméně existují tabulky rozměrů jednotlivých velikostí snímačů, kterou si můžete prohlédnout níže a najdete tam konkrétní rozměry v milimetrech.

Komentáře

J

Reaguje na (130) | A ja by som mu poradil aby si dal dole slnečnú clonu z objektívu :) Lebo tá potvora je tam primárne na video :) A pri fotkách na plný rozmer čipu to robí "paseku" na krátkom ohnisku :) Mimochodom jpeg z foťáku a jpeg z rawu vyvolaného v PC je kúúúrevsky rozdiel :)

133

Ján, 16. 2. 2022 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (131) | Ale neořezává to JPG, ty jsou ve stejném rozlišení jako RAW. Drobná vinětace se na nejširším ohnisku objevit může, to je běžná vlastnost krátkého ohniska.
132

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 4. 6. 2019 |Reagovat

L

Reaguje na (130) | Je to tam taky, koukněte na těch stránkách, v těch rawech, na tu pátou fotku v pořadí, s tím domem. Když ji stáhnete v originále, tak tam jsou černé rohy taky. (v prohlížeči rawů ale musíte mít vypnutou opravu geometrie objektivu).

131

Láďa, 4. 6. 2019 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (129) | Podle mého názoru by bez filtru vinětace měla zmizet. Skutečně myslím, že jde o nějaké nastavení, protože jsem našel na internetu spousta RAWů z tohoto modelu a i JPG a ani k vinětaci, ani k ořezům tam nedochází. Viz tyto stránky.
https://www.photographyblog.com/reviews/panasonic_lumix_dmc_fz1000_review/sample_images

Zkusil bych uvést fotoaparát do továrního nastavení a pokud to nepomůže, tak bych se obrátilo na servis
130

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 4. 6. 2019 |Reagovat

L

Reaguje na (128) | Díky, no já si myslím že ten foťák kromě ořezávání automaticky upravuje geometrii objektivu, aby ty fotky při nejširším záběru nebyly soudkovitě vypouklé. Přišel bych, ale u nás bohužel prodejnu Megapixel nemáme. Tak mě napadlo, nemáte ten foťák u vás v prodejně, nebo třeba i jiný typ s podobným objektivem? je to Panasonic DMC-FZ1000. Že byste s ním zkusili udělat fotku do jpg a rawu a porovnali to? Opravdu tam byl při focení nasazený polarizační filtr, takže bez něj by ty černé rohy byly menší. V menu jsem nic takového nenašel, co by nastavovalo ořez nebo opravu geometrie objektivu.

129

Láďa, 4. 6. 2019 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (127) | Dobrý den, ty tmavé rohy, které jsou na fotografii jsou tzv. vinětace. Ta může vzniknout použitím filtru, nebo předsádky. Na fotografiích JPG vypadá jako by byla automaticky oříznutá. Opravdu netuším čím by to mohlo být. Zkusil bych nastavit přístroj do továrního nastavení a pokud to nepomůže tak se zastavte na některté z našich prodejen a my se na to podíváme. Takhle na dálku to asi bohužel nevyřešíme.

128

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 3. 6. 2019 |Reagovat

L

Dobrý den, píšu ještě jednou k té minulé otázce. Nahrál jsem na ulož.to jednu fotku, kdy foťák fotil zároveň do JPG i do RAW. Je to ta samá fotka, bez úprav. Zoom byl nastavený na nejširší záběr, protože při nejširším záběru je to nejlíp vidět. Zajímalo by mě, jestli jste to už někdy viděli. Celkem mě rozčiluje, že té fotky se tolik ztratí, a člověk když nepoužívá RAW tak má o tolik užší záběr.
Tady je fotka v JPG: https://uloz.to/!A8IrfUx14tSD/01-jpg
Tady ta samá v RAW: https://uloz.to/!xgBUoSCe3xYI/01-rw2
Ten tmavý okraj na pravé straně toho RAWu, mohlo by to být to skutečné (větší) rozlišení snímače?

127

Láďa, 3. 6. 2019 |Reagovat

j

Reaguje na (122) |
Osobne som sa s tym stretol. RAW zaznamenaval komplet plochu snimaca, kdezto jpg bol nastaveny na zaznamenanie s danym pomerom stran napr. 16:9 = vysledok je iny.

126

js, 25. 5. 2019 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (123) | Dobrý den, bohužel vybíráte napříč všemi kategoriemi, které současný trh nabízí. Sony jsou bezzrcadlovky, Nikon je klasická zrcadlovka a Panasonic je kompaktní ultrazoom. Ze všeho nejdříve je potřbeba ujasnit si zda chcete přístroj s výměnnými objektivy. Dále co s fotoaparátem budete fotit a k čemu bude sloužit obrazový výstup a pak kolik chcete do výbavy investovat. Pokud tápete již v této úvodní fázi, bude lepší když se zastavíte na některé z našich prodejen, kde Vám poradíme jaké jsou možnosti.

Jinak rozdíl mezi palcovým snímačem a APS-C je ve velikosti. Ten palcový je podstatně menší a obecně by se dalo shrnout, že větší snímač nabízí větší možnosti co se zachycení obrazu týče.

125

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 21. 1. 2019 |Reagovat

PN

Dobrý deň, chcel by som sa poradiť ohľadom výberu fotoaparátu prevažne na fotenie ale aj na video. Neviem sa rozhodnúť medzi Panasonic Lumix G7, Panasonic Lumix G80 a Canon EOS M50.Je tam rozdiel ak je 16mpx a 24mpx ? Je obrazová kvalita dosť dobrá aj na 4/3 snímačoch ako aj na aps-c? Ďakujem za odpoveď.

124

Patrik Novotný, 20. 1. 2019 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.