Magazín

Blog

Vyhlášení výsledků lednové FOTO / VIDEO soutěže

Martin LukešAktualizováno: 24. 2. 2021 v 10:52 • Rubrika: Blog

Vyhlášení výsledků lednové FOTO / VIDEO soutěže

Lednové soutěžní kolo bylo tak trochu jiné než obvykle. Ze svého portfolia jste měli za úkol vybrat jen jednu fotografii a jedno video bez ohledu na žánr a mělo se jednat o tu vůbec nejvíc nejlepší fotografii z loňského roku. Videa i fotografie, které jste přihlásili do soutěže byly opravdu úchvatné a jsou v podstatě takovým zrcadlem toho, na jak vysoké úrovni je současná československá "amatérská" fotografie. A to nás samozřejmě moc potěšilo. Bez mučení se musíme přiznat, že nejde objektivně určit, která fotografie byla tou nejlepší. Pro nás jste vítězové všichni. Nicméně pravidla hovoří jasně a tak naše porota i tentokrát musela určit pořadí TOP 50. Takže tady jsou fotografie které nás zaujaly nejvíc.

Obsah

Vítězové soutěže - Nejlepší fotografie roku 2020


1. místo - Jiří Šimůnek / Most
Naprosto vynikající záběr. Když pomineme úchvatnou perspektivu, skvělé světlo a barvy, tak musím vypíchnout perfektní kompozici a celkové načasování záběru. Hodně mi to připomíná scénu z nějakého velkého holywoodského filmu současné kinematografie.


2. místo - Lukáš Veselý / Kometa Neowise
Další výborná fotografie, jaká se povede dost možná jednou za život. Autor si nejen musel celý záběr předem srovnat v hlavě, ale také dokonale načasovat a následně ještě vše doladit v počítači. Opravdu smekám a myslím, že před pár desítkami let by tento záběr obletěl obálky všech prestižních světových magazínů. Bohužel dnes je už trochu jiná doba.


3. místo - Lukáš Tycar / Splynutí
Tohle byl asi můj největší favorit soutěže, ale v porotě nejsem sám, takže to stačilo "pouze" na bronzovou příčku. Za mě jde o naprosto skvělý akt, ve kterém jsou proti sobě v kontrastu stoický klid a dynamika dravého živlu. Navíc oceňuji skvěle zvolenou diagonální kompozici a výborný převod do černobíla.


4. místo - Jan Juřička / Noční Solenická
Opět skvěle zvládnutá fotografie nebeské noční klenby, která v kombinaci s jednou z nejkrásnějších tuzemských vyhlídek prostě musí fungovat.


5. místo - Ladislav Dvořá / he
Velmi výtvarný snímek, který mě strašně baví. Připomíná mi komiksovou školu Franka Millera, autora slavné ságy z města hříchu. Moc se mi líbí perspektiva scény a vysoký kontrast.


6. místo - Martina Valihrachová / T O R P E D O W N I A
Vynikající kompozice, parádně "vyčekané" světlo a barvy, perfektní práce s expozicí a perspektivou krátkého ohniska, přesně takhle se pozná rukopis velmi zkušeného krajináře.


7. místo - Inna Bystrakova / Noc v Benátkách
Tohle místo znám a mohu potvrdit, že se autorce skvěle povedl zachytit genius loci. Líbí se mi opět skvěle zvolená perspektiva, hloubka ostrosti, kontrast a vůbec oko na to, aby to člověk takhle hezky poskládal do hledáčku.


8. místo - Pavol Čepel / Tipula maxima
Tohle je přesně ten typ fotografie, u kterého divák zůstane zírat v němém úžasu a začne ho hlodat myšlenka, zda je možné vytvořit takovouhle fotografii. Evidentně je, samozřejmě, když se to umí. A přestože tito hmyzí predátoři připomínají spíše vetřelce z hororových filmů, tak jde o úchvatné záběry.


9. místo - Zdenek Kosina / Pocukrovaná Milešovka
Další dronovka se skvěle vychytaným světlem a doslova pohádkovou atmosférou, která je podtržena mlžným oparem.


10. místo - Jiří Sedlák / ...enter
Z nejlepší desítky je mi osobně asi nejblíže právě tento snímek, z pohledu toho, co sám rád fotím. Přísně definované linie moderní architektury, diagonální kompozice, perspektiva širokoúhlého objektivu a nějaký živý prvek, který dává záběru příběh a měřítko. To jsou fotografie podle mého gusta.

 

Vítězové soutěže - Nejlepší videa roku 20201. místo + cena diváků - Majo Chudý  / Few Moments 4
Za tímhle videem je vidět kus práce a také moře času, který autor musel vynaložit na to, aby poskládal záběry ze všech těch úchvatných míst. Video má hezkou dynamiku a velmi příjemně udělaný střih.


2. místo - David Tomeška / Kůrovec
Příjemný lifestyle klip, který i přesto, že není nijak dlouhý, ukazuje precizně natočené a sestříhané záběry, velmi dobrou práci s barvami, a navíc v sobě skrývá určité poselství a symboliku.


3. místo - Lukáš Šimandl / Člověče ... Nezlob se! :)
Kdo si hraje nezlobí. Toho se doslova držel autor dalšího videa, které krásně ukazuje, že i rodinné videjko se dá natočit velmi mile, zábavně, ale zároveň také dynamicky a efektně.


Cena diváků - Radoslav Černický / V rozprávkovom lese

 

Sdílet na


Komentáře k článku

VJ

Za mne skvělé foto č.3....dokonalé..

6

Vladimíra Jindrová, 08. 03. 2021 |Reagovat

VJ

Vše krásné,dobrá motivace...díky

5

Vladimíra Jindrová, 08. 03. 2021 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (3) | Dobrý den, děkujeme za připomínku. Myslím, že rozumím vaší narážce, nicméne jedinou hranicí ve výtvarném umění, za což fotografii považuji je lidská fantanzie. Jediným žánrem, kde má realita jasné mantinely je reportážní a zpravodajská fotografie a o tento žánr se v uvedeném případě nejedná. Navíc auto vše odhaluje v popisu, takže mu budíž odpuštěno :)

4

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 01. 03. 2021 |Reagovat

Vlastimil Musil

Zdravím, vybrali jste hezké fotky, jen u 4. místa si dovolím poznámku. Ačkoliv docela chápu, že jste snímek ocenili, neboť je zpracován velmi hezky. Nechci vypadat jako šťoural, ale má jednu podstatnou vadu. Tou vadou je, že je zcela mimo realitu, což u fotografie považuji za nepřijatelné.Kdyby byla zařazena do kategorie fotomontáž- koláž tak vpořádku. Otázkou je, zda pak může být v soutěži nejlepší fotografie roku 2020...
Takhle by jste totiž Solenickou podkovu nikdy vyfotit nemohli, pokud někoho zajimá proč, vysvětlím. Pravdou je, že běžný člověk to nemá šanci z fotky poznat. Jelikož se zajímám o astronomii a astro v kombinaci s krajinou taky fotím a navíc jsem z daného místa fotil, tak vim, co je tam špatně.

3

Vlastimil Musil, 27. 02. 2021 |Reagovat

Vojtěch Havlis

Moc pěkný všechno. :-)

2

Vojtěch Havlis, 24. 02. 2021 |Reagovat

Irena Brožová

Hm....povedený výběr..... gratuluji

1

Irena Brožová, 24. 02. 2021 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.