Magazín

Blog

Vyhlášení vítězů fotosoutěže na téma PODZIMNÍ KRAJINA

Martin LukešVydáno: 30. 11. 2023 v 18:07 • Rubrika: Blog

Vyhlášení vítězů fotosoutěže na téma PODZIMNÍ KRAJINA

Soudě podle počtu přihlášených fotografií i podle úrovně jejich kvality jsou podzimní krajinky jedním z nejoblíbenějších fotografických témat naší soutěže ROK S MEGAPIXELEM. Rozhodnout, které fotografie z té záplavy skvělých snímků jsou ty nejlepší, byl tentokrát nadlidský úkol. Kdyby to šlo, umístili bychom na první místo zhruba kolem 30 fotografií. Vyhrát ale může jenom jeden, a tu je proto verdikt poroty. Vítězům gratulujeme a všem ostatním přejeme hodně štěstí ve finálových kolech soutěže.

Obsah


1. místo - Zbyněk UherR i e g r o v a s t e z k a
Krásná barevná tonalita, výborná kompozice, dynamika dlouhé expozice, velmi vyvážené světlo a především úchvatná podzimní atmosféra. To jsou prvky, které vynesly této fotografii první místo v soutěži. Nicméně musím znovu zopakovat, že kdyby to pravidla umožňovala, dělilo by se o první příčku minimálně 9 následujících fotografií.


2. místo a cena diváků - Milan SamochinV hlubokém lese Chřibů
Vkus poroty i diváků se tentokrát velmi hezky potkal u této velmi zdařilé fotografie, jejíž autor vsadil především na kontrast, a to jak barevný, tak tonální. Takovýto krajinný fragment si umím představit na plátně ve dvoumetrové zvětšenině pověšené někde na stěně.


3. místo - Vojtěch HajnýAbstraktní zákoutí města 
Někteří autoři šli proti osvědčením konceptům a pojali téma více či méně abstraktně. To je také případ fotografie na bronzové příčce, která nutí diváka přemýšlet a zapojit fantazii. Za mě asi nejzdařilejší experiment soutěže.


4. místo - Petr PazdírekŠumavský podzim
Barvy a jejich kontrast, se při fotografování podzimních krajinek doslova podbízí. Na druhou stranu, proč toho nevyužít. Netradiční formát na výšku, a k tomu ještě méně tradiční nadhled dávají této fotografii velmi zajímavý prvek, a tak není divu, že skončila těsně v závěsu vítězných snímků.


5. místo - Jaroslav Boklažuk... *
Přestože v soutěži dominovaly především klasické krajinky, tu a tam se objevilo i nějaké to městské nebo vesnické panorama. K těm nejlepším patří jednoznačně dominanta pražského hradu zalitá sluncem a zabalená do podzimního šálu. Poroto ocenila nejen barvy a samotnou kompozici, ale také skvěle zvládnutou expozici, která není v podobném protisvětle vůbec jednoduchá.


6. místo - Marek UjčíkPodzimní malování
Další abstraktní motiv, který zaujal porotu natolik, že se probojoval do finálové desítky. I v tomto případě autor pracoval s kontrastem světla a stínu, barev a navíc skvěle využil detaily křivek k celkové kompozici a skladbě obrazu. Opravdu moc hezké.


7. místo - Marek KaniaPodzim na Magurce
Další nádherné místo a další skvěle zpracované téma. „Hořící keř" na zeleném podkladu s kulisou oparu podzimní mlhy prostě funguje. Opřít se o středovou kompozici bylo trochu odvážným krokem, ale v tomto případě funguje skvěle. Nakonec pravidla jsou od toho, aby se porušovala, pokud s nimi tedy člověk umí pracovat.


8. místo - Marek KoláčekKdyž podzim maluje
Ze všech krásných míst v pomyslné TOP TEN tohoto soutěžního kola, bylo asi právě toto, kam bych se chtěl fyzicky podívat. Přestože chápu, že v perspektivě dronu a té lidské je značný rozdíl, tak přesto by mě lákalo projet se, nebo projít po té silnici, která vede tak nějak k horám. Nevím proč, ale celý záběr na mě působí trochu westernově. Jen vyměnit asfalt za udusanou hliněnou cestu vyztuženou kameny.


9. místo - Filip DemuthPodzimní Rýchory
Mlha, kontrast teplých a studených barev, spadané listí, perspektiva lesní cesty a siluety stromů, které se ztrácí v oparu. Možná až trochu kýčový motiv pro říjnové kolo soutěže, ale přesto porotu i diváky nepřestává bavit. Takže není divu, že se další takový záběr dostal na deváté místo soutěže.10. místo - Josef KrálPodzimní Slovinsko
Notoricky známý motiv a možná dokonce nejfotografovanější svatostánek Slovinska, nicméně tentokrát focený z méně tradičního místa a v jiné kompozici. Navíc skvěle vychytané světlo i stíny, spolu s náznaky nadcházejícího podzimu. To je více než důstojná tečka, která by mohla směle konkurovat prvnímu místu. Stačilo, aby soutěž vyhodnocovala jiná porota. O tom jsou ale všechny umělecké soutěže, kde se nedají výsledky změřit ani zvážit, a tak je hodnocení čistě subjektivním pohledem poroty.

Doufáme tedy, že jsme se naším verdiktem nikoho nedotkli, a těšíme se na vaše soutěžní snímky v dalším kole ROKU S MEGAPIXELEM.

 

Ceny pro vítěze říjnové foto soutěže

  • 1. místo – poukaz v hodnotě 5 000 Kč na produkty značky Sony
  • 2. místo – poukaz v hodnotě 3 000 Kč na produkty značky Sony
  • 3. místo – poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Sony
  • Cena uživatelů – poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Sony

Partner fotosoutěže je společnost Sony


Jak se zapojit do soutěže

Stačí se zaregistrovat v naší Galerii na webu, nahrát jednu soutěžní fotografii či video odpovídající danému měsíčnímu tématu a označit snímek jako soutěžní. Po uplynutí všech 12 měsíčních kol bude vyhlášen nejvšestrannější fotograf a videomaker Galerie Megapixel za rok 2023. Celoroční soutěž i jednotlivá měsíční kola mají dvě soutěžní linie. O vítězi té hlavní rozhoduje odborná porota a vítězem té druhé se stává autor fotografie a videa s nejvyšší dosaženou atraktivitou dle členů Galerie. Bližší podrobnosti naleznete ve všeobecných podmínkách soutěže a na stránkách jednotlivých kategorií  – FOTO a VIDEO.

titulní foto (27. místo dle poroty a 2. místo dle diváků): Mirka Winklerová / Lesní linie

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.