Magazín

Blog

Vyhlášení výsledků soutěže ČERNOBÍLÝ SVĚT

Martin LukešVydáno: 15. 5. 2015 v 19:49 • Rubrika: Blog

Vyhlášení výsledků soutěže ČERNOBÍLÝ SVĚT

Vyhodnocení soutěže na téma ČERNOBÍLÝ SVĚT nebylo jednoduché, protože se zde sešlo tématicky mnoho odlišných fotografií, ale nakonec jsme i díky garantovi Danielu Kaiferovi došli ke konečnému verdiktu. A tady jsou výsledky.

Obsah


do neznáma... | Ria Z, Dokument | Megapixel1. místo Ria Z / do neznáma...
Ptáte se proč vyhrála tato fotografie? Autorka snímku s námi hraje úžasnou hru, hru na poezii. Fotografie diváka vtahuje do příběhu. Fotografii od samého začátku nemusím zkoumat, ptám se jen: "Kam to vlastně jedu?" Je to jen letmý pohled očí z jedoucího okna od rozečtené knížky magorových Ptáků a pak rychle zpět dočíst další stránku. Není o ničem jiném potřeba dlouze přemýšlet, jen dočíst tu knížku a dojet do svého cíle. Krásný a jednoduchý příběh.

Fotografii jsem vybral jako nejlepší proto, že samozřejmý a běžný příběh je v ní podán s neuvěřitelnou lehkostí a samozřejmostí, ve snímku zde čteme  jeden verš za druhým a další si ještě domýšlíme. Mám z tohto snímku obrovskou radost a autorce gratuluji.
Tím, že se jedná o soutěž musím napsat, že ostatní fotografie, ač velice kvalitně vyfotografované, hravost vítězného snímku postrádají a musel jsem je zařadit na další pořadí.

Pružina | Stanislav Dědina, Abstrakce | Megapixel
2. místo Stanislav Dědina / Pružina
Druhou nejlepší fotografií soutěže je abstraktní motiv, který je založen na hře linií, křivek a samozřejmě světel a stínu. Scéna je velmi prostá a její přípravu by doma zvládl zřejmě každý zručnější fotograf. Na druhou stranu jsme ocenili právě nápad a důvtip s jakým je celá fotografie zrealizována.

Migrace pakoňů | Vojtěch Lukáš, Zvířata | Megapixel
3. místo Vojtěch Lukáš / Migrace pakoňů
Bronzovou medaili získal snímek z úplně jiného soudku. Jde o fotografii z divoké přírody, konkrétně je na ni zachycena migrace pakoňů v tasmánském národním parku v rovníkové Africe. Úžasná dynamika a divokost tohoto snímku diváka doslova vtahuje do záběru. Excelentní je také kontrastní převod do černobíla, který podtrh celkovou atmosféru scény.
I na čtvrtém místě se umístila divoká příroda. Tentokrát jde ale o romantický záběr kachní rodinky na rybníku. Nádherné protisvětlo, práce s popředím, bokeh a v neposlední řadě perspektiva a úhel záběru, dělají z této fotky nezapomenutelný skvost.

Ráno pred prácou | Zoran Toldi, Dokument | Megapixel
5. místo Zoran Toldi / Ráno pred prácou
V pořadí pátý snímek je dokumentární fotografie rumunských uhlířů před jejich těžkou prací. Tento žánr má k černobílé fotografii asi ze všech nejblíže, takže si jej v barvě porota ani neuměla představit. Nádherné zvládnuté protisvětlo, práce se širokým ohniskem a skvělá kompozice skvěle vystihují autentičnost tohoto záběru a dělají z něj opravdu unikátní snímek.

Howth Head | Peter Krocka, Krajina | Megapixel
6. místo Peter Krocka / Howth Head
V soutěži o nejlepší černobílý snímek, nechyběli ani zástupci krajinářské fotografie. Asi nejlepší z nich je záběr s majákem na irském pobřeží. Autor zde využil extrémně dlouhou expozici, čímž docílil naprostého zklidnění vodní hladiny, která skvěle kontrastuje s pohybem mraků plujících oblohou. Brilantní technická kvalita potvrzuje zkušenost a dovednost autora této fotografie.

milosrdně tichá krajina | Otakar Metlička, Krajina | Megapixel
7. místo Otakar Metlička / milosrdně tichá krajina
 Do první desítky se dostala také pohádkově zimní, možná až melancholická fotografie, která zaujme především atmosférou a velmi dobrou kompozicí.

Letadlo | Jaroslava Melicharová, Architektura / Interiér | Megapixel
8. místo Jaroslava Melicharová / Letadlo
Jako kontrast působí naopak osmá fotografie postavená na liniích, křivkách a geometrii moderní architektury. Třešničkou na dortu je pak skvěle umístěné letadlo prolétající právě na obloze.
V „top ten“ nechybí ani stylizovaný portrét. Z tohoto žánru jsme nejvýše ocenili aranžovanou fotografii dívky s houslemi, posazenou do prostředí hornické šatny. Kromě místa snímek zaujme také velmi příjemnou světelnou atmosférou.
První desítku uzavírá další krajinářská fotografie. Šumavská blata zahalená do mlhy, nenechají chladným asi žádného krajináře. Autor zde navíc velmi hezky využil popředí, perspektivu a tonální kontrast jednotlivých partií scény.

titulní foto - cena diváků: Jan Starčevič /
Život jako most
Mlžný opar je také hlavním prvkem divácky nejúspěšnější fotografie soutěže. Tou je známy Golden Gate Bridge v americké San Francisku. Přesto, že je toto místo notoricky známe z miliardy fotografií, tak černobílé provedení a mlha pohlcující most působí velmi netradičně a originálně i u takto známého místa. To je možná důvod, proč měla fotografie u diváků takový úspěch.

V Galerii si můžete prohlídnout aktuální pořadí jednotlivých fotografů v celoroční soutěži.

V současné době probíhá další měsíční kolo naší celoroční foto soutěže, tentokrát na téma Výtvarná makrofotografie . Uzávěrka je 31.5.2015 a vzápětí startuje další kolo, ve kterém se budeme věnovat Království zvířat.

Pokud byste chtěli poznat osobně garanty jednotlivých kol, můžete navštívit jejich besedy na naší holešovické prodejně v Praze

Čtvrtek, 21. května 2015 / 17:00 - 18:30 - Beseda s garantem Viktorem Sýkorou (Výtvarná makrofotografie)
Úterý, 16. června 2015 / 17:00 - 18:30 - Beseda s garantem Petrem Bambouskem (Království zvířat)

Nebo můžete navštívit některý z tematických přednášek a workshopů

Tajemství černobílé fotografie - Martin Lukeš

Makro workshop - focení zblízka s Adrianou Holubovou
Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, v tomto kole bylo cca 1500 soutěžních snímků.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 20. 5. 2015 |Reagovat

Martin Indruch

Soutěž dopadla skvěle! :) Jen by mě zajímalo, kolik bylo soutěžních fotografií?

1

Martin Indruch, 18. 5. 2015 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.