Videoporadna: Hloubka ostrosti Fotoporadna

Videoporadna: Hloubka ostrosti

Luděk BouškaAktualizováno: 21. 5. 2013 v 14:51 • Rubrika: Fotoporadna

Minule jsme si zde řekli o tom, jaké můžete při focení používat expoziční režimy a v jakých situacích je dobré je používat. Jeden z těchto režimů se nazývá priorita clony a využívá se hlavně tehdy, chcete-li mít pod kontrolou hloubku ostrosti. Dnes se právě na hloubku ostrosti podíváme trochu detailněji.

Co je to hloubka ostrosti

Hloubka ostrosti se dá ve fotografii vyjádřit jako rozdíl vzdálenosti nejbližšího a nejvzdálenějšího objektu ve fotografované scéně, které na snímku ještě vidíte ostře.


Nikon Coolpix A, clona f/11, ohnisko 18,5 mm

Znamená to tedy, že když při focení zaostříte na nějaký objekt, tak je zachycen ostře. Ale ostře se mohou zobrazit i další objekty, které jsou blíže a nebo také dál od toho objektu, na který máte zaostřeno. Díky tomu jste tedy schopni vyfotografovat ostře nejen ten jeden konkrétní objekt, ale ostře zachytit můžete i prostor před a za daným objektem. Hloubku ostrosti můžete měnit podle toho, jak chcete danou scénu zachytit.

Někdy budete potřebovat velkou hloubku ostrosti, třeba při focení krajiny. Takový záběr krajinky vypadá hezky, když je ostře zobrazeno jak popředí, tak pozadí, když je ve snímku ostré vlastně všechno.


Nikon D800, clona f/8, ohnisko 24 mm


Nikon D300, clona f/8, ohnisko 38 mm

Naopak malou hloubku ostrosti můžete využít třeba při focení portrétů. Při malé hloubce ostrosti jste schopni portrétované osobě zaostřit přesně na oči, zatímco pozadí v záběru je zobrazeno rozostřeně. V takové situaci na tom rozmazaném pozadí portrétovaný obličej krásně vynikne a nejvíc vás zaujmou právě oči, protože bude zaostřeno přesně na ně.


Nikon D700, clona f/4,5, ohnisko 400 mm


Nikon D800, clona 3,2, ohnisko 200 mm

Čím je hloubka ostrosti ovlivněna

Hloubku ostrosti samozřejmě můžeme ovládat. Jak jste viděli a slyšeli ve videu, vliv na to má nastavení clonového čísla, ale i další parametry:

 • Clonové číslo – čím je clonové číslo větší (například f/11, f/16, f/22), tím větší je hloubka ostrosti, tedy tím ostřeji bude zachyceno popředí i pozadí záběru.
  Naopak pokud použijete malé clonové číslo (třeba f/1,8, f/2, f/2,8), dosáhnete malé hloubky ostrosti a podaří se vám vyfotit fotku s rozmazaným pozadím, nebo popředím – podle toho, kam bude zaostřeno.
 • Ohnisková vzdálenost objektivu – čím větší je ohnisková vzdálenost objektivu (100mm, 150mm, 200mm, 300mm), tím menší dosáhnete hloubky ostrosti a tím snadněji dosáhnete rozostřeného pozadí.
  A naopak. Při použití objektivu s krátkou ohniskovou vzdáleností (10mm, 15mm, 18mm) snadno vyfotíte celý snímek krásně prostřený.
 • Zaostřovací vzdálenost – čím kratší je zaostřovací vzdálenost, tím menší je hloubka ostrosti. Zaostřujete-li tedy na nějaký objekt velice blízko u fotoaparátu, bude hloubka ostrosti jen několik centimetrů. Pokud ale budete fotit už zmíněnou krajinku a zaostříte na objekt vzdálený třeba několik desítek metrů, samozřejmě vzroste i hloubka ostrosti úměrně tomu, na jakou vzdálenost budete zaostřovat.

 
Nikon D700, clona f/3,5, ohnisko 160 mm

Jak na to v praxi

Úplně jednoduše. Minule jste se dozvěděli o tom, že kromě ostatních expozičních režimů existuje také priorita clony a umožňuje vám tedy ručně nastavovat clonové číslo, zatímco expoziční čas dopočítá automatika přístroje. Z toho, co jste si právě přečetli tedy vyplývá, že clonové číslo má (samozřejmě spolu s ostatními parametry) vliv na hloubku ostrosti, takže nastavením vhodné hodnoty dosáhnete požadovaného efektu.

Pokud tedy chcete pracovat s hloubkou ostrosti, bude se vám režim priority clony hodit, použití je velice snadné.

Pár tipů na závěr:

 • Chcete velkou hloubku ostrosti  - velké hloubky ostrost nejsnáze dosáhnete následující kombinací nastavení. Krátké ohnisko objektivu (zazoomujete na co nejširší záběr), clonové číslo nastavíte na vysokou hodnotu (třeba f/11, nebo f/16 – víc raději ne, pak dochází ke snížení kvality fotky vlivem tzv. difrakce) a zaostříte na nějaký vzdálený objekt (třeba strom na louce, nějaká budova, …) • Chcete malou hloubku ostrosti a rozostřené pozadí  - zazoomujte na co nejdelší ohnisko objektivu (čím delší, tím rozmazanější bude pozadí), nastavte malé clonové číslo a zaostřete na objekt, který od vás nebude příliš vzdálený. Pokud má být pozadí co možná nejvíc rozostřeno, je nejlepší, když je dostatečně vzdáleno od objektu. Čím dál bude pozadí, tím bude rozmazanější.


Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Krajina snů

  Podzim patří z pohledu fotografa, k jednomu z nekrásnějších ročních období. Příroda hraje všemi barvami, na zlatou hodinku se nemusí čekat do noci a…

 • Jak fotit krajinu

  Tento fotografický a v podstatě i výtvarný žánr, patřil vždy k těm nejpopulárnějším jak mezi profesionálními fotografy, tak i mezi těmi amatérskými.…

 • Jak fotit panorama

  Touha zachytit snímek s co nejširším úhlem záběru je téměř stejně stará jako vynález fotografie samotný. První dochované patenty na panoramatické…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím