Vyhlášení výsledků soutěže DRAMATICKÝ PORTRÉT Blog

Vyhlášení výsledků soutěže DRAMATICKÝ PORTRÉT

Martin LukešAktualizováno: 17. 4. 2015 v 9:27 • Rubrika: Blog

Máme za sebou další kolo naší celoroční fotografické soutěže, která je součástí vzdělávacího projektu ROK S MEGAPIXELEM. Přihlásili jste do ní více než 800 fotografií a některé z nich byly opravdu velmi kreativní, což nás samozřejmě velmi těšilo. Právě kreativita je to, co současné uspěchané digitální fotografii trochu chybí a pro porotu bylo velmi příjemné probírat se snímky, ze kterých ještě úplně nezmizela.

Téma DRAMATICKÝ PORTRÉT dává na jednu stranu soutěžícím velmi širokou tvůrčí svobodu, ale na druhou přesně definuje, co by mělo splňovat. Některé snímky bohužel zadání nesplňovaly, ale našlo se jich mnoho, které ho splnily do posledního pixelu. A nyní vám představíme těch deset nejlepších.

Vrága
1. místo Jakub Viktora / Vrága
První místo obsadila velmi dynamická a kreativní fotografie. Výraz portrétovaného pána je natolik výrazný, že snímek jako takový v podstatě nepotřebuje žádný komentář. Fotografie je zajímavá nejen z hlediska originality, ale také z celkového provedení a technické kvality. Poroto ocenila především koncept a nápad, který byl v tomto kole velmi důležitý.

Křik
2. místo František Spurný / Křík
Na druhou pozici se probojoval také velmi dynamický snímek, ze kterého doslova sálá energie a divák jako by slyšel vřískot zmiňovaný v názvu. Zde jsme ocenili především hru s barvami, barevnou tonalitu snímku, nádhernou světelnou atmosféru a velmi vhodně zvolené prostředí.

Neznámý
3. místo Tomáš Škvára / Neznámý
Fotografie na třetím místě je už o něco klidnější, nicméně i tak v ní autor udržel značnou dávku dramatičnosti. Skvělá práce s kompozicí, citlivé nasvícení a samozřejmě práce s rekvizitami a symbolikou, to jsou důvody, proč jsme snímek ohodnotili tak vysoko.

Královna ledu
4. místo Jan Vašulín / Královna ledu
I čtvrtá nejlepší fotografie má promyšlený koncept a skvěle technické provedení. Autor zde opět skvěle pracoval se světlem, rekvizitami, celkovým aranžmá a samozřejmě výrazem modelky.

ap
5. místo Martina Šimková / Ap
Pátý nelepší snímek byl pro mě osobně velkým favoritem a to hlavně z toho důvodu, že jde o fotografii pořízenou analogovým fotoaparátem s využitím dvou expozici. Tedy žádný digitál, žádný počítač, žádný Photoshop. Autorce patří v tomto směru opravdu velké uznání. Klobouk dolů.

Jack Rozparovač Jr.
6. místo Tomas Kral /  Jack Rozparovač Jr.
Na šestou příčku jsme vybrali velmi výrazný a sugestivní stylizovaný portrét zločince. Dokonalý výraz modela, skvělý styling a perfektní převod do černobíla vynesl autorovi právem umístění v "top ten".

Help
7. místo Petra Tomaštíková / Help
Stejně tak sedmá pozice je skvělá po výrazové stránce modelky. Fotografie je zajímavá především tím, že může symbolizovat různé pocity od vášně, smyslnosti až po dramatické, hororové napětí. Přesto, že divácky nešlo o nějak zvlášť úspešný snímek, jde o velmi precizní a emotivní fotografii.

Ty
8. místa Otakar Metlička / Ty
Osmé místo obsadil dokumentární portrét, který jako jediný není aranžovaný. Exotický snímek svatého muže z Nepálu zaujme především výmluvným gestem poslaným směrem k objektivu. Kromě snímku samotného je zajímavá i konfrontace dvou pohledů, které rozebírá autor s jinou fotografkou pod snímkem.

Mrzne !?
9. místo Tomas Luka / Mrzne !?
Devátou nejlepší fotografií se stal barevný snímek s velmi silnou atmosférou, který vypadá jako by byl vystřižen z nějakého filmu. I zde sehrál svou roli velmi emotivní výraz portrétovaného muže, světlo barvy a dynamika, o kterou se postaral padající sníh.

...dotyk z druhej strany ...
10. místo Zdenka Cintulová / Dotyk z druhej strany
Nejlepší desítku uzavírá emotivní snímek, ve kterém autorka pracovala s podobným motivem jako u sedmé fotografie, tedy portrétem ženy za sklem. Dynamický náklon, příjemný převod do ČB, zajímavý výraz modelky i skvělá práce s celkovou neostrostí. To jsou karty, na které bylo vsazeno a vyšlo to.

exotický pohled z očí do očí
cena diváků: Otakar Metlička / exotický pohled z očí do očí
Cenu diváků si odnese, stejně jako v předchozím kole, vítěz loňské celoroční soutěže ROK S MEGAPIXELEM, Otakar Meltička. Velmi sugestivní výraz svatého muže tentokrát v barvě zapůsobil na diváky a to autorovi vyneslo další prvenství.

V současné době probíhá již čtvrté kolo celoroční soutěže tentokrát na téma ČERNOBÍLÝ SVĚT, jehož uzávěrka je 30. 4. 2015 a vzápětí začne další kolo jehož zadání zní VÝTVARNÁ MAKROFOTOGRAFIE.

Koho portrétní fotografie bavila a chtěl by si vyzkoušet něco nového, může navštívit náš nový kurz zaměřený na ATELIÉROVÝ PORTRÉT.


titulní fotografie: 14. místo Denisa Fajdeková / The FallenZobrazeny komentáře (2 - 1)

 • 2

  Lukeš

  Reaguje na (1) | Soutěž jako každý měsíc vyhodnocovali společně garant měsíčního kola spolu s dalšími porotci z řad Megapixelu.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 20.04.2015 | Reagovat

 • 1

  Bečvářová

  Chci se zeptat, zda pořadí v tomto soutěžním kole opravdu vyhodnotil jeho garant pan Adolf Zika, anebo porota Megapixelu (Lukeš, Bouška). Nereaguju proto, že by snad bylo vybráno špatně, většina vyhodnocených fotografií se mi velmi líbí, ale jen snad proto, že jsem zvídavá ženská, a prostě mě to zajímá... Vítězům blahopřeju... Pro mě osobně bylo toto kolo velmi zajímavé a poučné, neb jsem se jako amatérská fotografka konečně snad dozvěděla, co znamená termín "dramatický portrét". Iva

  Iva Bečvářová, 19.04.2015 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Jak fotit portrét

  Z hlediska společenského a kulturního patří tento žánr snad vůbec k těm nejrozšířenějším. Portrét prezidenta na nás shlížel od malička ze stěny každé…

 • Krása portrétní fotografie

  Portrétní fotografie nás provází v na každém kroku, a to aniž bychom si to uvědomovali. Portréty celebrit na nás hledí z obálek časopisů, obalů…

 • Křivky lidského těla

  Stejně jako příroda odhaluje koncem roku své tělo, tak se i předposlední kolo naší celoroční fotografické soutěže ponese v duchu nahoty. Tentokrát…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 1 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím