Vyhlášení výsledků soutěže ČERNOBÍLÝ SVĚT Blog

Vyhlášení výsledků soutěže ČERNOBÍLÝ SVĚT

Martin LukešVydáno: 15. 5. 2015 v 18:49 • Rubrika: Blog

Vyhodnocení soutěže na téma ČERNOBÍLÝ SVĚT nebylo jednoduché, protože se zde sešlo tématicky mnoho odlišných fotografií, ale nakonec jsme i díky garantovi Danielu Kaiferovi došli ke konečnému verdiktu. A tady jsou výsledky.


do neznáma...1. místo Ria Z / do neznáma...
Ptáte se proč vyhrála tato fotografie? Autorka snímku s námi hraje úžasnou hru, hru na poezii. Fotografie diváka vtahuje do příběhu. Fotografii od samého začátku nemusím zkoumat, ptám se jen: "Kam to vlastně jedu?" Je to jen letmý pohled očí z jedoucího okna od rozečtené knížky magorových Ptáků a pak rychle zpět dočíst další stránku. Není o ničem jiném potřeba dlouze přemýšlet, jen dočíst tu knížku a dojet do svého cíle. Krásný a jednoduchý příběh.

Fotografii jsem vybral jako nejlepší proto, že samozřejmý a běžný příběh je v ní podán s neuvěřitelnou lehkostí a samozřejmostí, ve snímku zde čteme  jeden verš za druhým a další si ještě domýšlíme. Mám z tohto snímku obrovskou radost a autorce gratuluji.
Tím, že se jedná o soutěž musím napsat, že ostatní fotografie, ač velice kvalitně vyfotografované, hravost vítězného snímku postrádají a musel jsem je zařadit na další pořadí.

Pružina
2. místo Stanislav Dědina / Pružina
Druhou nejlepší fotografií soutěže je abstraktní motiv, který je založen na hře linií, křivek a samozřejmě světel a stínu. Scéna je velmi prostá a její přípravu by doma zvládl zřejmě každý zručnější fotograf. Na druhou stranu jsme ocenili právě nápad a důvtip s jakým je celá fotografie zrealizována.

Migrace pakoňů
3. místo Vojtěch Lukáš / Migrace pakoňů
Bronzovou medaili získal snímek z úplně jiného soudku. Jde o fotografii z divoké přírody, konkrétně je na ni zachycena migrace pakoňů v tasmánském národním parku v rovníkové Africe. Úžasná dynamika a divokost tohoto snímku diváka doslova vtahuje do záběru. Excelentní je také kontrastní převod do černobíla, který podtrh celkovou atmosféru scény.

Rodinka
4. místo Robert Adamec / Rodinka
I na čtvrtém místě se umístila divoká příroda. Tentokrát jde ale o romantický záběr kachní rodinky na rybníku. Nádherné protisvětlo, práce s popředím, bokeh a v neposlední řadě perspektiva a úhel záběru, dělají z této fotky nezapomenutelný skvost.

Ráno pred prácou
5. místo Zoran Toldi / Ráno pred prácou
V pořadí pátý snímek je dokumentární fotografie rumunských uhlířů před jejich těžkou prací. Tento žánr má k černobílé fotografii asi ze všech nejblíže, takže si jej v barvě porota ani neuměla představit. Nádherné zvládnuté protisvětlo, práce se širokým ohniskem a skvělá kompozice skvěle vystihují autentičnost tohoto záběru a dělají z něj opravdu unikátní snímek.

Howth Head
6. místo Peter Krocka / Howth Head
V soutěži o nejlepší černobílý snímek, nechyběli ani zástupci krajinářské fotografie. Asi nejlepší z nich je záběr s majákem na irském pobřeží. Autor zde využil extrémně dlouhou expozici, čímž docílil naprostého zklidnění vodní hladiny, která skvěle kontrastuje s pohybem mraků plujících oblohou. Brilantní technická kvalita potvrzuje zkušenost a dovednost autora této fotografie.

milosrdně tichá krajina
7. místo Otakar Metlička / milosrdně tichá krajina
 Do první desítky se dostala také pohádkově zimní, možná až melancholická fotografie, která zaujme především atmosférou a velmi dobrou kompozicí.

Letadlo
8. místo Jaroslava Melicharová / Letadlo
Jako kontrast působí naopak osmá fotografie postavená na liniích, křivkách a geometrii moderní architektury. Třešničkou na dortu je pak skvěle umístěné letadlo prolétající právě na obloze.


Dozvuky Anselmu
9. místo Jan Lipovský /  Dozvuky Anselmu
V „top ten“ nechybí ani stylizovaný portrét. Z tohoto žánru jsme nejvýše ocenili aranžovanou fotografii dívky s houslemi, posazenou do prostředí hornické šatny. Kromě místa snímek zaujme také velmi příjemnou světelnou atmosférou.

Invaze...
10. místo Pavel Ouředník / Invaze
První desítku uzavírá další krajinářská fotografie. Šumavská blata zahalená do mlhy, nenechají chladným asi žádného krajináře. Autor zde navíc velmi hezky využil popředí, perspektivu a tonální kontrast jednotlivých partií scény.

titulní foto - cena diváků: Jan Starčevič /
Život jako most
Mlžný opar je také hlavním prvkem divácky nejúspěšnější fotografie soutěže. Tou je známy Golden Gate Bridge v americké San Francisku. Přesto, že je toto místo notoricky známe z miliardy fotografií, tak černobílé provedení a mlha pohlcující most působí velmi netradičně a originálně i u takto známého místa. To je možná důvod, proč měla fotografie u diváků takový úspěch.

V Galerii si můžete prohlídnout aktuální pořadí jednotlivých fotografů v celoroční soutěži.

V současné době probíhá další měsíční kolo naší celoroční foto soutěže, tentokrát na téma Výtvarná makrofotografie . Uzávěrka je 31.5.2015 a vzápětí startuje další kolo, ve kterém se budeme věnovat Království zvířat.

Pokud byste chtěli poznat osobně garanty jednotlivých kol, můžete navštívit jejich besedy na naší holešovické prodejně v Praze

Čtvrtek, 21. května 2015 / 17:00 - 18:30 - Beseda s garantem Viktorem Sýkorou (Výtvarná makrofotografie)
Úterý, 16. června 2015 / 17:00 - 18:30 - Beseda s garantem Petrem Bambouskem (Království zvířat)

Nebo můžete navštívit některý z tematických přednášek a workshopů

Tajemství černobílé fotografie - Martin Lukeš

Makro workshop - focení zblízka s Adrianou Holubovou


Zobrazeny komentáře (2 - 1)

 • 2

  Lukeš

  Reaguje na (1) | Dobrý den, v tomto kole bylo cca 1500 soutěžních snímků.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 20.05.2015 | Reagovat

 • 1

  Indruch

  Soutěž dopadla skvěle! :) Jen by mě zajímalo, kolik bylo soutěžních fotografií?

  Martin Indruch, 18.05.2015 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Černobílý svět

  První dochované fotografie byly černobílé. Trvalo cca dalších 50 let, než se dočkaly barvy. I dnes, téměř po dvou stoletích má černobílá fotografie…

 • Černobílé pokušení

  Přesto, že první barevná fotografie spatřila světlo světa více než před 150 lety a od té doby máme možnost zaznamenávat svět pomocí tohoto krásného…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím