Videoporadna: Režimy P, A, S, M Fotoporadna

Videoporadna: Režimy P, A, S, M

Luděk BouškaAktualizováno: 25. 4. 2013 v 12:46 • Rubrika: Fotoporadna

Expoziční režimy P, A, S a M používají ti fotografové, kteří chtějí mít kontrolu nad výsledným snímkem. Umožňují nastavit clonu a čas buď plně manuálně a nebo také poloautomaticky. V těchto režimech ale můžete používat i korekci expozice, takže dokážete ovlivnit vzhled výsledné fotografie ať už se jedná o samotnou expozici, ale také například o zachycení pohybu, případně hloubku ostrosti.

Jak je to se clonou a časem

 Nastavení času a clony je důležité pro dosažení správné (přesněji řečeno požadované) expozice snímku. Kombinací clony a času ovládáme množství světla, které dopadne na snímač. Kromě ovládání celkového množství světla, tedy expozice, ale obě veličiny ovlivňují i to, jak bude ve snímku zachycen pohyb a nebo jaká bude hloubka ostrosti.

Expoziční čas

Čím déle dopadá světlo na snímač, tím světlejší fotku dostanete. Pokud tedy budete fotit za špatného světla a nastavíte příliš krátký čas, bude fotka tmavá. A naopak, nastavením příliš dlouhého expozičního času za dobrého světla, dostanete příliš přesvícenou fotku. Čas můžeme nastavit ručně, ale naštěstí to dokáže i automatika přístroje, takže se můžete soustředit ještě na další funkci expozičního času - zachycení pohybu.

Pro zachycení pohybu je nastavení expozičního času velice důležité. Záleží samozřejmě na tom, jakým způsobem chcete pohyb zachytit. Platí jednoduchá závislost: čím kratší čas, tím ostřeji zachycený pohyb.

Clona

Clona je v podstatě kruhový otvor v objektivu, kterým proudí světlo dál do fotoaparátu. Velikost clonového otvoru se označuje tzv. clonovým číslem s označením F (nebo také ve tvaru f/x). Čím je clonové číslo menší, tím větší je otvor propouštějící světlo a tím více světla se do fotoaparátu dostane. Clonové číslo opět můžeme nastavit ručně, nebo to svěřit automatice přístroje.

Nastavené clonové číslo ovlivňuje hloubku ostrosti. Tedy to, co bude na fotce zachyceno ostře a co se už zobrazí rozmazané. Čím menší clonové číslo, tím menší je hloubka ostrosti a tím víc tedy bude rozmazané pozadí. Tohoto efektu můžete využít, když chcete v záběru nějaký objekt zdůraznit na rozostřeném pozadí. A nebo naopak nastavením vysokého clonového čísla dosáhnete velké hloubky ostrosti, pak bude ostré popředí i pozadí.

 Jak fungují jednotlivé expoziční režimy

 •  P - programová automatika: nastavuje automaticky čas a clonu, takže nemáte kontrolu nad tím, jakým způsobem bude snímek zachycen
 • A (nebo Av) - priorita clony: ručně si nastavujete clonové číslo a automatika přístroje dopočítá potřebný expoziční čas podle toho, při jakém světle fotíte. Hodí se vždy, když chcete ovlivnit hloubku ostrosti.
 • S (nebo Tv) - priorita času: ručně si nastavíte požadovaný expoziční čas a automatika dopočítá potřebnou clonu podle toho, při jakém světle fotíte. Hodí se tehdy, když chcete mít pod kontrolou zachycení pohybu.
 • M - manuál: ručně nastavujete čas i clonu, automatika přístroje je vypnuta.

 

 Zobrazeny komentáře (9 - 1)

 • 9

  Lukeš

  Reaguje na (7) | Dobrý den, v podstatě stejně jako s jakýmkoliv jiným fotoaparátem. V kostce udělat řadu snímků a poskládat je pomocí vhodného programu do panoramtického záběru. Posutup naleznete v tomto článku.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 28.08.2017 | Reagovat

 • 8

  Lukeš

  Reaguje na (7) | Dobrý den, v podstatě stejně jako s jakýmkoliv jiným fotoaparátem. V kostce udělat řadu snímků a poskládat je pomocí vhodného programu do panoramtického záběru. Posutup naleznete v tomto článku.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 28.08.2017 | Reagovat

 • 7

  Avatar

  Mam Nikon D5300 ako sa da robit panorama.

  jan fašang, 24.08.2017 | Reagovat

 • 6

  Bouška

  Reaguje na (5) | Dobrý den, v režimu Av ovládáte čas přes citlivost ISO. Tedy když potřebujete zkrátit čas, je nutné zvýšit citlivost ISO.

  Luděk Bouška - Megapixel, 11.04.2017 | Reagovat

 • 5

  Avatar

  Dobrý den, seznamuji se se svojí zrcadlovkou. Ráda bych Vás požádala o informaci, zda lze ovlivnit čas v režimu AV? Chtěla jsem fotit portrét, z toho důvodu jsem si nastavila režim AV na co nejnižší clonové číslo, ale nedařilo se mi dostat na požadovaný čas. Děkuji za informaci.

  Martina Ševčíková, 10.04.2017 | Reagovat

 • 4

  Bouška

  Reaguje na (3) | Dobrý den, všechnu teorii se nikdy nenaučíte. Daleko důležitější je hlavně fotit a zkoušet a nutnou teorii doplnit v případě potřeby...  :)

  Luděk Bouška - Megapixel, 12.04.2016 | Reagovat

 • 3

  Fusková

  Je to moc fajn, že píšete o takových, věcech, člověk se někdy topí v informacích a pak nemá přehled a nerozumí. Myslím, že je potřeba přečíst pečlivě a pak se hned pustit do toho a nechtít umět všechno naráz, nebo snad obráceně celou teorii a pak vybírat z toho, co je potřeba?

  Tamara Fusková, 12.04.2016 | Reagovat

 • 2

  Avatar

  Režim P (programová automatika) je zde podán jako režim "na nic": " ... nemáte kontrolu nad tím, jakým způsobem bude snímek zachycen", což tak docela pravda není, protože v tomto režimu si můžu nastavit taky vše sám (ISO, WB, +-EV, kvalitu snímku, atd..), ale i čas a clonu otáčením jedním (!!) příkazovým kolečkem (Nikon, Canon neznám), kde se mi sice upravují obě hodnoty čas a clona naráz, ale při nečekaném focení (toulky po městě) můžu rychle zareagovat na danou situaci otáčením kolečkem správným směrem s foťákem na oku, takže si můžu čas zkrátit-prodloužit nebo otevřít-přivřít clonu podle situace. Je to rychlejší než otáčet kolečkem Volič režimů P, A, S, M,... Foťák reaguje stejně jako na fotografem nastavené hodnoty při režimech A nebo S, taky poloautomat. Je jasný, že vše závisí od fotografované scény, záměru ..., jako se ostatní režimy nehodí na všechno, tak i P ne.

  Aleš Bena, 26.04.2013 | Reagovat

 • 1

  Karásek

  Ke cloně by bylo ještě dobré dodat, že čím větší clonové číslo, tím větší hloubka ostrosti, ale pozor na difrakci, protože když světlo prochází tak malinkou dírkou už se může celkově snížit ostrost fotografie. Ne, že bych byl nějaký chytrolín, ale před pár dny jsem si hrál právě s clonou na novém obj. Canon 18-135 mm IS STM a jak to dopadlo se můžete podívat v mém článku na http://aqarko.blogspot.cz/2013/04/test-objektivu-canon-18-135-mm-is-stm.html

  Jiří Karásek, 25.04.2013 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Krajina snů

  Podzim patří z pohledu fotografa, k jednomu z nekrásnějších ročních období. Příroda hraje všemi barvami, na zlatou hodinku se nemusí čekat do noci a…

 • Jak fotit krajinu

  Tento fotografický a v podstatě i výtvarný žánr, patřil vždy k těm nejpopulárnějším jak mezi profesionálními fotografy, tak i mezi těmi amatérskými.…

 • Jak fotit panorama

  Touha zachytit snímek s co nejširším úhlem záběru je téměř stejně stará jako vynález fotografie samotný. První dochované patenty na panoramatické…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím