Magazín

Blog

Vyhodnocení foto a video soutěže na téma ARCHITEKTURA

Martin LukešVydáno: 25. 10. 2023 v 9:53 • Rubrika: Blog

Vyhodnocení foto a video soutěže na téma ARCHITEKTURA

Tak jako každý měsíc je naší milou povinností vyhodnotit předešlé kolo naší fotografické soutěže, která se nesla v duchu architektury s atmosférou modré hodinky. Stejně tak jsme uzavřeli čtvrtletní kolo video soutěže na téma krajina s architektonickými prvky. Takže už zbývá jen představit deset nejlepších autorů, z nichž si ti nejvýše postavení odnesou hodnotné ceny.

Obsah

 Nejlepší fotografie zářijové soutěže – Architektura v modré hodince


1. místo - Robert JahnKastrup Søbad
Parádní technická kvalita, skvělá kompozice a perspektiva, velmi dobře zvolená barevná tonalita a k tomu všemu perfektní atmosféra. Všechny tyto prvky vynesli ostřílenému autorovi první místo v tomto kole soutěže, které je více než zasloužené.


2. místo -  Daniel Režný / V tower Pankrác
U fotografie na stříbrné příčce musím pochválit především výběr objektu a také perfektně srovnané linie, což z tak malého odstupu v kombinaci s tak vysokou budovou není vůbec snadné. I tady byl velmi dobře zvolen čas samotného focení a jako třešničkou na dortu je oživení dynamickým prvkem a kontrastními barvami ve spodní části záběru.


3. místo -  Karel DobešPraha za soumraku
Bronzovou pozici obsadila fotografie, která zaujala porotu nejen technickým zpracováním, ale také kompozicí a velmi zajímavě zvolenou perspektivou objektivu. Dlouhé ohnisko zploštilo hloubku fotografie a sebralo jí do určité míry prostor, ale i to může na druhou stranu velmi dobře fungovat a dává to snímku velmi neotřelé podání.


4. místo - Jan Petrů / Plavecký stadion
Osobně mám velmi rád tyto jednoduché, ale zároveň velmi čisté záběry, u kterých je kladen důraz na hlavní motiv bez dalších, zbytečných prvků. To dává vyniknout architektuře samotné a barevný kontrast teplé a studené v kombinaci s modrou hodinkou je myslím to nejlepší, jak se dají architektonické objekty zachytit.


5. místo -  Josef DucháčKarlův most
Karlův most patří k ikonám pražské architektury a dlouhodobě boduje v nejrůznějších světových žebříčcích o nejkrásnější stavby světa. Tuzemskému divákovi už sice může podobný záběr připadat trochu otřepaný, ale to je jen úhel pohledu. Za mě je stále co obdivovat a toto podání navíc vyšlo velmi hezky jak expozičně, tak kompozičně a i po technické stránce.


6. místo - Jan Martinek / Vlněna
Podobně jako u druhé nejlepší fotografie i zde byla využita orientace na výšku, prvek pohybové neostrosti se zajímavým kontrastem světel projíždějících dopravních prostředků a perfektně srovnané linie. Další opravdu velmi povedený záběr.


7. místo - Martina Soukupová / Arcibiskupský palác
Jednoduché, efektivní a účelné. I tak „málo" stačí k tomu umístit se v TOP TEN. Podobný záběr by zvládal každý průměrný fotograf. Stačí v podstatě jen stativ a zacloněný objektiv. Samozřejmě je nutné najít si tu správnou budovu, místo, odkud se bude fotografovat, a být ve správný čas na správné místě. A to už je pro mnohé neřešitelná situace. To se ale netýká autorky této krásné fotografie. :)


8. místo -  Květa NovotnáKafkova hlava
Velmi zajímavá dominanta tvořená pohyblivou skulpturou se v tomto případě povedla začlenit mezi dva architektonické slohy a kromě tohoto kontrastu zde dobře vyšel také barevný kontrast umělého osvětlení. To místo mám rád a tahle interpretace je opravdu hodně povedená.


9. místo - Pavel Svozil / Odrazy minulosti
Trochu netradiční skladbu obrazu zvolil autor předposlední fotografie z nejlepší desítky, kdy využil reflexe v okně odstaveného vlaku na brněnském nádraží. Navíc se mu povedlo začlenit do záběru ještě další architektonický objekt, a to technickou nádražní budovu. Vše to tvoří jeden ucelený a promyšlený celek, který funguje velmi dobře.


10. místo - Miroslav Zigo / Tančící dům
Vítěznou desítku uzavírá další pražská, světově proslulá dominanta, kterou je Tančící dům na nábřeží Vltavy. Ladné křivky této architektonické avantgardy jsou i v tomto případě zkombinovány s odrazem a pohybovou neostrostí tramvají, což dává celé scéně velmi výtvarný nádech.

Ceny pro vítěze květnové foto soutěže - Architektura v modré hodince

  • 1. místo - poukaz v hodnotě 5 000 Kč na produkty značky Nikon
  • 2. místo - poukaz v hodnotě 3 000 Kč na produkty značky Nikon
  • 3. místo - poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Nikon
  • Cena uživatelů - poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Nikon

Partner měsíčního kola a foto soutěže Nikon
Fotoaparát Nikon | Megapixel

Nejlepší videa čtvrtletní soutěže - Krajina s architektonickými prvky


1. místo - Honza Vlček / Pevnost Punta Rosa a okolí


2. místo - Veronika Báčová / Hůrka


3. místo + cena díváků - Vojta Váchal / Kutná hora

Ceny pro vítěze čtvrtletní video soutěže - Krajina s architektonickými prvky

  • 1. místo - poukaz v hodnotě 5 000 Kč na produkty značky DJI
  •  2. místo - poukaz v hodnotě 3 000 Kč na produkty značky DJI
  •  3. místo - poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky DJI
  •  Cena uživatelů - poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky DJI

Partner čtvrtletního kola video soutěže DJI

Jak se zapojit do soutěže

Stačí se zaregistrovat v naší Galerii na webu, nahrát jednu soutěžní fotografii či video odpovídající danému měsíčnímu tématu a označit snímek jako soutěžní. Po uplynutí všech 12 měsíčních kol bude vyhlášen nejvšestrannější fotograf a videomaker Galerie Megapixel za rok 2023. Celoroční soutěž i jednotlivá měsíční kola mají dvě soutěžní linie. O vítězi té hlavní rozhoduje odborná porota a vítězem té druhé se stává autor fotografie a videa s nejvyšší dosaženou atraktivitou dle členů Galerie. Bližší podrobnosti naleznete ve všeobecných podmínkách soutěže a na stránkách jednotlivých kategorií – FOTO a VIDEO.

titulní foto - cena diváků: Stanislav JudasParlament Budapešť

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, díky za podnětnou připomínku. Zvážíme to.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 30. 10. 2023 |Reagovat

D

Gratulace všem vítězným snímkům. Určitě by nebylo na škodu, kdyby odborná porota zveřejnila i komentáře k jednotlivým videiím k čtvrtletním kolům ohledně toho jak hodnotila a proč jej právě tyto vítězné snímky zaujaly.

1

DAN, 27. 10. 2023 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.