Magazín

Fotoporadna

Videoporadna: Paměťové karty

Luděk BouškaAktualizováno: 4. 3. 2013 v 13:51 • Rubrika: Fotoporadna

Videoporadna: Paměťové karty

Další díl našeho videoseriálu o fotografování a o všem, co s tím souvisí, se tentokrát týká paměťových karet. Karta patří k digitálnímu fotoaparátu stejně neodmyslitelně, jako třeba objektiv. Bez ní by to prostě nefungovalo. Paměťových karet je několik typů a i ty se dají rozdělit do dalších podskupin podle jejich vlastností. Podívejte se tedy, jak se v paměťových kartách co nejlépe zorientovat.

Obsah

 

Typ paměťové karty

I když existuje mnoho typů karet, v dnešní době naprosto převládají paměťové karty typu SD. Ovšem typ SD má ještě několik podskupin, které se liší jednak kapacitou, ale také kompatibilitou se staršími přístroji.

  • SD karta se vyráběla v kapacitách do 2 GB (dnes už se moc neprodává).
  • SDHC je dnes daleko rozšířenější, vyrábí se v kapacitách od 4 GB do 32 GB a spolupracuje s ní skutečně naprostá většina dnes prodávaných přístrojů.
  • V poslední době začínají na trh přicházet karty typu SDXC, které jsou zatím k dostání v kapacitách od 64 GB výš. V budoucnu by tento typ karet mohl dosahovat kapacit až cca 2 TB. Záleží vždy na konkrétním typu fotoaparátu, jestli je schopen pracovat i s nejnovějším typem karty. Například starší přístroje sice podporují karty typu SD, ale s novějšími SDHC nebo SDXC kartami nefungují.

Další typy karet jsou rozšířené daleko méně. Jedná se především o karty Compact Flash (zkratka CF), které se používají ve výkonných zrcadlovkách. U profi zrcadlovky Nikon D4 se objevila zcela nová karta XQD, která nabízí při zachování malých rozměrů i vysokou přenosovou rychlost  a také kapacitu. Karty typu Mini nebo Micro SD najdeme buď u velice malých kompaktních fotoaparátů a nebo častěji u mobilních telefonů a tabletů.

 

Rychlost přenosu dat

Rychlost přenosu dat je důležitá tehdy, když plánujete ukládat velké množství dat v krátkém čase. To se může hodit třeba při sériovém snímání  sportu. Pokud budete fotit v JPEGu, zabere jedna fotka přibližně 5-10 MB (podle konkrétního přístroje). Jestliže váš přístroj umí fotit rychlostí řekněme  4 sn/s, pak při sériovém focení musí zvládnout uložit klidně i 40 MB/s. Tomu by tedy měla odpovídat rychlost karty, kterou si vybíráte. Při focení v RAW je to ještě horší, tam jedna fotka zabere klidně i 30 MB.

Rychlost paměťové karty ale oceníme i při stahování fotek do počítače a nebo také při natáčení videa ve vysokém Full HD rozlišení. To sice není na rychlost tak náročné jako třeba sériové snímání, ale i tak by použitá karta měla zvládat alespoň 10 MB/s.

Zjednodušeně se dá říci, že rychlejší kartou nic nezkazíte. Je ale zbytečné pořizovat si velice rychlé karty určené do profesionálních přístrojů, pokud tak vysokou rychlost nedokáže váš foťák využít.

 

Kapacita

Mnohokrát jsem slyšel, že čím „větší“ kartu pořídíte, tím lépe. Myslím si, že to není úplně ideální řešení.  Velice vhodné je pořídit si kartu s dostatečnou kapacitou, ale ne zase moc velkou,  aby vás to čas od času nutilo fotky přesunout do počítače. Po překopírování fotek do počítače je ideální kartu naformátovat. Tím ji jednak vymažete, ale také obnovíte systém souborů, takže při dalším použití bude fungovat spolehlivěji.

Výběr karty s vhodnou kapacitou je tedy věc hodně individuální. Záleží na tom, jaký foťák máte a jak velké dělá fotky (viz výše) a také na tom, jestli plánujete i natáčení videa. To totiž zabere také poměrně dost místa, především pokud se jedná o Full HD. Tam může jedna sekunda záznamu zabrat klidně 10 MB.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.