Magazín

Fotoporadna

Základy videa: Svícení ve videu

Tomáš KivaderAktualizováno: 13. 2. 2024 v 10:53 • Rubrika: Fotoporadna

Základy videa: Svícení ve videu

Světlo je jedním z nejdůležitějších prvků videa. Ovlivňuje nejen to, jak video vypadá, ale také to, jakou atmosféru vytváří a jak je divákem vnímáno. Správné světlo může video učinit realistickým, dramatickým, poutavým i atmosférickým.

Obsah

Proč je světlo ve videu důležité?

Mezi základní funkce, které světlo ve videu plní, patří nepřekvapivě osvětlování scény. Světlo je potřeba k tomu, aby divák viděl, co se na obrazovce děje. Pokud je scéna špatně osvětlena, může být video neostré, rozmazané nebo dokonce úplně nepochopitelné. Toto samozřejmě není nic světoborného. Je však vhodné si uvědomit, že tato nepostradatelná funkce není bodem, u kterého byste měli s nasvětlováním vaší scény skončit. Vhodně použité světlo totiž vytváří také atmosféru. Světlo může pomoci vytvořit určitou náladu nebo nádech ve videu, díky čemuž může být pro diváka mnohem poutavější a může nonverbálně nastínit další souvislosti. Například teplé světlo může navodit pocit pohody a intimity, zatímco studené světlo může působit sterilněji, tajemně nebo dramaticky. Správně nasměrované světlo může vhodně zvýraznit detaily. Světlo může být použito k tomu, aby se zdůraznilo určitá místa ve scéně. Například může být použito k tomu, aby se zvýraznila tvář natáčené osoby nebo aby se ukázaly detaily nahrávaného produktu.

Využití Nanlite PavoTube II | Megapixel

Typy světla ve videu

Existuje několik různých typů světla a jeho zdrojů, které si můžete vybrat pro použití ve videu. Pro začátek je zde samozřejmě denní, přirozené, sluneční světlo. To je základním a nejsnazším typem světla pro použití kdekoliv. Denní světlo je přirozené a vytváří realistický vzhled, na který jsme zvyklí z běžného života. Nevýhodou naopak je jeho nepředvídatelnost, neboť počasí se umí změnit velmi rychle a potýkat se například s rychle plynoucími mraky je dosti nepraktické.

Proto se budete spíše uchylovat k použití umělého světla, které lze jednoduše ovládat, měnit místo odkud svítí, nebo ho dokonce různým způsobem modifikovat. Umělé zdroje světla lze použít k tomu, aby doplnily nebo zcela nahradily denní světlo. Existuje mnoho různých typů zdrojů umělého světla, včetně světla žárovkového, zářivkového, nebo halogenového, se kterými se můžete setkat u vás doma nebo v práci. A v neposlední řadě, video-produkci dnes převládající, technologie LED.

Jak vybrat správné světlo pro vaše video

Při výběru světla pro video je důležité zvážit několik faktorů včetně toho, jaký typ scény budete nahrávat. Pokud je scéna uvnitř, budete potřebovat jiné světlo než pokud je scéna venku. Ať už kvůli výkonu, nebo třeba typu napájení. Pokud budete někde v pustině, je lepší mít světla bateriová nebo s sebou mít externí zdroj napájení, jakým jsou nabíjecí stanice. Dále je vhodné zvážit, jak velké scény budete chtít nasvětlovat, případně jakého efektu chcete dosáhnout.

Na zvážení je i to, zdali vám stačí světlo se stálou barevnou teplotou, nebo chcete mít možnost barevnou teplotu měnit. Na kreativnější formy svícení byste mohli chtít dokonce RGB světla, jež vám dovolí nastavit si v podstatě jakoukoliv barvu si zamanete.

Jak pracovat se světlem

První věc, kterou byste měli při nasvětlování scény vzít v potaz, je množství a typ světla, který již na scéně máte. Pokud budete natáčet doma, půjde nejspíše o světlo stropního lustru, případně přirozené světlo z oken. Nebo možná máte na stole lampičku, kterou lze do osvětlení vašeho záběru také zahrnout.

Obecně lze říci, že na stropní světla můžete ve většině případů rovnou zapomenout. Jedná se zpravidla o dosti tvrdé světlo, které navíc svítí z nepraktického úhlu, nedá se sním pohybovat a nejde ani modelovat pomocí modifikátorů.

Jiná věc je přirozené venkovní světlo z oken. To může být velmi dobrou pomocí, zvláště ve dni, kdy je pod mrakem, protože takovéto světlo je krásně změkčené a netvoří tvrdé stíny. Světlo se však může často měnit a spoléhat na něj u delších natáčení rozhodně není moudré.

Jakmile si tedy vyberete zdroj světla (pokud se nebude jednat o přirozené světlo), máte k dispozici mnoho aspektů, které můžete využít k vašemu prospěchu a zapojit tak svou kreativitu. Musíte si vybrat směr, z něhož bude světlo ve vaší kompozici zářit, případně si můžete určit barvu - ať už přímo na světle, změnou barevné teploty nebo barevnosti u RGB světel, nebo modifikací gelovými filtry. Význam má i kvalita samotného světla, běžně určovaná pomocí CRI, tedy indexu barevného podání, barevné stálosti (udává se na stupnici od 0 do 100, kde 100 je nejlepší).

V neposlední řadě můžete světelné zdroje ovlivnit i dalšími doplňky, především modifikátory. Sem řadíme všechny různé typy softboxů, které světlo změkčují, voštiny  aneb komínky, které vám pomohou světlo usměrnit, nebo třeba již zmíněné barevné filtry.

Tříbodové svícení

Tříbodové svícení | Megapixel

Pokud budete natáčet například recenzi, kde budete mluvit na kameru, nejpoužívanějším způsobem svícení, které si můžete vybrat je takzvané tříbodové svícení. To sestává z (nepřekvapivě) tří světel, pomocí kterých si osvítíte mluvící osobu. Budete tedy potřebovat hlavní světlo (neboli takzvaný key light), díky němuž vnesete do scény nejvíce světla. Je vhodné ho umístit zhruba 45 stupňů od kamery a mírně nad natáčenou osobu. Je dobré použít co nejměkčí formu světla, aby na odvrácené straně obličeje nevznikaly tvrdé stíny, čehož dosáhnete v ideálním případě větším softboxem. Jako hlavní světlo lze využít i okno, ale zde je opět problém s tím, že není pod vaší kontrolou.

Dále budete potřebovat doplňkové světlo (nebo také fill light). To naopak umístíte na druhou stranu scény v podobném úhlu, jako první hlavní světlo. Toto světlo slouží k vyplnění stínů na druhé straně osoby, hlavně v obličeji. Protože ale nechcete obličej zcela vyhladit, tak aby neměl žádnou hloubku, měli byste nastavit mnohem slabší výkon, případně umístit zdroj dále od natáčeného.

Poslední z naší trojice je obrysové, zadní světlo (čili takzvaný rim light). Toto se umisťuje za subjektem naproti hlavnímu zdroji světla. Díky němu se vám povede zdůraznit hrany osoby a zvýraznit siluetu, tak aby osoba nesplývala s pozadím. Opět stačí slabý výkon a máte zde možnost použít voštinu nebo klapky, aby vám světlo nesvítilo na pozadí scény. Protože je světlo umístěno částečně směrem proti kameře, je potřeba si dávat pozor na odlesky v objektivu.

Naše základní 3 světla můžete doplnit i o další světla ve scéně. Využít můžete vašich lampiček (často s vyšší barevnou teplotou) nebo malých LED světýlek, které pouze doplní atmosféru a třeba nasvítí objekty na pozadí.

Pokud budete videa natáčet sami, oceníte i možnost použití dálkového ovládání, které vám zrychlí změnu intenzity, barevné teploty nebo barvy, aniž byste museli kvůli každé drobné úpravě vstávat.

Jak na světla s malým budgetem

Pokud vás tlačí rozpočet nebo chcete pouze zkusit natočit první rozhovor či třeba recenzi na Youtube a nevíte, zdali se budete chtít natáčením zabývat i nadále, patrně nebudete chtít za světla utratit moc peněz.

Můžete se tak uchýlit k využití světel, které najdete u sebe doma, nebo si můžete pořídit levná malá světla, o která naštěstí dnes není na trhu nouze. Za pár stovek si tak dokážete vybrat i poměrně kvalitní světla za cenu třeba nižšího výkonu nebo menšího množství dodatečných funkcí.

Sáhnout tak můžete po skutečně malých levných světlech jako jsou Colbor LED světlo PL5,  Fomei LED MINI RGB 5,  NanLite LED panel LumiPad 25 nebo  Fomei LED 52D. Nebo po levnějších variantách velkých světel s o něco nižším výkonem - Colbor LED světlo CL60M, Fomei LED 80B,  NanLite FS-60B.

Balení Fomei LED 80B | Megapixel

Závěr

Správný výběr světla je nezbytný pro vytvoření kvalitního videa. Pokud se chcete naučit používat světlo ve videu, je nejlepší vhodné podívat se, jak osvětlují videa autoři tvořící podobný obsah jako byste chtěli vy, nebo se přihlásit na kurz o svícení nebo videoprodukci.

 

Autorem titulní fotografie je Marek Dvořák

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.