Vyhlášení výsledků soutěže ČERNOBÍLÝ SVĚT Blog

Vyhlášení výsledků soutěže ČERNOBÍLÝ SVĚT

Martin LukešVydáno: 15. 5. 2015 v 19:49 • Rubrika: Blog

Vyhodnocení soutěže na téma ČERNOBÍLÝ SVĚT nebylo jednoduché, protože se zde sešlo tématicky mnoho odlišných fotografií, ale nakonec jsme i díky garantovi Danielu Kaiferovi došli ke konečnému verdiktu. A tady jsou výsledky.


do neznáma...1. místo Ria Z / do neznáma...
Ptáte se proč vyhrála tato fotografie? Autorka snímku s námi hraje úžasnou hru, hru na poezii. Fotografie diváka vtahuje do příběhu. Fotografii od samého začátku nemusím zkoumat, ptám se jen: "Kam to vlastně jedu?" Je to jen letmý pohled očí z jedoucího okna od rozečtené knížky magorových Ptáků a pak rychle zpět dočíst další stránku. Není o ničem jiném potřeba dlouze přemýšlet, jen dočíst tu knížku a dojet do svého cíle. Krásný a jednoduchý příběh.

Fotografii jsem vybral jako nejlepší proto, že samozřejmý a běžný příběh je v ní podán s neuvěřitelnou lehkostí a samozřejmostí, ve snímku zde čteme  jeden verš za druhým a další si ještě domýšlíme. Mám z tohto snímku obrovskou radost a autorce gratuluji.
Tím, že se jedná o soutěž musím napsat, že ostatní fotografie, ač velice kvalitně vyfotografované, hravost vítězného snímku postrádají a musel jsem je zařadit na další pořadí.

Pružina
2. místo Stanislav Dědina / Pružina
Druhou nejlepší fotografií soutěže je abstraktní motiv, který je založen na hře linií, křivek a samozřejmě světel a stínu. Scéna je velmi prostá a její přípravu by doma zvládl zřejmě každý zručnější fotograf. Na druhou stranu jsme ocenili právě nápad a důvtip s jakým je celá fotografie zrealizována.

Migrace pakoňů
3. místo Vojtěch Lukáš / Migrace pakoňů
Bronzovou medaili získal snímek z úplně jiného soudku. Jde o fotografii z divoké přírody, konkrétně je na ni zachycena migrace pakoňů v tasmánském národním parku v rovníkové Africe. Úžasná dynamika a divokost tohoto snímku diváka doslova vtahuje do záběru. Excelentní je také kontrastní převod do černobíla, který podtrh celkovou atmosféru scény.
I na čtvrtém místě se umístila divoká příroda. Tentokrát jde ale o romantický záběr kachní rodinky na rybníku. Nádherné protisvětlo, práce s popředím, bokeh a v neposlední řadě perspektiva a úhel záběru, dělají z této fotky nezapomenutelný skvost.

Ráno pred prácou
5. místo Zoran Toldi / Ráno pred prácou
V pořadí pátý snímek je dokumentární fotografie rumunských uhlířů před jejich těžkou prací. Tento žánr má k černobílé fotografii asi ze všech nejblíže, takže si jej v barvě porota ani neuměla představit. Nádherné zvládnuté protisvětlo, práce se širokým ohniskem a skvělá kompozice skvěle vystihují autentičnost tohoto záběru a dělají z něj opravdu unikátní snímek.

Howth Head
6. místo Peter Krocka / Howth Head
V soutěži o nejlepší černobílý snímek, nechyběli ani zástupci krajinářské fotografie. Asi nejlepší z nich je záběr s majákem na irském pobřeží. Autor zde využil extrémně dlouhou expozici, čímž docílil naprostého zklidnění vodní hladiny, která skvěle kontrastuje s pohybem mraků plujících oblohou. Brilantní technická kvalita potvrzuje zkušenost a dovednost autora této fotografie.

milosrdně tichá krajina
7. místo Otakar Metlička / milosrdně tichá krajina
 Do první desítky se dostala také pohádkově zimní, možná až melancholická fotografie, která zaujme především atmosférou a velmi dobrou kompozicí.

Letadlo
8. místo Jaroslava Melicharová / Letadlo
Jako kontrast působí naopak osmá fotografie postavená na liniích, křivkách a geometrii moderní architektury. Třešničkou na dortu je pak skvěle umístěné letadlo prolétající právě na obloze.
V „top ten“ nechybí ani stylizovaný portrét. Z tohoto žánru jsme nejvýše ocenili aranžovanou fotografii dívky s houslemi, posazenou do prostředí hornické šatny. Kromě místa snímek zaujme také velmi příjemnou světelnou atmosférou.
První desítku uzavírá další krajinářská fotografie. Šumavská blata zahalená do mlhy, nenechají chladným asi žádného krajináře. Autor zde navíc velmi hezky využil popředí, perspektivu a tonální kontrast jednotlivých partií scény.

titulní foto - cena diváků: Jan Starčevič /
Život jako most
Mlžný opar je také hlavním prvkem divácky nejúspěšnější fotografie soutěže. Tou je známy Golden Gate Bridge v americké San Francisku. Přesto, že je toto místo notoricky známe z miliardy fotografií, tak černobílé provedení a mlha pohlcující most působí velmi netradičně a originálně i u takto známého místa. To je možná důvod, proč měla fotografie u diváků takový úspěch.

V Galerii si můžete prohlídnout aktuální pořadí jednotlivých fotografů v celoroční soutěži.

V současné době probíhá další měsíční kolo naší celoroční foto soutěže, tentokrát na téma Výtvarná makrofotografie . Uzávěrka je 31.5.2015 a vzápětí startuje další kolo, ve kterém se budeme věnovat Království zvířat.

Pokud byste chtěli poznat osobně garanty jednotlivých kol, můžete navštívit jejich besedy na naší holešovické prodejně v Praze

Čtvrtek, 21. května 2015 / 17:00 - 18:30 - Beseda s garantem Viktorem Sýkorou (Výtvarná makrofotografie)
Úterý, 16. června 2015 / 17:00 - 18:30 - Beseda s garantem Petrem Bambouskem (Království zvířat)

Nebo můžete navštívit některý z tematických přednášek a workshopů

Tajemství černobílé fotografie - Martin Lukeš

Makro workshop - focení zblízka s Adrianou Holubovou


Zobrazeny komentáře (2 - 1)

 • 2

  Lukeš

  Reaguje na (1) | Dobrý den, v tomto kole bylo cca 1500 soutěžních snímků.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 20.05.2015 | Reagovat

 • 1

  Indruch

  Soutěž dopadla skvěle! :) Jen by mě zajímalo, kolik bylo soutěžních fotografií?

  Martin Indruch, 18.05.2015 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Černobílý svět

  První dochované fotografie byly černobílé. Trvalo cca dalších 50 let, než se dočkaly barvy. I dnes, téměř po dvou stoletích má černobílá fotografie…

 • Černobílé pokušení

  Přesto, že první barevná fotografie spatřila světlo světa více než před 150 lety a od té doby máme možnost zaznamenávat svět pomocí tohoto krásného…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím