Magazín

Blog

Vyhlášení výsledků fotosoutěže na téma SPORT - Rychle a zběsile

Martin LukešAktualizováno: 4. 10. 2023 v 9:26 • Rubrika: Blog

Vyhlášení výsledků fotosoutěže na téma SPORT - Rychle a zběsile

Srpnovou fotosoutěž na téma SPORT s podtitulem RYCHLE A ZBĚSILE jste si evidentně užili. Objevilo se v ní spoustu skvělých záběrů, které byly postaveny nejen na rychlosti, ale také na skutečných a nefalšovaných emocích, které ke sportovním kláním patří. Představujeme deset nejlepších příspěvků s tím, že na autory těch nejlepších čekají jako vždy hodnotné ceny.

Obsah


1. místo - Pavel Rajdus / "rychle a zběsile"
Parádně vychytaný švenk, skvělá expozice a zároveň je z fotky cítit nejen rychlost, ale i zběsilost a divokost tohoto "velkého" souboje. Na vítězném snímku se porota shodla zcela jednoznačně. Nechybí mu i určitý vtip a grotesknost, což z něj dělá ohromně zábavnou fotografii.


2. místo - Gabriela Valian / Malá závodnice
Emocemi nabitý je i záběr ze stříbrné pozice. I zde je vidět, že jde soutěžícím o všechno a do závodu dávají veškerou svou energii. Na fotografii je navíc zvolena velmi dobrá hloubka ostrosti, která staví závodníky do jednotlivých rovin.


3. místo - Václav Kahovec / ME juniorů Č.Budějovice 2022
Bronzovou příčku obsadil detailnější záběr, u kterého autor vsadil nejen na dynamiku, ale také na výraz závodníka, ze kterého lze vyčíst nejen absolutní koncentraci, ale také odhodlání a vypětí. Velmi dobře zvolené černobílé podání navíc potlačilo barvy, které by zbytečně odváděly pozornost od hlavních prvků obrazu.4. místo - Petr Kozelek / Závěrečný finiš
Dostihové sporty patří obecně k těm fotogenickým, čemuž svědčí i fakt, že se pravidelně objevují na předních příčkách prestižních reportérských soutěží. Nejen u nás, ale i ve světě. Tato fotografie patří k těm opravdu vydařeným a směle by mohla takovým záběrům konkurovat.


5. místo - Roman Jaroš / Judo
Na první pohled by se mohlo zdát, že žánry jako sport a abstrakce nejdou moc dobře dohromady. Opak je ale pravdou. Současný trend světové fotografie ukazuje, že právě díky hře s barvami a abstraktními prvky se daný snímek odlišuje od ostatních "tuctovek" a dává mu určitý punc originality. Pro mě byl například tento snímkem od začátku velkým favoritem a jsem moc rád, že se probojoval do první pětky.


6. místo - Karin Petrskovská / Pod ostatným drátem...
Adrenalin, voda, bláto, fyzické vypětí a nebezpečné překážky, to vše patří k podobným extrémním závodům, při kterých si účastníci sáhnou mnohdy až na samotné dno. A to všechno se podařilo vměstnat do jednoho záběru, což je úžasné. Podobnou fotografii si umím představit jako titulní snímek k promo kampani tohoto závodu. Věřím, že by ji soutěžící i organizátoři ocenili.


7. místo + cena diváků - Robo Kučák / Následuj ma
V soutěži se objevily i fotografie, které nekorespondují s aktuálním ročním obdobím, což ale na druhou stranu není nijak v rozporu s pravidly. Tou nejlepší byl tento snowboardový snímek, který jako by vypadl z reklamy na prkna nebo nějakou značku módního oblečení. Parádní kompozice, kontrast i velmi vyvážená expozice, byť trochu dotažená postprocesem.


8. místo - Dominik Síbr / Matador
Podtitul soutěže samozřejmě mnohým evokoval motoristické sporty a tak není divu, že fotografii z těchto odvětví bylo v soutěži nespočet. A právě k těmto sportům patří neodmyslitelně nejrůznější crashe, pády a karamboly. Tento na snímku vypadá celkem hrozivě, ale pevně věříme, že to jezdec přežil bez větší úhony. Samozřejmě se chce říci povedený záběr, nicméně dotyčný protagonista tuto situaci patrně viděl jinak.


9. místo - Miroslav Štokr / Sideways fans
Z podobné kategorie sportů je i předposlední snímek vítězné desítky. O tom, že jde o hodně rychlý a zároveň i dost zběsilý sport v tomto případě nemůže být pochyb. Při podobných záběrech více než odvahu závodníku "obdivuji" absenci pudu sebezáchovy diváků, kvůli čemu došlo k nejedné tragédii. 


10. místo -  Radan Hurdálek / Mush go
Pomyslnou TOP TEN uzavírá trochu melancholický snímek, který na první pohled není ani tak rychlý, ani tak zběsilý. Je v něm spíše určitý klid a harmonie. Na druhou stranu tyto pocity může mít jen divák, tedy ten, kdo stojí na opačné straně scény. Musher, který balancuje ve stoje na saních, přenáší váhu tak, aby se saně nepřevrhly a do obličeje mu šlehá mráz a mnohdy i bodavý sníh, má zcela opačné pocity. Proto tento záběr jednoznačně patří do aktuální soutěže.

Ceny pro vítěze fotosoutěže

  • 1. místo – poukaz v hodnotě 5 000 Kč na produkty značky Canon
  • 2. místo – poukaz v hodnotě 3 000 Kč na produkty značky Canon
  • 3. místo – poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Canon
  • Cena uživatelů – poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Canon

Partner měsíčního kola foto soutěže společnost Canon

Jak se zapojit do soutěže

Stačí se zaregistrovat v naší Galerii na webu, nahrát jednu soutěžní fotografii či video odpovídající danému měsíčnímu tématu a označit snímek jako soutěžní. Po uplynutí všech 12 měsíčních kol bude vyhlášen nejvšestrannější fotograf a videomaker Galerie Megapixel za rok 2023. Celoroční soutěž i jednotlivá měsíční kola mají dvě soutěžní linie. O vítězi té hlavní rozhoduje odborná porota a vítězem té druhé se stává autor fotografie a videa s nejvyšší dosaženou atraktivitou dle členů Galerie. Bližší podrobnosti naleznete ve všeobecných podmínkách soutěže a na stránkách jednotlivých kategorií – FOTO a VIDEO.

Titulní foto: Jan Procházka / ME v nové Pace

Sdílet na


Komentáře k článku

Jakub Martikan

Reaguje na (4) | Rozhodně s Vámi souhlasím. Díky této soutěži jsem se i malými krůčky začal zlepšovat. A jsem moc rád, za to, že máme tu možnost zde soutěžit. Jen v podstatě je mi líto těch autorů, kteří k zadání přistoupí kreativně, fotka je kvalitní tak, že téměř by mohla být na obálku knížky, či do kalendáře a pak nejsou ani v té Top 50ce.

5

Jakub, 5. 10. 2023 |Reagovat

František Kolský

Reaguje na (3) | Tak také jsou v porotě jen lidi a dokážu si představit, že tam třeba sedí na d fotkami a nechají se unést a na přesné téma se zapomene. Já osobně cítím velikou hořkost za kolo "Barvy e emoce," kde bylo zadání uplně na vedlejší koleji. Páral jsem se s tématem horem dolem, jak vymyslet fotku s barvou, kde ta barva má představovat emoci a do toho se to má ještě popsat pod fotku jakou emoci má daná barva vyjadřovat. Výsledek? Stačila barevná fotka, která vyvolává emoci (Vyvolat emoci a vyjádřit emoci je dost značný rozdíl. Mohl jsem tam nahrát tucty jiných barevných s emocemi a stálo mě to "možná," body a když se koukám na aktuální umístění, tak to hodně zamrzí, protože co je v sázce, to je pro mě svatý grál) a půlka umístěných neměla pod fotkou popis, za mě jedoduše proto, že tam nebyla barva, která by specificky vyjadřovala určitou emoci. Fotka byla prostě barevná a emotivní . Také, bohužel, chápu, že by MPX ztratil tvář, kdyby řekl, že se stala chyba. Je to naprosto logické a málokdo by v dnešní době jednal jinak. Na druhou stranu buďme rádi za to, že tu ta soutěž je a člověk má možnost změřit síly i s mnohem lepšími fotografy a říct si, že tak špatně nefotí, když se umístí v top50. Že jsem mohl být chvíli před Otou Metličkou a Lukášem Tycarem, to pro mě je obrovská čest. Navíc to, soutěživé jako mě alespoň, či chtivé se něčemu přiučit, nutí se zlepšovat, když chce fotit všechna kola.

4

František, 4. 10. 2023 |Reagovat

Jakub Martikan

Děkuji, a v první řadě bych rád řekl, že mi rozhodně nešlo o umístění mé amatérské fotografie. Spíše o celý koncept hodnocení odbornou porotou.

Rozhodně chápu, že fotografie je umělecké odvětví, které může být vnímáno velmi subjektivně. Na druhou stranu, zde máme nějaké poměrně konkrétní zadání, které by autor měl splnit.

Jak jsem již za nějakou dobu vypozorovat, dost autorů se snaží zadání buď nějakým způsobem ohnout, nebo ho upravit podle svého chápání a to si následně odůvodnit například v popisku fotografie. Sám jsem se o to někdy v minulosti pokusil a popravdě jsem rád, že fotografie byla neúspěšná. Bylo by mi pak líto autorů, kteří zadání splnili.

Tedy myslím, že primárním kritériem pro zařazení soutěžních fotografií do předních pozic či užšího výběru by mělo být právě splnění zadání a to bez překrucování. Jinak bychom mohli snad příště nahrát jakoukoliv sportovní fotku. Která vlastně neevokuje ani to zmíněné RYCHLE, ani ZBĚSILE. A to si myslím, že by byla škoda.

Pro autory, co si dali tu práci aby splnily zadání je to následně dosti demotivující. A troufám si tvrdit, že tento postřeh začíná vidět širší fotografická komunita.

Fotografie, zde zmiňovat nebudu, připadalo by mi to dosti neetické.

Děkuji za reakci a pořádání soutěží.

3

Jakub, 28. 9. 2023 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, děkujeme za podnětnou připomínku, nicméně tak jako nelze fyzicky změřit, který obraz, která socha, nebo která hudební skladba je lepší, nelze to ani u fotografie. Proto je vyhodnocení jakékoliv fotografické soutěže čistě subjektivní. Mimochodem i Vaše fotografie se dostala do užšího výběru k čemuž samozřejmě gratulujeme.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 28. 9. 2023 |Reagovat

Jakub Martikan

Popravdě občas nevím kam dala porota své oči.

V galerii Rok s Megapixelem - Rychle a zběsile je taková spousta vydařených fotografií, které jsou velmi kvalitní co se týče expozice, ale i co se týče korektnosti vůči zadání soutěže.

Tedy otázkou je, proč ve výsledném pořadí jsou fotografie nesplňující zadání, popřípadě s expozičními problémy, před fotografiemi zdaleka zdařilejšími.

1

Jakub, 27. 9. 2023 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.