Videoporadna: fotografické objektivy Fotoporadna

Videoporadna: fotografické objektivy

Luděk BouškaAktualizováno: 16. 7. 2013 v 14:37 • Rubrika: Fotoporadna

V minulém díle jste se dozvěděli, jak je to s hloubkou ostrosti. Nejen na hloubku ostrosti, ale vlastně na vzhled celé fotky, má naprosto zásadní vliv použitý objektiv. Výběr správného objektivu je snad ještě důležitější, než výběr těla, na které ho chcete nasadit. Podívejte se na několik postřehů, jak se zorientovat v široké nabídce objektivů, abyste si mohli vybrat přesně ten pravý.

Rozdělení objektivů

Objektivy se dají rozdělit podle několika hledisek, která jsou důležitá pro výběr:

 • pevné ohnisko, nebo zoom
 • ohnisková vzdálenost
 • světelnost
 • konstrukce, typ zaostřovacího motoru
 • odolnost
 • makroobjektivy
 • objektivy pouze pro malé snímače
 • originál nebo neznačkový

Pevné ohnisko, nebo zoom

Objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností mají pevně daný úhel záběru, nejde s nimi tedy "přibližovat". To je výsadou tzv. zoomových objektivů, kterým se také říká objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností, nebo transfokátory. Zoomy jsou oproti pevným objektivům daleko univerzálnější. Díky možnosti měnit ohniskovou vzdálenost tak jeden zoom dokáže nahradit třeba 5 pevných objektivů, což je samozřejmě ohromná výhoda.

Ovšem velkou výhodou tzv. pevných skel, je jejich vyšší obrazová kvalita. Pokud je pro vás důležité, aby se ve fotkách neobjevovaly nejrůznější optické vady (chromatická aberace, vinětace, sférické zkreslení, ...), pokud chcete dosahovat špičkové ostrosti v celé ploše snímku, nebo pokud vám jde o dokonalý bokeh (vzhled rozostřeného pozadí), vyberte raději pevný objektiv. Především tehdy, když se specializujete na určitý fotografický žánr (portrét, krajina, architektura, sport, makro, ...), můžete si vybrat jeden konkrétní pevný objektiv, který je pro daný žánr ideální a s ním dosáhnete dokonalých výsledků.

Pokud se rozhodnete pro univerzálnější zoom, je dobré řídit se základním pravidlem: čím menší rozsah zoomu, tím lépe. Samozřejmě čest výjimkám, ale většinou platí, že čím větší rozsah zoomu, tím větší kompromisy v kvalitě obrazu, světelnosti, nebo například rychlosti ostření.

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost je technický parametr objektivu, který udává úhel záběru vzhledem k velikosti snímače. Obecně platí, že čím kratší ohnisko (udává se v milimetrech), tím širší úhel záběru. 

Základní dělení:

 • širokoúhlý objektiv - kratší ohnisková vzdálenost, než u normálního objektivu. Takový objektiv poskytuje širší úhel záběru, než vidíte okem. Forografovanou scénu jakoby oddaluje a tím se toho do záběru vejde víc. Výrazně zmenšuje objekty v pozadí


  Širokoúhlý objektiv výrazně zmenšuje objekty v pozadí, což budí dojem prostoru.
 • normální (základní) objektiv - poskytuje perspektivu velice blízkou pohledu lidským okem, nepřibližuje, ani neoddaluje fotografovanou scénu

  Základní objektiv poskytuje přirozenou perspektivu, nepřibližuje, ani neoddaluje.
 • teleobjektiv - delší ohnisková vzdálenost, než u normálního objektivu. Teleobjektiv fotografovanou scénu přibližuje díky tomu, že má menší úhel záběru. Přibližuje jak hlavní objekt, tak popředí i pozadí, takže celý snímek "zlpošťuje"

  Foceno teleobjektivem 200mm. Budovy vpravo dole jsou od kostela v popředí vzdáleny cca 1500m, horizont cca 8 km.

Jak poznat, který objektiv je širokoúhlý, základní, nebo teleobjektiv

Jde o perspektivu, jako nám daný objektiv může poskytnout (viz výše). Pokud máte zrcadlovku se snímačem velikosti APS-C, je tzv. normální ohnisko poskytující přirozenou perspektivu cca 35 mm. Jestliže jste ale vlastníkem přístroje s velkým (fullframe - snímač je stejně velký, jako políčko na kinofilmu) snímačem, má normální objektiv ohnisko cca 50 mm.

Nástroj pro přepočet ohniskových vzdáleností


 Světelnost

Jeden z nejdůležitějších parametrů. Udává, kolik světla je schopen daný objektiv propustit a jakje tedy použitelný na focení pohybu za horšího světla. Světelnost je číselný údaj označený zpravidla písmenem F (F2,8 nebo f/2,8), případně je uveden ve formě např. 1:2,8. Čím menší číslo, tím lepší světelnost a tím víc světla dokáže objektiv propustit. To je důležité hlavně v situaci, kdy je málo světla a potřebujete použít krátký expoziční čas pro ostré zachycení pohybu.

Vysoce světelné objektivy s pevným ohniskem dosahují hodnot světelnosti f/1,8, f/1,4, f/1,2 a výjimečně i f/1,0, nebo dokonce f/0,95. U zoomů bývá nejlepší světelnost f/2,8, ale nedávno byl představen zoomový objektiv se světelností f/1,8. Běžná světelnost obyčejných zoomů bývá v rozpětí např. f/3,5-5,6. Znamená to, že když je na zoomu nastaveno nejkratší ohnisko, je světelnost f/3,5, ale když zazoomujete na nejdelší ohnisko, poklesne světelnost na f/5,6.

Světelnost je také velice důležitá pro práci s hloubkou ostrosti, o které jsem psal minule.


Jeden z nejpopulárnějších objektivů pro zrcadlovky Nikon s DX (APS-C) snímačem. AF-S Nikkor 35/1,8G DX poskytuje přirozenou perspektivu na zrcadlovkách s malým snímačem.

Konstrukce a typ zaostřovacího motorku

Tohle se týká především zoomových objektivů, protože díky nutnosti měnit ohniskovou vzdálenost je potřeba, aby se uvnitř některé čočky pohybovaly. U levnějších konstrukcí zoomových objektivů je to uděláno tak, že se tubus při zoomování (u některých i při zaostřování) vysouvá, zatímco u výkonnějších zoomů dochází k pohybu čoček uvnitř objektivu a k žádnému vysouvání tedy nedochází. Objektiv tak má neměnné rozměry, což je na práci daleko příjemnější. Díky tomu je ale také daleko jednodušší tuto konstrukci utěsnit proti vnikání prachu a vlhkosti.

Objektiv Canon EF 70-200/4L USM zcela vpravo má vnitřní ostření i zoomování, což je znát na jeho rozměrech a také na vyvážení.

Roli hraje i typ zaostřovacího motorku, který pohání autofokus. Je jich samozřejmě mnoho typů, ale v podstatě se používají jen dvě základní konstrukce. Klasický mikromotorek má výhodu v daleko nižší ceně, ale nezaostřuje tak rychle a tiše. Právě rychlé a tiché ostření nabízejí objektivy s tzv. prstencovým ultrasonickým motorem.


Mikromotorek. Všimněte si plastového ozubeného kolečka, které se časem opotřebuje. Výhodou je velmi nízká cena.


Ultrasonický prstencový motor. Je nesrovnatelně rychlejší, tišší a nepotřebuje žádná ozubená kolečka.

Odolnost

Pro amatérské fotografy není odolnost proti vnikání prachu a vlhkosti nijak zásadní, ale náročnější a nebo profesionální fotografové ji velice ocení. Pokud se chystáte fotit v podmínkách, které by mohly běžné technice ublížit, je potřeba nějakým způsobem zamezit vniknutí prachových částic a nebo vlhkosti. Levnější, ale méně pohodlné řešení jsou různá měkká vodotěsná pouzdra, ale jestliže budete v náročných podmínkách fotit často, určitě se vyplatí investovat do techniky, která je utěsněná proti povětrnostním vlivům.

Těsnění v objektivech (ale i v tělech zrcadlovek) je zpravidla odolné proti stékající vodě. Znamená to, že pokud si takovou odolnou výbavu pořídíte, můžete například fotit v dešti a podobně, ale ponoření pod vodní hladinu nevydrží žádná zrcadlovka. 


Pokud je utěsněné tělo i objektiv, není se čeho obávat. Canon EOS 1D X a objektiv Canon EF 300mm F2,8L IS USM

Upozornit musím ještě na jednu důležitou věc. Pokud si pořídíte utěsněné tělo, výhod jeho odolnosti můžete využívat jen tehdy, máte-li zároveň nasazen i utěsněný objektiv. Pokud používáte běžný neutěsněný objektiv, prach a vlhkost se může jeho prostřednictvím dostat i do těla přístroje...


Odolné ale nejsou jen profi přístroje. Tohle je Pentax K-30 s objektivem 18-135mm WR

Makroobjektivy

Příznivcům makrofotografie se určitě vyplatí investovat do speciálního objektivu určeného právě pro tento fotografický žánr. Jedná se v podstatě o běžný objektiv, který dokáže zaostřit i na velice krátké vzdálenosti. Tohle ale není jediná výhoda. Optická konstrukce makroobjektivů je totiž spočítána tak, aby při zaostřování na krátké vzdálenosti bylo dosaženo maximální kvality obrazu. Běžné objektivy jsou navrženy jinak, takže maximální kvality obrazu dosáhnete při zaostřování na větší vzdálenosti. Kvalit pravých makroobjektivů tedy nedosáhnete s běžným objektivem ani v případě, že si pořídíte mezikroužky a nebo makropředsádky.

Označení MACRO najdete na řadě objektivů od různých výrobců, ale to samo o sobě ještě nezaručuje, že se jedná o objektiv vhodný na makrofotografii. Skutečný makroobjektiv má zpravidla pevnou ohniskovou vzdálenost a dokážete s ním dosáhnout zvětšení 1:1, tedy na snímači se fotografovaný objekt zobrazí v životní velikosti. Pokud uvidíte označení MACRO na zoomovém objektivu, v naprosté většině případů se jedná "pouze" o běžný objektiv, který dokáže zaostřit na kratší vzdálenost, než je běžné. Na makrofotografii v pravém slova smyslu se ale moc nehodí.


Makroobjektivy Canon. EF-S 60/2,8 USM, EF 100/2,8 L IS USM a EF 180/3,5L USM

Objektivy jen pro malé snímače

Pokud vlastníte zrcadlovku s malým (APS-C) snímačem, nemusí vás tento odstavec nijak zvlášť zajímat. Na vašem přístroji totiž můžete používat jak objektivy určené výhradně pro tuto velikost snímače, tak i ty, které jsou navrženy pro fullframe přístroje. 

Ovšem vlastníci fullframe přístrojů musí při výběru dávat pozor na to, aby nezvolili nevhodný objektiv určený právě pro menší snímače. Jsou totiž jinak konstruované a v některých případech zasahuje poslední čočka objektivu o něco hlouběji do těla, takže by v krajním případě mohlo dojít k poškození sklápěcího zrcadla. Na fullframe zrcadlovky Canon většinou nejdou takové objektivy ani nasadit, u Nikonu a Sony nasadit jdou, ale nedokážou vykreslit celé obrazové pole velkého snímače, takže je jejich použitelnost v praxi dost diskutabilní.

Označení objektivů určených pouze pro APS-C snímače:

 • Canon: EF-S 
 • Nikon: DX
 • Sony: DT 
 • Sigma: DC
 • Tamron: Di-II

Originál a nebo neznačkový objektiv?

Odpověď na tuto otázku není úplně jednoduchá. Záleží totiž na tom, co přesně od objektivu očekáváte. Obecně se dá říci, že neznačkové objektivy (myšleno objektivy, jejichž výrobce je jiný, než výobce těla přístroje) jsou levnější než originály, ale ne vždy se jedná o výhodnou koupi. Někdy jsou totiž méně kvalitní, než originál stejných parametrů. Ale pokud se jedná o objektivy vyšší cenové kategorie, kvalita bývá vynikající i u neznačkových výrobců a v některých případech dokonce předčí originál.

Mívá to ale háček a to je kompatibilita. Občas se totiž stane, že neoriginální objektiv například nezaostřuje úplně přesně a seřízení konkrétního těla a konkrétního objektivu je třeba svěřit servisu. Mnohdy nebývá ostření ve srovnání s originálem tak rychlé, což může být pro náročného fotografa problém. Pokud tedy máte na optiku skutečně vysoké nároky, vyplatí se buď zakoupit originál a nebo neznačkový objektiv na prodejně pořádně vyzkoušet, abyste věděli, co od něj můžete čekat.

Vyzkoušení objektivu přímo na těle vaší zrcadlovky bych ale doporučil v každém případě, ať už se jedná o originální a nebo neznačkový objektiv.


Odkazy na související články

Jak vybrat objektiv

Jak se vyznat v názvech a zkratkách u objektivů

Vysvětlivky zkratek u objektivů Canon

Vysvětlivky zkratek u objektivů Nikon

Vysvětlivky zkratek u objektivů Sigma

Vysvětlivky zkratek u objektivů Tamron

Vysvětlivky zkratek u objektivů TokinaZobrazeny komentáře (18 - 1)

 • 18

  Lukeš

  Reaguje na (15) | Reaguje na (16) | Reaguje na (17) | Hello, thank you for your feedback.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 04.10.2017 | Reagovat

 • 17

  Avatar

  You produced some decent points there. I looked on the net to the problem and discovered many people goes together with along along with your web site. dfefeeaebgfdaedf

  Smithc216, 01.10.2017 | Reagovat

 • 16

  Avatar

  Hi there, I found your site by way of Google while searching for a comparable matter, your web site got here up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks. dakfgecggdbecedb

  Smithf845, 01.10.2017 | Reagovat

 • 15

  Avatar

  Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back later. All the best aebdeddgcdgbdgea

  Smithd741, 01.10.2017 | Reagovat

 • 14

  Lukeš

  Reaguje na (13) | Hello, our web designers are testing sites in all common browsers. Unfortunately, we did not notice any problem.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 13.09.2017 | Reagovat

 • 13

  Avatar

  I'm really enjoying the themedesign of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A handful of my blog audience have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any solutions to help fix this problem? bfkefeaefbgbfcce

  Smithb437, 06.09.2017 | Reagovat

 • 12

  Bouška

  Reaguje na (11) | Dobrý den, budete potřebovat Adaptér z M42 na Nikon F, který máme běžně na skladě. Jak vybrat starý objektiv je celkem jednoduché. Hlavně by mu měla fungovat clona (ale ani to nemusí být podmínkou) a mělo by jít manuálně zaostřovat.

  Luděk Bouška - Megapixel, 25.08.2014 | Reagovat

 • 11

  Šmejkalová

  Dobrý den, mohli by jste mi prosím poradit, jak vybrat staré sklo (Helios) na Nikon D3100? Případně jakou redukci apod. je třeba dokoupit? Předem díky za odpověď..

  A.Š., 24.08.2014 | Reagovat

 • 10

  Karafiát

  Reaguje na (8) | Nemyslím si, že bych mu nějak ubližoval, není tam důvod. Kdyby to nějak ničilo tu převodovečku, tak to tam nedělají. To je stejné, jako by jste řekl, že nesmíme jezdit v autě z kopce se zařazenou rychlostí, protože si zničíme převodovku, protože přeci motor má pohánět kola a ne kola motor. Ta převodovečka je postavena na přenos nějakého kroutícího momentu a pokud ho nijak nepřekračujeme, což se neděje, tak to opravdu ničemu nevadí. Horší by bylo, třeba u objektivu Nikon 18-55mm, držet přední část objektivu, když se ostří a ona se otáčí. To by asi ta převodovečka dostávala docela záhul. Stejně to mají ti Nikoňáci vymakané, že se ten ostřící prstenec netočí při ostření a přitom když s ním otočím, tak točím převodovečkou či prstencovým motorkem. Taková jakoby zvláštní spojka, která nepřenáší kroutící moment na prstenec, ale z prstence ano. No vyšší dívčí :-)-

  Petr Karafiát, 18.07.2013 | Reagovat

 • 9

  Bouška

  Reaguje na (5) | Dobrý den, přesně, jak píše pan Karafiát, poškodit jste ho tím určitě nemohl. Pokud AF nefunguje sám od sebe, je někde problém. Mohou být ale třeba jen znečištěné kontakty, které stačí otřít suchým hadříkem. Pokud to nepomůže, tak každopádně vrátit původnímu vlastníkovi.

  Luděk Bouška - Megapixel, 18.07.2013 | Reagovat

 • 8

  Bouška

  Reaguje na (6) | Dobrý den, jedna věc je jestli to fyzicky jde a druhá, jestli tím objektivu neubližujete. V případě objektivu 18-105 VR jsem už slyšel spoustu názorů a samozřejmě jsem to i zkoušel takže: na otázku č. 1 mohu odpovědět: "ano, jde to". Na otázku č. 2 musím odpovědět: "ano, ubližujete mu tím"...  :)

  Luděk Bouška - Megapixel, 18.07.2013 | Reagovat

 • 7

  Avatar

  Reaguje na (5) | Výše ve vysvětlivkách jsem našel toto: FT-M - Full Time (mech.) Manual - během práce s objektivem je možno kdykoliv manuálně zaostřit ( i v režimu AF ). Takže jste nic nepokazil a vadný je nejspíše motorek ostření. Objektiv vrátit, je to skrytá vada, pokud jste na to při nákupu nebyl upozorněn, ze zákona máte právo na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz. Pokud to prodejce neuzná, pak jedině soudní cesta.

  Petr Karafiát, 18.07.2013 | Reagovat

 • 6

  Avatar

  Reaguje na (4) | Neberte to, že chci být nějaký hnidopych, ale ještě Vás upřesním. I objektivy s mikromotorkem umožňují ruční doostření, třeba můj laciný Nikon 18-105mm. A už mlčím :-).

  Petr Karafiát, 18.07.2013 | Reagovat

 • 5

  Avatar

  Reaguje na (4) | Zeptám se, protože s tímto tématem jste mi kápli do noty. Řeším momentálně problém s Canon 70-200mm f4 USM. Koupil jsem použitý a hned při prvním nasazení se mu ostřit moc nechtělo. Jakoby se zasek na začátku stupnice a neostřil do dálky. Jediné co pomohlo bylo i při AF manuálně posunout ostření na nekonečno a pak se začal chytat. Jsem teď nařknut, že jsem tímto objektiv poškodil. Pokud ale vím, tento objektiv má FT-M, který pohyb s ostřícím kroužkem při AF umožňuje. Je tedy nesmysl, že bych mohl ztrhat převody nebo něco podobného? Nebo jak funkce FT-M detailně funguje? Děkuji moc za odpověď

  Pavel Farník, 18.07.2013 | Reagovat

 • 4

  Bouška

  Reaguje na (2) | Dobrý den, ano, máte pravdu a stejné je to i u Canonu. Tedy i mikromotorky bývají ultrazvukové, ale díky ozubenému převodu neumožňují například manuální zásah do ostření při zapnutém AF. Může dojít právě k poškození toho plastového ozubení. Kromě toho nejsou tak tiché, jako motorky prstencového typu.

  Luděk Bouška - Megapixel, 17.07.2013 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Reaguje na (1) | Mám Nikon D3100, tedy crop 1,5 a koupil jsem si na venkovní portréty stařičký objektiv Nikon 105mm f2,5 K/Ai. Pro mé oko obličeje vypadají dobře, neleze jim nos a díky delšímu ohnisku a malé cloně to krásně maže pozadí. Samozřejmě toto ohnisko je na venkovní focení, doma na portréty je maximum 50mm, což mám zase Nikon 50mm f1,8G. Sice Canon neznám, ale osobně bych Vám ten Canon 100mm f2,8 Macro doporučil. I na makro je lepší delší ohnisko, aby jste třeba u hmyzu byl dále. A jak píšete dále, 50mm je minimum na portréty a to ještě tak půl těla a více. Na obličej je to málo. 85mm je už perfektní, ale už je to jen na venek a těch 100mm je pro mne ideál. Pro příklad portrét 105mm: https://skydrive.live.com/?cid=2C6B5DDB97ABB111&id=2C6B5DDB97ABB111!1313#cid=2C6B5DDB97ABB111&id=2C6B5DDB97ABB111!2937 a 50mm: https://skydrive.live.com/?cid=2C6B5DDB97ABB111&id=2C6B5DDB97ABB111!1313#cid=2C6B5DDB97ABB111&id=2C6B5DDB97ABB111!2952

  Petr Karafiát, 17.07.2013 | Reagovat

 • 2

  Avatar

  Jen bych doplnil drobnost: Nikon AF-S — Autofocus-Silent. Uses a "Silent Wave Motor" (SWM) (ultrasonic motor) to focus quietly and quickly. Similar to Canon's "USM" technology. Introduced in 1996. Tedy Nikon označuje jak mikromotorky v levných objektivech i prstencové motorky stejně. Tedy je zde předpoklad, že jsou oba ultrazvukové.

  Petr Karafiát, 17.07.2013 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Zdravím, teď jsem někde četl chválu na Canon 100mm f/2,8 Macro jako výborný portrétový objektiv. Časem bych chtěl něco pevného na portréty (a zároveň macro), ale dle článku na 650D s Cropem 1,6 je to asi moc dlouhé. Měl bych tedy vybírat spíš 50 nebo 60mm - max 85mm?

  Pavel Farník, 17.07.2013 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím