Magazín

Články

Vyhodnocení fotografické soutěže BARVY A EMOCE

Martin LukešVydáno: 23. 5. 2023 v 16:09 • Rubrika: Články

Vyhodnocení fotografické soutěže BARVY A EMOCE

Dubnová fotosoutěž byla zaměřená na barvy a jejich spojení s emocemi. Přestože jde o hodně kreativní téma, tak je zároveň velmi subjektivní, což ostatně bylo vidět i na tom, jak ho jednotliví účastníci uchopili. I pro porotu tedy bylo velmi těžké rozhodnout, které fotografie jsou ty nejlepší, ale nakonec k nějakému závěru přeci jenom dojít musela. Každopádně bychom rádi podotkli, že v tomto případě obzvláště platí to, že hodnocení uměleckých děl je velmi subjektivní, a to co se líbí porotě nemusí odpovídat tomu, jak by to viděl někdo jiný. Gratulujeme vítězů a všem ostatním přejeme hodně štěstí v dalších kolech soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2023.

Obsah

Nejlepší fotografie na téma BARVY A EMOCE


1. místo  - Edita Šidélková / Ve svém světě
V případě vítězné fotografie se porota shodla celkem jednoznačně, a tak blahopřejeme její k autorce k zaslouženému prvnímu místu. Jde přesně o ten typ snímku, který jednoznačně splňuje zadání a jak barvou, tak emocemi je doslova nabitý. Myslím, že je to přesně ten typ fotky, která nepotřebuje žádné další komentáře a jednoduše funguje naprosto fantasticky i beze slov.


2. místo  - Iva Dufková / Růžová
V podstatě to samé by se dalo říct o záběru, který obsadil druhé místo a kdyby šly udělat dvě první ceny, byl by to přesně tento případ. I tentokrát jde o naprosto skvěle zpracované téma, a to jak z pohledu zadání, tak i z hlediska kompozice, expozice i ostatních výrazových prostředků.


3. místo  - Kamil Žemlička / Radost z jízdy

Děti byly velmi častým námětem dubnové soutěže, o čemž ostatně svědčí hned čtyři fotografie z pomyslné TOP 10. Ačkoliv v tomto případě nejde o technicky úplně dokonalou fotografii, tak v sobě snoubí jak emoce, tak teplé pohodové barvy, které dávají snímku takový klid a harmonii, které ke šťastnému a bezstarostnému dětství zkrátka patří.


4. místo  - Zbyněk Uher / B o y h o o d
Barvy jsou u této fotografie až v druhém plánu a myslím, že by fungovala i v černobílém podání nicméně jsou využity a skvěle podtrhávají atmosféru celého záběru. Nejsilnějším prvkem je samozřejmě pohled a výraz malého aktéra. Skvělý portrét.


5. místo  - Pavel Vrtal / Vášeň
V současné velmi populární styl barevných úprav a svícení, nicméně v této variantě obojí funguje a nesklouzává to do jakéhosi klišé, jako je tomu v mnoha jiných případech. Navíc zde skvěle zafungovala práce modelky, která emoce zahrála na výbornou.


6. místo  - Daniela Urbanová / Radost
Moc hezky vyjádřené emoce zkrášlené barevnými prvky, které velmi dobře fungují jako celek.


7. místo  - Martin Veverka / Martina
Za mě byl tohle velký favorit soutěže, protože jak barva tak emoce jsou v této fotografii velmi dominantní. Navíc se povedlo zachytit naprosto klíčový okamžik daného pohybu a vznikla tak naprosto úchvatná póza. Navíc naprosto dokonalé světlo a velký palec nahoru patří samozřejmě modelce, která to zahrála a zatančila. Tohle bych si uměl představit na billboardu jako reklamu na nějaký taneční nebo pohybový festival či vystoupení. Doslova úchvatná fotografie.


8. místo  - Roman Jaroš / Noc ve vlaku

Momentka jak z filmu od Davida Lynche, která má velmi hutnou filmovou atmosféru a jenž otvírá v divákovi vrátka fantazie tak, aby si domyslel začátek a konec příběhu, tohoto zajímavého fragmentu. Moc hezké.


9. místo  - Veronika Vera Hobson / Michael Cinco- Vodni Dum/ Sajad & Diana

Profesionální reklamní fotografie, u které nemá smysl opěvovat technickou kvalitu a precizní práci s každým detailem, protože je v této oblasti naprosto samozřejmé. Osobně oceňuji to, že se povedlo s naprostou lehkostí napasovat podobný snímek do zadání soutěžního kola. Navíc se mi líbí tento trend, kdy modelové a modelky přestávají být pouhým věšákem na daný produkt/svršek a i do módní fotografie se dostávají emoce, což bylo několik dekád téměř tabu.


10. místo  - Zoran Toldi / Hrniec mojej mamy
Úplným protipólem předposledního fashion snímku je tento velmi sociální dokument, což je žánr, na kterém jsou emoce často tím klíčovým prvkem. Za mě krásná lidská momentka a cítím z ní přesně to, co popsal autor. Jde o určitou hořkosladkou pachuť a ukázku toho, že to, co je pro jednoho bída, může být pro druhého všední realita jen s tím rozdílem, že je značně posunutý ten žebříček materiálních hodnot a potřeb.

Ceny pro vítěze dubnového kola fotosoutěže ROK S MEGAPIXELEM 2023

  • 1. místo – poukaz v hodnotě 5 000 Kč na produkty značky Fujifilm
  • 2. místo – poukaz v hodnotě 3 000 Kč na produkty značky Fujifilm
  • 3. místo – poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Fujifilm
  • Cena uživatelů – poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Fujifilm

Dále pokračuje jarní soutěž na téma - SVATEBNÍ VIDEO

Jaro sebou pomalu ale jistě přináší sezónu pro velmi širokou skupinu fotografů videotvůrců a těmi jsou ti, kteří se věnují svatbám. A právě videomakery, kteří se specializují na natáčení svateb, jistě potěší druhé čtvrtletní kolo naší video soutěže Rok s Megapixelem. To bude probíhat od 1. 4. 2023 do 30. 6. 2023, takže budete mít dost času ulovit nějaké zajímavé svatební reportáže a také je zpracovat. Protože na soutěžní příspěvek máte 3 měsíce, budeme posuzovat nejen obsahovou kvalitu, ale také celkové zpracování, práce se zvukem i světlem, střih a samozřejmě také emotivní stránku soutěžních příspěvků.
 

Ceny pro vítěze čtvrtletní video soutěže

  • 1. místo – poukaz v hodnotě 5 000 Kč na produkty značky Fujifilm
  • 2. místo – poukaz v hodnotě 3 000 Kč na produkty značky Fujifilm
  • 3. místo – poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Fujifilm
  • Cena uživatelů – poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Fujifilm

Partner čtvrtletního kola foto soutěže společnost Fujifilm

https://cdn.megapixel.cz/images/article-w880h5000/5/380705.jpg?v=1680270253 | Megapixel

Jak se zapojit do soutěže

Stačí se zaregistrovat v naší Galerii na webu, nahrát jednu soutěžní fotografii či video odpovídající danému měsíčnímu tématu a označit snímek jako soutěžní. Po uplynutí všech 12 měsíčních kol bude vyhlášen nejvšestrannější fotograf a videomaker Galerie Megapixel za rok 2023. Celoroční soutěž i jednotlivá měsíční kola mají dvě soutěžní linie. O vítězi té hlavní rozhoduje odborná porota a vítězem té druhé se stává autor fotografie a videa s nejvyšší dosaženou atraktivitou dle členů Galerie. Bližší podrobnosti naleznete ve všeobecných podmínkách soutěže a na stránkách jednotlivých kategorií – FOTO a VIDEO.

titulní foto: cena diváků - Petr Dvořák / Brány

Sdílet na


Komentáře k článku

Veronika Vera Hobson

Děkuji moc! Velice mě toto ocenění a moc pěkné ohodnocení potěšilo! Velice si toho vážím!

1

Veronika Vera, 1. 6. 2023 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.