Videokamery pro náročné i profesionály Fotoporadna

Videokamery pro náročné i profesionály

Jiří KokešAktualizováno: 15. 8. 2013 v 11:53 • Rubrika: Fotoporadna

Videokamery jako takové jsou velmi široký pojem. Tak jako u fotoaparátů máte k dispozici nepřeberné množství modelů s různým polem využití. Ne každý používá videokameru pouze k dokumentování rodinných událostí, dovolených či k pouhému zachycování nevratných okamžiků. Jsou i tací, kteří potřebují bohatě vybavený přístroj, na který se lze za každé situace spolehnout a o kterém uživatel ví, že dodá špičkovou audiovizuální kvalitu.

Úvod do videokamer – pro náročné i pro profesionály

Před zakoupením jakékoliv videokamery je potřeba volit, pro jaký typ práce bude určena. Stejně tak důležité je i vědět, kde bude výsledné audiovizuální dílo publikováno. Nebudeme ale předbíhat.

Až donedávna byly náročným uživatelům k dispozici i v profesionální sféře pouze přístroje s relativně malými obrazovými snímači. Po nástupu videa v digitálních zrcadlovkách ovšem nastal velký boom natáčet videa s filmově vypadajícím obrazem a velmi malou hloubkou ostrosti. Digitální zrcadlovky (Canon EOS 5D Mark II, 5D Mark III, 600D, Nikon D800, atd.) i vybrané přístroje z kategorie kompaktů s výměnnými objektivy (především Panasonic GH2 a GH3) tyto požadavky na obrazovou kvalitu splnily, bohužel pro „seriózní profesionální“ práce především v terénu není jednoduché ani praktické s nimi pracovat. Stejně tak zpravidla nesplňují požadavky na datový tok a typ kodeku pro vysílání ve veřejnoprávních či soukromých televizích. Z nich se následně vyvinula kategorie videokamer s výměnnými objektivy s velkým obrazovým snímačem.

Jak jsem již zmínil v úvodu, každá kamera se kupuje z nějakého důvodu pro určitý druh práce, a proto bych v tomto článku rád nastínil přednosti různých kategorií videokamer v co nejjednodušší podobě.

„Poloprofesionální“ a „profesionální“ kamery s menším obrazovým snímačem

Do této kategorie lze zahrnout poměrně široké spektrum přístrojů s pořizovací hodnotou pohybující se zhruba od 40 000 Kč.

Vstupní modely do vyšší kategorie nemusí být na první laický pohled odlišné od nejvyšších modelů komerční sféry, rozdílů je však více, než se zdá. Obrazově mohou totiž být velmi podobné. Největších rozdílů se dostává tam, kde kameramanovi zjednodušují a zefektivňují práci. To je především v ergonomii přístroje, dostupnosti, rozmístění, množství hardwarových tlačítek a uživatelsky nastavitelných funkcí, softwarové výbavě, výstupů. Mezi tyto přístroje bych zařadil např. Canon XA20 a XA25, nový Panasonic AG90.


Panasonic AG-AC90

Dovolím si jedno velmi stručné srovnání dvou přístrojů od společnosti Canon.

Konkrétně se jedná o modely Canon Legria G30 a Canon XA20. Tyto dva přístroje sdílejí téměř totožnou konstrukci, mají identický snímač se stejnou velikostí (HD CMOS PRO – 1/1,28), disponují 20ti násobným optickým přiblížením. Canon XA20 už ale navíc obsahuje přídavné madlo pro lepší a stabilnější přidržení přístroje při natáčení z ruky. Na madle lze naleznout držák na externí mikrofon a dva profesionální audio XLR porty s fantómovým napájením a s prvky pro nastavení hladiny zvukového vstupu přes externí mikrofon.

Tyto vstupní seriózní kamery se dají ideálně doporučit svatebním kameramanům, dokumentaristům nebo do malých nezávislých studií. Jsou totiž kompaktní, solidně vybavené, s dobrým obrazovým výstupem a příjemnou cenou.

Pro náročnější produkci jsou zde dále přístroje, které oproti vstupní sféře disponují většími obrazovými snímači (od ¼ do 2/3 velikostí), širokým rozsahem optického přiblížení za zachování vysoké kvality obrazu, robustnějšími kodeky s menší kompresí, které jsou schopny zachovat větší množství obrazových informací a více tak využít potenciál přístroje (Např. 4.2.2. 50Mbs MXF kodek v kamerách Canon XF100, XF105, XF300, XF305, který je mimo jiné akceptován i BBC). Velmi důležité jsou také jednotlivé audiovizuální vstupy a výstupy z důvodu připojení příslušenství v podobě náhledových monitorů, externích nahrávacích zařízení. Je potřeba zmínit, že pro všechny seriózní přístroje s menším snímačem platí, že můžete vzhledem k jemnému servomotoru zabudovaný v objektivech provést velmi jemný či dynamický zoom, což u přístrojů s velkým snímačem není tak jednoduché, jak si brzy řekneme.


Canon XF300

 Proč je vyšší datový tok a co nejméně ztrátový kodek tak důležitý? Především kvůli větším možnostem postprodukčních úprav typu barevné korekce, aniž by docházelo k degradaci obrazové kvality. Vysoká kvalita a co nejvíce obrazových informací je pak nezbytné pro práci před klíčovacím pozadím (zelené, modré), kde by nedostatečně kvalitní zdrojový materiál, byl opravdu velmi viditelný a realita postprodukčně dodaného pozadí by nebyla uvěřitelná. Čím vyšší datový tok při správném kodeku máte, tím vyšší je obrazová kvalita zdrojového materiálu a poté jednodušší následné úpravy.

Profesionální kamery s velkým obrazovým snímačem

Profesionální přístroje s velkým obrazovým snímačem jsou vybaveny ekvivalentně přístrojům výše zmíněným, co do ergonomie, software i vstupů a výstupů. Jejich nejvýraznější odlišností je tedy přirozeně snímač a s ním i naprosto odlišných charakter obrazu a také způsob práce při natáčení samotném. Obrazové snímače, jimiž jsou vybrané přístroje osazené, jsou na rozdíl od DSLR a kompaktů s výměnnými objektivy vyrobeny přímo pro natáčení videa, a tudíž disponují lepším obrazovým výstupem, s větším a prokreslenější množstvím detailů, lepším dynamickým rozsahem, přechody mezi kontrastními scénami a především výstupem zbaveného obrazových neduhů jako je moiré, aliasing.

 Kamery s velkými snímači vyrábí zpravidla společnosti, které již mají své portfolio i ve fotografické sféře. Mezi velmi rozšířené patří přístroje s bajonety, které přes mechanické i elektronické redukce podporují široké spektrum již dostupných fotografických objektivů různých značek.*

Panasonic AG-AF101:

  • Formát snímače:  „Micro 4/3“
  • Bajonet: M4/3
  • Nativní podpora objektivů: Panasonic, Olympus


Sony NEX FS700:

 

  • Formát snímače: Super 35mm (velmi podobné formátu APS-C)
  • Bajonet: E
  • Nativní podpora objektivů: Sony

Charakter práce s kamerami s velkým snímačem je velmi odlišný od klasické kamery. Pracujete zde s často velmi malou hloubkou ostrosti, a proto je třeba být neustále opatrný, zdali je váš záznam zaostřen korektně. Obtížné může být také průběžné zoomovaní. Až na výjimky nejsou fotografické objektivy vybaveny servomotorem a z toho důvodu je přiblížení v průběhu jednoho záběru kostrbaté a nepříjemné pro diváka. Je potřeba tedy zvolit jiné varianty, jak objekt přiblížit. Zkrátka přizpůsobit tak svou práci novým možnostem a jinému uvažování při komponování záběru než byl uživatel doposud zvyklý.

 Vzhledem k absenci stabilizace snímače mohu též doporučit v případě natáčení z ruky použití opticky stabilizovaných objektivů. Výsledek bude mnohem příjemnější ke sledování než rozklepaný záznam.

Hobby kamery s velkým obrazovým snímačem

V závěru je třeba zmínit i trochu specifickou kategorii. Pro uživatele, kteří nechtějí zbytečně investovat do profesionálních zařízení, jejichž potenciál by nevyužili, ale přesto chtějí příjemnější ergonomii, než jim nabízí jejich zrcadlovka nebo kompakt s výměnným objektivem, vytvořila společnost Sony kategorii kamer řady VG. Jsou vybaveny bajonetem E, z oblíbené kategorie bezzrcadlovek NEX. Můžete tedy využít, jak portfolia objektivů Sony, tak mnoho dalších přes příslušné redukce.  Kamery disponují velikým obrazovým snímačem pro vysokou kvalitu obrazu, příjemnou ergonomii pro natáčení videa včetně ručky pro lepší úchop, hledáčku, výstupu na externí mikrofon, sluchátka a i odladěný software. Samozřejmě je s nimi možné i fotografovat, ale vzhledem k videoorientivané ergonomii to není ideální.


Model Sony VG30 disponuje snímačem ve formátu „APS-C“. Model Sony VG900 (na obrázku výše) je dokonce vybaven snímačem plnoformátovým.

Vzhledem k orientaci na hobby uživatele je však nelze zařadit, ani doporučit k profesionální práci. 

Na závěr doufám, že tento velmi zběžný náhled vám pomůže snadněji se orientovat ve velmi bohatém a rozvětveném světě pokročilého digitálního videa. V případě konkrétních dotazů se neváhejte zeptat pod článkem.Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím