Magazín

Blog

Vyhlášení výsledků foto a video soutěže ILLUMINATION

Martin LukešAktualizováno: 26. 8. 2022 v 15:13 • Rubrika: Blog

Vyhlášení výsledků foto a video soutěže ILLUMINATION

Tak jako koncem každého měsíce, vám přinášíme výsledky předchozího kola celoroční foto a video soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2022. V dubnu bylo hlavním tématem světlo a nás moc potěšilo, kolik originálních, kreativních a technicky skvělých fotografií se v soutěži sešlo. Troufáme si říci, že mnohé z nich by obstály i v konkurenci prestižních mezinárodních soutěží. O to složitější měla porota práci, ale nakonec došla k závěrečnému verdiktu. Jako vždy gratulujeme vítězům, kteří získávají ceny od značky Canon a všem ostatním přejeme hodně štěstí v dalších kolech soutěže.

Obsah

Nejlepší fotografie soutěže - Illumination


1. místo: Galina Gordeeva Shchelokova / In vitro
V tomto případě se porota shodla v podstatě jednohlasně na vítězné fotografii soutěže a gratulujeme tak vítězce. Ocenili jsme především nápad, ale také provedení této fotografie s éterickým nádechem. Ve snímku je navíc zachycená nejen krása ženy, ale také má značnou dávku určité symboliky. Práce se světlem je zde zcela evidentní a hlavní motiv by bez něj jednoduše nefungoval. Přesně o to v soutěži šlo.


2. místo: Lukáš Tycar / Společně sami
Stříbrnou příčku si odnesl další skvělý autor, který v několika soutěžních kolech vsadil na velmi originální soubor, který přizpůsobuje jednotlivým zadáním což je zcela jistě obdivuhodné. Jak již bylo uvedeno v anotaci, s tímto souborem by stálo za to obeslat nějakou mezinárodní soutěž. I u tohoto snímku porota ocenila originalitu, zpracování a určité skryté poselství, které je bohužel jakýmsi odrazem vztahů dnešní doby.


3. místo: Radek KuklaEvička
Tohle byl bezesporu jeden z velkých favoritů celé soutěže. Fotografie má nejen skvělou kompozici a skladbu obrazu, ale také po technické stránce je odvedený k dokonalosti. A to všechno přesto, že se jedná o expozičně velmi náročný záběr, a to nejen z hlediska nastavení fotoaparátu, ale také s ohledem na dynamický rozdíl světla v jednotlivých částech obrazu. Opravdu smekáme pře tak bravurně zvládnutou fotografií.


4. místo: Michaela Firešová / Charlotte
Podobný motiv jako u vítězné fotografie, i když trochu odvážnější. Opět skvělá práce se světelnými prvky, které jsou velmi výraznou dominantou snímku. Skvělý barevný kontrast postavený na teplých a studených tónech a i v tomto případě, stejně jako u vítězného snímku, není náhodou, že je autorkou žena. Která i zde dokázala do fotografie dostat něhu a eleganci.


5. místo: Otakar Metlička / Energie metropole
Ukázková práce s dlouhým čase a skladbou obrazu, kdy je hlavní světelný motiv posazený do kulis francouzské metropole. Osobně mě maličko ruší vykukující auta, ale to je bohužel prvek, který „zdobí" ulice všech velkých měst. Jinak parádní noční scéna.


6. místo: Soňa Šerá / Alex
V soutěži se objevilo mnoho žánrových fotografií, zvláště pak portrétů s tím, že ne všechny splňovaly zadání. Mnohdy šlo o skvělé snímky, ale hlavní motiv byl tak výrazný, že přebil světlo, které mělo v této soutěži dostat mnohem větší váhu. U tohoto portrétu bylo vše v naprostém souladu se soutěžním zadáním a světlo, konkrétně protisvětlo, už výraznější snad ani být nemohlo. Nádherný portrét.


7. místo: Pavla Nečasová / Blue Dream
V soutěži se podle očekávání objevilo mnoho fotografií postavených na principu techniky zvané lightpainting, tedy doslova kreslení světlem. Tato patří jednoznačně k těm zdařilejším. Opět skvělá kompozice, poskládání scény a velmi příjemný kontrast mezi světlem a barvou vlasů modelky.


8. místo: Vašek Široký / Tak to roztočíme
Zapálená ocelová vlna je další častou pomůckou při světelných experimentech s dlouhým časem. Tenhle záběr se hodně povedl a je dotažený k dokonalosti. Perspektiva podhledu dala trajektoriím jisker úžasný prostor k tomu, vytvořit samostatné paprsky a k tomu ta kulisa zimního lesa a skalky byla zvolená opravdu velmi dobře.


9. místo: Pavel Ziegler / Mezihvězdná
Téma samotné určitě vybízí k fotografiím, které jsou postavené nebo mají nějaký přesah do abstrakce. Tento snímek patří určitě k těm velmi povedeným a porota ocenila především nápad, ale i samotné zpracovaní. Opět skvělý barevný kontrast, emoce, aranžmá. Je vidět, že si autor se snímkem vyhrál a především ho velmi pečlivě promyslel. Krásná práce.


10. místo: Zdeněk Tvrdík / Projít ohněm
Pomyslný TOP TEN uzavírá další skvělý snímek postavený na kontrastu kráse ženy a žáru ohně stejně tak, jako na čistých liniích a nepravidelnosti plamene, světla a tmy. Hezky naaranžovaná fotografie.


Cena diváků: Pavel Voltr / Karlova Koruna

Ceny pro vítěze dubnového kola v kategorii foto

  •     1. Místo - poukaz na nákup techniky Canon v hodnotě 5 000 Kč
  •     2. Místo - poukaz na nákup techniky Canon v hodnotě 3 000 Kč
  •     3. Místo - poukaz na nákup techniky Canon v hodnotě 1 000 Kč
  •     Cena diváků - poukaz na nákup techniky Canon v hodnotě 1 000 Kč

Nejlepší videa soutěže - Posviť si na to


1. místo: Lukáš Šimandl / MyFACTOR - Veronika Arichteva a Vlastina Svátková


2. místo: Daniel Holomek / The Butterfly Effect


3. místo: Jozef Vnen / Everyday Objects

Ceny pro vítěze dubnového kola v kategorii video

  • 1. Místo - poukaz na nákup techniky Canon v hodnotě 5 000 Kč
  • 2. Místo - poukaz na nákup techniky Canon v hodnotě 3 000 Kč
  • 3. Místo - poukaz na nákup techniky Canon v hodnotě 1 000 Kč
  • Cena diváků - poukaz na nákup techniky Canon v hodnotě 1 000 Kč

Zapojte se do aktuálního kola soutěže o hodnotné ceny!

https://cdn.megapixel.cz/images/article-w880h5000/5/333295.jpg?v=1651230900 | Megapixel
Fotografická soutěž - Okresní přebor

https://cdn.megapixel.cz/images/article-w880h5000/8/333298.jpg?v=1651233794 | Megapixel
Video soutěž - Sportovní reportáž

 

Titulní foto: Pavel Svozil / Peklo

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.