Víkendové fotografování v botanické zahradě Blog

Víkendové fotografování v botanické zahradě

Petr BryndaVydáno: 6. 2. 2015 v 9:00 • Rubrika: Blog

Není tomu tak dávno, co jsme odstartovali úspěšnou víkendovou fotodílnu zaměřenou na fotografii fauny v pražské ZOO. Vyjít vstříc i těm, kteří se raději věnují fotografii flory, nás vedlo k otevření nové víkendové dílny s názvem Jdeme fotit do botanické zahrady.

Dílna Jdeme fotit do botanické zahrady je zaměřena především na fotografii detailu rostlin, a především pak na jeho nejnáročnější součást v podobě makrofotografie, která tradičně klade velké nároky na technickou zdatnost fotografů. Jasným cílem první dílny bylo tuto zdatnost rozvinout a podrobit tréninku a hlavní užít radost ze společně stráveného času se skupinou lidí se stejným zájmem a vyměnit si postřehy a zkušenosti.

Pro konání první botanické fotodílny jsme překvapivě nezvolili známou botanickou zahradu v Praze Tróji, ale menší, zato vůči fotografům přátelštější botanickou zahradu Univerzity Karlovy na Albertově, kam jsme se hned po srazu v holešovické prodejně Megapixelu odebrali. Ukázalo se to jako dobrá volba, komplex skleníku je sice o poznání menší, ale komorní prostředí s minimem ostatních návštěvníků dovoluje se více zaměřit na samotné fotografování. Rozložení objemného stativu či odložení věcí kolem sebe tu nepředstavuje žádný problém. Obavy, že o tyto předměty někdo zakopne, zde opravdu nejsou na místě.

My jsme po prvotním letmém projití vnitřních prostor začali v pichlavém prostředí plném kaktusů a sukulentů v suchém subtropickém skleníku. Zde jsme probrali vhodné nastavení fotoaparátu a základní teorii makrofotografie, která se ihned promítla do praxe. Kaktusy a sukulenty nakonec dokázaly překvapivě udržet náš zájem až do času oběda. A zde se ukázala další výhoda zvolené lokace, jelikož jsme se mohli odebrat kousek pod Vyšehrad do vyhlášené místní restaurace U Kroka a načerpat nové síly v příjemném prostředí.

Po obědě jsme se ze suchého subtropického skleníku posunuli do vlhkého, v němž jsou v zimním období umístěny rostliny, které se v létě běžně nacházejí v exteriéru botanické zahrady. Zde jsme měli možnost potrénovat na jaro na několika rozkvetlých květech, zejména pak na krásné orchideji. Odpoledne jsme se pro inspiraci zaměřili na pomůcky, které si fotograf může vyrobit svépomocí, a přitom mohou značnou měrou ovlivnit výsledek jeho snažení. Ať již se jednalo o jednoduchá akumulátorová LED svítidla, odrazné desky vyrobené z kartonu a alobalu či jednobarevné pozadí z papírových desek, kterými lze zakrýt nevhodné pozadí. Popovídali jsme si i o práci s externími a makro blesky, které mohou při vhodném použití vyřešit problém s potřebou vysokých clonových čísel, a tedy i dlouhých expozičních časů.

V samém závěru jsme se vydali zahřát do tropické části skleníku, kde nás pohltila sytá zeleň palmoví a kapradin. Jejich struktura se brzy stala zájmem všímavých fotografů, kteří brzy mizeli v hustém porostu a úzkých cestičkách. Bohužel už nás tlačil čas a tak jsem postupně musel téměř doslova vyhnat z tropů i poslední zbytky zaujatých fotografů do venkovní zimy.

Čekala nás část poslední, a to tradiční vzájemné hodnocení snímků, které bylo zajímavou konfrontací fotografických stylů a poskytlo účastníkům dílny možnost podívat se hledáčkem svých kolegů. Je zajímavé porovnávat, jak každý jedinec vidí tutéž věc odlišným pohledem. Někdo fotografuje více v dokumentačním stylu, někdo makro snímkům propůjčí výtvarný až abstraktní nadhled.

V závěru mohu říci, že vegetační období nám sice nenabídlo pestrobarevnou paletu květů, ale skutečnost, že makro se dá fotit téměř vždy a všude se i tentokrát potvrdila a přinesla zajímavé snímky a výměnu zkušeností s lidmi, kteří jsou nadšeni do stejné věci. Právě takové ovzduší propůjčuje dílnám tu motivační a nadšenou atmosféru.Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím