Magazín

Fotoporadna

Video 4K: pro koho je a co nabízí

Martin HájekAktualizováno: 31. 8. 2016 v 12:28 • Rubrika: Fotoporadna

Video 4K: pro koho je a co nabízí

Video ve 4K rozlišení patří stále ještě k novince v oblasti záznamu digitálního videa. Na trhu je běžně dostupné cca 2 roky a zatím nejde o standard ale spíše o jakýsi bonus - přidanou hodnotu digitálních zařízení. Co to vlastně je ono 4K, jaká má specifika a k čemu je dobré? Podívali jsme se mu na zoubek a také jsem si o něm popovídal s Romanem Pihanem.

Obsah

Video v rozlišení 4K není ničem jiném, než snahou nabídnout zase o něco lepší a obrazově detailnější a kvalitnější formát, určený k prezentacím na perifériích a aplikacích blízké budoucnosti. V podstatě jde o snahu výhledově zavést nový standard rozlišení obrazu v digitálním filmu a počítačové grafice. Samotné označení 4K vlastně značí počet jednotlivých pixelů (obrazových bodů) horizontálního uspořádání - odpovídající počtu zhruba 4 000 bodů.

Digitální zrcadlovka se 4K videem (Canon EOS 5D Mk IV)

Nepleťme si pojmy s dojmy

Nový formát rozlišení videa současně přinesl trochu zmatek do celé problematiky značení. Do nedávna se uváděla běžně ta nižší hodnota - počet řádků. HD ready video (1 280 x 720 bodů) bylo běžně označováno jako 720p. Full HD video (1 920 x 1 080 bodů) bylo zase uváděno především coby 1 080p. Bylo to (a vlastně dosud je) především z toho důvodu, že poměr obrazu není jednotný. Zatímco horizontální rozlišení (tj. "počet řádků") zůstává stejné, vertikální se odvíjí od formátu obrazu, který se postupem času mění. Dříve se používal formát obrazu 4:3, dnes je čím dál častěji nahrazován formátem více panoramatickým - 16:9 nebo 16:10. Například full HD video je fakticky vlastně 2K nicméně 4K vypadá přeci jen papírově lépe, že? A co takhle třeba 8K - ostatně i na něm už výrobci záznamové i zobrazovací techniky pilně pracují.  

 
Bezzrcadlovka / CSC s full frame snímačem, 4K videem a ISO 409 600 (Sony Alfa A7-S)

Video 4K - na první pohled skvělé

Vezmeme-li v úvahu běžný formát full HD - tj monitor nebo TV (HDTV) s poměrem stran 16:9, rozlišení je zde 1 920 x 1 080 bodů (tedy 2K). Obraz v rozlišení 4K je pak jen prostým 2-násobkem: 3 840 x 2 160 bodů. Není však ničím výjimečným ani rozlišení například 4 096 x 2 160 bodů - viz špičkový LCD: EIZO CG318-4K. Daný formát se začíná čím dál více tlačit též do segmentu digitálního videa a fotografie pro amatéry. Důvod je vcelku prostý - vysoká kvalita obrazu, perfektní ostrost a další bonusy. Tím nejpodstatnějším plusem je, že u 4K videa máte vlastně hned 2v1 - video i fotografie. Vzhledem k vysokému rozlišení získáte z videa vlastně už v základu fotografie s rozlišením více než 8 Mpx. To bohatě postačí už i na tisk velkoformátových fotografií. Video ve 4K navíc kdykoli můžete zmenšit na běžnou TV, PC či dokonce webovou velikost.


Smartphone se 4K videem (Apple iPhone S6 Plus)

Vše má své pro i proti

Nevýhoda 4K spočívá v prostém faktu, že jde o enormně obrovské soubory, extrémně náročné na zpracování. Kromě vysokého 4K rozlišení zde ještě hraje roli frekvence snímků, kolik je to které zařízení schopno zaznamenat. Kromě běžného snímkování 24 / 25 fps dnešní digitální zrcadlovky i bezzrcadlovky zvládají také 50, 60, 120 fps. To je sice skvělé pro působivé zpomalovačky ale co se týče datového toku, tak už se zde bavíme v řádech klidně i desítek Gigabytů na krátký video klip. To je logicky obrovská zátěž pro jakýkoli konvenční procesor na zpracování obrazu. Na to přímo navazuje extrémně náročný post-procesing. Tedy výkon počítače a monitoru, které musejí odpovídat výkonově i co do zobrazení 4K rozlišení.


Nejen o videu a 4K v digitálních fotoaparátech jsme si povídali s Romanem Pihanem

Shrnutí

Video 4K je určitě zajímavým fenoménem. Na trhu se objevuje čím dál více digitálních fotoaparátů, umožňujících 4K video natočit. Například bezzrcadlovky (CSC) Sony a Panasonic, z oblasti DSLR pak třeba špičkový Nikon D5 nebo horká novinka Canon EOS 5D Mk IV. Dnes umí natáčet videa ve 4K dokonce už i chytré telefony. Otázkou je, dokážete-li tak vysoké rozlišení smysluplně využít v praxi.

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, Rozlišení 2K je obecný termín pro zobrazovací zařízení nebo obsah s horizontálním rozlišením přibližně 2 000 pixelů. Přibližně to tedy odpovídá FULL HD (1920 x 1080).

3

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 10. 5. 2018 |Reagovat

P

Reaguje na (1) | A čo ja s tým, veď stě tuna s bruchom...!

2

Pupini, 6. 5. 2018 |Reagovat

M

Trochu vás opravím budem vás citovat Například full HD video je fakticky vlastně 2K.
2k znamená ,že je to dvojnásobok bodov full hd.

1

Mirec, 28. 5. 2017 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.