Magazín

Blog

Vyhlášení výsledků fotosoutěže KDYŽ NEMŮŽEŠ, PŘIDEJ!

Martin LukešAktualizováno: 24. 5. 2017 v 11:01 • Rubrika: Blog

Vyhlášení výsledků fotosoutěže KDYŽ NEMŮŽEŠ, PŘIDEJ!

Sportovní fotografie byla pro mnohé evidentně velkým oříškem, protože se nám sešlo o něco méně fotografií, než v těch "profláknutějších" tématech. Na druhou stranu mezi těmi, kteří odvahu našli, bylo velmi těžké najít vítěze už jen proto, že někteří autoři poslali hned několik úchvatných fotografií, ale do finále může jít vždy jen jedna. Za mnohé z těchto záběrů by se nemuseli stydět ani prestižní světové magazíny. Děkujeme tedy všem zúčastněným, stejně jako garantovi soutěže, kterým byl sportovní fotograf Marian Chytka a který se velkou měrou podílel na vyhodnocení soutěže.

Obsah


1. místo - Marek Štefech / Balilife
Bez předchozí domluvy se většina poroty jednoznačně shodla na této úžasné fotografii, které nechybí nic co by měla moderní sportovní fotka mít. Mohlo by jít o reklamu na plavky,  značku surfů, na nějakou destinaci pro cestovní kancelář, ale zároveň by fotografie mohla soutěžit v prestižních soutěžích jakou je například RED BULL ILLUME. Záběr má skvělý kontrast, barvy a především velmi neobvyklou perspektivu. Na někoho to může působit tak, že jde o záběr z nějakého klipu, nebo vysokorozpočtového filmu. Tento záběr si umím představit také jako velkoplošný plakát v nějakém baru, nebo klubu. Myslím, že se jen tak neokouká.


2. místo - Robert Jahn / Tempo
I druhá nejlepší sportovní fotografie je ve znamení vodního živlu. Také zde využil autor netradiční perspektivy. Díky dostupnosti techniky i nezbytných doplňků dnes již není podvodní fotografie výsadou profesionálních fotografů. Přesto se ale stále jedná o velmi náročné podmínky ve kterých musí fotograf vědět co dělá. A to platí při fotografování pohybu dvojnásob. Záběr je navíc velmi pěkně převeden do černobíla, což mu dává určitou syrovost a nádech dokumentu.


3. místo - Jana Andělová / Vysněný cíl
Z hlubin vod se spolu s třetí nejlepší fotografií přeneseme na vrcholky hor. Opět zajímavá perspektiva, skvělý kontrast podpořený černobílým podáním a samozřejmě krásné měřítko, kde je vidět jak malý je člověk proti horským velikánům. Ani tuhle fotografii nezískal autor zadarmo, ale ten výšlap za to určitě stál.


4. místo - Pavla Čermáková / Snowborďák
A na horách ještě chvíli zůstaneme. Extrémní sporty, jako je již zmiňovaný surfing, skateboarding, wakeboarding, nebo snowboarding, patří k nejvyhledávanějším nejen diváky, ale i fotografy. Na těchto sportovních akcích se dají zachytit velmi atraktivní záběry, které mají nejenom skvělou dynamiku, ale ti zkušenější autoři do nich umí dostat i zajímavý výtvarný odkaz a to je přesně případ fotografie, která se dostala v naší soutěži na čtvrté míst.


5. místo - Martina Houdek / Pavel Šour vyhrává...
Další kategorií extrémních sportu jsou bezesporu ty bojové. Box patří sice k těm tradičnějším, ale přesto k těm nejtvrdším a zároveň také nejpopulárnějším. Tento snímek byl naprosto skvěle načasován a ukazuje nejenom výraz obou aktérů po velmi silném úderu, ale také kapičky potu, které se rozstříkly doslova na všechny strany. To snímek opravdu hodně zvedlo a dalo mu to úžasnou dynamiku.


6. místo - J. R. / Muž s pádlem
Do správného reportážního souboru patří nejenom celky a polocelky, ale také detaily. A to samozřejmě platí i u sportovní fotografie. Zaťaty výraz sportovce, soustředěný pohled, napjaté svaly a žíly, nekonkrétní pozadí, které neodvádí pozornost diváka, drobné fragmenty, které napovídají o jaký sport se jedná. To zkrátka musí fungovat. A přesně na tom je postavená fotografie kajakáře, kterou opět hodně zvedl převod do ČB.


7. místo - Michal Žíla / Force chřibská 50mtb 2017
Dalším velmi používanou technikou, která ve sportovní fotografii funguje když se povede, je švenkování, neboli panning. Kontrast jezdce zmraženého v pohybu v kontrastu s rozmáznutým pozadím, což vzniklo pohybem fotoaparátu během expozice vypadá vždy velmi efektně. Důležité je udržet rychlost a směr pohybu sledovaného objektu a to se tady povedlo na jedničku.


8. místo - Michal Kravec / Downhill
Na stejném efektu je postavena další fotografie extrémního sportu, kterým je downhill. V tomto případě bylo švenknutí ještě o trochu těžší, protože se nejedná o čistě horizontální pohyb. I zde autor vsadil na černobílé kontrastní provedení, které se tomuto záběru velmi hodí.


9 místo - Pavel Král / Dostihy
Dostihové sporty se v poslední době staly mezi fotografy velmi populární a fotografie tohoto sportu sbírají pravidelně ceny nejen v tuzemských soutěžích, ale i v zahraničí. I na tomto snímku se skvěle povedlo zachytit atmosféru a dynamiku daného sportu.


10. místo - Karel Tyc / Jupí a jedem!
U moře na surfovém prkně jsme začínali a na něm také skončíme. I když je tentokrát doplněné o plachtu. Pomyslnou TOP TEN naší dubnové sportovní fotosoutěže uzavírá skvělý snímek wind-surfingu. Hlavní aktér zde soupeří hned s dvěma živly a to větrem a vodou. Tak jako u některých předchozích fotografií vyniklo černobílé provedení, tak zde naopak krásně funguje to barevné.


https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/1/323401.jpg | Jiří Bruckner, Sport | Megapixel
cena diváků: Jiří Bruckner / Král Šumavy

V současné době probíhá další kolo naší celoroční fotosoutěže ROK S MEGAPIXELEM 2017. V něm se tentokrát věnujeme ČESKÉ KRAJINĚ. Uzávěrka soutěže je 31.5.2017 a vzápětí startuje další kolo, SVĚT POD LUPOU, které jistě potěší všechny milovníky makrofotografie.


titulní foto: Lucas ZrustJoey's crossfit

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.